Seful Politiei Rutiere Buzau a demisionat dupa ce a fost prins conducand o masina cu numere false

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:52 Actualitate | Esenţial

Seful Politiei Rutiere din Buzau si-a dat demisia dupa ce a fost prins conducand cu numere false un autoturism second hand pe care il cumparase din strainatate, scrie cotidianul local Stiri de Buzau.

Pe numele sau a fost deschis un dosar penal pentru punere in circulatie a unui autovehicul fara numere de inmatriculare sau cu numere false.

Stiri de Buzau scrie ca, luni, anchetatori sositi de la Bucuresti l-au informat pe seful IPJ Buzau, comisarul sef Laurentiu Pantazi, ca subalternul sau a circulat cu un autoturism cu numere false. Vasile Nicolae ar fi cumparat un autoturism adus dintr-o tara vest-europeana dar a constatat ca are de platit o taxa de mediu foarte mare cand a vrut sa-l inmatriculeze in Romania. 
 
Potrivit sursei citate, Vasile Nicolae isi procura de la ghiseul de inmatriculari auto diverse placute de inmatriculare, provizorii, pe care le monta pe autoturismul cu care facea zilnic naveta de la Buzau la Ramnicu Sarat.
 
Autoturismul, cu diverse numere de inmatriculare, a fost filmat, in repetate randuri, de camerele montate pe autoturismele Serviciului Rutier, dar si de camerele de supraveghere de la poarta Inspectoratului de Politie al Judetului, pe care a intrat de mai multe ori cu masina personala.

Comisarul sef Vasile Nicolae conducea Serviciul Politiei Rutiere din cadrul Inspectoratului de Politie al Judetului Buzau din anul 2009, fiind imputernicit la comanda acestei structuri.
 
Pe 10 februarie 2010, Nicolae a fost declarat castigator al concursului organizat pentru ocuparea functiei respective.

In locul lui Vasile Nicolae, la conducerea Serviciului Rutier Bzau a fost numit comisarul sef Silviu Dinu.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3796 vizualizari
  • -2 (2 voturi)    
    Definitoriu (Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:59)

    Ionut [anonim]

    Asa este politia romana, plina de secaturi de astea. daca nu le dai bani, de unde dracu sa ceri corectitudine si inteligenta. nu poti sa ti tot timpul dar tot timpul cainele de paza framand . cinste romaniei :(
  • +1 (1 vot)    
    e de ris sau e de plins? (Vineri, 15 ianuarie 2016, 20:17)

    IancuJianu [utilizator]

    daca cel care-i pus sa aplice legea o incalca cu atita seninatate si in mod repetat si deliberat, ce sa mai zicem de tuciurii analfabeti...
  • +1 (1 vot)    
    Hehe (Vineri, 15 ianuarie 2016, 20:26)

    Soljenitin [utilizator]

    Nuu, nu demisie. Puscarie, nene!
  • +1 (1 vot)    
    Ce sa mai spui (Vineri, 15 ianuarie 2016, 20:33)

    mopsu [anonim]

    stim de foarte multi ani ca legea se respecta de catre cetatenii obisnuiti, militia si securitatea de tip nou urmeaza caile batatorite dinainte de ,89. Hai , spuneti ca nu-i asa....
  • +1 (1 vot)    
    Cum poti sa fii atat de tampit ? Si de hot ! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 20:43)

    Susufler0 [utilizator]

    Se zvoneste insa ca Vasile e exceptia. Cum care exceptie ? De la regula, evident !
  • 0 (2 voturi)    
    E chiar o gainarie si ce publicitate i se face... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 20:53)

    cartofil [utilizator]

    As vrea sa-l vad prins pentru ca a ajutat un interlop, lucru care se intampla curent in Politia romana, este aproape o axioma. Sau ca l-a scapat de puscarie pe un om politic, alta fapta curenta a politistilor romani. Vreau sa vad ca politistii sunt pedepsiti pentru marea problema care exista in RO si anume existenta sistemului mafiot format din politicieni-politisti-judecatori si procurori.
    • +1 (1 vot)    
      Fara suparare, cred ca te inseli. Cred ca (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 11:10)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      scopul insidios al articolului este acela de a arata ca cel pus sa prinda infractori, oameni care incalca legea in moduri uneori deosebit de sofisticate, este un ins caruia nici macar nu-i trece prin cap, ca produce zilnic probe video privind infractiunea ("gainaria", cum ii spui tu) pe care a savarsit-o.
  • -1 (1 vot)    
    Asta e!! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 21:02)

    Stef_and [utilizator]

    Vedeti cine ne dau amenzi??
    Cine fac dosarele?
    Oare pana unde se poate merge cu imoralitaea acestei societati??
  • +1 (1 vot)    
    bre, dar este tare de tot (Vineri, 15 ianuarie 2016, 21:02)

    ..13 [utilizator]

    Asta sef de Politie - draga imi ete Romanica cand are asa oameni de seama care respecta domniile lor mai intai si mai intai legea....

    Ceva pedeapsa cu supliment se poate acorda???
    Ca doar nu o facea pentru prima data si nu era nici neintentionat... Poate ii ia si pe toti complicii lui cu tot...

    Si uite asa se anunta mai multe posturi vacante la Politia Rutiera Buzau si nu numai...
  • 0 (0 voturi)    
    Politia (Vineri, 15 ianuarie 2016, 21:03)

    CititorulComentator [utilizator]

    Lupul paznic la oi...
  • +1 (1 vot)    
    Cât de „inteligent” poți fi... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2016, 8:28)

    Mary [anonim]

    As zice „no comment” dar tot trebuie să subliniez ceva: cât de „inteligent” poți să fii, lucrând chiar la serviciul poliție rutieră în calitate de șef (oare cine l-o fi numit?), să nu te gândești măcar un moment că există metode de a descoperi astfel de fapte? Sau ar mai fi o explicație: eu, șeful, îi cred pe toți ceilalți, colegi sau șefi, niște incompetenți. Din păcate, aproape în fiecare zi, constatăm că mulți oameni aflați în serviciul politiei române nu sunt ce par a fi.Culmea e că cetățenii obișnuiți știu asta de ani de zile, în timp ce responsabilii cu verificarea tuturor polițiștilor doar simulează că nu știau. Și „descoperă”, uneori subit,...corupția.