EXCLUSIV De unde are Cristian Busoi milioane de actiuni la Fondul Proprietatea

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2016, 10:59 Actualitate | Esenţial

Cristian Busoi
Foto: cristianbusoi.eu
Cristian Busoi, candidat PNL la Primaria Capitalei, raporteaza in declaratiile de avere milioane de actiuni la Fondul Proprietatea, ajungand in prezent sa detina peste 14 milioane. A inceput sa faca achizitii in 2011, dupa cum reiese din declaratiile de avere. De notat ca la sfarsitul lui 2008, finii lui, Daniel Groza si Marius Militaru, intra in in topul celor mai mari despagubiri primite de la Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor. Contactat de HotNews.ro, Busoi a refuzat sa raspunda, in ciuda insistenelor, la o intrebar simpla: a cumparat actiuni de la finii lui? Candidatul PNL s-a limitat sa spuna ca "totul este achitionat legal si corect" si ca "se incearca in mod fortat sa se lege numele meu de o institutie care nu are o foarte buna reputatie".
  • Dosarul de la ANRP al finilor lui Busoi care au primit despagubiri in valoare de 77.535.100 lei a intrat inclusiv in atentia DNA, insa din februarie 2015 cand procurorii au facut primele verificari si pana azi nu s-a mai intamplat nimic.
Potrivit celei mai recente declaratii de avere (iunie 2015), Cristian Busoi raporteaza un numar de 14.018.750 (paisprezecemilioane) de actiuni la Fondul Proprietatea. Vineri, 8 ianuarie, cotatia medie a unei actiuni la Fondul Proprietatea era de 0,8 lei la Bursa de Valori Bucuresti. Asta inseamna ca Busoi detine actiuni in valoare de 11,8 milioane de lei, adica in jur de 2,5 milioane de euro.



Vezi aici integral declaratia de avere a lui Cristian Busoi (iunie 2015)

Busoi raporteaza primul milion de actiuni la Fondul Proprietatea in declaratia de avere din iunie 2012, care este aferenta operatiunilor facute cu un an in urma. De atunci, in declaratiile de avere numarul actiunilor a crescut constant.

Finii lui Cristian Busoi (Daniel Groza si Marius Militaru) primesc despagubiri generoase de la ANRP la sfarsitul lui 2008 (decembrie), cand s-a dat decizia in dosarul 41988/ CC. Daniel Groza si Bogdan Militaru incaseaza despagubiri in valoare de 77.535.100.  Acestea s-au platit ulterior prin actiuni la Fondul Proprietatea.

Finii lui Cristian Busoi (Daniel Groza si Marius Militaru) figureaza in topul celor mai mari beneficiari de despagubiri de la ANRP. Intr-un top dat publicitatii in 2014, finii lui Busoi ocupa locul 18 din 30. Numele lui Daniel Groza apare si intr-un raport al Curtii de Conturi, mentionat ca fiind un "cumparator constant" de drepturi litigioase.



Contactat de HotNews.ro, Cristian Busoi a evitat sa raspunda clar la intrebarea: "Ati cumparat actiunile de la finii dvs?", in ciuda insistenelor. Busoi a s-a limitat sa raspunda ca "se incearca in mod fortat sa se lege numele meu de o institutie care nu are o foarte buna reputatie" si ca "totul e achizitionat legal si transparent, de pe Bursa sau de la investitori".

"Chiar nu exista nici o implicare, nimic in afara cadrului legal normal. Este doar un subiect de presa", amai spus candidatul PNL. Avertizat ca aceste raspunsuri vagi nu ajuta la clarificarea situatiei, si ca intrebarea este daca a cumparat sau nu de la finii lui actiuni la FP, Busoi a inchis discutia, afirmand ca nu mai doreste sa raspunda la nici o intrebare pe aceasta tema.

  • DNA a cerut documente despre dosarul finilor lui Busoi. Ce s-a intamplat cu ancheta

Potrivit unor documente consultate de Hotnews.ro, procurorul sef sectie, Gheorghe Popovici a cerut in cadrul anchetei mari de la ANRP (in care sunt vizati mai multi oficiali si oameni de afaceri) o serie de alte dosare de retrocedare, suspecte ca fiind supraevaluate.

Printre aceste dosare, se numara si Dosarul nr. 41988/ CC.

