Preoti ieseni strang semnaturi ca in Constitutie sa fie permisa doar casatoria intre barbat si femeie: Nu este un lucru gresit ca s-a suprapus cu momentul sfintirii caselor

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2016, 20:25 Actualitate | Esenţial

Mai multi preoti din judetul Iasi le-au cerut enoriasilor, dupa ce au sfintit casele de Boboteaza, sa semneze pentru modificarea Constitutiei, astfel incat sa fie permise doar casatoriile intre barbat si femeie, reprezentantii Mitropoliei Moldovei sustinand ca initiativa preotilor nu este gresita, scrie Mediafax.

Preotii din mai multe localitati ale judetului Iasi, inclusiv din municipiu, le-au cerut oamenilor, dupa ce au sfintit casele de Boboteaza, sa semneze in favoarea modificarii Constitutiei, astfel incat sa fie permise doar casatoriile intre un barbat si o femeie, nu si intre persoane de acelasi sex.

Credinciosii au reactionat diferit la aceasta initiativa, unii dintre ei, in special cei in varsta, semnand pe tabelele puse la dispozitie de catre preoti.

"Mama a semnat, eu nu. I-am zis preotului: 'Du-te si vezi-ti de treaba, eu asa ceva nu fac'", a declarat un tanar din localitatea ieseana Aroneanu.

O femeie din aceeasi localitate a precizat ca a semnat pentru modificarea Constitutiei, ea explicand ca in Romania casatoriile intre persoane de acelasi sex trebuie interzise.

Reprezentantii Mitropoliei Moldovei si Bucovinei sustin ca preotii ieseni care au adunat semnaturi au facut-o din proprie initiativa, dar ca demersul nu este unul gresit.

"Nu este un lucru gresit ca s-a suprapus momentul sfintirii caselor cu aceasta campanie de strangere de semnaturi, pentru ca imi imaginez ca acei preoti care au solicitat semnaturi credinciosilor nu au facut-o cu insistenta", a declarat Marian Timofte, vicar in cadrul Mitropoliei Moldovei si Bucovinei.

Mitropolitul Banatului, Ioan Selejan, a anuntat, la sfarsitul slujbei de Craciun de la Catedrala Mitropolitana din Timisoara, lansarea unei initiative civice de modificare a Constitutiei, in sensul de a se preciza ca familia este formata din barbat si femeie.

Mitropolitul Banatului vrea ca in Constitutie sa se mentioneze ca familia este formata dintr-un barbat si o femeie, in conditiile in care in tot mai multe state europene au fost recunoscute familiile formate din persoane de acelasi sex.

In aceeasi perioada, Grecia a adoptat o lege care permite incheierea de parteneriate civile intre persoane de acelasi sex, in pofida protestelor si opozitiei unor partide politice si a Bisericii Ortodoxe, relata Reuters in pagina electronica.

Tot mai multe state europene au adoptat legi care permit incheierea unor astfel de parteneriate de catre cuplurile de acelasi sex, inclusiv in Marea Britanie, Spania si Cipru, insa subiectul ramane in continuare controversat in numeroase state membre ale Uniunii Europene (UE).










6803 vizualizari
  • 0 (54 voturi)    
    iertarea si toleranta bisericeasca... (Marţi, 5 ianuarie 2016, 20:31)

    liviu_ [utilizator]

    apropos popa realizeaza ca in cazul in care se strang suficiente samnaturi (cred ca undeva la niste sute de mii) legea a trebui votata prin referendum?!
    bine la cat de tembeli sunt romanii nu m-ar mira, dar ... poate ar fi cazu sa nu ne facem iar de kko in toata europa
    • -7 (15 voturi)    
      la prima vedere nu-mi place initiativa (Marţi, 5 ianuarie 2016, 21:14)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Multe sunt scrise in Constitutie si nu sunt respectate, ca de exemplu interzicerea relocarii de populatii straine pe teritoriul tari. Deci nu stiu daca o asemenea initiativa ar ajuta prea mult. S-ar putea sa ma insel.

