Decizie in premiera: este discriminare daca o scoala scade nota la purtare elevilor veniti la ore fara uniforma obligatorie

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:46 Actualitate | Esenţial

Elevi la scoala
Foto: Agerpres
Regulamentul unei scoli gimnaziale din Bucuresti, care prevede ca elevii sunt obligati sa poarte uniforme scolare si ca cei care nu respecta regula se aleg cu nota scazuta la purtare si cu absenta nemotivata pe acea zi, reprezinta discriminare indirecta. Decizia a fost data astazi de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, care a precizat ca "scopul acestei prevederi este legitim, masura este adecvata si necesara, insa sanctiunile nu sunt proportionale cu scopul urmarit".

Colegiul director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) a luat in discutie cazul astazi, 13.01.2016.  

"Regulamentul unei scoli gimnaziale din Bucuresti, care prevede obligativitatea purtarii uniformei scolare si santioneaza nerespectarea acestei norme cu scaderea notei la purtare (masura care duce la pierderea dreptului la bursa) si cu trecerea absentei nemotivate pentru ziua respectiva (acumularea absentelor nemotivate are ca efect exmatricularea elevului) reprezinta discriminare indirecta", anunta institutia.

Colegiul director a constatat ca "scopul acestei prevederi este legitim, masura este adecvata si necesara, insa sanctiunile nu sunt proportionale cu scopul urmarit. Masura prevazuta de regulamentul scolar trebuie sa tina cont inclusiv de situatia persoanelor care fac parte din grupuri defavorizate si nu au posibilitatea financiara de a achizitiona uniforma scolara", altfel "se incalca dreptul la educatie al copiilor apartinand grupurilor vulnerabile".

Scolii reclamate i s-a aplicat amenda contraventionala in valoare de 1.000 lei, anunta CNCD. Colegiul director recomanda "modificarea regulamentului scolii prin eliminarea masurilor discriminatorii".

Votul a fost luat in unanimitatea celor prezenti (9 voturi), iar hotararea va fi comunicata, spre informare, Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti si Ministerului Educatiei, precizeaza CNCD. Hotararea este supusa caii de atac la instanta de contencios administrativ.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
15602 vizualizari
  • +8 (50 voturi)    
    In ce hal am ajuns (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:54)

    CititorulComentator [utilizator]

    Disciplina = discriminare...
    • -10 (40 voturi)    
      Ca nostalgici suna bine (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:04)

      extrem_de_dreapta [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Pai,da.
      Hai sa ne intoarcem in comunism
      • +12 (34 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:28)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui extrem_de_dreapta

        Iarasi sariti cu comunismul.

        Nu e deloc asa. Toate scolile de elita au eticheta uniformei. Prin asta se urmaresc mai multe lucruri:

        1. Eliminarea discrepantelor sociale, ma rog, cel putin reducerea impactului acestora.
        2. Oferirea unui sentiment de apartenenta, ceva in genul patriotismului, si marirea unui anumit spirit de echipa.
        3. E si un aspect de disciplina.

        Sunt mai multe aspect psihologice dovedite. Asa ca lasati atata communism, ca va asigur ca o uniforma scolara numai dictatura nu adduce...
        • -3 (31 voturi)    
          s-a-ntors lumea cu sus-n jos (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:49)

          Fisn [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Adica tocmai niste masuri luate contra discriminarii (aceeasi uniforma pentru toata lumea) e considerata de ungurii de la cncd o masura discriminatorie.

          In al doilea rand, cncd asta ce este, instanta suprema in stat, imparte amenzi in stanga si-n dreapta dupa bunul plac? Cine le-a dat astora atata putere?
          • +2 (6 voturi)    
            ai inteles fix pe dos.. (Joi, 14 ianuarie 2016, 8:53)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Fisn

            daca esti discriminat pentru ca esti musulman, solutia nu este sa renunti la religie. daca esti discriminata pentru ca esti femeie, solutia nu este sa-ti faci o operatie de eliminare a organelor genitale..

            similar, uniforma nu este o solutie impotriva discriminarii. discriminarea se trateaza la sursa..

            argumentatia CCR a fost ca un copil dintr-o familie saraca, familie care nu-si permite uniforma, este discriminat daca primeste nota mica la purtare doar din cauza situatiei financiare a parintilor. mi se pare corect. nu dai nota mica amaratului care n-are bani de uniforma!.. daca scoala vrea uniforme, trebuie sa tina cont de faptul ca invatamantul de stat este gratuit.
            • -1 (3 voturi)    
              Ha! (Joi, 14 ianuarie 2016, 13:58)

              StefanBalan1 [anonim] i-a raspuns lui pehash

              Pui pariu ca cei care nu vin cu uniforma nu sunt cei saraci care "nu isi permit"?
              • 0 (2 voturi)    
                pun pariu.. (Joi, 14 ianuarie 2016, 14:53)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui StefanBalan1

                fa un calcul simplu - familie cu 2 copii care traieste din ajutoare sociale sau un singur parinte cu minimul pe economie, deci 7-800 ron /luna. daca "uniforma" costa 2-300 ron x 2 copii x 2 uniforme pe semestru ca trebuie sa o mai speli din cand in cand..
                • +1 (3 voturi)    
                  las-o jos ca macane (Joi, 14 ianuarie 2016, 15:43)

                  natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                  Nu am avut niciodata 2 randuri de uniforma (se spala in weekend) si imi luau parintii una noua doar cand cea veche ramanea mica
        • +5 (15 voturi)    
          Invatamantul de stat nu e de elita (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:39)

          AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Scolile de elita mentionate sunt private, nu fac parte din invatamantul de stat OBLIGATORIU si GARANTAT. Intr-o scoala privata consiliul de conducere al scolii poate adopta aproape orice reguli doreste, intr-o scoala publica obligatorie nu.
          • -2 (4 voturi)    
            bai! (Joi, 14 ianuarie 2016, 9:03)

            dragonic [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

            si daca sunt de stat nu trebuie disciplina ??!! sunteti veniti cu pluta ! cate clase ai ma amaratule ?
          • 0 (2 voturi)    
            ... (Joi, 14 ianuarie 2016, 9:48)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

            Se pare ca in cazul particular al uniformei, aceasta a fost votata ca lege.

            http://www.gandul.info/stiri/pro-sau-contra-uniformei-in-scoli-noile-reguli-votate-de-deputatii-din-comisia-de-invatamant-14402336

            Proiectul a fost aprobat initial de Comisia de educatie, dar n-am mai urmarit mai apoi...

            Banuiesc ca s-a votat ca lege, dar daca gresesc, sa fiu corectat.

