Europarlamentar PSD: Profesorii implicati in lucrarile scrise de detinuti nu au facut nimic ilegal

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2016, 11:32 Actualitate | Esenţial

Europarlamentarul PSD Ioan Mircea Pascu sustine ca reducerea pedepsei ca urmare a realizarii unei lucrari in detentie este prevazuta de lege, iar in aceste conditii se intreaba pentru ce sa fie pusi profesorii coordonatori in discutia "organizatiilor de baza" ale institutiilor academice, deoarece nu au facut nimic ilegal, iar mai usor ar fi sa se schimbe legislatia, informeaza Agerpres.

"'Sunt profesori, cercetatori la institutii de invatamant superior, de cercetare din Romania, dar actiunile dansilor sunt actiuni individuale. Sunt convins ca in institutiile de invatamant superior sau institutiile de cercetare vor avea grija, prin prisma mentinerii prestigiului lor, sa discute subiectele acestea si sa ia decizii', a declarat duminica, la Digi 24, ministrul Educatiei. Sa intelegem de aici ca urmeaza ca, pe baza indemnului de mai sus, institutiile academice unde isi desfasoara activitatea profesorii respectivi (ca doar este autonomie universitara, nu-i asa?) ii vor trage la raspundere pentru ca au sprijinit aplicarea legii? Caci prevederea reducerii pedepsei ca urmare a realizarii unor lucrari in detentie este, din cate stiu, prevazuta de lege! Si atunci, pentru ce sa fie pusi profesorii respectivi in discutia 'organizatiilor de baza' ale institutiilor academice de care depind, ca nu au facut nimic ilegal? Doar pentru ca 'autoritatile' nu sunt multumite cu existenta acestei prevederi de reducere a pedepselor? Nu e mai usor sa schimbi legea?", a scris Pascu, pe pagina sa de Facebook.

Ministrul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice, Adrian Curaj, a declarat duminica ca profesorii universitari si cercetatorii implicati in realizarea lucrarilor stiintifice de catre persoane aflate in inchisoare au actionat in nume personal in aceste proiecte.

"Cred ca subiectul acesta (al lucrarilor stiintifice din inchisori - n.r.) este intr-un spatiu mai amplu legat de etica si integritate academica. De asemenea, nu cred ca este un subiect care sa aiba un singur raspuns. Pe de alta parte, profesorii, cercetatorii, cei care sunt implicati in aceste cazuri sunt implicati in nume personal, deci nu sunt abordari institutionale. Sunt profesori, cercetatori, la institutii de invatamant superior, de cercetare din Romania, dar actiunile dansilor sunt actiuni individuale. Sunt convins ca in institutiile de invatamant superior sau institutiile de cercetare vor avea grija, prin prisma mentinerii prestigiului lor, sa discute subiectele acestea si sa ia decizii", a spus, la Digi 24, ministrul Educatiei.

El a insistat pe responsabilitatea institutiilor de invatamant superior si a institutiilor de cercetare in aceste cazuri.

"Insist pe responsabilitatea institutiilor de invatamant superior si a institutiilor de cercetare, numai acolo exista expertiza necesara sa decida asupra unui subiect sau altul. In cazul nedorit al unor decizii nepotrivite sau lipsei de decizie vom vedea daca la nivelul consiliilor consultative ale ministerului poate fi facut ceva, insa niciun consiliu, la momentul acesta, nu are in atributii astfel de lucruri", a spus Curaj.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2298 vizualizari
  • +4 (6 voturi)    
    Mizerie PSDista! (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:47)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Legea o spune ea de reducerea pedepselor. Ce stim cu totii, tine de bun-simt (bine, clar, asta nu se aplica la PSDisti si alt politicieni) e ca nu ai cum sa scrii -in inchisoare fiind si cu restrictiile de acolo- zeci de lucrari STIINTIFICE.Nu scriu doctoranzii articole (deci nu vb de carti) stiintifice in asemenea volum, desi doar cu asta se ocupa cei mai multi dintre ei.
    Si toti stim ca de fapt nu si le-au facut ei- sau le-au facut, dar cu un mic "ajutor" de la dnii "profesori" etc.
    Nu mai zic de cazul Becali care recunoaste sincer si franc ca a profitat de lege, nu a facut nimic la ele si doar a fost pus co-autor- si asa s-a scos. (lucrarile lui "stiintifice" fiind girate de BORisti care evident...cineva le-a intocmit).
    Deci, ce avem: pe de o parte situatia neverosimila in care puscariile din Romania au devenit subit inalte scoli academice, depasind ca productie "stiintifica" universitati mari din Romania, cu unii dintre ei (Becali) recunoscand ca nu le-au scris ei.
    Pe de alta parte politicieni abjecti si nesimtiti ca acest Pascu & comp care sustin ca nu e nicio pb, 'ca asa e legea"!