In data de 13.02.2015, procurorul Gheorghe Popovici ii solicita printr-o adresa presedintelui ANRP, Ion Baiesu, sa-i puna la dispozitie, in original, o serie de dosare: 38386/CC, 13653/FFCC/24.04.2008, 39009/CC, 19685/CC, 266600/CC, 32332/CC, 39495/CC, 31209/CC, 29079/CC, 32819/CC, 32819/CC, 21297/CC, 17462/CC, 3585/CC, 41988/CC si 8745/CC.

"Totodata, va solicitam sa ne inaintati, in original, rapoartele de reevaluare efectuate de catre Mondo Plus, dispuse in urma controlului de catre Curtea de Conturi a Romaniei".

Printr-o alta adresa, din 17.02.2015 procurorul revine la ANRP, solicitand contractele si anexele, in baza carora s-a facut evaluarea pentru dosrele de mai sus. In fine, printr-o noua adresa din 19.02.2015, procurorul Popoviciu solicita ANRP "toate anexele la contractul de prestari servicii nr 660/22.02.2013 incheiat intre Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor si SC Mondopuls SRL".

ANRP a raspuns la toate aceste solicitari, trimitand documentele solicitate de procurorul DNA. Nu este clar ce s-a intamplat cu aceste solicitari, in sensul ca a fost deschis un dosar penal sau nu. Cert este ca nu exista informatii in acest moment legate de o posibila anchetare a finilor lui Busoi.

  • Cum au actionat finii lui Busoi

Intr-o investigatie publicata in 14 decembrie 2015, ancheteonline.ro scrie ca finii lui Cristian Busoi, Bogdan Militaru si Daniel Groza, fac parte din gasca baierilor destepti care au cumparat drepturile litigioase de la fostii proprietari. Acestia au investit 290.000 (cat au platit pe drepturile litigioase, unei persoane din Timisoara, numite Preda Valeria) si au castigat 77.535.100 lei.

Potrivit ancheteonline.ro, totul s-a intamplat in 2008, atunci cand la conducerea ANRP se aflau colegii de partid (PNL) ai lui Cristian Busoi (Ingrid Zaarour, presedinte, Theodor Nicolescu, vicepresedinte, Catalin Teodorescu, membru). Toti cei trei liberali, aflati atunci in fruntea ANRP, sunt urmariti penal pentru retrocedari ilegale.

Potrivit unui raport intocmit pe data de 06.03.2015, de Guvernul Romaniei “privind verificarile efectuate la ANRP a atributiilor in precesul de aplicare a Legii 10/2005”, se arata ca restituirile catre finii lui Cristian Busoi ( Bogdan Militaru si Daniel Groza), se plaseaza in topul restrocedarilor, pe locul 5, in ceea ce priveste valoarea sumelor incasate.

Este vorba despre suma de 77.535.100 lei, “care face obiectul dosarului nr.8745/CC, solutionat prin decizia nr. 3659/04.12.2008, in favoarea titularului Preda Valeria si a cesionarilor Groza Daniel (42%) si Militaru Bogdan (52%), mai arata site-ul ancheteonline.ro

Potrivit ancheteonline.ro, prin aceasta afacere, proprietarul de drept ( Preda Valeria) a incasat 290.000, in timp ce finii lui Busoi si-au impartit partea leului: Groza a obtinut 33 milioane de lei, iar Militaru -44 milioane de lei. Site-ul citat se intreba: "oare cat a primit de la finii sai, Cristian Busoi, colegul de partid al sefilor ANRP, cei care se aflau, la acea vreme la butoane?"

In raportul de control se arata ca restiturile catre finii lui Busoi au reprezentat “cazuri exceptionale”, motiv pentru care ei au primit “peste rand” sumele cuvenite proprietarului de la care au cumparat drepturile litigioase.












