Adrian Curaj, ministrul Educatiei: Va exista recomandarea ca demnitarii sa se abtina sa sustina doctorate, cat sunt demnitari

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2016, 11:32 Actualitate | Esenţial

Adrian Curaj
Foto: Agerpres
Adrian Curaj, ministrul Educatiei, a anuntat ca noul cadru legal si institutional care va reglementa doctoratele va contine inclusiv "recomandari ca demnitarii, pe perioada cat sunt demnitari, sa se abtina sa isi sustina doctorat sau sa se inscrie la doctorat".

"Cred ca in cadrul institutional si normativ stabilit vor fi tratate toate situatiile independent de pozitia celor care au doctorat si vor fi facute inclusiv recomandari ca demnitarii, pe perioada cat sunt demnitari, sa se abtina sa isi sustina doctorat sau sa se inscrie la doctorat", a declarat ministrul Educatiei, intr-un interviu acordat Digi 24.

Adrian Curaj a afirmat ca "institutiile de invatamant superior si Academia Romana, desigur - Academia Romana pentru ca si ea organizeaza doctorat si este o abordare de sistem - ele vor avea responsabilitatea analizarii tuturor situatiilor".

Ministrul a anuntat, de asemenea, ca a "introdus in contractul institutional de finantare a universitatilor din Romania obligativitatea ca, pana la sfarsitul semestrului I, sa isi evalueze scolile doctorale, sa faca prezentarea raportului in Senat, iar raportul sa fie apoi facut public".

Amintim ca intr-un interviu acordat HotNews.ro in decembrie 2015, ministrul Educatiei, Adrian Curaj, a declarat ca va da un ordin pentru ca universitatile si Academia Romana sa isi faca un raport de evaluare a scolilor doctorale, pana la sfarsitul anului universitar actual.

"Raportul respectiv sa fie in cazul universitatilor prezentat in Senat si in cazul Academiei Romane in plenul Academiei si ma astept ca in 2017 - este un pic legat de mostenirea pe care o las celui care va veni dupa mine, eu avand un mandat clar si scurt - ideea de a face o evaluare internationala a scolilor doctorale din Romania", a explicat atunci ministrul.

Intrebat daca in acest raport trebuie sa apara si plagiatele, ministrul Curaj a declarat pentru HotNews.ro: "mie mi se pare ca ele o sa apara obligatoriu. Nu avem ce face. Sigur ca da. Daca fac o evaluare internationala, si cu bune, si cu rele, le faci. Dar in momentul in care ai curatat drumul, poti sa circuli cu masina curata si nu se va mai murdari". Detalii aici

Tot la Digi 24, ministrul Educatiei a reiterat faptul ca in mandatul sau nu va exista o noua lege a educatiei: "Din punctul meu de vedere, nu este deloc oportuna niciun fel de noua lege a educatiei. (...) Pe parcursul mandatului meu, legea educatiei este legea 1/2011. (...) Sunt si situatii in care va trebui sa avem interventii foarte focalizate pentru a definitiva cadrul normativ necesar pentru doctorate si pentru etica. Va trebui umblat si la legea educatiei, dar o vom face foarte punctual, neafectand alte zone, foarte chirurgical, astfel incat sa raspundem unei nevoi. Sunt patru articole din lege care vor fi schimbate - cele care punctau responsabilitatile asociate validarii si atribuirii titlului de doctor. (...) Vor fi modificari punctuale si nu pe alte subiecte. Aceste modificari nu le-as fi facut daca nu erau strict necesare si daca nu ar fi fost cerute de o situatie extrem de neplacuta legata de increderea in doctoratul din Romania", a anuntat Adrian Curaj la Digi 24, citat de Agerpres.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
3043 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    idei crețe (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:47)

    Mazeta [utilizator]

    Ministrul tehnocrat atacă chiar articolul 1 din Legea Educației Naționale: „Prezenta lege asigură cadrul pentru exercitarea sub autoritatea statului român a DREPTULUI FUNDAMENTAL LA ÎNVĂȚĂTURĂ PE TOT PARCURSUL VIEȚII.”
  • +4 (4 voturi)    
    hai ca e hilar acest ministru (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:52)

    Gobelin [utilizator]

    si care ar fi motivul pentru care 'demnitarii' sa nu faca doctorat?
    n-a inteles nimic acest ministru.
    lupta e impotriva plagiatului ca fenomen, nu impotriva demnitarilor.
    parca-l aud vorbind pe asta:
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20719171-ioan-mircea-pascu-psd-profesorii-implicati-lucrarile-scrise-detinuti-nu-facut-nimic-ilegal.htm
    • -2 (2 voturi)    
      pai daca`i demnitar... (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:18)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui Gobelin

      se presupune ca lucreaza pe banii pe care ii ia;
      cum lucreaza demnitaru` stim;

      pai daca doarme cu capu` pe masa de la atata munca este normal ca nu mai are timp si pt. doctorate,

      demnitaru` sa puna mana pe lucru sa puna tara asta odata in functiune.. ca la intins mana nu`i depasesc nici fetele de pe centura si cersetorii;

      asa ca ministru de invatamant are o initiativa laudabila care ar trebui consfintita prin lege,

      iubesc tradarea dar urasc pe tradator
        #showComment()
    • +1 (1 vot)    
      corect (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:30)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui Gobelin

      o declaratie populista, altfel o idee proasta si fara efect in caz ca s-ar aplica vreodata.

      problema e sa-si faca studiile corect si nu sa le blochezi temporar accesul. Ca nu cred ca ar fi o problema sa se abtina cativa ani cat sunt la guvernare dar sa-si ia mai apoi diplomele in mod incorect.
  • +1 (1 vot)    
    ”RECOMANDARE” ? (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:54)

    pointless man [utilizator]

    Vorba lui Marius Chicoș Rostogan: ”Onorată Doamnă, eu încă mă recomînd !”
  • +1 (1 vot)    
    Asta e o tampenie (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:58)

    Matei [anonim]

    O asemenea masura e pur discriminatorie si nu va rezista nici 3 luni in fata instantelor.
    Oricata ciudat am /ar avea unii pe poiticieni, discriminarea nu e o solutie.