            Astfel, uniforma a devenit parte obligatorie din scoala!
            Consiliile de administratie a scolilor pot decide pentru semnul dinstinctiv.
        • +3 (3 voturi)    
          Scolile de elita (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:21)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Aveti idee cat costa anual? Ma refer la cele serioase: Oxford, Harvard, MIT, Cambridge? Pai cand comparati taxa cu uniforma.... sunt la epoci si multe zerouri diferenta.
          • -2 (2 voturi)    
            cum spui tu.... (Joi, 14 ianuarie 2016, 7:15)

            adyQ [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

            asa este si sunt chiar sigur ca nu au avut dea face cu consiliile noastre
            PS: pierderea lor
          • -2 (2 voturi)    
            ... (Joi, 14 ianuarie 2016, 9:44)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

            Ma gandesc ca in lumea asta nu exista doar Oxford, Harvard, MIT (astia parca erau doar universitate) etc etc...

            Sunt extrem de multe scoli private, acoperind o gama larga financiara si academica.

            Apropo, totusi nu v-ati intrebat, dincolo de fondurile mari, de ce se impun uniformele in aceste scoli? Ca doar ar putea sa nu o faca, si tot pe bani multi s-ar face educatia academica acolo!
            • +4 (4 voturi)    
              Sincer nu stiu (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:55)

              V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              Pe unde predau eu nu sunt uniforme dar scoala se face foarte serios.
              • -1 (1 vot)    
                ... (Joi, 14 ianuarie 2016, 12:25)

                Anonim [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

                Domnul Veroiu,

                V-am pus studiul mai jos. Cred ca l-ati vazut.

                Evident ca o uniforma scolara nu face diferenta dintre un mediu academic bun sau nu. Evident ca nu va produce efecte asa de radicale.

                Insa, se pare ca totusi are efecte positive. Si atunci, merita considerate idea! Mai ales pe partea sociologica!
        • -3 (5 voturi)    
          "elimimare", pã dracu'! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:05)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Adica le creaza un stres acelora cu venituri mai mici, sa mai dea o gramada de bani SI pe uniforma!!
          "Discrepantele sociale" NU se elimina prin boarfe!! Asta e gandire de cocalar!
          • +1 (3 voturi)    
            ... (Joi, 14 ianuarie 2016, 9:42)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            Se reduce impactul social al acestora. Chiar daca ele raman.

            Dar pentru copil, in stadiul in care este, asta e sufficient. Daca elimina din frustrarea pe care o are zilnic, misiunea e indeplinita.

            Nu cred ca e asa greu de priceput asta!

            Numarul celor care nu isi permit sa dea o suma relative mica pe un sacou...e mic. Acestia pot fi ajutati de scoala sau primarie daca se vrea.

            Oricum, avand in vedere ca statistic, 8% din veniturile lunare ale romanilor merg pe tutun si alcool, eu zic ca se pot gasi sume in genul 30-40 de lei, dati o data pe an, sau la 2 ani!
            Hai sa nu exageram atata!
            Am cunostinta foarte personala din sistemul de educatie, si am vazut o gramada de situatii de genul: n-am 5 lei sa dau pentru copil sa participle la un teatru de papusi, dar imi aprind tigara scoasa din pachetul de Kent de 20 de lei, pe care oricum il termin la 2-3 zile!
            • +1 (1 vot)    
              frustrarea e si in sens invers! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 0:27)

              fit [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              Cand te imbraci in fiecare zi la fel, nu ti se pare frustrare? Eu asa tin minte! CU ce drept le luam dreptul copiilor la alegeri personale, la culori, la asumarea deciziilor de a se imbraca sau nu decent? Nu cu uniforme se invata asta! Oricum scoala romaneasca cu sau fara uniforma este o facatura!
      • +10 (14 voturi)    
        .... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:54)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui extrem_de_dreapta

        Scolile de elita au uniforma, in general in lume, nu ma refer la noi. Mi se pare potrivit sa poarte uniforma sau un insemn al scolii, macar din ratiuni de siguranta. Dar nu sunt de acord cu scaderea notei la purtare sau alte abuzuri (dna de la Constanta care a trimis eleva acasa pentru ca avea fusta cu flori sau nu stiu cum).
        • +2 (8 voturi)    
          Intreb si eu (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 19:49)

          Canache [anonim] i-a raspuns lui tirolez

          cine mai poarta uniforma, cine ii mai opreste sa vina la scoala /sau nu (ca oricum ai lua-o tot discriminare e).
          Oi fi eu comunist dar astea mi se par aberatii (gen legile alea americane din 1700 acum). Apropo, mai e valabila legea aia cu 'iuteala masinilor' peste 20 km /h ?
        • +6 (6 voturi)    
          scolile de elita (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:35)

          Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          pai scolile de elita sunt cu plata si au si un sistem foarte strict de admitere si evaluare.
      • 0 (0 voturi)    
        asa e! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 0:53)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui extrem_de_dreapta

        E mai usor sa masori din cap pana in picioare copii si tinerii decat sa isi tina cursurile! La halul in care se face scoala, ar avea si profesorii niste rezultate masurabile pe loc!
    • 0 (22 voturi)    
      Cateodata da (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:08)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Daca disciplina aia e obligatorie si implica niste costuri da, este pentru cei care nu isi permit.

      Sa dea uniforma gratuit si atunci e ok.

      "Masura prevazuta de regulamentul scolar trebuie sa tina cont inclusiv de situatia persoanelor care fac parte din grupuri defavorizate si nu au posibilitatea financiara de a achizitiona uniforma scolara", altfel "se incalca dreptul la educatie al copiilor apartinand grupurilor vulnerabile".
      • +7 (15 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:24)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Adri4n

        De obicei, uniforma scolara e un termen foarte pompos. Din ce am observant, in majoritatea cazurilor, aceasta uniforma consta mai mult sau mai putin intr-un sacou si cam atat!

