MAE: In ultimii 5 ani s-au inregistrat 13 "cazuri Bodnariu" in Norvegia

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2016, 14:39 Actualitate | Esenţial

Ministerul de Externe are in evidenta, la ora actuala, sapte familii de cetateni romani ai caror copii, in total 16, au fost preluati de stat, iar in ultimii cinci ani au fost solutionate 6 astfel de cazuri (in total 10 copii), in cinci cazuri prin repatrierea a 8 minori, iar intr-un caz prin revenirea a doi copii unor cetateni romani rezidenti in Norvegia, informeaza MAE la solicitarea Digi24.

"In atentia Ministerului Afacerilor Externe si a Autoritatii Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului si Adoptie (ANPDCA) se afla, in prezent, sapte cazuri ale unor familii de cetateni romani, ai caror copii (in total, 16 copii) au fost preluati de autoritatile norvegiene", informeaza MAE.

MAE mai precizeaza ca "in ultimii cinci ani, au mai fost gestionate, pe baza sesizarilor primite, alte sase cazuri ale unor familii de cetateni romani, totalizand 10 copii, care s-au solutionat, in cinci cazuri, prin repatrierea a opt minori, iar intr-un alt caz, prin revenirea a doi copii in familia unor cetateni romani rezidenti in Norvegia".

Ministerul mai precizeaza ca, in paralel, "pe plan intern, ANPDCA a dispus efectuarea de anchete sociale la domiciliul parintilor din Romania si in familiile extinse ale minorilor. In majoritatea cazurilor, anchetele s-au finalizat cu decizia partii romane de a solicita partii norvegiene repatrierea asistata a copiilor. Pentru toate cazurile, solicitarea autoritatilor romane competente de repatriere a copiilor a fost notificata pe cale oficiala partii norvegiene de catre Ambasada Romaniei din Oslo".

Digi24 arata ca datele aflate in evidenta MAE au fost confirmate de reprezentanti ai Autoritatii Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului si Adoptie, aratand in plus ca pentru 11 copii au fost transmise solicitarile de repatriere prin intermediul MAE si al Ambasadei de la Oslo. In trei cazuri urmeaza a fi demarate anchete sociale la domiciliul familiilor, urmand a fi ceruta "repatrierea/returnarea copilului in Romania".


Citeste mai multe despre   









6212 vizualizari
  • -6 (20 voturi)    
    adica inca 10 cazuri de copii batuti? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 14:54)

    vasile [anonim]

    nu va mai bateti copiii, ba, ca nu-s vite!
    • +5 (21 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:18)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Asta ai priceput tu din articol? Ce convenabil, si deloc mincinos.

      N-ai citit pana la final?

      Din 6 cazuri care implicau 10 copii, in 5 cazuri, implicand 8 copii, acestia au fost redati familiilor => ca nu fusese nici un abuz asupra lor.

      Deci, din 6 cazuri in care a intervenit acea agentie, in 5 a fost o interventie abuziva!
      Asta inseamna ca in 83% din cazuri, nu a fost nici un abuz, iar copiii au fost ridicati abuziv de agentie!
      • +6 (12 voturi)    
        abuzuri (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:35)

        Inuka [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Amice nu citi in ce cheie vrei tu articolul. Aici se spune ca nu e Bodnariu cel mai important caz existent pe speta violentei familiale ci doar unul din multime.
        Iar in urma anchetei sociale s-a dovedit ca in unele cazuri abuzurile nu se constata si s-au inapoiat copiii familiei. Cam pica acum teoria conspiratiei cu "rapirea copiilor pentru adoptii internationale", nu?
        Solutionari diverse erau normale, la fel cum normal este ca unele procese sa se incheie cu condamnari, iar altele cu achitari in justitie. Acolo nu se plange nimeni ca sunt dati in judecata si oameni nevinovati, conteaza doar sentinta finala.
        Asa e normal si in cazul de fata sa se astepte finalizarea anchetei si returnarea copiilor familiei daca e cazul.
        • +3 (7 voturi)    
          ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:27)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Inuka

          Dar cine a pomenit de conspiratii cu adoptii international ma rog?

          Mi se pare ca matale. Se pare ca tu cam vezi conspiratiile astea peste tot!

