UPDATE Scolile si gradinitele din Capitala si din 7 judete, inchise luni

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2016, 11:02 Actualitate | Esenţial

Capitala sub zapada
Foto: HotNews / Dan Popescu
Cursurile in scolile si gradinitele din Bucuresti si judetele Ilfov, Ialomita, Calarasi si Giurgiu vor fi suspendate luni, anunta Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice. In celelalte judete din tara afectate de caderile abundente de zapada si de viscol, deciziile privind sustinerea orelor de curs vor fi luate in aceasta dupa-amiaza, in cadrul colegiilor prefecturale.

Ora 17:14
Cursurile sunt suspendate luni si in judetul Buzau, potrivit Ministerului Educatiei.

In judetele Braila si Olt cursurile se vor desfasura partial. In judetul Dambovita, lipsa apei potabile a provocat suspendarea cursurilor in 7 unitati de invatamant de pe raza judetului.

Ora 15:53 Cursurile vor fi suspendate luni si in judetele Vrancea si Tulcea

Toate unitatile de invatamant din judetul Tulcea vor fi inchise luni, potrivit Inspectoratului Scolar Judetean (ISJ), citat de Agerpres.

Cursurile din invatamantul preunivesitar vor fi suspendate luni si in judetul Vrancea, a declarat pentru Agerpres purtatorul de cuvant al Ministerului Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice, Mirabela Amarandei.

13:14
Ministerul Educatiei informeaza ca luni, 18 ianuarie 2016, cursurile vor fi suspendate in Capitala si in judetele Ilfov, Ialomita, Calarasi si Giurgiu.

Urmare a conditiilor meteorologice nefavorabile, Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti si inspectoratele scolare judetene Ilfov, Ialomita, Calarasi si Giurgiu au decis, impreuna cu autoritatile locale, suspendarea cursurilor in toate unitatile de invatamant pentru ziua de luni, 18 ianuarie 2016.

In celelalte judete din tara afectate de caderile abundente de zapada si de viscol, deciziile privind sustinerea orelor de curs vor fi luate in aceasta dupa-amiaza, in cadrul colegiilor prefecturale.

Ministerul precizeaza faptul ca hotararea privind sustinerea ori suspendarea cursurilor trebuie sa tina cont de evolutia vremii si de siguranta elevilor si a profesorilor, precum si de asigurarea conditiilor proprii desfasurarii orelor de curs.

Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice este in permanenta legatura cu inspectoratele scolare din teritoriu si va reveni in cursul acestei zile cu informatii, in functie de evolutia punctuala a evenimentelor, se arata intr-un comunicat de presa al ministerului.

12:18 Scolile vor fi inchise luni in judetul Ialomita, a anuntat prefectul Ialomitei intr-o interventie telefonica la Antena 3.

Cursurile in scolile si gradinitele din Bucuresti si Ilfov vor fi suspendate luni, anunta Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice pe pagina de Facebook.

"Inspectoratele scolare judetene Bucuresti si Ilfov au decis suspendarea cursurilor pentru luni, 18 ianuarie 2016, din cauza conditiilor meteo nefavorabile", informeaza ministerul.

Estul si sudul Romaniei se afla, incepand de sambata seara, ora 20:00, sub cod galben si cod portocaliu de vant puternic, ninsoare si viscol. Avertizarea ANM este valabila pana astazi la ora 20:00. 11 judete si Capitala se afla sub incidenta codului portocaliu.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
21267 vizualizari
  • +6 (30 voturi)    
    inchise pt ce? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 11:13)

    sampras [anonim]

    sa nu-mi spuneti ca pt gluma de zapada. Daca pt o ninsoare moderata se inchid scolile in capitala unei tari ar trebui sa-si dea demisia jumate din administratia capitalei.
    • +7 (9 voturi)    
      De ce? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:02)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      Pai, bani au fost papati depremrul proteza si de ala gras, care n/are treaba cu frigul; el, ma degrabaq cu incendiile. De premarul de la 5 care/si plimba piranda, de ala de la 1 car, de ala de la 2 care....
      Cefrumos defilau ei cu utilajele prin august.
      A prins zapada din 70, cand casa era ai mica decat nametele si tot nu am stat acasa.
      Asta este, se vor prosti si lenesi!
      Cum sunt cei care au hotarat aceasta decizie.
    • -7 (13 voturi)    
      Tu ai copii şcolari? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:13)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      Dacă da, să-ţi trăiască, dacă nu, mult spor!
      • +1 (1 vot)    
        o fi avand.. (Luni, 18 ianuarie 2016, 1:57)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

