Klaus Iohannis: Sunt alaturi de presedintele Timofti. Sunt convins ca se vor gasi solutii pentru pastrarea Moldovei pe calea pro-europeana

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2016, 11:35 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis a declarat vineri ca il sustine pe omologul sau moldovean, Nicolae Timofti, in demersulrile pe care le face pentru a scoate tara din criza, manifestandu-si increderea in clasa politica de la Chisinau ca va gasi solutii pentru pastrarea Republicii Moldova pe calea pro-europeana.

"Sunt convins ca se vor gasi solutii pentru pastrarea Moldovei pe calea pro-europeana", a declarat presedintele intrebat despre criza de la Chisinau.

"Sunt alaturi de presedintele Timofti in demersulrile pe care le face pentru a iesi din aceasta situatie complicata. (...) Am incredere in maturitatea clasei politice de la Chisinau de a gasi solutia cea mai buna, de a forma un guvern puternic si de a ramane pe calea pro-europeana", a aratat Klaus Iohannis.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
1778 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    KiWI esti convins dar total NECONVINGATOR ! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 12:25)

    Plagarus [utilizator]

    Zarurile intre timp au cam fost arucate her Werner Klaus Iohannis !!!
    Rusia duce un război hibrid inteligent la Chișinău.
    Plahotniuc și-a luat prin Partidul Democrat, procuratura anticorupție, o parte importantă din sistemul judecătoresc, care a ajutat la operațiuni de spălare de bani, banca națională.

    Presedintele scriitor si vorbeste ?! Comunica ceva la spartul targului !?
    Sa nu-l mai intrerupem cand tace ?
    • +3 (7 voturi)    
      Da, comunica ! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 12:55)

      LegatusAugusti [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      Presedintele scriitor si vorbeste ?! Comunica ceva la spartul targului !?
      =================
      DA !

      1).-In Romania nu se vor mai taia paduri ! (asta dupa ce Holzindustrie Schweighofer va rade tot). Nu ca Parlamentul sau Guvernul ar avea alt punct de vedere...............!

      2).-Nu suntem de acord cu cotele obligatorii de imigranti ! Doar 1700 ! Da' daca e ordin de la Frau (sorry, EU) ...................! Fete avem (inca) !

      3).-Nu voi colabora cu Victor Viorel P............valeu da asta a plecat !

      Deja e prea multa.........comunicare !
  • +10 (12 voturi)    
    Iaca ne-am trezit şi noi să luăm poziţie (Vineri, 15 ianuarie 2016, 12:49)

    Doru_T [utilizator]

    Domnule Preşedinte, sunt absolut sigur că nu daţi 2 bani pe situaţia de acolo. Aţi demonstrat-o în cel mai sarcastic şi laş mod anul trecut când 1000 de tineri basarabeni au venit de la Chişinău la Bucureşti (drumul până la graniţă a fost parcurs pe jos, 6 zile prin caniculă sau furtună) şi v-aţi hotărât să plecaţi cu o zi mai devreme la Madrid. Nu trebuia să semnaţi vreun act de Unire. Doreau o strângere de mână, un cuvânt, ceva... Din acel moment, 12.07.2015, am început să regret că v-am votat. Nu am aşteptări de la Preşedinte în privinţa Basarabiei. Sper să lucreze altcineva.
  • 0 (4 voturi)    
    se vor gasi solutii... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 12:56)

    nash pandelica [utilizator]

    cine ?
    cu cine ?
    cum?
    unde ?
    cand ?

    si io sunt alaturi, si convins ca se vor da si raspunsuri..:)

    pe calea ioropeana, pas cu pas, miliard cu miliard...
  • +11 (11 voturi)    
    Iohanis, dormi ? (Vineri, 15 ianuarie 2016, 13:01)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Fa si tu o vizita la Chisinau. Sprijina-l pe omul asta de tine in piept un continet, adica Rusia mai pe roamaneste. Timofte e singur impotriva rusilor.
    Nu e clar ca e o batalie pe viata si pe moarte acolo ?
    Romanii din Republica Moldova au nevoie de un semn ca Romania este langa ei, ca ii sprijina.
    Daca tu, presedintele tarii, dormi in post, te relaxezi dupa concediul de trei saptamani din Miami, atunci noi ce sa intelegem ?
    Din perspectiva omului de rand, activitatea dumneavoastra de politica externa este foarte slaba. Pare ca nu aveti un orizont. L-ati delegat pe Ciolos in chestiuni de UE. Si ?
    Fiti mai activ, dati mesaje puternice, clare. Nu veniti cu trei randuri, de forma.
    Republica Moldova e pe marginea prapastiei si are nevoie de sprijin. Le-au ajuns 50 de ani de comunism feroce.
    Faceti gafa, dupa gafa. L-ati girat pe Busoi. Citi putin declaratia de avere a domnului Busoi. E bine ?
    Mai implicati-va in alte chestiuni. Avem de luat bani pe Rompetrol, 1 miliard fond de investitii. Investitiile straine sunt foarte jos, mai dati o fuga in Germania. Implicati-va in chestiune autostrazilor. etc
    • +7 (7 voturi)    
      Asta doarme la cotroceni.... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 13:35)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      ....mai rau decat iliescu......sa-ti fie rusine, stimabile iohanis.....mai ai 4 ani de dormit.
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Vineri, 15 ianuarie 2016, 21:27)

        bec [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        doarme, face vizite si protejeaza GIO, asta e rolul lui.
    • +1 (3 voturi)    
      Felicitari !..... (Vineri, 15 ianuarie 2016, 15:22)

      tenismenul [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      pentru articol. Nu cu vorbe mieroase se rezolva problema Republicii Moldova, nu cu atitudine de spectator de pe margine. Conducerile Romaniei de dupa '90 incoace au fost lase. Romania trebuie sa fie pragmatica, sa se implice in mod clar, daca nu vrea sa fie vecina cu Rusia. Dar de, avem pres. pe care-l meritam.
  • +4 (4 voturi)    
    Iar (Vineri, 15 ianuarie 2016, 13:48)

    rutger [utilizator]

    pe feisbuc ?!? Saracu' Timofti !! S-a-mbujorat total de sprijinul lu' Klaus !! Daca mai zice nu multa vreme s-ar putea ca URSS sa se renasca la Chisinau, iar tov.Putin o sa zambeasca un pic !! lekanosh, detzia !!
  • +1 (1 vot)    
    vai, dle johanis (Vineri, 15 ianuarie 2016, 19:38)

    verdeata [anonim]

    v-a deranjat zgomotul de v-ați trezit din toropeală? Nu se poate așa ceva, scuze. Noi vă alesesem să dormiți bine în locul lui Crin, cel care va susținut cândva, iar în pauze să plecați în vilegiaturi lungi tocmai când nația are probleme.