      Si mai cred ca deschide o cutie a Pandorei aceasta modificare a Constitutiei, chiar daca intentiile par bune. Pe langa aceasta prevedere se vor introduce sute de alte chestiuni perverse, cum am vazut la precedenta initiativa de acum 1-2 ani.
    • +7 (33 voturi)    
      Se va realiza (Marţi, 5 ianuarie 2016, 21:24)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Asemenea actiuni au fost deja in alte state europene. Un referendum pe acest subiect aduce un plus democratiei din Romania. Oamenii discuta, schimba pareri, apoi se decide democratic prin vot. Nimeni nu impune nimc.

      In schimb decizia netransparenta de a adopta alte forme de partenariate are multiple repercusiuni negative asupra societatii si familiei traditionale. E bine ca orice decizie de asemenea calibru sa fie luata cu, consens democratic din partea populatiei si nu impusa.

      Aici exista o initiativa care va provoca dezbateri pe acest subiect. Evident. Dezbateri care acum sunt inexistente. Ori democratie fara dezbatere si vot.. nu e democratie.
      • +2 (26 voturi)    
        adice ce nu intelegi (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:39)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Daca maine intrebam pe toti manelistii si tuicarii daca sunt deacord sa mai finantam: teaterele, opera si facultatea de filozofie ce crezi ca raspund in referendum ? Hai sa facem si referendum sa se publice listele preotilor informtori, ca ultima data biserica a sarit ca arsa la asfel de vesti. Care va sa zica, poate ca 50% ciripeau la securitate si apoi dupa revolutie s-au cocotat in fruncea nemului ca adevarati ingerasi nepatati.
        • -6 (8 voturi)    
          ai uitat sa pomenesti ceva (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 8:02)

          adyQ [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

          ca atotbinevoitorii preoti mult prea credinciosi ar putea sa strange semnaturi pt un referendum pt respectarea ultimului referendum care a fost votat de populatie, aia cu parlament unicameral si 300 de pierdevara pe acolo......in fine se prea poate sa gandeasca logic ca tre sa existe un senator si o deputata ca sa poata fi oficiata slujba cea sfanta, sau stai ca de fapt este vorba de un senator si 4 deputate ca sa fie paritate daca nu ma insel....deci vezi ca pana la urma treaba a fost gandita de mult pt mare cota obligatorie, sa se simta cotizatii cat mai la ei acasa, in fine am deviat un pic de la subiect dar nah mi-a venit pe moment haha
          • -5 (9 voturi)    
            Solicit Excomunicarea din BOR! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 12:22)

            pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

            Nu mai vreau sa raman captiv acestui Cult religios acaparat de Mafie Clericala!

            Raman Crestin Ortodox, dar urasc organizarea acestui ONG de la preotul cu Mercedes la Preafericitul cu Coloana Oficiala!
            • +4 (8 voturi)    
              re: excomunicarea (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:27)

              zuzu [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

              Amice, esti idiot!
              • -5 (7 voturi)    
                Decat dependent de BOR dar suparat pe preoti? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 16:09)

                pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui zuzu

                Decat dependent de o biserica care se automafiotizeaza, si devine un grup de interese in nume propriu, mai bine imi raman orthodox dar nepracticant!

                Dar foarte suparat pe organizarea actuala a bisericii!

                Cum este posibil sa fie folositi politistii, armata sau medicii de catre Biserica?
      • +5 (29 voturi)    
        Re: democratie (Marţi, 5 ianuarie 2016, 23:31)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui cinevatus

        Democratia presupune o constitutie cu niste valori inalienabile.

        Daca maine se trezeste 50% + 1 din populatie si voteaza ca statul roman sa-l ucida pe Iliescu, valorile din constitutie si institutiile statului de drept vor preveni acest lucru. Dincolo de populismul ocazional, valorile statului de drept trebuie sa primeze.