        E drept ca familiile cu venituri putine trebuie ajutate, dar consider ca acestea reprezinta o minoritate. Majoritatea isi pot permite un sacou!
        In plus, daca nu ar fi coruptia romaneasca, s-ar putea face economii de cantitate, adica sa fie comenzi mari organizate cumva de scoala, si sa iasa astfel preturi mult mai mici decat cele de retail!
      • +2 (12 voturi)    
        .... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:59)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        E mai ieftina uniforma. La unele scoli e suficienta vesta cu sigla scolii, aprox. 35RON. Ar fi alte haine mai ieftine?
        Daca fiecare se imbraca cu ce ii trece prin cap sau ce are prin dulap, cel sarac va suferi ca el vine cu acelasi tricou tocit pe cand ceilalti sunt plini de "etichete". Asa, cu o camasa si vesta de la uniforma daca sunt curate e cat se poate de decent. Nu vorbesc de scolile particulare unde uniforma costa peste 150 de euro, dar acolo nu cred ca se pune problema ca ar sta cineva in banii aia.
        • 0 (4 voturi)    
          Uniforma neuniforma (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:23)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          OK, de acord. Insa nu obligatorie ci .... (cuvant cheie) sincer recomandata. Suna mai bine, nu?
        • 0 (6 voturi)    
          siiiiguuurrr.... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:09)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          In loc sa vina "cu acelasi tricou tocit", sa vina "cu aceeasi vesta tocita"!
          Si un tricou curat de ce nu poate fi "decent"?
    • +2 (24 voturi)    
      'discriminare' (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:17)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Sa zicem ca in incercarea de a limita viteza la volan, guvernul da o ordonanta de urgenta prin care orice depasire a vitezei legale cu 10km/h se sanctioneaza cu 10 ani de inchisoare.
      Te-au prins mergand cu 111km/h pe un drum european si urmeaza sa petreci 10 ani in inchisoare.
      Crezi ca e ok? Tot ce doreste guvernul e sa disciplineze soferii, intentiile sunt laudabile.
      Morala e ca nu mergi cu tancul la vanat de prepelite.
      • +1 (13 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:22)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        Analogia e complet dusa la extrem.

        Daca ar fi sa fac o analogie cu exemplul dvs de condus cu 10km/h peste limita si 10 ani, atunci ar trebui ca pentru nerespectarea purtarii uniformei, sa luam copilul si sa il bagam la inchisoare pentru vreun an!

        Totusi....scaderea mediei la purtare nu e de severitatea a 10 ani de inchisoare...
        • +4 (16 voturi)    
          nota la purtare (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 19:26)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Asadar o nota scazuta la purtare duce la pierderea bursei.
          Faptul ca nu poarta uniforma rezulta in trecerea unui 'absent nemotivat'.
          Cu alte cuvinte, daca nu porti doua saptamani uniforma, adio scoala.
          Nu conteaza cat esti de cuminte, cat de bine inveti, daca dintr-un motiv oarecare nu ai uniforma doua saptamani, adio viitor.
          Nu e acelasi lucru cu 10 ani in inchisoare, dar posibila sacrificare a viitorului unui copil, pentru nepurtarea uniformei, e la fel de absurda ca 10 ani de inchisoare pentru depasirea vitezei legale.
          • 0 (14 voturi)    
            si totusi (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 19:41)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            exagerezi cu sacrificarea viitorului copilului pentru ca lucrurile sunt de fapt simple: vrea copilul ala sa aiba viitor? vrea sa nu piarda puncte cu nota la purtare? exista o solutie simpla: poarta uniforma aia, ce atata discutie, ce e asa de grav sa porti un sacou, o vesta sau ce-o fi uniforma aia?
            • -1 (9 voturi)    
              comunistule (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:20)

              BogdanNicolaescu [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              trezeste-te, Ceausescu a murit... acum exista liberatea de alegere si dreptul la propria imagine!
              • +2 (4 voturi)    
                pe bune? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 21:17)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu

                asta ai inteles tu? ca daca vrei ordine esti comunist? eu am prins revolutia live si erau destui atunci care nu mai voiau sa respecte nicio lege doar pt ca era "libertate". retine un lucru, nu tot ce au facut comunistii a fost rau asa ca nu mai judeca aberant, daca au facut-o comunistii nu e neaparat rau. daca a purta uniforma scolara este un element comunist inseamna ca studentii de la Oxford, Cambridge sau Harvard sunt niste comunisti. Daca nu ai auzit de facultatile de mai sus cauta pe internet.
            • +3 (9 voturi)    
              .. (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:40)

              muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              Nu e vorba de purtat uniforma. In principiu eu sunt de acord ca liceele sa-si stabileasca uniforme proprii.
              Problema in cazul de fata e ca pedeapsa e disproportionata, in raport cu 'infractiunea'.
              In mod normal parintii sunt cei care trebuie sa fie responsabili de modul in care plozii sunt trimisi la scoala, asa ca ei trebuie penalizati.
              • +1 (3 voturi)    
                duci discutia intr-o alta zona (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 21:19)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

                in aceeasi idee ar trebui sa dispara notele cu totul, pt ca daca un copil are parinti idioti atunci el nu va putea invata bine si, dupa logica ta, nu e el responsabil ci parintii care nu-i creaza un cadru propice acasa.
                daca parintii NU POT sa ii cumpere elevului uniforma atunci sunt convins ca va exista intelegere sau se va gasi o solutie, nu despre cazurile astea vorbim aici, stai linistit ca nu copiii saraci sunt cei care nu poarta uniforma ci ceilalti, fitosii.
            • 0 (4 voturi)    
              exista o solutie SI mai simpla! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:13)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              Sa NU ii dicteze tot soiu' de nechemati cu ce sa se imbrace!
              • 0 (2 voturi)    
                intrebare (Joi, 14 ianuarie 2016, 0:10)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

                ai ceva impotriva ideii de uniforma ? in cazul asta explica-ne si noua de ce cele mai bune scoli din lume (oxford, cambridge etc) au uniforme pentru studenti? aia tot niste nechemati sunt?
                • 0 (0 voturi)    
                  mere cu pere (Vineri, 15 ianuarie 2016, 0:56)

                  fit [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                  una e sa faci la Oxford si una la scoala din Berceni!
      • -1 (3 voturi)    
        logica trasa de par! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:11)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Limitarea vitezei tine de SIGURANTA in trafic si, in ultima instanta, de viata si de moarte!
        Ce "siguranta" are legatura cu obligativitatea de a purta boarfe la fel? "Siguranta" ca ii faci pe copii un soi de roboti?
    • -2 (18 voturi)    
      Chiar asa? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:19)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      O uniforma scolara pentru unele familii e o cheltuiala pe care nu si-o permit. E usor sa creezi obligatii din pix, dar uniformele nu cad din cer. Nu e vorba de disciplina, e vorba de costuri, in primul rand, si de drepturi in al doilea rand: invatamantul obligatoriu e un drept si o obligatie neconditionata de uniforma, altfel cuvintele alea din Cosntitutie pot fi aruncate la gunoi daca orice consiliu al unei scoli poate pune orice restrictii.
      • 0 (12 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 19:04)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Dar cat credeti ca ar costa o uniforma? La scoala unde merge copilul meu sunt copii care poarta vesta ramasa de la fratii mai mari. Au anuntat cand s-au luat masurile ca ei au, n-a avut nimeni nicio problema. Care vesta oricum avea un pret modic.
        • 0 (8 voturi)    
          Nu conteaza (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:41)

          AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Nu comentati "cat costa" pe banii altuia, nu aveti nici un drept. Aveti dreptul, atunci cand bunul simt va semnaleaza asta, sa comentati despre copiii dvs. si banii dvs., nu ai altuia.
          • -2 (2 voturi)    
            ... (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:26)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

            Dar atunci si asta e ipocrizie: altii n-au bani? Ce fac cei saraci?