        majoritatea am crescut mergand la scoala din cartier. nu-mi aduc aminte un an in care sa nu fi putut ajunge pe jos la scoala din cauza zapezii. din contra, cu cat era mai mare cu atat era distractia mai mare. INMH zice ca in Bucuresti a nins vreo 20-30 de cm. Daca asta e motiv sa stam in casa, presupun ca de la 50 de cm in sus cerem ajutorul UE, NATO... lumea intreaga trebuie sa puna mana pe lopata!..
    • +3 (5 voturi)    
      hm (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:15)

      agassi [anonim] i-a raspuns lui sampras

      pai daca au cheltuit banii pe panselute, de unde sa mai fie bani pentru deszapezire?
    • +10 (10 voturi)    
      Orasul Printeselor (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:15)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      Ciudat...
      Mi s-ar fi parut normal sa inchida toate satele, comunele si (poate) orasele mici si sa lase scolile din capitala si orasele mari deschise... motivele cred ca-s clare...
    • -5 (13 voturi)    
      E ok masura! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:49)

      Spirt [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      Cand au fost in UK zapezi mai mari de 25 cm s-au inchis 3 zile toate drumurile! Oamenii nu inchid drumurile dar nu risca cu copiii!
    • +4 (4 voturi)    
      exact ! :) (Duminică, 17 ianuarie 2016, 13:15)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      .
    • -6 (12 voturi)    
      prietene... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 13:22)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      ...probabil tastezi de sub plapuma!

      deschide obloanele si revino cu o postare
    • +5 (5 voturi)    
      Mai baga si "administratia" un weekend lung, (Duminică, 17 ianuarie 2016, 13:35)

      ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      sa nu se speteasca muncind.
  • -2 (16 voturi)    
    Despre suspendarea cursurilor in Capitala (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:02)

    ionut_Z [anonim]

    gluma de zapada?ninsoare moderata?..prietene, te-ai uitat un pic afara?..ai iesit cumva sa vezi cum e?sau ne scrii de pe nu stiu ce plaja din Grecia?
    Ca idee, in Marea Britanie, la 5cm de zapada pe strazi,se anunta cod rosu si se ia in calcul suspendarea cursurilor, in scoli si gradinite.
    La noi stratul de zapada a atins deja 15-20 cm , in oras...si s-a anuntat deja , cum stie toata lumea, ca viscoul si ninsoarea continua toata ziua.
    Ce-i drept, am fost iarasi surprinsi de iarna :)..dar nu asta era ideea stirei de mai sus!
    • +4 (14 voturi)    
      serios? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 13:51)

      sampras [anonim] i-a raspuns lui ionut_Z

      pai daca la fiecare ninsoare trebuie sa inchidem scolile ce facem daca prindem o iarna serioasa, in care ninge 60 de zile din 90? nu mai facem scoala deloc? pai sa o mutam vara atunci, sa facem vacanta de iarna mai lunga, si economisim si bani de incalzire
    • +4 (6 voturi)    
      Si in tarile scandinave la fel e? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 14:30)

      mbm [utilizator] i-a raspuns lui ionut_Z

      Cum au 5 cm de zapada inchid scolile?
      Ma indoiesc, pt ca ar fi ramas toti analfabeti!