        A discuta despre interzicerea dreptului de a te casatori cu persoana pe care o iubesti (decat in cazul particular cand are organ sexual diferit de al tau) mi se pare una din cele mai mari discriminari si ar altera fundamental drepturile oricarui om, din orice constitutie moderna.
        • +5 (7 voturi)    
          Democratia (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:17)

          baibars [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          draga Vlad, imi pare rau ca trebuie sa te anunt- a murit de ceva vreme in toata lumea. Ea moare cate un pic in fiecare zi si arata ca de fapt traim intr-o mare eroare slujind un Cezar absolut gol pe dinauntru, o fantosa, o minciuna care iata a permis unora sa detina puterea totala si s-o poata folosi in interes propriu. Daca privesti un pic in jur - nu doar in Romania-vei constata usor acest lucru; pari un tip inteligent. Ceea ce ramane, sau ma rog, ar trebui sa ramana sunt cateva principii ( piloni ) care sprijina de fapt existenta omului ca fiinta sociala, ganditoare, suprema creatie (daca nu-ti place Dumnezeu poti sa o inlocuiesti cu natura) Unul din acestea este ca la baza societatii umane trebuie sa se gaseasca familia compusa din cele doua principii : masculin si feminin. Lucru valabil in tot regnul animal de altfel ( chiar si la calutul de mare daca studiezi atent). Ea poate procrea, educa si pregati viitorul unei societati umane normale, inteligente, vii, pozitiv creatoare. Daca urmaresti sub "pulpana" modernitatii se desfasora un atac coordonat asupra acestor principii. Un grup interesat - poate- urmareste transformarea omului intr-o vita degenerata fara principii sau morala, o fiinta insingurata, fara conexiuni sufletesti sau spirituale, dezagregata in placeri trupesti si viciu. Consumerism pana la capat !...Una este o prietenie si alta o familie stimate Vlad...Eu personal iti doresc o FAMILIE normala.
    • +4 (38 voturi)    
      si uite asa biserica se apuca de politica (Marţi, 5 ianuarie 2016, 21:30)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      nu-i rau, poate intr-o zi vor stange unii semnaturi sa fie scoasa in afara legii afacearea asta scutita de impozite numita BOR...ca cine se apuca de strans semnaturi, de semnaturi va pierii.
      • +2 (24 voturi)    
        Oamenii lui Dumnezeu (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:53)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui rov

        BOR face parte din sablonul politic corupt: preotii sunt si producatori de politica si beneficiarii ei.
        • -5 (9 voturi)    
          Dezbina robii de Stat, si conduii pe amandoi! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 12:17)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

          Strategie de PR a BOR, de cea mai joasa calitate!

          Am citit ca in toata tara s-a tinut aceastacampanie!

          Totusi, Biserica Ortodoxa vine si neinvitata pentru semnaturi?
    • +5 (13 voturi)    
      pai (Marţi, 5 ianuarie 2016, 21:38)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      faceti si voi la fel, strangeti semnaturi ! :))
    • +13 (17 voturi)    
      . (Marţi, 5 ianuarie 2016, 23:12)

      Caragiale [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Europa e mitraliata la terase si violata prin gari, are altele pe cap decat sa rada de inapoierea noastra.

      Eu, recunosc, as aprecia un referendum si dezbateri. Casatoria va duce, ca urmator pas, la revendicarea dreptului de adoptie si nu am o parere educata despre asta, m-ar ajuta o dezbatere cu studii psihologice si tot tacamul.
      • -4 (8 voturi)    
        cine sa coordoneze aceasta dezbatere?.. (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 14:31)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Caragiale

        daca nu este ceva coordonat de BOR, sansele sa stranga suficiente semnaturi sunt infime.

        o actiune care doar creeaza aparenta unei intentii. motivul? probabil au sperat sa stranga mai multi bani...
  • +7 (47 voturi)    
    bv Bor (Marţi, 5 ianuarie 2016, 20:32)

    AnderT [utilizator]