          Eu n-am treaba cu sistemul de justitie, insa am treaba cu o institutie care poate lua decizii radicale in lipsa unei decizii judecatoresti, sau macar a unui ordin judecatoresc!

          Explica-mi matale in "ce cheie am vrut eu sa citesc articolul"? Ca vad ca esti tare destept/desteapta...not!
        • +5 (11 voturi)    
          ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:31)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

          Tanti, ai copii?
          Daca da, ti-ar place sa ti-i ia timp de vreo 6 luni dupa care sa se dovedeasca ca au gresit?
          In 5 din 6 cazuri...

          Daca n-ai copii, atunci nu te baga...
        • +2 (2 voturi)    
          ia vezi ce spun si altii (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:47)

          mnicku [anonim] i-a raspuns lui Inuka

          toti parintii sint dusi cu pluta sau CORUPTIA din sistemul norvegian e de vina pt situatie

          http://www.art-emis.ro/jurnalistica/1958-norvegia-intre-scince-fiction-i-realitate.html
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:37)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Si ce daca nu stie sa citeasca?
        Iar matematica elementara-i pentru aia de nu stiu sa se descurce?
        Unde mai pui ca, am impresia, omu' bate vite...
        Are si el parerea lui!
        hi hi hi hi hi
      • +2 (4 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:40)

        un tip [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Ar fi bine daca ar fi asa.

        Cele 5 cazuri au fost solutionate prin repatrierea copiilor. Norvegienii n-au zis ca a fost abuziv dar au trimis copiii in tara si au zis ca nu-i mai intereseaza.

        Repatriere nu inseamna ca i-a dat inapoi familiei si au ramas in Norvegia
        • +4 (4 voturi)    
          ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:28)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui un tip

          Repatrierea aceea inseamna ca nu s-au constatat abuzuri. Ca daca s-ar fi constatat, slabe sanse de repatriere!

          In acelasi timp, repatrierea aceea inseamna de fapt, in mod practice, intoarcerea copiilor in familii! Evident, e o metoda eleganta de a se scoate autoritatile norvegiene.

          De altfel, in al 6-lea caz, copiii NU au fost repatriate, ci oferiti unei alte familii de romani, unde intr-adevar s-a constatat un abuz!
      • 0 (6 voturi)    
        ce nu ai inteles? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:40)

        vasilica [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        "s-au solutionat, in cinci cazuri, prin repatrierea a opt minori"
        Nu spune nicaieri ca barnevernet (protectia copilului) nu a avut dreptate. au fost pur si simplu activate niste proceduri de repatriere a unor cetateni romani (copiii erau cetateni romani). in cazul de fata presupun ca nu sunt cetateni romani (maica-sa e norvegianca) asa ca e mai greu sa facem romanisme gen repatrierea.
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:34)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui vasilica

          Nu stiu in celelalte cazuri, s-ar putea ca unii sa fi avut rezidenta permanenta.

          In cazul de fata, copiii sunt cetateni norvegieni si romani.

          Cum am raspuns mai jos, mi-e greu sa cred ca agentia norvegiana s-ar fi descotorosit de copii daca ar fi identificat abuzuri!

          Pentru ca daca ar constatat abuzuri, fiind infractiune in Norvegia, inseamna ca ar fi fost o fapta penala savarsita pe teritoriu norvegian. Indiferent ca esti cetatean sau nu, nu cred ca daca savarsesti fapte penale...esti lasat asa in pace!
          • 0 (2 voturi)    
            repatriere asistata.. (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:27)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            tehnic vorbind, de la 'abuz' pana la fapte penala mai sunt niste pasi. ti-o fi tie greu sa crezi, dar daca pui propriile presupuneri in locul informatiilor lipsa, nu rezulta nimic.. sunt doar presupuneri. tu ai scris "in 5 cazuri, implicand 8 copii, acestia au fost redati familiilor => ca nu fusese nici un abuz asupra lor." fals. au fost incredintati autoritatilor romane, nu au fost inapoiati parintilor. probabil in ideea ca familia extinsa (alte rubedenii) va fi cea care va avea grija de ei si statul roman va monitoriza cazurile.
            nimic nou sub soare.. conform statisticilor norvegiene, din peste 50.000 de cazuri raportate anual, doar 10-15.000 se confirma cu masuri de protectie si doar ~1500 copii sunt luati din familiile investigate. asta nu inseamna ca unii nu se pot intoarce mai tarziu.. cum s-a demonstrat si in articolul asta.
            • +3 (5 voturi)    
              ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 18:42)

              Anonim [anonim] i-a raspuns lui pehash

              E adevarat, din ce mai citisem si eu, abuzul contra copiilor e considerate infractiune in Norvegia. Daca am citit gresit, inseamna ca mi-am format o impresie gresita!

