CNADNR anunta ca este posibila inchiderea circulatiei pe toate drumurile si autostrazile din Oltenia, Muntenia si Dobrogea din cauza poleiului

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2016, 9:49 Actualitate | Esenţial

Polei
Foto: Hotnews
Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania anunta participantii la trafic ca azi, 6 ianuarie 2016, este posibila producerea fenomenului de ploaie inghetata care se poate transforma in polei pe toata reteaua de drumuri nationale si autostrazi din Oltenia, Muntenia si Dobrogea. 

In acest sens CNADNR, impreuna cu Politia Rutiera pot lua masura restrictionarii sau inchiderii circulatiei, pentru evitarea producerii de evenimente rutiere si actionarea imediata cu material antiderapant si degivrant, informeaza un comunicat al companiei de drumuri.

Dupa incetarea fenomenului, circulatia va fi redeschisa imediat ce sunt indeplinite conditiile de siguranta a circulatiei. 

Participantii la trafic sunt rugati sa circule cu prudenta si sa respecte indicatiile Politiei Rutiere si ale lucratorilor de la CNADNR.


Citeste mai multe despre   









17124 vizualizari
  • +2 (10 voturi)    
    Toti iresponsabilii sunt angajatii CNADNR ? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 10:17)

    andreesanu [utilizator]

    Din cati timpiti ,prosti si iresponsabili are adinistratia in Romania chiar toti s-au adunat la CNADNR ???.
    Ce fel si cu cine ati contractat intretinerea drumurilor pe timp de iarna ???.
    DE CLORURA DE CALCIU NU ATI AUZIT BAI IRESPONSABILILOR ???,produsul asta banal NU INGHEATA ,in 5 minute dispare orcefel de polei !!!.
    Ce asteptati ???
    • +4 (12 voturi)    
      iresponsabili (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 12:42)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      cei mai iresponsabili sunt soferii care scot masinile fara sa aiba o urgenta de gradul zero. nu ai cum sa dai cu orice substanta peste tot la timp. astfel de fenomene se intampla rar.
      peste tot in lume se inchid drumurile cand se intampla asa ceva. din fericire fenomenul este destul de rar.
      • +1 (3 voturi)    
        resposabilii (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:59)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        opresc alternativ circulatia-o duminica masinile cu sot,cealalta cele fara sot. Parca asa era.Unde ai vazut-peste tot in lume- ca se opreste circulatia?
        • 0 (0 voturi)    
          peste tot (Joi, 7 ianuarie 2016, 14:28)

          DSS [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

          am vazut la americani si in europa de west. oricum se intampla extrem de rar astfel de fenomene.
          exista cateva fenomene care nu pot fi combatute in timp real, gen viscol, ploaie inghetata, etc
          atunci se inchid temporar toate soselele
          e vorba de siguranta, atat
  • +2 (2 voturi)    
    Ce repede trece timpul.. (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 10:19)

    Liviu [anonim]

    Deja suntem în decembrie? Nici nu am simțit când a trecut anul 2016...
  • +4 (4 voturi)    
    Inceput greu de an (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 10:23)

    Cote [anonim]

    6 IANUARIE 2016, nu Decembrie. La Multi Ani!
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 10:45)

    Anonimi [anonim]

    Boborul anunta ca toti sefii de la CNADNR trebuie DEMISI IMEDIAT datorita incompetentei crase de care dau dovada. In plus sunt si ai dracu de corupti.
    Din cauza POLEIULUI, neavand si negasind o alta solutie, acesti INCOMPETENTI si CORUPTI vor sa inchida circulatia pe toate drumurile si autostrazile din Oltenia, Muntenia si Dobrogea. E complet stupid! Romani, TREZITI-VA! Dati cu burtosii de Pamant!
  • +2 (2 voturi)    
    Corectam si ne cerem scuze (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 10:48)

    Rali [utilizator]

    Felicitari hotnews mai avem cateva zile si ajungem in 2017!
    Si eu care credeam ca azi e 6 ianuarie, nu 6 decembrie.
    Citeste cineva articolele inainte de postare?
    • 0 (0 voturi)    
      Evident ca nu! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 17:08)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Traiasca scoala de jurnalism romaneasca!
  • 0 (4 voturi)    
    UFF! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 10:49)

    mihnea2012 [utilizator]

    Bine ca le lasa deschise pe alea din Moldova! ...rati ai dracului cu politica voastra de izolare a natiunii in propria tara!
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 11:50)

      mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      ma refer doar la autostrazi.
  • +1 (1 vot)    
    in viitor (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 11:17)

    eu [anonim]

    Alo, ma scuzati pentru deranj, dar azi suntem in 6 ianuarie 2016, si nu 6 decembrie 2016 :))))

    Redactia: Multumim pentru sesizare, am corectat.
  • +1 (1 vot)    
    de ce? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 11:49)

    cristi [anonim]

    Pai si pana acum ce au asteptat? Informarea a fost data de aseara, de ce nu au dat cu material antiderapant??? Tipic romaneste
  • +2 (4 voturi)    
    Ca pe vremea ceausista (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 12:10)

    asa [anonim]