    Nu am cuvinte.... Sunt hetero si sincer nu vad nici un pericol... oare Bor de ce se teme?
  • +7 (35 voturi)    
    Preoți gând în gând (Marţi, 5 ianuarie 2016, 20:33)

    Eugen Bator [anonim]

    Am văzut treaba asta și în Broșteni, județul Suceava. Interesant cum au avut toți aceeași inițiativă.
    • +1 (25 voturi)    
      Sfântă naivitate... (Marţi, 5 ianuarie 2016, 21:09)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Eugen Bator

      Crezi că e vorba de inițiative individuale?
  • -12 (52 voturi)    
    Nu-i rau ! Bravo BOR ! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 20:34)

    liviul2006 [utilizator]

    Nu-s de acord nici cu exagerarea Political correctness care o sa transforme Europa intr-o societate laicizata (non-crestina) dar plina de islamisti dar nici cu casatoria intre persoane de acelasi sex
    • -2 (22 voturi)    
      logica simpla (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:32)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      Homosexualii sunt romani din mosi stramasi, tara este si mostenirea lor, deci si ei au dreptul in tara lor sa faca ce vor. Nu exista in crestinism nici o invatatura unde sa-ti spuna sa fortezi pe vecinul sa se faca crestin sau sa urmeze percepte crestine.
  • -1 (33 voturi)    
    Mortală reacția ”tânărului” din Aroneanu (Marţi, 5 ianuarie 2016, 20:35)

    popescu_dtru [utilizator]

    ”I-am zis preotului: Du-te si vezi-ti de treaba, eu asa ceva nu fac”.

    Adică, omul e speriat de ideea căsătoriei doar între bărbat și femeie.
  • +2 (36 voturi)    
    daca nu o sa avem presedinte popa! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 20:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    iran ortodox o sa ne zica!
  • -12 (52 voturi)    
    Inițiativă lăudabilă (Marţi, 5 ianuarie 2016, 20:43)

    Sergiu [anonim]

    Sincer apreciez orice tentativă civică de acest gen și chiar sper ca alții să le urmeze exemplul.

    Semnături s-au strâns și duminică la biserica din Baia Mare unde am fost și părea să facă parte dintr-un program mai amplu, cel puțin la nivelul de episcopie, similar cu cel care a dus la rămânerea predării religiei în școli.

    N-am semnat deoarece mi se pare de bun simț și scrie și în dex căsătoria e între un bărbat și o femeie, dar dacă e introdusă modificarea așa cum vor unii credincioși cred că voi vota și eu pentru.

    Nu e nici prima dată când se propune asta și Crin Antonescu a vrut ceva similar, dar Ponta nu a fost de acord. Acum cu alt premier poate e mai ușor de adoptat așa ceva.
  • +8 (46 voturi)    
    Iar impozitarea (Marţi, 5 ianuarie 2016, 20:44)

    Cosmin [anonim]

    veniturilor BOR sa fie declarata blasfemie.
    Grijania *amii voastre, emancipare si Secol XXI va trebuie voua!?! :))
  • +17 (47 voturi)    
    business (Marţi, 5 ianuarie 2016, 20:49)

    Sorrows [utilizator]

    Mie ]mi place tipul de gandire de business din spatele acestei actiuni: CEO-ul BOR, Mr. Daniel Ciobotea, s-a gandit ca

    1. Boboteaza reprezinta o oportunitate de strangere a acestor semnaturi (omul care te primeste in casa cu tufa ceea de busuioc va si semna, ca ii rusine sa n-o faca, din moment ce esti in casa lui);

    2. face o economie importanta de resurse (in loc sa organizezi cine stie ce campanie de comunicare etc etc, te duci direct la usa omului, pentru ca o faceai oricum cu ocazia Bobotezei).