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
23631 vizualizari
  • +44 (44 voturi)    
    schema este f simpla (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:22)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    1. s-a identificat din surse de informatii specifice terenurile+proprietarul (ca doar nu avem noi , cetatenii de rand acces la astfel de informatii, e confidentiale, vezi dom'le. da' pt unii, cu ceva "stimulente" potrivite, se rezolva).
    2.acesta este momit cu o suma de bani ca sa vanda drepturile litigioase;
    3. cumparatorii (de regula cu legaturi la politicienii de la butoane) se duc la ANRP;
    4. Sar peste rand (altii stau si mor si nu mai apuca...) ;
    5. uneori primesc si drepturile supraevaluate (alta poveste/schema cu evaluatorii...);
    6. statul roman (adica noi, sa fim intelesi, ca de la noi se plateste, din taxele platite ca fraierii constant) despagubeste cu sute de milioane de lei "petentii"- o parte din buget-cash, o parte in actiuni (tot ale noastre, caci daca le-ar vinde ar putea acoperi alte nevoi urgente, stiti, spitale in care se moare cu zile, strazi in care se moare in gropi, autostrazi lipsa etc);
    7. Oare ce castig au politicienii din toate aceasta schema?:) ghici, ghicitoare..

    Revenind la Busoi- nu e evident ca doar nu a avut 2,5 mil euro din neant sa achizitioneze actiuni ci sunt din cele date "despagbire" via ANRP de la stat (de la NOI)? Si e f simpla schema- indiviziii iau cateva zeci de mil de actiuni din care o parte, 14 mil le vand la un pret derizoriu, sa zicem 100.000 lei total, in loc de 2,5 mil euro sus-numitului politician, caci e vb de o tranzactie privata "legal' bla bla bla. Asa sunt recompensati si facilitatorii.

    Si JAFUL la banii nostri-fie ca vb de taxe, fie de proprietati continua, e la cote innalte. Si DNA...

    Acum, ce vreti, dl Busoi e propus sa fie catindat la PMB, doar e nevoie de un politician "tanar" cu ceva resurse si pt partid si pt afise, publicitate etc, de unde, daca nu din astfel de "surse"?!

    Adica din banii NOSTRI, intelegeti, oameni buni?

    Ne f** astia- si PNL/PDL/PSD si altii asemeni lor in stil macro! si noi tot inghitim!
    • +18 (18 voturi)    
      il stiti pe teo atanase (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:52)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Acest teodor atanasiu (un prim-vicepresedinte dintr-un total de 12 adica un dodeca-vicepresedinte si la ce fata are mai bine ii zicem da un deca de ... pt pres si dinte) cnditiona toti potentialii candidatii ai pnl la primaria bucuresti de finantarea campaniei.
      Acum afla si opinia publica de ce busonu, pardon busoi, a iesit "favorit".
    • -5 (5 voturi)    
      de-ar fi simplu.... (Luni, 11 ianuarie 2016, 17:42)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      schema nu ar functiona daca s-ar face restituire in natura... [Nu se ajunge la ANRP fara sentinta.Si pana acum nu am auzit de vreo sentinta "rasturnata". Se pune problema nerespectarii sentintei?]

      Daca insa pe teren e un bloc,fabrica etc valoarea nu poate fi mica indiferent de cantitatea de zbierete pe net si prin presa.
      Ca mostenitorul vinde pe doi lei asta nu=l acuza pe cumparator.
      De incriminat este datul spagii ca sa ia peste rand.
      Evaluarea oficiala =pe baza careia s-a facut plata nu poate fi contrazisa decat de o expertiza ordonata de instanta, nu de parerea unui ziarist]
    • +9 (11 voturi)    
      de unde are Busoi (Luni, 11 ianuarie 2016, 19:27)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      De unde are ..de unde are?! din noptiera! pai si cine le-a pus acolo? Nevasta-sa! Pai si nevasta-sa de unde le are.... pai de la Busoi! Pai si Busoi de unde le are...Pai nu va spusai .....din NOPTIERA !!
  • +39 (39 voturi)    
    Codruta, scapa-ne de impostorul asta ! (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:27)

    Eu sunt Ghitza [utilizator]

    Ar fi timpul de o ancheta.
    • +33 (35 voturi)    
      da repede (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:29)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

      ca bucurestenii au preferinte penale si-l voteaza fara sa clipeasca
    • -10 (20 voturi)    
      stai asa ca incepe imediat :)) (Luni, 11 ianuarie 2016, 14:27)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

      de jaful de la anrp se scrie in presa din 1900 toamna si codruta ta a aflat acum un an si jumatate :))
  • +22 (26 voturi)    
    Tupeu de borfas (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:27)

    mihai [anonim]

