Legea prin care defrisarile ilegale sunt incluse in cadrul amenintarilor la securitatea nationala, promulgata

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 18:48 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis a promulgat legea prin care defrisarile ilegale sunt incluse in cadrul amenintarilor la securitatea nationala, informeaza Administratia Prezidentiala printr-un comunicat remis sambata presei.

Senatul a adoptat, pe 14 decembrie anul trecut, propunerea legislativa care completeaza Legea nr. 51/1991 in sensul ca este considerata amenintare la adresa sigurantei nationale orice actiune sau inactiune care lezeaza resursele economice strategice ale Romaniei, aminteste Agerpres.

Prin propunerea legislativa a PNL, amendata in comisiile de specialitate, prevede completarea articolului 3 al Legii privind siguranta nationala cu litera m), potrivit careia: "orice actiuni sau inactiuni care lezeaza interesele economice strategice ale Romaniei, cele care au ca efect periclitarea, gestionarea ilegala, degradarea ori distrugerea resurselor naturale, fondului forestier, cinegetic si piscicol, apelor si altor asemenea resurse, precum si monopolizarea ori blocarea accesului la acestea, cu consecinte la nivel national sau regional".












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
5467 vizualizari
  • -7 (9 voturi)    
    stati putin (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:08)

    sampras [anonim]

    sa vedem. parca vad ca o trimite inapoi si pe asta iohannis
    • +4 (4 voturi)    
      Parcă ai fi Ponta! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 11:22)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui sampras

      Promulgată.Președintele promulgă.Pricepi greu și uiți repede?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu inteleg rostl comentariului tau (Duminică, 10 ianuarie 2016, 14:14)

      cri [anonim] i-a raspuns lui sampras

      In articol scrie clar ca presedintele a promulgat aceasta lege... mai bine comentezi la rubrica "horoscop" !
  • +1 (3 voturi)    
    mea culpa (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:26)

    sampras [anonim]

    acum am vazut ca legea e promulgata, nu aprobata
  • +3 (3 voturi)    
    sistematic (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 19:32)

    Vlad [anonim]

    Buba nu e distrugerea ci "legalitatea" ei. Daca exploatarea e legala e in regula, problema e ca fondul critic a fost deja atins ... deci nu poate fi vorba de vreo legalitate a exploatarii in aceasta situatie.
    • +1 (1 vot)    
      amenajamente (Duminică, 10 ianuarie 2016, 15:57)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Este vorba si despre (ne)respectarea amenajamentelor. Un "amenajament" sa face (si aproba) pe 10 ani si el trebuie facut (si aprobat) incat caracteristicile de baza ale padurii sa NU fie afectate!

      Ai exploatat altfel decat in plan? - deja asta ESTE "ilegalitate"!
  • 0 (2 voturi)    
    coada de topor (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 22:00)

    valli [utilizator]

    A fost promulgata legea? Dar e simplu pentru parlamentarii nostri sa elaboreze o noua lege prin care defrisarile, toate defrisarile sunt legale.
  • +9 (15 voturi)    
    Si,cu ce schimba situatia? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:02)

    floriniulian [utilizator]

    Inca o data se dovedeste daca mai este nevoie ca nu se vrea a se face NIMIC vizavi de distrugerea si jaful padurilor din Romania.

    Este absolut criminal sa pierzi vremea cu tot felul de legi de umplutura si fara valoare si sa nu te ocupi de coruptia generalizata din institutiile statului care patroneaza de 25 de ani devalizarea padurilor din aceasta tara.

    Este absolut criminal ca legea privind interzicerea exporturilor de busteni si lemn neprelucrat sa nu fie promulgata pina acum.