            Atunci spun si eu: nu comentati banii altuia, nu aveti nici un drept!
    • 0 (10 voturi)    
      Ciudat.... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:39)

      RaduDan1 [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      De când nerespectarea unei reguli este discriminare? Păi dacă nu se poate aplică nici o măsură împotriva celor care nu respectă o regulă înseamnă că că regula nu mai are nici un efect.....
      Cred că o să invoc şi eu la acest consiliu faptul că mă simt discriminat atunci când trebuie să plătesc amendă pentru că parchez maşina în locuri interzise. Pedeapsa nu este proporţională cu fapta. Cred că poliţistul ar trebui să mă roage frumos să plec cu maşina de acolo, nu să plătesc amendă. Şi la fel cred că toate contravenţiile au caracter discriminator. Ce spuneţi? Ne plângem la CNCD? Acum cât încă mai avem şanse de reuşită?
      • +2 (4 voturi)    
        Confundati situatia (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 21:59)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui RaduDan1

        Exista o obligatie de a merge la scoala, impusa prin lege, drept pentru care mergi cum poti. Legea nu obliga la uniforme, consiliul scolar nu poate trece peste lege si pune conditii suplimentare.

        In schimb nu va obliga nimeni sa mergeti cu masina si sa parcati in locuri interzise, o faceti pentru ca vreti. Legiuitorul a prevazut, prin lege si nu prin dorinta locuitorilor din blocul de vis-a-vis, ca nu aveti voie si pedeapsa cu amenda.

        Deci exista o diferenta de drepturi si obligatii si exista o diferenta intre cine impune reguli si cum. Astfel cele doua cazuri difera suficient de mult incat sa nu poata fi folosite pentru analogii.
      • -2 (4 voturi)    
        nu "nerespectarea"este discriminare! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:16)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui RaduDan1

        "discriminare" este sa FACI astfel de "reguli"!!

        De UNDE si pana UNDE are cineva dreptul sa iti dicteze cum sa te imbraci??!!
        Azi-maine poate se apuca sa iti dicteze si cum sa te tunzi! Samd.!!
        • 0 (4 voturi)    
          pentru ca (Joi, 14 ianuarie 2016, 0:15)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          o scoala isi poate impune o norma de conduita precum si un cod vestimentar. mai mult, in cazul copiilor, uniforma are un rol pozitiv, de apartenenta la grup, creaza mandria de a fi membru al grupului x sau y. eu am purtat matricola ca elev, altfel nu aveam voie sa intru in scoala, insa stiu ca nu mi-era rusine s-o port, pe matricola era numele unui mare liceu din Bucuresti unde se dadea admitere si se intra greu.

          iesirea in evidenta se poate realiza in alte moduri, de la inteligenta, cultura, talent pana la accesorii de imbracaminte care pot fi folosite pe langa uniforma aia.
          • +1 (1 vot)    
            deh (Vineri, 15 ianuarie 2016, 0:44)

            fit [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Fiecare iese in evidenta dupa cum poate, nu dupa cum vor unii! Daca profesorii vor sa iasa si ei in evidenta dupa inteligenta, sa poarte si ei unioforme.
    • 0 (0 voturi)    
      Discriminare (Joi, 14 ianuarie 2016, 1:07)

      D'acord [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Cititi, va rog, comentariul meu de mai jos privind situatia disciplinii in invatamant (pe subiectul comentat) din anii '60!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Joi, 14 ianuarie 2016, 7:12)

      adyQ [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      eu zic ca astfel de reguli sau prostii sunt exclusiv reflexia celor care ne conduc....sunt atata de prosti incat atunci cand fac ceva te crucesti si te gandesti ca poate totusi ar fi mai bine sa se relaxeze si sa nu mai faca nimic ca de obicei....
  • +3 (21 voturi)    
    mda (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:02)

    adib [anonim]

    Dar nu e discriminare atunci cind elevul mai amarit nu-si permite ultima fitza la blugi / tricou si ceilalti fac misto de el...
    • +3 (11 voturi)    
      pai in cazul asta (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:24)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui adib

      sa faca si statul misto de el. legal. nu-i asa?
  • -4 (26 voturi)    
    Aiurea (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:04)

    gigescu [anonim]

    Uniforma e una singura. Dupa posibilitati iei un singur rand sau mai multe. Un tricou sau bluza de uniforma are un pret destul de accesibil. Saracii mentionati de CNCD nu au bani de uniforma dar de alte haine au bani, nu? Presupun ca nu-si trimit copiii in c..rul gol la scoala.
    Media la purtare pentru ce e, pentru cazurile de viol si batai in scoala?
    Sa respecte regulamentul scolar, ca de-aia e regulament, daca nu se pot duce capsunari sau vacari in strainatate
    • -1 (13 voturi)    
      gandesti prost (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:06)

      unu [anonim] i-a raspuns lui gigescu

      cei saraci isi cumpara haine Second hand sau le primesc gratis. Ceea ce tie ti se pare accesibil poate lor li se pare foarte mult.
      • -1 (11 voturi)    
        .... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 19:05)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui unu

        Si vesta respectiva o poate primi. Stiu copii care folosesc vestele fratilor sau primite de la copii din generatiile anterioare.
        • -1 (3 voturi)    
          sau poate nu!! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:20)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Si asta NU ii umileste?!!

          Bãi, ce nostalgici dupa Omul Nou... care sa arate peste tot la fel!!
      • +1 (9 voturi)    
        solutia trebuie sa fie simpla (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 19:41)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui unu

        uniforma sa poata fi oferita de catre stat in cazul familiilor cu probleme financiare.
        • +1 (9 voturi)    
          nici macar (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:43)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Uniforma trebuie oferita de catre stat tuturor elevilor, indiferent de conditia lor sociala.
          Daca exista licee cu mot, care doresc uniforme personalizate, acestea sa fie oferite de catre acel liceu tuturor elevilor.
    • 0 (4 voturi)    
      sa fii tu sanatos! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:19)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gigescu

      Si sa ajunga copiii tai sa poarte haine "la mana a doua", donate de mine sau de altii, asa cum sunt la mine in oras copii intr-un intreg cartier!!