    Parcam suntem blestemati. Dupa hotii de casa de la PSD, au aparut borfasii "super eroi" de la PDL si PNL. Astia dintr-o miscare fura milionul. Nici nu clipesc. Base a servit mingea elegant de tot. Felicitari.
    • +18 (26 voturi)    
      Super eroi (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:23)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Tu spui ca "au aparut", dar de unde au aparut? Nu cumva e acelasi USL? Mie mi se pare ca sunt aceeasi "borfasi" care ne sufoca de cind Romania a fost invadata de Rusia la sfirsitul razboiului. Si pentru ca in afara de firmele straine si microsereleuri toata economia este in proprietatea lor e greu sa scapi de ei. Greu spre imposibil. Mai ales ca, in afara de citeva grupulete de patrioti, n-are cine s-o faca.
      • +8 (12 voturi)    
        cocos, nelu oltean, pinalty (Luni, 11 ianuarie 2016, 15:23)

        apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        tot de la usl sunt, nu-i asa?
    • +28 (28 voturi)    
      Tipul asta ...... (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:06)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      ........... e da fapt , putred de bogat !!!! Coooolmea e ca nimeni nu-l intreaba(inca-!!!!) de unde are atatia bani intr-o perioada extrem de scurta !!!! Asta e cooolmea...:)
    • -3 (3 voturi)    
      inteleg ca ai dovezi? (Luni, 11 ianuarie 2016, 17:45)

      curios [anonim] i-a raspuns lui mihai

      stii tu de vreun dosar de despagubire ajuns la ANRP fara sa fi avut in spate o sentinta definitva?
      Daca stii de un astfel de dosar inseamna ca ascunzi dovezi..
      Daca nu stii, provoci la nerespectarea unei sentinte?
      In ambele cazuri iei minimum doi ani...
  • +25 (25 voturi)    
    Foarte tare poza. (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:27)

    Johanis [utilizator]

    Vad va HN foloseste numai aceasta fotografie, sa-l vedem pe acest Busoi numai ca paralmentar european. Ca puscariabil nu avem voie?!
    • +16 (18 voturi)    
      orice poza ar pune (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:19)

      trient [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      fatza tot penibila e.

      scuze, dar cand candidezi la un post public de asa anvergura, trebuie sa ai si oarece prestanta.
  • +23 (23 voturi)    
    are asa o fatza (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:30)

    LiviusAcris1 [anonim]

    de Adrian Severin
  • +20 (20 voturi)    
    anrp (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:33)

    anrp [anonim]

    la ANRP au luat spaga toti angajatii , de la simpli analisti pana la sefi ...diferenta au facit-o sumele primite , primii au primit cateva zeci de mii euro , ceilalti sute de mii sau milioane ...de ce nu le verifica Fiscul averile (ale lor sau rudelor lor) , de ce nu le compara cu veniturile declarate ?
  • +17 (17 voturi)    
    inca unul (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:41)

    Gobelin [utilizator]

    tanar si nelinistit ...
    si plin de bani pe deasupra, desi abia i s-au dus cosurile de pe fatza.
  • +18 (20 voturi)    
    ... (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:48)

    pathfinder [utilizator]

    Intrebarea este daca veniturile declarate ale lui Busoi acopera costul actiunilor.
    De acolo trebuie inceput.
  • +17 (17 voturi)    
    haha (Luni, 11 ianuarie 2016, 11:49)

    alex [anonim]

    Foarte tare, inca un prost care s-a bagat in mafia FP.

    PS: sunt actiuni listate (chiar daca nu erau listate in 2011-2012 cand le-a cumparat), daca nu poate justifica cum a tranzactionat are o problema la BVB. Solicitarea ar trebui sa fie facuta la BVB.
    • +10 (10 voturi)    
      S-au listat in ianuarie 2011 (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:09)

      george1977 [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Conform site-ului BVB acțiunile FP s-au listat în 25.01.2011. Greu de crezut că le-a cumpărat de pe bursă fără bani. Nu cred că este problema BVB, problema este de unde a avut banii de achiziție și cine/cum/de ce i-a vândut acele acțiuni.
      • +11 (11 voturi)    
        :) (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:11)

        alex [anonim] i-a raspuns lui george1977

        Pai BVB nu are o problema, dar are (sau ar trebui sa aiba) raspunsuri- la "cine/cum I-a vandut". Si raspunsurile sa fie publice. Avantajul ca actiunile erau deja listate e ca orice schimbare de proprietar se inregistreaza, deci e usor de aflat de unde provin actiunile pe care le are (daca sunt de la fini, daca le-a cumparat din piata in mod liber samd). Rise Project are ce sa cerceteze :)