    Bravo, Daniel Ciobotea. Da-ti o prima.
    • -4 (8 voturi)    
      Nu știu cum să te notez (Marţi, 5 ianuarie 2016, 21:51)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Ăsta e pamflet sau e pe bune?
  • +13 (49 voturi)    
    ce ar fi (Marţi, 5 ianuarie 2016, 20:52)

    gica pantalon [utilizator]

    sa stranga semnaturi cum ca nu vor bani de la gay, atei, pagani, etc. dar nuuu, banii lor sunt foarte buni
  • +6 (20 voturi)    
    Initiativa apartine www.coalitiapentrufamilie.ro (Marţi, 5 ianuarie 2016, 21:06)

    cinevatus [utilizator]

    Initativa apartine unei coalitii formate din mai multe asociatii si cu suport multidenominational. Presa pare sa nu fie inca la curent desi au mai aparut "stiri" despre aceasta. Pentru o informare corecta despre initiativa ar fi bine sa fie pus la dispozitia cititorilor cel putin site-ul initiativei: www.coalitiapentrufamilie.ro/

    Altfel, sunt destule dezinformari..
  • +2 (22 voturi)    
    nu inteleg indignarea unora (Marţi, 5 ianuarie 2016, 21:22)

    sampras [anonim]

    1. initiativa e democratica
    2. e culmea, dar Biserica face practic ceea ce in toata Europa fac organizatiile celor care sunt gay: pun de un referendum pe tema "se accepta sa nu casatoriile gay". ca practic asta face Biserica acum, isi asuma riscul ca daca la un eventual referendum pica propunerea lor, rezulta pe cale de conscinta ca populatia e de acord cu casatoriile gay. Doar ca Biserica probabil stie ca la un referendum pe tema asta romanii vor vota ca nu poate fi casatorie decat intre o femeie si un barbat, si de-asta ea e cea care cere referendum, nu organizatiile gay (care stiu ca nu au sanse in momentul asta).
    Asta e democratia, da dreptul tuturor sa aiba astfel de initiative, si da dreptul majoritatii sa voteze. nu inteleg deci indignarea unora ca cineva urmeaza niste pasi legali pentru a initia un demers pur democratic.
    • +1 (27 voturi)    
      parteneriatele civile sau (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:18)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      casatoriile civile intre persoane de acelasi sex nu ar trebui sa fie o chestiune de democratie asa cum o intelege romanul. ar trebui sa tina de drepturile omului. democratie nu trebuie sa insemne complet dictatura majoritatii. daca majoritatea voteaza ca cineva ar trebui linsat, asta nu inseamna ca e si ok. daca 2-3-4 milioane de intoleranti/inculti/primitivi/habotnici sunt impotriva parteneriatelor civile sau casatoriilor civile intre persoane de acelasi sex, asta nu inseamna ca e ok. destul de simplu. drepturile unuia se opresc acolo unde incep drepturile altuia.
      • +7 (13 voturi)    
        Stai putin, ca asta e altceva! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:32)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Eu am inteles ca vor sa interzica casatoria intre persoane de acelasi sex, SI ATAT! Cu ce drept insa vor interzicerea parteneriatelor civile, a "casatopliilor" - cum ziceam mai jos?? Si mai ales, AU CERUT si asta, ca din articol nu reiese? Preotii n-au dacat sa nu oficieze casatorii religioase intre persoane de acelasi sex, e treaba si DREPTUL lor, dar ATAT.
      • +6 (12 voturi)    
        in toata lumea s-a facut refernedum (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:56)

        sampras [anonim] i-a raspuns lui gica pantalon

        in toata lumea chestiunea a fost transata pe baza de referendum, si deci majoritatea a decis...
        • -4 (14 voturi)    
          fals!! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 0:48)

          Dnn [utilizator] i-a raspuns lui sampras

          Intr-adevar au fost state in care s-a facut referenduum dau in majoritatea a fost o decizie pur politica.

          In SUA a fost decizia curtii constitutionale federale chiar daca multe state ca de exemplu California a votat de mai multe ori impotriva prin referenduum.