              Daca asta e cazul, atunci abuz = fapta penala. Daca nu, am gresit!

              Acum vorbesti de niste tehnicalitati, dar in esenta, asta e eufemismul pentru dati parintilor inapoi! Pentru ca daca ar fi fost abuzati, ar fi ramas in familiile maternale, sau adoptive sau cum preferi!

              Evident ca acea agentie, care face lucrurile astea fara avizul unui judecator, nu va recunoaste ca a gresit. Si atunci asta e o cale buna de a se scoate elegant!

              Pentru ca eu intreb atunci: oare nu e deloc traumatizant pentru copil sa fie luat din familia lui si tinut prin familii straine vreo 6 luni, si despartit de fratii lui, si apoi dat inapoi cu "scuzele de rigoare"?

              Problema aceste agentii e tocmai faptul ca nu are limite legale impuse....macar ca timp maxim cat poate sa tina copiii departe de familie, FARA ordin de la un judecator!

              Cum ti-ar cadea tie sa vina politia sa te retina, pe baza unor "suspiciuni", fara sa te prezinte in fata unui judecator, si apoi dupa 6 luni de retinere, sa iti dea drumul pentru ca nu au probe ca ai fi facut ceva rau?
              Ti se pare un stat de drept asta?
              • +2 (2 voturi)    
                tehnicalitati.. (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 19:56)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

                1. nu orice incalcare a legii este automat caz penal.
                2. "abuzurile" astea sunt inventia ta. in articol nu scrie nimic de "abuz". cauzele pot varia..
                3. legea lor permite ca un copil sa fie luat fara decizie judecatoareasca. clar? e lege.. deci "are limite legale". multi par sa nu inteleaga cum e posibil asa ceva. de ce? plecati din start de la premisa ca nu se poate avea incredere in cei care lucreaza la protectia copilului? de ce?

                s-a creat imediat pe net un fel de bursa a conspiratiilor.. Barnevernet fura copiii si-i vinde.. au fost dati spre adoptie internationala si dispar.. familiile adoptive primesc milioane de euro.. aberatii totale. pentru ca romanii nu au incredere in sistemul lor, cred ca peste tot e la fel. nu este la fel. in Norvegia nu este coruptia din Romania. aia nu trebuie sa-si faca griji ca sunt politisti care te tin 6 luni in inchisoare fara sa fi facut nimic... societatea per ansamblu este suficient de evoluata.
                • 0 (0 voturi)    
                  ... (Joi, 14 ianuarie 2016, 9:36)

                  Anonim [anonim] i-a raspuns lui pehash

                  1. Nici n-am afirmat asta. Asta e inventia ta. Eu am spus ca din ce am citit eu, abuzul impotriva copiilor, abuzul fizic, e considerat infractiune in Norvegia, astfel insemnand ca e caz penal.

                  2. Cred ca visezi cai verzi pe pereti. Acuzatiile impotriva familiei sunt de abuz fizic impotriva copiilor. Ma rog, termenul ethnic o fi altul, dar in esenta asta e acuzatia...

                  3. Legea sovietica stalinista permitea ca statul sa aresteze pe cine vrea si sa il tina cu anii neacuzat, si necondamnat. Deci e lege, e limita legala, si inseamna ca statul Stalinist era stat de drept, nu?

                  Suferi de o ignoranta complete a unor principia fundamentale de stat de drept si de drepturi universal ale omului...

                  Acea lege da doar autoritate agentiei, nu o si limiteaza. Pentru ca se scrie acolo ca au voie sa intervina, dar situatiile in care se intervine nu sunt clare: sunt ambigue si generice, asta lasand loc mare de interpretare si mai ales lasa liber la abuzuri din partea agentiei...

                  Intr-un stat de drept, puterea judecatoreasca e garantul respectarii legii, si nu agentii semi guvernamentale...
                  In plus, drepturile omului stipuleaza ca statul, sau in cazul de fata agentia respective, trebuie sa faca dovada vinovatiei, si nu omul trebuie sa dovedeasca ca e nevinovat!