        PS: Ai dreptate cu listarea FP, cum trece timpul...
  • +18 (18 voturi)    
    Lingaul (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:57)

    aramisadrian [utilizator]

    O figura de lingau....cu mare tupeu ! Cu un tupeu obraznic ! A lins de la toti ! Si mai vrea sa linga inca !
    • +6 (8 voturi)    
      bocul lui iohanus (Luni, 11 ianuarie 2016, 15:26)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui aramisadrian

      fiecare presedinte cu bocul lui
      originalul macar nu strangea averi
  • +13 (13 voturi)    
    "a cumparat"?! (Luni, 11 ianuarie 2016, 12:58)

    lili [anonim]

    Da' de unde!
    Cota parte la castig, ca la contractele publice!
    De ce DNA nu a continuat dosarul?!
    Ghici?!
  • +14 (14 voturi)    
    Este exact 15% (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:36)

    robor [anonim]

    Daca faci 11,8 mil ale lui Busoi din cele 77,5 mil ale celor doi fini. Un procent curat, sa zicem asa, nici prea mic, nici nesimtit de mare.

    Totusi, cum de a avut nenea Busoi atata purcoi de bani sa cumpere actiunile? De cand s-au listat si pana acum au avut cam aceeasi valoare, intre 0.9 si 1 leu si ceva pe actiune. Deci daca are acum actiuni de 11.8 milioane cand le-a luat a dat cam tot atat pe ele.

    Si sa nu uitam ca omul a incasat dividende pe actiunile alea, in medie cam 5-6% an in toti anii de la listare pana acum. 6% din aproape 12 milioane e o suma destul de draguta, ceva la 720.000 ron pe an, asa, din aerul curat al patriei.
    • +2 (2 voturi)    
      hm (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:56)

      alex [anonim] i-a raspuns lui robor

      Cand s-au listat in 2011 parca erau sub 0.7 actiunile la FP (presiunea de pe piata gri, unde erau multe certificate de vanzare). Dupa aia au crescut.
  • +7 (7 voturi)    
    cat a luat de la "dr"Duicu,cand era sef la CNAS? (Luni, 11 ianuarie 2016, 14:49)

    Plagarus [utilizator]

    Judeţul Mehedinţi a primit, pentru Casa Judeţean de Asigurări de Sănătate o sumă de bani, depăşită doar de cea alocată municipiului Bucureşti ??!
  • +8 (8 voturi)    
    asta este alt.... (Luni, 11 ianuarie 2016, 15:20)

    dan [anonim]

    .... borfas de drept comun ca si multi altii din esaloanele 1,2,3 ale politicii romanesti.
    Consoarta este notar si are contracte acolo unde sunt acolitii PNL - Banci, Companii de Stat si Private. Astia ii avem si daca vrem sa defilam cu ei bine daca nu trebuie maziliti.
    Odada cu extirparea flagelului hotiei si al parvenirii cacatilor ce doresc sa ajunga la putere cu orice pret, putem spera la o schimbare de directie in societatea romaneasca.
    Pana atunci traiasca hotul de Mehedinti cu Palarie PNL..
  • +5 (7 voturi)    
    aranjament murdar marca USL (Luni, 11 ianuarie 2016, 16:48)

    dadan [utilizator]

    vorbim de fapt de un blat in USL - in timp ce Busoi asta care e extrem de antipatic ca persoana , o sa atraga toate criticile(e folosit pe post de paratrasnet), adevaratul candidat - probabil Firea, va trece drept salvatoarea bucurestenilor si toti o sa rasufle usurati ca ce bine ca nu a iesit antipaticul ala cu capul mare care nici macar nu e din Bucuresti... parca era pe la timis mai demult.... politicienii astia sunt niste iluzionisti dati draq....
    • +2 (6 voturi)    
      fireazt cu madam afurisita (Luni, 11 ianuarie 2016, 17:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      asta chiar e blestem !
  • +8 (10 voturi)    
    Avem o singura optiune pentru Bucuresti. (Luni, 11 ianuarie 2016, 17:56)

    Fenrir [anonim]