    Intrebarea e: bah, Pascu, tu esti PROST sau ne iei pe noi de PROSTI? De cand e legal sa minti, sa plagiezi si sa falsifici continutul unor lucrari cu care apoi sa profiti de prevederile unei legi?

    Cum naiba facem, de avem doar astfel de politicieni alesi...chiar nu putem avea parte de unii cu ceva mai mult bun-simt, logica si respect fata de alegatori? Nu vb de situatia ideala- dar macar un pic, acolo...?!
  • +5 (5 voturi)    
    Ilegal nu, dar nici moment academic nu este! (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:00)

    pedepsitorul [utilizator]

    Si sa nu uitam ca acesti intelectuali'' de adreseaza societatii drept persoane a caror valoare este data studentii si potentialul acestora pentru societate, cand de fapt uite ca ajungem sa ne laudam cu salvati de puscarie!

    Puscariasii au pierdut deja ceea ce academicienii au urmarit toata viata: Prestanta si Respectul!

    Dar cand te inghesuii sa faci meditatii cu puscariasii cu singurul scop de ai scapa de puscarie... atunci nu mai esti un academician, esti pedagog de penitenciar!
  • +4 (4 voturi)    
    asta zice el (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:03)

    Radu LI [anonim]

    Eu as vrea sa vedem opinia unui judecator pe un caz de genul asta.

    Nu prea inteleg de ce DNA nu ia serios in analiza cazurile astea, mai ales cele de inalt profil. Cred ca se poate construi un caz de genul favorizarea infractorului sau pe aici. O condamnare de acest gen ar avea si un efect secundar superb: "Scriitorii" din puscarii ar ramane acolo si nu ar mai putea fi eliberati conditionat. Pentru ca s-ar demnostra astfel ca au rea credinta pana si in inchisoare si continua sa dispretuiasca legea.
  • +5 (5 voturi)    
    scurt (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:06)

    fanfan [utilizator]

    Nu ilegal, dar imoral.
  • +5 (5 voturi)    
    Asa este (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:06)

    fdaniel [utilizator]

    Sigur ca nu e ilegal, derbedeule. Pai legea e "ilegala" si imorala.
    Daca o sa dati o lege prin care membrii PSD pot sa omoare pe cine vreau ei chiar si crima va deveni legala.

    Ideea este ca, pe langa legalitate ar trebui sa existe in societate si ideea de moralitate!
  • +4 (4 voturi)    
    Greu cu separarea puterilor (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:20)

    sile [anonim]

    Nici dupa un sfert de secol n-ati invatat ca nu parlamentarii sunt in masura sa spuna daca o fapta e legala sau nu. Chiar daca voi dati legile (cu portitele aferente, ca doar le dati pentru prieteni), incadrarea faptelor NU E TREABA VOASTRA.
  • +1 (5 voturi)    
    Da ma boule , da e ca și în bancul (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:22)

    falcoind [utilizator]