                  Limitarile acelea legale se refer la alte lucruri, pe care se pare ca nu le pricepi: agentia aia nu are voie,daca Norvegia se vrea stat de drept, sa ia copiii aceia pe perioada nedeterminata, sau determinate dea insasi. Pana si la arestul unei personae, e nevoie de decizie judecatoreasca, si mandatul se elibereaza pe o perioada determinate rezonabila (ex 30 de zile), care poate apoi fi extinsa, tot doar cu ordin judecatoresc!

                  Nu conteaza ca e coruptie sau nu. Conteaza ca lipsa implicarii puterii juridice in decizii atat de drastice arata o vulnerabilitate majora a sistemului, care poate fi abuzata de catre acei functionari!
                  Cine garanteaza ca niste functionari locali sunt experti in legea pe care theoretic o aplica ei?
      • 0 (4 voturi)    
        de unde (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:52)

        mikeyu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        ai tras concluzia ca "ca nu fusese nici un abuz asupra lor"?

        Poate nu fusese, poate fusese dar parintii au reusit sa se re-adapteze, poate poate... eu n-am retinut de niciunde ca ar fi fost sau n-ar fi fost abuzuri. In plus, vedem o statistica incurajatoare: protectia copilului functioneaza la ei.
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:32)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui mikeyu

          In al 6-lea caz, unde banuiesc ca s-au constatat abuzuri, copiii au fost plasati intr-o alta familie de romani din Norvegia.

          Ceilalti au fost repatriate, in traducere, practic dati parintilor inapoi, intr-o forma eleganta de a se scoate.

          Mi-e greu sa cred ca daca s-ar fi constatat abuzuri, I-ar fi lasat asa vraiste pe copii!

          Altfel, agentia ar fi absurda: am descoperit abuz la copil, dar ma doare undeva si il trimit nu stiu unde...
          • 0 (0 voturi)    
            repatriere... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:55)

            mikeyu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            dex.ro:
            REPATRIÁ, repatriez, vb. I. Refl. și tranz. A se înapoia sau a aduce pe cineva în patrie după o absență îndelungată (voită sau silită).

            Au trimis copii in Ro, unde probabil erau si parintii. Intr-unul din cazuri au dat copii unei rude a parintilor (din Romania).

            Probabil ca nu aveau cetatenie...
            • +2 (4 voturi)    
              ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:38)

              Anonim [anonim] i-a raspuns lui mikeyu

              Am inteles ce ziceti, si da, stiu ce inseamna si repatriere.

              Insa cititi putin printer randuri...in mod evident, repatrierea asta e practic un euphemism pentru dati inapoi la copii, dar fara sa recunoasca faptul ca au gresit!

              Pana la urma, daca se constata abuz la copii, care repet e fapta penala in Norvegia, credeti ca ar fi lasat-o asa sa treaca?

              O fapta penala pe teritoriul unui stat se pedepseste, fie ca esti cetatean, fie ca nu!

              E foarte probabil intr-adevar ca aceia sa nu fi fost cetateni, dar asta e irrelevant in contextual a ce ziceam, legat de savarsirea unei infractiuni!
      • -3 (3 voturi)    
        te-a spalat pe creier ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:47)

        dagenia [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        .... popa care spune ca doamne-doamne CERE NUIAUA ?
        https://popaspentrusuflet.wordpress.com/2016/01/12/trei-teste-esentiale-ale-cazului-bodnariu/


        vai de copii tai, amaratule frustrate; http://subiectiv.ro/social/eu-te-am-facut-eu-te-omor
        • +1 (1 vot)    
          ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:33)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui dagenia

          Copiii mei sunt foarte bine. In orice caz, multumesc pentru grija purtata!

          Apropo, suferiti de ceva schizofrenie in forma acuta? Sau de unde au venit astea cu doamne doamne si omorat si alte cele?

          Vedeti ca acele medicamente prescrise de psihiatru chiar trebuie luate. Vedeti ce se intampla cand nu le luati? Mergeti rau de tot pe aratura!