      Nu compara situatia din UK cu cea de la noi. Mai conteaza si frecventa cu care se intampla un fenomen.
      Un prieten imi povestea ca in Anglia nu exista cauciucuri de iarna; tocmai pt ca zapezile nu sunt un fenomen asa des.
      • +1 (1 vot)    
        corect (Luni, 18 ianuarie 2016, 2:00)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui mbm

        in plus, in Anglia principala problema este ca sunt foarte multi copii care merg la scoli private, adesea suficient de departe de casa incat un parinte trebuie sa-i duca dimineata cu masina. fara cauciucuri de iarna, fara utilaje de deszapezire, fara sare pe drumuri.. e mai greu sa iesi cu masina.
    • +6 (6 voturi)    
      Cand eram copil (Duminică, 17 ianuarie 2016, 15:34)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ionut_Z

      Mergeam la scoala toata iarna prin troiene de 2m si ma luptam cu cel putin 3 caini zilnic in drum. 15-20 de cm is gluma.
      • 0 (0 voturi)    
        Luptatorule :) (Luni, 18 ianuarie 2016, 4:29)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Ce-i drept duc lipsa acelor zile :)
  • +8 (16 voturi)    
    este o bataie de joc (Duminică, 17 ianuarie 2016, 12:23)

    teddy [anonim]

    de cate ori ninge se inchid scolile. si asa ne rugam de invatatori si profesori sa stea la toate orele cu copiii nostri cand ii lasam la scoala si noi mergem la munca. in fiecare semestru se pierd 3 zile la sfarsit pentru ca invatatorii si profesorii pun serbarea de sfarsit de an mai devreme si apoi spun ca nu mai fac ore.

    eu nu pot sa ma duc la patron sa ii spun vezi ca azi nu vin ca trebuie sa stau cu copilul acasa ca asa vrea ministerul educatiei. am gardul scolii lipit de gardul blocului Doamne iarta-ma. nu se poate asa ceva.

    este o mare bataie de joc a tuturor din educatie in ultimii ani. este al treilea an consecutiv cand scolile se inchid minim o zi. si noi ce facem ? noi cum ne mai castigam banii ca sa putem trai daca suntem nevoiti sa stam acasa cu copiii ?
    • -4 (8 voturi)    
      si totusi.. (Duminică, 17 ianuarie 2016, 13:58)

      Malex [anonim] i-a raspuns lui teddy

      inteleg ca aceasta masura poate genera probleme pentru parinti, sunt si eu in aceeasi situatie, dar nici sa spunem ca nu putem sa ne luam 3 zile de concediu intr-un semestru intreg care reprezinta jumatate din anul scolar....
      • +6 (6 voturi)    
        omul are dreptate (Duminică, 17 ianuarie 2016, 14:20)

        sampras [anonim] i-a raspuns lui Malex

        ia ia-ti tu concediu duminica pt luni. sa vezi daca ti-l aproba.
        Apoi ne miram de ce avem natalitate scazuta. Normal ar fi sa existe program after school pt toti copiii care au ambii parinti angajati. Si programe de scoala pe perioada verii. In realitate statul le pune cate bete in roate paote parintilor
    • -2 (4 voturi)    
      se numește concediu fără plată (Duminică, 17 ianuarie 2016, 16:43)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui teddy

      Zici că îți iei o zi de concediu fără plată, și gata. Patronul nu pierde nimic, pentru că nu trebuie să te plătească.
  • +2 (10 voturi)    
    Cine a decis asta? Vanghelie, Grapini sau Salam? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 13:08)

    neagoe [utilizator]

    Traim si climateric in Burundi? Asta e ninsoare care sa inchida scolile? La -2 grade?

    Bai aia din minister, daca vreti o reforma reala a educatiei incepeti cu testarea competentelor inspectorilor scolari. Verificati-le dosarele scolare. Nu ne-ar mira sa aflam ca au fost niste chiulangii.
  • +7 (7 voturi)    
    Educatia pentru "reguli flexibile" (Duminică, 17 ianuarie 2016, 14:31)

    Justin Puscasu [anonim]