      Sa te vad ATUNCI cu comentarii de prost-gust, in legatura cu banii ALTORA!!
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:29)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Dar tu de ce faci comentarii pe banii altora?
        De ce te autoproclami avocata altora? Cine esti tu sa comentezi cu prost gust despre banii altora?
  • +3 (15 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:26)

    dan [anonim]

    Daca uniforma este obligatorie si elevul Popescu nu o poarta, ce masuri se pot lua?
    1. Ii scrie numele pe tabla?
    2. Ii da 2 puncte penalizare la sotron?
    3. Ii da tema pt acasa suplimentara?
    4. Ii da o bulina neagra pe care s-o lipeasca in caiet?
    Mai, uniforma aia ori e ori nu e obligatorie. Dar nu poate fi obligatorie, iar in acelasi timp sa nu-ti poata face nimeni nimic daca nu te conformezi obligativitatii.
    • +1 (7 voturi)    
      5 (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:46)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dan

      5. Ii da un telefon lu ma-sa si o cheama la o intrevedere cu dirigintele si directorul scolii.
      I se explica (parintelui) ca daca religia ii impiedica odrasla sa poarte uniforma, exista un liceu industrial la care aceasta se poate transfera, dar ca e preferabil sa discute cu 'copilul' si sa ii explice ca e mai bine sa poarte uniforma.
      • 0 (2 voturi)    
        si? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 21:06)

        rsbl [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        - si daca ma-sa nu vrea sa vina?
        - si daca nu vrea sa se transfere?
      • -1 (3 voturi)    
        Intrebare (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:09)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Spuneti "ca e mai bine sa poarte uniforma". Exista o demonstratie la ceea ce spuneti? Ma refer: exista o relatie cauzala clara ca cei care sunt in scoli cu uniforma au rezultate mai bune, se integreaza mai bine in societate, produc mai mult?

        Daca da, am sa va rog un link.

        Daca nu atunci repet: cu ce anume este mai buna uniforma, concret, nu abstract ca sa vedeti ca scade entropia universului, dar nu acum, ci pe termen lung, se va vedea in eoanele viitoare.
        • 0 (0 voturi)    
          umm (Joi, 14 ianuarie 2016, 1:55)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Nu cred sa fi spus asa ceva, pentru ca ma cam feresc sa dau astfel de verdicte universal valabile...
          Verificați sursele...
        • +1 (1 vot)    
          Acu inteleg (Joi, 14 ianuarie 2016, 2:01)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          "E mai bine sa poarte uniforma, decat sa se transfere la alt liceu"
          Habar nu am dacă e mai bine sau mai rau pentru un elev sa poarte uniforma. Înclin sa cred ca e o masura potrivita pentru liceele bune, unde elevii sunt interesați de scoala.
        • 0 (2 voturi)    
          Studiu (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:34)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

          http://www.nber.org/papers/w17337.pdf

          Un studio legat de purtarea uniformelor in scoala. Efecte positive se vad in mod cert!
          Evident, nu e ceva radical, dar se vad imbunatatiri!
          • +2 (2 voturi)    
            Sincere multumiri (Joi, 14 ianuarie 2016, 11:00)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            Nu am citit tot: m-am uitat pe model si pe concluzii si da, avand in vedere si renumele scolii de unde vine paperul inclin sa cred ca au dreptate. Daca uniformele imbunatatesc statistic rezultatele scolare, sunt pentru ele. Asa as fi inceput si la minister cu analiza si prezentarea lucrurilor.

            DAR: pentru familiile care nu isi pot permite procurarea uniformei, sa fie posibila ajutorarea lor. Cat despre impunere, cred ca inainte de impunere trebuia prezentata cauza astfel incat sa il faci pe elev sa inteleaga impactul pozitiv ca sa vrea el sa poarte uniforma si nu sa fie rebel.

            Chiar ma bucur ca ati gasit un astfel de articol.
            • +1 (3 voturi)    
              ... (Joi, 14 ianuarie 2016, 12:21)

              Anonim [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

              Bineinteles, partea pentru parintii fara fonduri poate fi discutata, poate fi inclus acest ajutor in ajutoarele sociale primite, pentru ca si aceasta uniforma (sacou sau ce o fi) poate fi inclusa in aceeasi categorie cu rechizitele scolare...
              Solutii se pot gasi, daca se trece de militantismul ala imbecil cu "comunistii" sau cum zicea o cucoana la tv acum ceva timp: "eu i-am luat copilului meu haine de la Dubai, de ce sa ma oblige sa ii dau uniforma. La ce am mai cumparat acele haine daca nu le poate purta?" Ca sa vezi argumente.

              In mod cert trebuia plecat cu un astfel de studiu, dar evident ca RO nu cunoaste asa ceva. Evident ca oamenii trebuiau informati corect despre beneficii, dar evident ca RO nu cunoaste asa ceva...

              Asta insa nu inseamna ca uniformele scolare nu au un impact pozitiv!
      • +2 (4 voturi)    
        Inca ceva (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:12)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Un copil cu uniforma dar iPhone 6s Plus credeti ca nu va epata in fata unuia fara uniforma dar cu Nokia 3210? Adica faptul ca are uniforma il va face pe cel bogat sa arate mai sarac?

        PS: "Sa umbli cu lucruri scumpe dar nu batatoare la ochi." - Hamlet, Shakespeare.
  • +7 (11 voturi)    
    Masura in cauza... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:43)

    dana_s [utilizator]

    ...este mult prea drastica.
    Nici in comunism nu se scadea nota la purtare daca nu veneai in uniforma obligatorie, sau daca iti ajustai sarafanul cu pense, il redimensionai mini si-i puneai ce catarama voiai tu. Asa, din cochetarie, dar impotriva 'directivelor'.
    Profesorii nostri erau oameni deosebiti, stiau sa tempereze o situatie anume, fara atatea restrictii scrise si formalizate pana-n panzele albe - de asta ii iubim de-o viata.
    • -2 (6 voturi)    
      eh (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:52)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

      Nu stiu ce profesori ai avut tu, eu imi amintesc niste bestii comuniste care trageau fetele de par si le umileau in fata clasei, pentru ca erau cochete, sau bateau elevii care nu stiau lectia.
      Nu erau toti asa, dar paradoxal doar ei au ramas in memorie.
      • +1 (1 vot)    
        nashpa "memorie" (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:23)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Mie mi-au ramas in minte profesorii BUNI - si o singura profesoara nashpa, de care am facut de mai multe ori misto!
  • +4 (10 voturi)    
    Si vin cu intrebarea bomba (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:55)

    V. Veroiu [utilizator]

    Care e rolul uniformei in scoala in acest caz?