          "amaratule frustrate"? Va trebui sa traduceti asta si in romana!
    • 0 (0 voturi)    
      copii nu ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:45)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      .... dar ei, sigur - DA !

      http://subiectiv.ro/social/eu-te-am-facut-eu-te-omor
  • +1 (5 voturi)    
    acum nu va tine (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:16)

    gelu [anonim]

    Copiii familiei Bodnariu sunt cetateni norvegieni (mama e norvegiana)
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:38)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      Si daca au si cetatenia romana?
      • +1 (3 voturi)    
        si daca nu au? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:30)

        Inuka [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        "In Europa sunt mai multe state care nu recunosc dubla cetatenie, asfel incat un roman aflat pe teritoriul uneia dintre aceste tari, este nevoit sa renunte la identitatea sa nativa, daca vrea sa obtina cetatenia tarii adoptive. Astfel, state ca Austria, Belgia, Cehia, Germania, Lituania, Letonia, Estonia, Danemarca, Norvegia, Polonia, Spania si Grecia si-au exercitat dreptul de a nu recunosate dubla sau multipla cetatenie."
      • 0 (2 voturi)    
        cetatenia romana = vax (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 16:36)

        joe [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        nu are nicio importanta cetatenia Romana in Norvegia
  • +5 (11 voturi)    
    pazea (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:16)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    vin arhanghelii parentingului sa ii califice pe toti cei 14 parinti niste animale medievale care meritau sa le fie luati copiii, daca nu chiar castrati.
    • +4 (10 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:39)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

      Nu-s arhangheli.
      E vorba de cuconet cum plastic s-am exprimat cineva pe aici.
      Sau indivizi care n-au copii.
  • 0 (14 voturi)    
    romania buricul civilizatiei (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:19)

    dinu [anonim]

    romanasii ramasi fara copii sunt ca si refugiatii astia de umplu ziarele in momentul asta , stati fratilor acasa unde este " bine si cald " nu va mai duceti in alte tari daca nu vreti sa respectati legea din tara respectiva.
    • +5 (7 voturi)    
      un indemn corect (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:38)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      desi e clar tonul ostil fata de conationalii tai impotriva carora te pozitionezi fara dovezi ,
      sunt de acord cu indemnul.

      Fratilor, ce sens are sa te duci intr-o tara , oricare ar fi ea, doar pentru niste bani in plus si o masina mai noua daca nu esti sigur de siguranta familiei ? Cum sa fii optimist si concentrat pe cariera si alte aspecte ale vietii stiind ca la orice pas poate sa ti fure copiii statul "adoptiv " ( la care totusi cotizezi cot la cot cu nativii ) ?
      Nivelul de trai il inteleg personal nu doar prin suma banilor din buzunar, ci si prin tihna personala si unitatea familiei.
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 15:42)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      Unde-i lege nu-i tocmeala.
      Problema e ca in Norvegia iti ia copiii fara hotarare judecatoreasca.
      Egzista (sic) o institutiune care face numa' prostiute, din ce pare.
      Ce spuneai de respectarea legii?!?
      Ca nu mai tiu minte...
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 17:43)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        Asta ma nedumireste si pe mine. Si asta nu pot pricepe militantii astia agresivi care nu pot sa iasa din retorica "animalelor care va bateti copiii", de parca in viata nu exista decat alb si negru.

        Problema e alta: agentia aceasta pare ca nu are limite legale in proceduri. Ceea ce e suspect.

        Pana si un om care e retinut pentru o presupusa infractiune, nu poate fi arestat fara ordin judecatoresc, si in lipsa acestuia, nu poate fi retinut mai multe de o perioada foarte limitata, de obicei 1-2 zile. Se impiedica astfel un abuz din partea unei institutii!

        Astfel, aceasta institutie, daca se vrea Norvegia un stat de drept, are dreptul sa ia copiii, daca suspecteaza un abuz asupra lor, dar ar trebui sa aiba o limita de timp! Maxim o saptamana sa zicem.

        Si apoi doar un judecator ar trebui sa avizeze demersurile mai departe.

        Altfel. inseamna ca agentia are libertatea de a face abuzuri, fara constrangeri legale care sa le impiedice.

        Si asta mie mi se pare extreme de periculos!
  • +2 (2 voturi)    
    norvegia (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 22:28)

    ALEXANDRESCU [anonim]

    AM UN NEPOT IN NORVEGIA. VORBIM DESPRE UN STAT RASIST, O RUSINE PENTRU EUROPA. PUNCT.