    "Vine urgia! E prapad! Se asteapta temperaturi de minus doua grade si viscolul siberian va aduce pe alocuri troiene de 30 de centimetri!"
    Am citat din presa noastra de ieri. Pot sa inteleg de ce autoritatile se prefac a lua in serios isteria asta jalnica - acestea sunt in mod traditional luate prin suprindere de iarna.
    Dar cand vad ca o multime de oameni aproba inchiderea scolilor la minus doua grade, ma trece un fior: ne educam copiii ca la cel mai mic obstacol sa se gandeasca la schimbarea regulilor.
    Pentru comparatie cititi asta:
    http://www.hotnews.ro/stiri-international-20732345-agafia-likova-ultimul-membru-viata-unei-familii-foarte-religioase-care-fugit-civilizatie-1936-evacuata-aerian-din-taigaua-siberiana.htm
  • +6 (6 voturi)    
    Inchideti toata tara fratilor :) (Duminică, 17 ianuarie 2016, 15:32)

    CititorulComentator [utilizator]

    :)
  • +6 (6 voturi)    
    Concediu (Duminică, 17 ianuarie 2016, 15:54)

    Radu [anonim]

    Ok sa inchida scoala si gradinita dar sa-mi dea si mie zile de concediu avand in vedere ca eu nu mai pot sa merg la munca si trebuie sa stau acasa cu cel mic.
  • +4 (6 voturi)    
    La clasele I-VIII masura e ilogica! (Duminică, 17 ianuarie 2016, 16:05)

    mbm [utilizator]

    Teoretic, in ciclul primar si gimnazial, copiii studiaza la scoala la care sunt arondati, in cartier. Chiar a fost zapada asa de mare, incat pana maine dimineata sa nu se poate ajunge pe jos la scoala? Nu uitati ca prognoza de ninsoare era pana azi la pranz.

    Ca in practica lucrurile stau altfel, si o mare parte din elevi vin de la distanta (pt ca parintii lor si-au facut viza de resedinta falsa in zona) e altceva...
    • -3 (5 voturi)    
      păi și dacă știi că în practică... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 16:50)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui mbm

      ...lucrurile stau așa cum stau, de ce mai faci inutil filozofie ieftină?

      Normal era să îți poți da copilul fix unde vrea mușchii tăi. Din varii motive, suntem zeci de mii de părinți care avem buletinul într-un cartier din București, dar locuim în altul. Eu, de pildă, nu îmi voi face niciodată buletin aici unde locuiesc, pentru că n-are sens: la un moment dat mă voi reîntoarce cu locuința acolo unde am buletinul. Până atunci trebuie să-mi dau copilul la o școală de acolo, că așa vrea onor ministerul. Evident că mi-ar fi convenit să-l dau la o școală alături de actuala locuință (temporară), dar nu mi se dă voie. Așa că în fiecare dimineață duc copilul 7 km cu mașina și îl iau seara înapoi.
      • +1 (1 vot)    
        normal era?.. (Luni, 18 ianuarie 2016, 2:13)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui gimini

        pai nu numai ca nu e normal ce faci, este si ilegal. nu sta nimeni sa verifice daca tu ti-ai actualizat informatiile la evidenta populatiei conform legii. culmea, te mai si "lauzi" ca iti pierzi zilnic aproape o ora ca sa duci copilul la scoala pentru ca nu vrei sa-ti pui domiciliul real in buletin?
        normal era sa-ti actualizezi datele din buletin si sa-ti dai copilul la scoala din cartier. nu o dai "fix unde vrea muschii tai" pentru ca s-ar putea aglomera unele scoli fara rost..
    • -5 (7 voturi)    
      poate ca... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 16:54)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui mbm

      ...prin sistemul derogarilor, copiii NU studiaza la scoala din quartier

      ever crossed your mind?
      • +1 (3 voturi)    
        Cat la suta reprezinta derogari? (Duminică, 17 ianuarie 2016, 20:38)

        mbm [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Sa fim seriosi, ce procent din cei care nu studiaza la scoala de domiciliu sunt un caz de derogare( frate mai mare la alta scoala, parinte cadru didactic, scoala din zona unde parintii lucreaza)?
        Majoritatea cazurilor se refera la parinti care au vrut casa "pe pamant" prin toate prelungirile Bucurestiului, sau marginea comunelor Pantelimon, Berceni, Popesti-Leordeni. Iar cand a venit vremea sa isi dea copiii la scoala, evident ca nu au mers la scoala din comuna, cu bastinasii.
        Asa ca si-au tras o viza de resedinta la prieteni sau pe bani, sa poate merge copilul la o scoala mai rasarita.