    Poate fi ceva obigatoriu si lipsit de orice consecinte daca nu il respecti, ambele simultan?

    De fapt cred ca scolile au pus uniforme pt a reduce decalajul intre bogati si saraci. Ok. Bun. Si atunci de ce nu le luati celor sarmani haine? Haine normale, decente, mai ieftine decat chiar uniforma de "dizain".
    • +5 (9 voturi)    
      Buna intrebarea (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:50)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Dar inainte de a o pune, in ce limite consiliul unei scoli poate pune conditii elevilor pentru participarea la ore? Invatamantul e obligatoriu, cum poate un elev sa participe la ore daca sunt puse conditii, din care unele poate nu pot fi respectate (ca nu are bani) sau sunt absurde (gen toata lumea trebuie sa fie tunsa mai scurt de 5 cm, chiar si fetele ca altfel e discriminare pe criterii de sex).
      • -2 (2 voturi)    
        conditii? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 21:08)

        rsbl [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        deci, daca invatamantul e obligatoriu, trebuie sa il primesti la ora si in curu gol
      • +2 (2 voturi)    
        Adaug (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:17)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Orele la facultati si chiar si la scolile de stat ar trebui sa fie PUBLICE. Oricine sa aiba drept, doar pe baza unei cereri, sa asiste la ore, atat timp cat nu perturba ora si cat timp are loc in sala.

        De ce? Cel care vine (de la doctor la gunoier, de la presedinte la pensionar) PLATESTE bani pentru acele ore. Este astfel proprietar sau actionar la sistemul de invatamant.

        Efectul: transparenta (inainte ca profesorul sa faca ceva aiurea se va gandi de 10 ori), calitatea (profesorul se va gandi ca il vede cineva iar acel cineva ii poate fi superior dpdv didactic), cresterea frecventei (vor aparea autodidacti, care vin la ore pt ca vor). Eu insumi am invatat ceha in Bucuresti mergand si asistand la ore, nefiind student. Am intrebat daca pot si am fost acceptat de profesori cu draga inima. Imi faceam temele, participam la discutii, citeam, exact ca orice student. De ce? Pentru ca voiam sa stiu. Imi pare rau ca nu am fost si la filosofie si psihologie la ore. Inveti cu mult mai multa placere cand vrei decat cand esti obligat.
      • -2 (4 voturi)    
        invatamant obligatoriu (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:43)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Invatamantul este obligatoriu, dar nu e obligatoriu sa inveti la un liceu care impune elevilor uniforma. Cu siguranta sunt licee unde se poate merge in maieu si pantaloni scurti.
        Ce faci daca elevul vine beat la scoala? Il primesti in clasa, pentru ca invatamantul e obligatoriu?
  • +2 (14 voturi)    
    elevi (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:24)

    vlase [anonim]

    Prea multe drepturi pentru elevi de care profita toti golaneii din scoli care perturba orele de curs (asta nu este indirect si vaduvirea celor care au venit la scoala sa se pregataeasca de posibilitatea sa invete ?), golanei care umilesc profesorii in timpul orelor, care umilesc colegii sau chiar ii si agresaza atat pe profesori cat si pe colegi. Daca masurile ar fi drastice in cazul celor de mai sus cred ca lipsa uniformelor nu ar fi chiar un capat de tara desi am vazut ca multe tari din vest au regula uniformei obligatorii si nu se intapla nimic grav cu elevii.
    • +5 (11 voturi)    
      "dascali" ?!!? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 19:14)

      Club fan Radu Anton Roman [utilizator] i-a raspuns lui vlase

      Prea multi zbiri ,frustrati si aroganti de "profesori" ce isi bat joc de demnitatea elevilor in fel si chip, prea multi neispraviti convertiti ca "ayatolahi" ai religiei nu au fost inca luati de guler si azvarliti dracului afara din invatatamant, prea multe secaturi inca mai vin cu concepte tip "bataia e rupta din rai" la scoala !
      Du-te-n rusia, ba vlase, caci vin imediat cu paralela din sport, Golanul dezaxat mintal tadici urla ca boul la jucatoarele echipei nationale de handbal... A venit un OM NORMAL si exceptional pregatit, rational si echilibrat si au facut minuni in decembrie, Romania a fost la un pas de medalia de aur ! Rectific, nu e vorba de minune ci "omul potrivit la locul potrivit", fetele aveau valoare mondiala , doar ca un desurubat la cerebel si-a batut joc de meserie.Asa si cu unii profi, de 60 de ani vin cu aceleasi metode, copiii sa stea drepti in fata zbirilor !
      Rusine si afara din invatamant !
      • +5 (9 voturi)    
        La mine la ore (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:34)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Club fan Radu Anton Roman

        Studentii au 3 lucruri de facut:

        Sa nu ma deranjeze cand predau. Evident intrebarile nu sunt deranj ci binevenite, daca sunt legate de curs.

        Sa rezolve sarcinile corect sau cu alta solutie corecta.

        Sa rezolve sarcinile la timp.

        Sincer, nu le-am spus asta, dar ma doare in cot daca vin in slip si slapi cat timp nu put.
        • -3 (5 voturi)    
          Predai la Rahova (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 21:24)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          sau la Poarta Alba?
          • +3 (3 voturi)    
            Educatie si respect (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:22)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

            Sunt unii care nu pot purta o discutie fara sa improaste cu R.H.T. si, culmea, stiti unde ar trebui sa se formeze deprinderea unei discutii civilizate? Exact in scoala si (mai inainte) in familie. Eh, dar acolo unde nu e nici Dumnezeu nu cere.

            Nu stimabile, iti enumar cateva locuri: cea mai veche universitate tehnica din Europa (CVUT), controlul de trafic aerian al Cehiei, Lufthansa, Ceska posta si mai sunt si altele.
      • 0 (2 voturi)    
        usurel cu handbalu' (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:50)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Club fan Radu Anton Roman

        Nu ca i-as lua apararea lui Tadici, dar cu 'golanul dezaxat mintal', echipa a luat medalia de argint, castigand 9 meciuri la rand.
        Minunea de care vorbesti a inceput cu 3 infrangeri.