    Nicusor Dan primar :)
  • +4 (4 voturi)    
    !! (Luni, 11 ianuarie 2016, 18:19)

    Natasa [utilizator]

    Ati vazut afisului hotului astuia? Cu poze de la cutremur si din Colectiv? Cred ca nu el e cretinul de l-a gandit, dar spune multe despre cei care ne conduc sau vor sa faca schimb cu securistii batrani!
  • +5 (5 voturi)    
    15% comision pentru puscarie (Luni, 11 ianuarie 2016, 18:40)

    alef [anonim]

    Suma actiunilor lui Busoi (11,8 mil) reprezinta chiar 15% din despagubirea finilor (de 77 mil).
    Adica, in famiglie, Busoi a incasat mai mult decat zeciuiala clasica.
    • +3 (3 voturi)    
      n-ai inteles (Luni, 11 ianuarie 2016, 21:02)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui alef

      10% se duce la partid.. cred ca e standard la toate partidele, restul poate fi oricat si se numeste profit personal...asta depinde de tupeul, nesimtirea si maiestria mizerabilului de a negocia spaga....ce vedem pe declaratii de avere(si ne socheaza) e doar varful icebergului
  • 0 (0 voturi)    
    Zac dosare grele de 25-26 de ani !!! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 9:51)

    andreesanu [utilizator]

    Oriunde ai cauta se fac piedute ,se uita cu anii pana la prescriere dosare penale.Nicicand averile nu s-au facut numai prin munca !!!,hotia, inselaciunea,specula au stat si stau la baza averilor.
    Gaurile din legi sunt speculate;informatiile sunt dirijate,drepturile unora sunt conditionate ,iar EXCROCII,PROFITORII in GASCA cu Politicienii si GUVERNANTII actioneaza in consecinta.
    De multe ori parchetele fac joc pasiv !!!
  • 0 (0 voturi)    
    milioane de actiuni la Fondul Proprietatea (Marţi, 12 ianuarie 2016, 9:53)

    Patruica Dan [anonim]

    Altii sunt cercetati,chiar retinuti ,pentru sume mult mai mici obtinute tot pe filiera retrocedarilor.Unde o fi limita intre legal si ilegal in jaful retrocedarilor ?
  • 0 (0 voturi)    
    busoi (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:50)

    Ion Artemista [anonim]

    Foarte onorabil domnule Busoi!
  • 0 (0 voturi)    
    busoi (Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:52)

    Eftimiu Alex [anonim]

    Rusine!
  • +1 (1 vot)    
    De rasul plansu! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:28)

    Xenia [anonim]

    Omul acesta este de rasul curcilor. A terminat medicina la Timisoara. Dar nu, de ce sa trateze el pacientii? El trebuia sa faca bani ca toti oltenii din jurul lui Ponta. Asa ca a mai facut pe repede inainte dreptul la o privata. Apoi si-a mai tras si un doctorat, doar e la moda la tot infractorii. Si uite asa a devenit - medic - notar - om de stiinta - euro parlamentar. Acum nu-i mai ajung banii si cu figura lui de gugustiuc vrea sa ajunga primar si apoi sef la PNL. Oare Alina Gorghiu care il sprijina din spate nu-i tremura vocea cand "garanteaza" pentru Cristi? Acelasi Cristi care avea candva pe FaceBook poze cu Basescu di campanie. Daca nu e cameleon poate explica Alina cati bani baga la partid?
  • 0 (0 voturi)    
    Cand se vor opri (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 10:03)

    ionutz_fii [anonim]

    Iata cum PNL-ul scoate din palarie inca un om cu mari probleme. Din pacate pentru ei, acest caz nu este unic. Din cate se vede, oamenii cu probleme in justitie fac jocurile in PNL!
  • +1 (1 vot)    
    s foarte simplu de aflat (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 12:16)

    OviM [anonim]

    e simplu de aflat, doar ca trebuie sa stim ce-i aia bursa si sa punem intrebarile unde trebuie.
    1. actiunile sunt listate, deci, orice tranzactie se face prin bursa.
    2. pe bursa poti cumpara de la cineva anume doar in tranzactii deal. in tranzactiile regular nu stii si nu alegi de la cine sa cumperi.
    3. tranzactiile deal sunt relativ putine si se raporteaza separat, deci nici macar nu-i mult de lucru sa fie studiate.