        Eu stau langa scoala 195, unde lucrurile au luat-o razna. Acum 4 ani au fost patru clase pregatitoare, anul asta au fost 20 (douazeci) de clase pregatitoare!! Si crede-ma, n-am simtit in cartier ca ar fi fost vreun baby-boom.
        In schimb in fiecare zi strada din fata scolii e blocata. De masini de Ilfov, care aduc copiii la scoala.
        Iar acum mi se pare stupid sa fiu nevoit sa platesc pe cineva sa stea cu copilul meu acasa, pt ca sarmanii ilfoveni nu pot iesi de prin fundaturile unde si-au construit casa!
  • +3 (5 voturi)    
    Marele Minister al Cercetarii (Duminică, 17 ianuarie 2016, 17:08)

    Zergy [utilizator]

    Daca Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice a decis sa inchida scolile si gradinitele, atunci sa "cerceteze" si sa decida ce fac parintii cu copiii. Nu e suficient ca dupa 3 saptamani de vacanta, mai invata un pic si iar vine vacanta "mult asteptata" !!! Eu nu duc copilul la gradinita doar pentru ca mai invata animalele si culorile, il duc la gradinita pentru ca nu are cine sta cu el acasa !!! E o bataie mare de joc ce se intampla !
  • 0 (0 voturi)    
    SI in Constanta partial (Duminică, 17 ianuarie 2016, 19:08)

    max [anonim]

    Si in judetul Constanta, mai putin in municipiile Constanta, Mangalia si Medgidia.

    http://www.isjcta.ro/?p=9071
  • -1 (1 vot)    
    vai de mine, ce de supărați... (Duminică, 17 ianuarie 2016, 23:20)

    gimini [utilizator]

    ...dar cum, vai, dar cum se poate să fie nevoiți dumnealor să stea o zi în plus acasă cu „obiectul” numit copil?! Vai, și vai, și vai... hai că sunteți penibili! Parcă toți ați avea joburi la NASA, așa de importanți vă credeți. Foarte bine că ministerul a închis școlile, pentru că mâine străzile trebuie să fie cât mai libere pentru a putea fi curățate în liniște! Punem pariu că nici n-o să crăpați, nici n-o să vă dea nimeni afară din serviciile voastre penibile dacă rămâneți odată cu copilul acasă?
    • 0 (2 voturi)    
      e buna si scoala la ceva (Luni, 18 ianuarie 2016, 2:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      de exemplu, te invata cand sa scrii "o dată" si cand "odată". ceva mai tarziu te invata si ce inseamna cost de oportunitate si cat ne costa la nivel de societate sa pierdem zilnic o ora in trafic sau anual ~3 zile de munca... acel 1-2% din PIB care face diferenta dintre o tara care are bani de investitii si una care se imprumuta si creste datoria pe care o vor platii copiii nostri.

      nu trebuie sa ai job la NASA. e suficient sa fii medic de garda la spitalul de urgenta sau tehnicianul de la o firma de utilitati care nu va repara nici o avarie intr-o zi in care sunt prea multe.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de ea administratie ,de rasul curcilor !! (Luni, 18 ianuarie 2016, 9:59)

    andreesanu [utilizator]

    Platiti dezapezirea de 3 ori cat canadienii,aveti 2 zile zapada de o palma !!! si inchideti scolile !!!,te intrebi
    -bai chiar s-a tampit toata lumea ???,nu mai suntem chiar de nimic ???.Am trait ierni adevarate in 61 ,noiembrie 81,nici februarie 85,si nu s-au inchis scolile ,nu s-a oprit nici o fabrica ,trenurile de navetisti circulau .Nu aveam celula de criza !!!,nu aveam prognoze de la o ora la alta si totusi fiecare se misca , acum nimeni nu misca fara contracte de milioane de euro !!!,dar misca doar hirtiile pentru incasat banii !.