        Asa ca toata treaba pare sa tina mai mult de hazard.
  • +1 (15 voturi)    
    Ma bucur nespus (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 19:20)

    Ma bucur nespus [anonim]

    Deci nu stiu eu cu discriminarea daca e sau nu, dar nu pot sa nu salut orice masura impotriva uniformelor. Si nu pot sa uit bucuria pe care am simtit-o ca elev cand s-au scos uniformele in 1990. Uniformele nu sunt pentru disciplina, ci pentru inregimentare. Ele induc copiilor spiritul gregar, inhiband exprimarea personalitatii si asumarea raspunderii.
    • 0 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 19:59)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ma bucur nespus

      Toate scolile private super scumpe din lumea asta au uniforme. In plus, elevii mai sunt si mandri ca le poarta.
      • +2 (10 voturi)    
        Fals (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:27)

        BogdanNicolaescu [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        Nicaieri in lumea democrata uniforma nu e impusa prin lege. Acolo pe unde exista, intr-adevar elevii o poarta pentru ca vor, nu pentru ca le este impusa. Si sunt mandri de ea pentru ca scolile alea sunt de nivel inalt, recunoscute international, spre deosebire de cele din Romania. Felul in care e pusa problema uniformelor la noi pute a comunism de la o posta!
        • -2 (2 voturi)    
          ... (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:38)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu

          Aia s-o crezi tu ca o poarta elevii pentru ca vor.

          Le este impusa de scoala, de administratia scolii. Poate nu e impusa prin lege, dar legea nici nu se baga peste deciziile administratiei scolii.

          Deci tot impuse sunt!
      • -4 (12 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:28)

        Observer [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        La noi nu cei saraci sunt impotriva uniformelor, ci, chiar cei cu posibilitati materiale care trebuie sa-si etaleze toaletele.
        • +2 (6 voturi)    
          Si daca nu isi etaleaza toaleta (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:19)

          V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Observer

          Ci telefonul mobil. Si daca nu mobilul ci mancarea. Ce facem? Ii punem sa aiba toti aceeasi inaltime? Oare nu ar trebui sa pregatim copiii sa fie obisnuiti cu diversitatea, cu faptul ca nu e rusine sa fii tigan ci hot?
      • +6 (8 voturi)    
        Private (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:43)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Bine spus, scoli private, nu de stat. Intelegeti diferenta intre ele? Da, o fi o mandrie sa mergi la Harvard, dar e o obligatie sa mergi la Scoala Generala nr. 45.
      • +1 (3 voturi)    
        sa le fie de bine! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:28)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Nu e NIMENI obligat sa se duca la "scoli private super scumpe"! :P
        • -1 (1 vot)    
          ... (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:39)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Militanto, ia si documenteaza-te cu privire la efectele uniformelor in scoli:

          http://www.nber.org/papers/w17337.pdf
    • 0 (0 voturi)    
      si eu m-am bucurat in '90 (Joi, 14 ianuarie 2016, 16:10)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Ma bucur nespus

      si taica-meu (odihneasca-se in pace) imi explica cu cata mandrie purta el uniforma liceului Loga din Timisoara si eu nu intelegeam.

      Acum, eu inteleg. Tu, tot in '90 esti.
  • -3 (11 voturi)    
    Uitati-va... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 20:11)

    Zummm [utilizator]

    in India cum toti scolarii au unifroma ptr ca reprezinta o forma de respect si tot ce deriva de aici. Da da India aia cu temple ptr sobolani etc. Rromania si tragi apa
    • -1 (3 voturi)    
      aoleu (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:56)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Chiar India ti-ai gasit-o ca exemplu? Pai indienii scot roboti pe banda rulanta, scopul lor e sa scoata yesmen si yessirs.
      Sa speram ca nu de la uniforma li se trage.
      • 0 (0 voturi)    
        si IT-isti (Joi, 14 ianuarie 2016, 16:12)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        .
        • 0 (0 voturi)    
          it-sti (Vineri, 15 ianuarie 2016, 12:00)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          Despre acei roboti vorbesc si eu...
  • +4 (6 voturi)    
    O furtuna intr-un pahar cu apa ! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 21:41)

    Susufler0 [utilizator]

    "Scopul acestei prevederi (privind obligativitatea purtarii uniformei scolare - n.m.) este legitim, masura ( sanctionarii incalcarii prevederii privind obligativitatea purtarii uniformei scolare - n.m.) este adecvata si necesara, insa sanctiunile nu sunt proportionale cu scopul urmarit (...)" Asta retine CNCD-ul, absolut corect. Apoi Colegiul Director, propune modificarea regulamentului scolar, prin eliminarea masurilor discriminatorii:" ( Adica a sanctiunilor care constituie "discriminari indirecte" si anume : scaderea notei la purtare, care presupune implicit micsorarea mediei notelor cu consecinta pierderii dreptului la bursa scolara si masura absentei nemotivate care cumulata cu altele asemenea, conduce la exmatriculare, deci la discriminare in ceea ce priveste accesul la educatie. Citita cu atentie si interpretata logic, concluzia Consiliului este ca purtarea uniformei este OBLIGATORIE de catre toata lumea, (chiar si de catre cei care nu au mijloace materiale. Daca acestia nu se conformeaza POT fi sanctionati, dar cu altfel de sanctiuni, in primul rand cu sanctiuni nediscriminatorii si apoi,proportionale cu gravitatea mai redusa a faptei, deci mai mici, mai blande, ca doar nu au dat in cap la profesor ! Asta-i tot, doamnelor si domnilor !
  • +2 (4 voturi)    
    EXCELENT! (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 23:30)

    Codruta N [utilizator]

    Foarte corecta decizia!
    Uniformele in scolile "de stat" sunt o stupizenie menita sa ascunda problemele reala!
    Mai RAR asemenea tampanie, ca uniforma ar "reduce discrepantele sociale"! Adica discrepantele sociale constau in BOARFE??!!
  • 0 (2 voturi)    
    uniforme reinnoite anual? (Joi, 14 ianuarie 2016, 0:51)

    multiple uniforme [anonim]

    Poate nu se intelege...in ultima vreme directorii schimba uniformele si firmele producatoare cumj isi schimba lenjeria. Anul asta cumperi o uniforma, la anul afli ca nu mai e buna, trebuie alta, asta ca sa faca bani cine trebuie...da? despre asta e vorba, de-aia trebuie obligati copiii sa cumpere noi si noi uniforme in fiecare an (care costa in jur de 150 lei, ca sa fim intelesi). Nu de dragul disciplinei ci de dragul...conlucrarii intre scoala si producator. Asta s-a intamplat la scoala respectiva.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:41)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui multiple uniforme

      Asta se poate rezolva relative simplu: poate fi impusa alegerea o singura data a simbolurilor scolii.