    Un student merge la profesor și ii spune :
    -Domnule dacă va pun 3 întrebări și dvs nu știți sa răspunde-ți îmi măriți nota de la examen?
    -Cat ai în examen?
    -4.
    -bine spune întrebările și mai vedem noi dacă mărim sau nu...
    -Ce este legal dar imoral,Ce e ilegal dar moral și ce e ilegal și imoral?
    Sta profesorul se gândește ce se gândește și pana la urma se da bătut
    -Nu știu ,iți măresc nota la 8
    -Mulțumesc domn profesor
    -Acum spune-mi și mie răspunsurile sunt foarte curios
    -legal este ca dvs sunte -ți căsătorit , imoral e ca dvs aveți 60 de ani iar soția dvs 20,
    ilegal e ca soția dvs are un amant moral e ca e frumoasa și în floare vârstei și de aceea va înșeală , iar imoral și ilegal este ca tocmai ați mărit nota amantului soției dvs.
  • +5 (5 voturi)    
    nerusinatul (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:37)

    george [anonim]

    E acelasi lingau al lui Nastase, care recomanda ziaristilor sa se abtina sa critice politicienii, pentru ca viata e scurta? Tucalarul lui Iliescu? Eu il credeam ascuns in vreo gaura in pamint...;
  • +5 (5 voturi)    
    Aberatii pe banda rulanta! (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:39)

    Andradda [utilizator]

    Pai, in acest caz, de ce nu desfiintati si comisiile de doctorat?
    Ce rol mai au acele comisii din moment ce o singura persoana poate decide ca lucrarea scrisa de X sau Y indeplineste "statutul" de lucrare stiintifica?
    Mizerie romaneasca, de pe Dambovita pana la Bruxelles!
  • +5 (5 voturi)    
    lipsit de etica (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:46)

    josephescu [anonim]

    poate canu e illegal, dar este clar lipsit de etica. sincer, nu ma asteptam sa-i vad pe Miron si pe Negut de la ASE pe o astfel de lista rusinoasa
    • +3 (3 voturi)    
      Serios (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:25)

      Banetul !!! [anonim] i-a raspuns lui josephescu

      Dar ei nu trebuie sa manance? Sa-si mai cumpere o masina sau un apartament in plus? Toti puscariasii astia sunt o binecuvantare pt ei.
  • +4 (4 voturi)    
    Legi pentru favorizarea borfașilor. (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:17)

    mircea [anonim]

    Asta face PSD.De când au apărut ca partid politic PSD(PSDR;PC;UNPR;etc)au avut ca principală preocupare,să dea legi care să favorizeze infractorii.Și ne ia și de proști!Cică-i legal!Cine a dat legea și de ce?Hoților.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum recunosti un PSDist? (Luni, 11 ianuarie 2016, 14:16)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cand il prinzi la furat si iti spune ca nu a facut nimic ilegal.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum adica e legal? (Luni, 11 ianuarie 2016, 15:25)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Eu zic ca este ilegal ce au facut acei profesori, mitropoliti.juristi si altii de alte profesii. De ce zic eu ca e ilegal? Pentru ca fapta lor poate fi asimilata cu cea de cofaptuitor a unei ilegalitati. Becali, Voiculescu.Voicu etc. au produs un fals, semnand opere care de fapt nu erau creatia lor indusindu-si astfel un bun care le-a adus un folos necuvenit,30 de zile de libertate. Nu e de ici de colea. Parerea mea ar fi ca tipii trebuie sa se intoarca in arest iar cei care au pus in mana lor asemenea lucrari ar trebui sa fie pedepsiti.
  • +1 (1 vot)    
    fals ramane fals si este ilegal (Luni, 11 ianuarie 2016, 20:01)

    g01an [utilizator]

    profesorii care au participat cu buna stiinta la comiterea infractiunilor de fals sunt vinovati de complicitate si trebuie sa suporte consecintele actiunilor lor, de la caz la caz.

    daca au fost publicate lucrari stiintifice cu adevarat, evident ca nu sunt vinovati, deci nu au de ce sa le fie frica.

    daca au participat la publicarea unor lucrari care nu respecta rigorile institutiilor din care fac parte, chiar daca nu intra in spectrul de fapte penale, trebuiesc judecati de consiliile de etica si sa sufere consecintele prevazute in regulamentele interne ale fiecarei institutii implicate.

    nu este o treaba chiar atat de complicata de inteles.