VIDEO Coreea de Nord prezinta o inregistrare dubioasa cu presupusa lansare a unei rachete de pe un submarin

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 11:22 Actualitate | Esenţial

Kim Jong-un
Foto: Captura YouTube
Coreea de Nord a facut public un clip video despre care pretinde ca prezinta un test de lansare de pe un submarin a unei rachete balistice (SLBM), clipul venind la trei zile dupa ce Phenianul a sustinut ca a testat o bomba cu hidrogen, informeaza ABC Online.

Totusi, media sud-coreeana a sugerat ca imaginile transmise de televiziunea de stat a Phenianului sunt o combinatiei a inregistrarii celui de-al treilea test SLBM al Nordului – realizat luna trecuta in Marea Japoniei – cu inregistrarea unui alt test cu racheta din 2014.

In clip apare liderul Kim Jong-un, la bordul unei nave militare, privind cum o racheta este lansata vertical de sub nivelul apei si se aprinde in aer.

Clipul este taiat apoi si trece direct la a prezenta o racheta ce zboara prin nori, sugerand ca este capabila sa atinga astfel de altitudini.

Totusi, media din Coreea de Sud spune ca imaginile cu racheta ce trece prin nori au fost de fapt luate dintr-o inregistrare a uneui test cu o racheta SCUD in 2014.






Citeste mai multe despre   









8873 vizualizari
  • -27 (31 voturi)    
    Înregistrarea nu e dubioasa. Racheta este reala. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 11:48)

    dumitrica [utilizator]

    Avem de-a face cu o racheta Nord Coreeana, lansata de pe submarin, care iese din apa își aprinde motorul trece prin plafonul jos de nori și urca la altitudine mare după care clipul video se termina cu un soare rosu ce sugerează o explozie termonucleara in capul americanilor.

    vezi: https://www.youtube.com/watch?v=UPzTP3wiIyM

    Bravo Coreea de Nord pentru avansul tehnologic obținut cu care poți da oricând peste bot Statelor Unite.
    • +19 (19 voturi)    
      da, indegistrarea nu e dubioasa in comparatie (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 13:03)

      artistul000 [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

      cu tine....dumitrica.
    • +19 (19 voturi)    
      Verificare (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 13:05)

      LeneaInCui [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Omule! Du-te si te verifică la cap! Serios!
    • +8 (8 voturi)    
      Cred ca .. (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:08)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

      ...adica sigur, tu si nea Jong-un traiti intr-o lume ai carei locuitori sunteti doar voi doi, lume numita Delirium.
      • 0 (0 voturi)    
        si (Duminică, 10 ianuarie 2016, 14:38)

        manoman [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        au castigat in fiecare an si campionatul mondial de fotbal.

        Bravo!
    • +2 (4 voturi)    
      Pai da... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:08)

      nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Bravo Coreea de Nord pentru infometarea milioanelor de oameni cu care ii poti da oricand peste bot lu' Taica STALIN...
  • +4 (4 voturi)    
    ???? (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 12:26)

    Silviu Calin [anonim]

    Scrie Video....dar unde este video?

    Redactia: Articolul a fost completat, multumim pentru sesizare
  • +8 (8 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 12:53)

    deville2010 [utilizator]

    Esti un supercretin moshule!
  • +3 (5 voturi)    
    Hmm.... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:07)

    nu ma face sa ma ridic la tine [utilizator]

    S-a mai ingrasat porcul sau mi se pare mie?
  • +4 (6 voturi)    
    Nu-i nimic, Kim, tu sa fii Zen ! (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 15:26)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai cate sa mai inghita si Kim Jong-un de la putregaiurile astea imperialiste ? Hai o zi, hai, doua, trei e deja prea mult, asa ca a dat ordin si "Boliudul" de la Phenian s-a executat. Se spune ca cei de la Academia de Teatru si Film de la New York au facut o exceptie si au selectionat scurt metrajul intitulat "Lansarea bombei" pt premiile Zmeura de Aur la toate categoriile : cel mai prost film strain, cel mai prost regizor, cel mai prost scenariu, cel mai prost interpret in rol principal si, pt prima oara in istoria academiei, pt premiul special Prostul prostilor !
  • +3 (3 voturi)    
    Spre rusinea mea (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 20:51)

    mosgerula [utilizator]