      Si daca mai vrei apoi sa schimbi ceva la ea, sa nu poti la interval mai mici de, sa zicem, 4-5 ani!
  • +1 (5 voturi)    
    Uniforme scolare (Joi, 14 ianuarie 2016, 0:54)

    Unu' stupefiat! [anonim]

    In Romania nu existau scoli particulare in anii '60! Eram in liceu si m-am prezentat la poarta scolii fara sapca scolara si fara numar matricol pe vestonul scolar adecvat (era primavara, doar imbracaminte usoara - mama mea era deja la munca, nu m-a puput controla); portarul nu m-a primit in curtea scolii, m-a raportat la directiune si am fost eliminat pentru 3 zile!... Rasism,(sunt roman get beget - din Odobesti- system engineer iesit la pensie in USA cu AT@T), a fost discriminare, lipsa de bunavointa??; NU, a fost o disciplina drastica in scoala anilor '60, cu o exigenta teribila din partea dascalilor, administratorilor din invatamintul anilor '60 care a scos o generatie eminenta de profesionisti (ingineri, doctori, profesori, artisti, pedagogi! Ii felicit!!!
    • +2 (4 voturi)    
      pai (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:17)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Unu' stupefiat!

      Si uite asa ati emigrat in tara in care nu te elimina nimeni 3 zile pentru ca nu ai uniforma. Aparent generatia lor de ingineri, doctori, profesori, artisti si pedagogi a fost mai buna.
    • +2 (4 voturi)    
      Anii '60 (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:26)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Unu' stupefiat!

      Si invatati despre unchiul Stiopa care in URSS era atat de inalt ca repara semafoarele aplecandu-se, despre cel mai mare peste care traieste in lacul Baikal, etc. Numai tampenii.

      DAR: ati invatat pentru ca ATI VRUT. Statistic vorbind sunteti tot o minoritate, minoritatea celor cu vointa care au luat ce e mai bun de la dascali si apoi au aplicat. V-a ajutat matricola? Nu cred. V-a ajutat vointa. Asadar haideti sa facem o relatie cauzala corecta pentru a vedea de fapt radacinile succesului Dvs.

      Aluatul (genetica) + pregatirea v-au facut om. Nu carpele.
  • 0 (2 voturi)    
    uniforma (Joi, 14 ianuarie 2016, 8:25)

    vulpoiul rosu [anonim]

    Pe timpul odiosului ne obliga sa purtam idioteniile de uniforme care ti iritau pielea, aratau ca dracu, matricola, parul baietilor trebuia sa fie max. 2 cm. si altele. Acum in secolul 21, se pun absente si se scade nota la purtare. Mai rau ca atunci. Unde este libertatea de exprimare dragi profesori dezaxati si frustrati? Aveti pretentia ca elevul sa stea smirna in fata voastra, dar n-ar fi mai bine ca la fiecare inceput de an sa fie afisate la scoala notelele la examenele de titularizare? Sa stie toata lumea. Va umflati in pene cu olimpicii care nu reflecta calitatea invatamantului romanesc. De ce nu spuneti adevarul despre cei care participa la olimpiade? Urlati la televiziuni ca au luat medalii,ca autoritatile nu va dau bani, dar nu spuneti pe ce loc au iesit. In 2015 la olimpiada de matematica din Tailanda, s-a luat o medalie de aur (de pe locul 36), trei medalii de argint ( de pe locurile 65, 66, 67 ) s
  • +3 (3 voturi)    
    despre educatie (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:37)

    gigi1 [utilizator]

    Despre educatie auzi de tot felul de probleme dar mai putin de cel mai important lucru, calitatea educatiei care e execrabila, o fi si asta o tactica ascunzi adevarata problema cu tot felul de mici probleme sa aiba lumea ce sa rumege si sa nu vada.
    • +2 (2 voturi)    
      Iar putregaiul (Joi, 14 ianuarie 2016, 10:50)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      E de la varf: multi profesori slab pregatiti. Nu de la baza: uniformele studentilor.

      PS: Sunt si multi profesori FOARTE BINE pregatiti, insa discut strict numeric, incluzand satele, provincia, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Uniforma (Joi, 14 ianuarie 2016, 19:00)

    XYZ18 [utilizator]

    Am citit si eu cateva dintre comentarii si fiind intr-un liceu de prestigiu, bineinteles ca in regulamentul de ordine interioara este specificata treaba cu uniforma, care este scrisa in toate regulamentele din toate liceele. Desi personal nu sunt de acord cu aceasta uniforma, din simplul motiv ca ingradeste creativitatea elevilor. In schimb as fi de acord cu o CONDUITA DECENTA, nu cu o impunere din partea profesorilor. Ce inseamana conduita decenta ? Aceasta se poate exemplifica prin : camasa, sacou, pantaloni in culorile a,b,c care sa nu fie rupti. Mi se pare absolut suficient, nu cum este la mine in liceu unde se cere doar camasa alba, doar pantaloni bleumarin, doar sacou bleumarin. Este absurd. Pe langa asta, cand am intrat in clasa a 9-a, s-a facut un contract cu o firma care fac uniforme la comanda, pentru a avea un pret mai bun, si toti sa aiba la fel(Am vazut ca a mai zis cineva despre asta). Vreti sa stiti ce s-a intamplat ? Firma respectiva ne-a dat o teapa de 220 lei tuturor elevilor, si apoi a declarat faliment, si asta face de ceva timp. Doar ca schimba orasele. Am pierdut banii, se mai intampla sa si pierzi in viata, mi-am cumparat alt sacou, pantaloni si asa mai departe. Apoi am fost sanctionati de profesori si de directiune pentru ca nu purtam emblema. Din punctul meu de vedere este foarte ok ca o scoala, un liceu, o universitate sa aiba un logo, o sigla, ceva ca sa se distinga, dar nu este deloc ok sa fim obligati sa le purtam. Poate ca eu nu vreau sa "ma dau mare" ca sunt la liceul X sau la facultatea Y. Este strict alegerea mea. Acum va intreb ceva : Daca voi v-ati cumpara un sacou, nu conteaza suma, ati dori sa il stricati punand o emblema pe el ?Poate doriti sa folositi acel sacou si pentru alte evenimente si emblema aceea va strica totul, parerea mea. Atata timp cat statul nu va asigura bani pentru aceasta uniforma, nu vad unde este obligativitatea in a o purta. Legea care obliga uniforma in scoli este discutabila, si la limita constitutiei.
  • 0 (0 voturi)    
    rusine CNCD! (Vineri, 15 ianuarie 2016, 11:56)

    Alionescu Ionut [anonim]

    ... sper ca liceul a facut plangere penala impotriva CNCD pentru abuz in serviciu!