    Curaj-curaj, dar si putina minte e de dorit.
  • +3 (3 voturi)    
    ABERANT (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:05)

    MihaescuCorneliu [anonim]

    Nu o astfel de SOLUTIE asteptam de la ministrul Educatiei. Chiar daca este doar o RECOMANDARE este aberanta. Solutia e de cautat in zona in care se dau doctoratele si in zona verificarii. Venind cu o astfel de solutie iti accepti de fapt incompetenta de a pune ordine in propria ograda. E ca si cum ai vrea sa opresti furtul din magazine golind rafturile...
  • +2 (2 voturi)    
    recomandari la nevasta sa faci (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:06)

    Vasile [anonim]

    Alo Curaj! Tu nu esti platit sa faci recomandari, ci esti platit sa faci ordine, sa rezolvi, sa administrezi...

    Cred ca nu prea ai retinut ce trebuie sa faca un mimistru.

    Ai idee ca exista persoane care prin frauda dovedita (plagiat) au inca titlul de doctor? Vezi Ponta PSD.
  • -2 (4 voturi)    
    Adevarat (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:11)

    Clantza [anonim]

    Curaj Adriane, sa iei masurile care se inpun in astfel de situatii si cred ca este un lucru normal ca atat timp cat esti demnitar nu ar trebui sa ai timp pentru studii si doctorate. Dar din pacate daca ne uitam prin CV-urile politicienilor, vedem ca imadiat de au prins o functie, cat de mica, incep sa curga masterate, doctorate si studii post universitare, multe facute in acelasi timp, la zi si in localitati diferite, de te intrebi daca nu cumva politicianul roman a descoperit secretele teleportarii.
    Asistam la o impostura si o minciuna teribila si aceasta, la fel ca si in cazul iluminatilor din puscarii care scriu carti pe banda rulanta, care ofera tinerei generatii exmple de personalitate nedemn de urmat pentru ca toata scara valorilor umane a fost inversata de o adunatura de semidocti minciunosi, hoti si mafioti, care au furat destinele acestei tari.
    • -2 (2 voturi)    
      groaznic ! (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:44)

      Clantza [anonim] i-a raspuns lui Clantza

      Observ ca pe acest site misuna o gloata obedienta de curlingaai, care si-au descoperit idolii de carton atacati de ministru si de postaci si acorda calificative fara discernamant. Credeam ca este o publicatie mai cu shtaif si mai selecta, dar m-am inselat. Asta este viata...Aceata este ultimul meu comentariu si concluzionez ca daca nu vrei sa te manance porcii, nu te baga in laturi. Am invatat lectia dragi utlizatori care aveti drept de vot. Sa-i pupati in Kur pe toti politicienii cu multe doctorate, asa ca pontabitacul si ca oprea si sa fiti iubiti si fericiti..ADIO BAAA...
  • +4 (4 voturi)    
    "recomandarea sa se abtina"?! (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:31)

    lili [anonim]

    Halal solutie!
    Si daca nu "se vor abtine"?!
    Ce o sa le faceti, o sa le luati caii de la bicicleta?!

    Eventual, lasati doctorate si pentru politicieni, cu conditia sa fie la o Universitate TOP 500 din afara Romaniei!
    Daca tot sunt asa de capabili, sa arate!
    • 0 (0 voturi)    
      E suficient daca scrii TOP 500 (Luni, 11 ianuarie 2016, 16:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

      dupa ultimi ani de foarte buna guvernare psd prima universitate de la noi se situeaza pe pozitia 621 (Universitatea Bucuresti)
  • 0 (0 voturi)    
    Doar puscariasii VIP (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:48)

    CititorulComentator [utilizator]

    Au voie sa scrie carti si sa faca doctorate, bagati asa, ca sa stim o treaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu are curaj să se ia cu hoții. (Luni, 11 ianuarie 2016, 19:41)

    mircea [anonim]

    Noi vrem anularea doctoratelor frauduloase ale lui Ponta,Oprea,miniștrii învățământului din timpul lui Ponta(nu mai știu cum se numesc) și câți și mai câți alții.Asta,dacă se vrea ca profesorii și învățământul românesc să fie respectați,pentru-că și-au câștigat un loc de neinvidiat printre escroci și susținători ai infractorilor.
    • +1 (1 vot)    
      Nu o sa se faca asta (Marţi, 12 ianuarie 2016, 6:45)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Era clar de la momentul cand a anuntat el masurile, reporterii l-au luat la intrebari cu Ponta si s-a vazut vizibil enervat iar raspunsurile au fost cel putin vagi daca nu limba de lemn in cea mai pura forma.

      Suntem pacaliti de aceste schimbari, mafiotii isi vad in continuare de treaba.