    Asta arata inca odata ca aceasta tara este condusa de mafia transpartinica iar acest presedinte este o marioneta absolut jalnica.
    • 0 (0 voturi)    
      se poate schimba perspectiva birocratica... (Duminică, 10 ianuarie 2016, 2:09)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      ramane de vazut, nici eu nu cred ca va avea un efect.

      dar daca exista intentii bine-voitoare, astfel de crime nu vor mai ramane in jurisdictia autoritatilor locale si cazurile pot fi preluate de catre autoritatile centrale (gen implicarea parchetelor nationale, sri samd in loc de politie si parchete judetene). de asemenea, faptul ca nu stii cine va fi numit sa ancheteze, ar trebui sa te faca mai precaut ca reprezentant in teritoriu al administratiei publice care da avize ce nu respecta legile samd (nu mai merge sa te duci cu sticlele de palinca la sefu' politiei din cateva comune si sa o dai la pace cu ei)...

      ce cred eu ca se va intampla este ca masura ar putea fi folosita impotriva celor mici pentru putina publicitate, dar nu ii va afecta pe firmele care cumpara astfel de lemn care sunt probabil mai bine conectate.

      macar acum nu mai au scuze.
    • +2 (2 voturi)    
      n-ai cum sa interzici exporturile! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 4:09)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Poti, cel mult, sa interzici TAIERILE!
    • +2 (2 voturi)    
      Hotzindustrie (Duminică, 10 ianuarie 2016, 11:55)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Doar nu credeai ca austriecii au investit milioane in fabrici fara sa aiba un sprijin la cel mai inalt nivel..teoretic toti presedintii Romaniei ar trebui sa faca parnaie pt tradare si complicitate
      • 0 (0 voturi)    
        presedintii? :O (Duminică, 10 ianuarie 2016, 15:59)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Pai NU presedintii trebuie sa aprobe (sau nu!) investitiile! Pur si simplu NU este de competenta lor!

        Dar pentru "investitii" eu as arunca o privire si pe la Fondul pentru Mediu - care a DAT bani pentru fabrici de "pelete" samd. (cica "energie verde" >:)
  • +8 (14 voturi)    
    a la Pacala, zau (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 23:57)

    gazuldebasist [utilizator]

    Nu inteleg cum vor fi protejate mai bine padurile patriei daca acele defrisari care incalcau o lege (caci de-aia se numesc ilegale) vor incalca de acum inainte doua legi.
    • +1 (1 vot)    
      capacitate de interventie (Duminică, 10 ianuarie 2016, 4:11)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      Sunt alte institutii care pot sa intervina ;)
      Si sunt si alte pedepse care se pot da - cele de acum, sunt mai degraba ca sa ii faca pe infractori sa râda
    • +1 (1 vot)    
      păi (Duminică, 10 ianuarie 2016, 11:41)

      florinul [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      Prin faptul că se bagă SRI-ul pe felie.
    • 0 (0 voturi)    
      Gaterszag Kerestoy SRL (Duminică, 10 ianuarie 2016, 12:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      In Chains si COMFISCATA Averea !
  • +2 (2 voturi)    
    Ochi albastri (Duminică, 10 ianuarie 2016, 9:20)

    Egregora [anonim]

    Fiind trecuta la capitolul amenintare a securitatii nationale, intra direct pe lista scurta a SRI.
    Si inca ceva: infractorii nu vor incalca doua legi, ci numai pe cea initiala. A doua lege nu face decat sa dea incadreze fapta de la prima lege la amenintare a securitatii nationale, Da mana libera baietilor cu ochi albastri sa puna microfoane in paduri. Sau in camioane. Sau unde cred ei ca sunt infractori. Nu ai cum sa incalci o lege care incadreaza o fapta.
  • -2 (2 voturi)    
    actiune or inactiune !!! (Duminică, 10 ianuarie 2016, 10:13)

    andreesanu [utilizator]

    Sensul dat de actiune or inactiune da mana libera la haos.
    Caragiale daca mai traia avea material destul pentru o mie de ani.
    Daca taie sau nu taie este tot amenintare !!!,depinde de cine cum pune problema sau interesul !.