    Nu exista nicio scuza pentru a intrerupe total circulatia, sunt bolnavi,sunt nevoi care implica un mijloc de transport (de ex, serviciul) sau o plecare cu avionul.....
    Sare si mariale antiderapante. De trotuare, statii de RATB nici nu se pune problema!
    Sa nu va ridicati ANAF-l in cap ca n-am avut cum ajunge sa va mai dam un ban pentru privilegiul de a trai intr-o tara lasata deizbeliste.
    Dle Presedinte, nu e prea cald in USA? Ar trebui sa va mai implicati si in necazurile romanilor......
  • 0 (6 voturi)    
    e polei sticla pe bune..... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 12:19)

    nedumeritul [utilizator]

    Cu experienta mea de sofer batran profesionist am vazut acum 6 ian ora 12 ca viteza si cantitatea de polei sticla care se face pe strada mea este astfel ca cu tehnica de care dispunem nu se poate mentine carosabilul practicabil. Asa ca masura de inchidere cel putin pe portiuni (panta etc) este corecta. Daca pentru a face practicabil in aceste 2 zile carosabilul ne costa o asemenea suma cat e marirea de salarii pe un an (simirar cu situatiile de viscol) atunci e mai bine sa nu circulam aceste 2 zile.Cei care mai circula: cei bogati si aroganti,cei bogati si iresponsabili,cei teribilisti, cei cu nivel de inteligenta scazut, cei care au o urgenta trebuie sa circule cu mare atentie........
    • 0 (4 voturi)    
      Sarea e ieftina (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 13:36)

      asa [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

      Mai ieftina decat salariile celor 588 de parlamentari....
      Cei cu urgente (de ex serviciul) ce sa faca? Sa mearga cu atentie sporita? Adica nu conteaza......
      CA CU TEHNICA stam prost, dar cu gramatica si logica si mai prost!
      • 0 (2 voturi)    
        sarea e ieftina ? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:06)

        nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui asa

        vorbeam de a mentine carosabilul practicabil ,nu de a-l face practicabil pentru cateva minute, Pe strada mea pana la ora 12 a trecut masina cu plugul de doua ori si a stopit solutie salina concentrata, dar dupa 2 ore era din nou lunecus.
        O fi sarea ieftina dar la ce interval trebuie sa treaca din nou prin acelasi punct si asta sute de km ?
        Cacofonia o las asa pt. dumneta Puteam folosi cuvantul "incat" dar mai bine cand citesti fa o mica pauza dupa "ca". Cu logica ai dreptate e batraneasca si naiva.... dar in 35 de ani nu am avut nici un accident....
        • 0 (0 voturi)    
          in pauza din cacofonie (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 16:31)

          asa [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

          m-am gandit ca pentru un taxime-trist cu vechime si cu onest cu ironia, poate fi ok cu faptul ca cu chimia n-ai avut tangenta (adica nu te-ai lovit de ea).
          de ce crezi ca daca n-ai avut niciun accident nu e doar noroc? ca bolizii aia nesimtiti nu tin cont de nimic
          eu , care n-am bolid decat un amarat de 335, cum ajung la serviciu? nu e optional...
          Stii ce? suntem doi amarati intr-un sistem putred si corupt, autoritatile (platite de noi, amaratii) sa faca ce fac cei din tarile civilizate ca sa fie practicabil carosabilul si trotuarele.
          • 0 (0 voturi)    
            n-am vrut sa te supar (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 16:49)

            nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui asa

            am vrut doar sa aduc informatie ca alaturi de tine si ceilalti care posteaza aici sa se contureze o solutie cat mai buna pentru situatia in care ne gasim, si eventual sa cream o presiune pe cei care ar trebui si ar putea sa o aplice.Esti simpatic. Un an 2016 cu multe bucurii ! !
  • 0 (2 voturi)    
    Sa-si dea toti demisia! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 13:40)

    Miky60 [utilizator]

    Este inacceptabil sa nu se faca nimic! Sa-si dea toti demisia de la primari, prefecti, parlamentari, mistristrii, premier, presedinte! Sa ii ilocuim pe toti cu tehnocrati din Diaspora sau cu straini! In anul 2016 sa mai avem probleme cu carosabilul este inacceptabil! In Islanda sunt trotuare incalzite si la noi se inchid drumuri din cauza poleiului iarna!
  • 0 (4 voturi)    
    Presupuneri gresite (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 13:58)

    Martinezu [utilizator]

    Peste tot in lume sunt probleme cu fenomenle meteo.
    Imi amintesc cum in Olanda se anulau trenurile in cascada la un ger de vreo -6 C , motivul fiind inghetarea macazelor.
    Cand a nins vreo 10 cm s-a inchis inclusiv parte din Schipol si majoritatea au stat acasa pentru ca traficul era la pamant.
    E o masura buna chiar daca CNADR este 100% o institutie putreda.
    Mai bine oprim circulatia inainte decit s-o oprim dupa un accident in lant cu victime.
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur, se intampla si la altii, etc (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 17:24)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      scuza ideala. Daca vine o iarna canadiana in Romania ce faci? Inchizi tara 6 luni????
  • 0 (0 voturi)    
    Romanistan (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 17:23)

    Locke Lamora [utilizator]

    E atat de greu sa vezi cum se face treaba in Scandinavia sau Canada????