          In Franta, in ciuda protestelor masive a fost o decizie politica.
    • +1 (19 voturi)    
      chiar asa? (Marţi, 5 ianuarie 2016, 23:10)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      Ce treaba ai tu cu cine ma casatoresc eu ?
      Ce are a face asta cu democratie lu' peste din Romania ?
      Daca e vorba de democratie atunci sa stii ca asa s-a votat in Statul Islamic ca toti cei de alta religie trebuie ucisi? Cine esti tu sa te opui democratiei lor?
    • -4 (10 voturi)    
      cum era proverbul ala? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 8:45)

      alizee [anonim] i-a raspuns lui sampras

      Ce are in comun biserica si prefectura?!
  • +5 (13 voturi)    
    Mult zgomot pentru numic!! (Marţi, 5 ianuarie 2016, 21:47)

    LiviuX [utilizator]

    Ce importanta are termenul??? N-au decat sa zica ca pentru persoane de sex opus exista casatoria iar pentru persoane de acelasi sex, in aceleasi conditii si drepturi legale exista casatoplia (de ex., evident se poate chema cum vor!!). Ce, asta e important? Importante sunt conditiile, drepturile. Daca astea sunt la fel, ce importanta are numele?
    • -4 (16 voturi)    
      Re: drepturi (Marţi, 5 ianuarie 2016, 23:26)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

      Eu cred ca are, fiindca e vorba de discriminare.

      Cum ar fi ca toata lumea sa primeasca RONi, dar daca esti de o anumita culoare a fetei sa primesti ROMi? (vezi cazul Cubei - "one country two currencies").

      Daca exista niste drepturi pe care le oferim doar cuplurilor heterosexuale (gen adoptia), hai sa desprindem asta separat sub un alt nume.

      A stabili ca nu te poti casatori cu persoana pe care o iubesti decat daca are organul sexual corespunzator mi se pare o discriminare de ultima speta.
      • -4 (8 voturi)    
        Din punctul asta de vedere ai dreptate (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 14:30)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

        Nici eu nu cred ca asta e o probleme de Constitutie! La urma urmei, preotii au tot dreptul sa NU oficieze casatorii religioase intre persoane de acelasi sex, nimeni nu-i obliga. Dar de ce se baga in trburile altora??
  • -3 (25 voturi)    
    Nu doar ieșenii, (Marţi, 5 ianuarie 2016, 21:48)

    comentatordiletant [utilizator]

    campania e generalizată cel puțin la nivelul Moldovei.
    Și nu știu cum o fi în alte părți, dar la mine, între cel care anunță sosirea preotului și vinde calendare și preotul însuși a mai venit un trepăduș cu niște hârtii în mână, și găsind mai multe persoane pe casa scării a dat să intre într-un apartament, iar mie MI-A DAT DISPOZIȚIE să mă duc după buletin și să mă-ntorc să semnez. L-am întrebat în ce calitate îmi cere datele personale - lasă că vezi tu, du-te după buletin. Am insistat să-mi spună despre ce e vorba (citisem articolul în HN, vorbisem la telefon cu rude care deja fuseseră vizitate, dar voiam măcar SĂ FIU INFORMAT CORECT ce anume sunt FORȚAT să semnez. Au sărit vecinii să-mi explice (toți sunt pensionari pe scară) că să nu dea voie la căsătorii între homosexuali. I-am întrebat dacă ei știu că e vorba de căsătorii civile și nicidecum religioase, că se cere modificarea Constituției unui stat de drept - n-au priceput ce treabă are Constituția cu homosexualii. Trepădușul mi-a spus nu foarte politicos să-mi țin gura, așa că l-am anunțat să-i zică popii să nu mă mai deranjeze. Și-uite așa am economisit niște bani de sărbătorile astea. În ceea ce mă privește, listele (cel puțin cele semnate în orașul meu) n-au nici o valoare, pentru că oamenii nici nu știu ce semnează - o fac pentru că zice popa. Știu că și cu informare corectă, ar fi semnat cel puțin 95% dintre ei, dar cel puțin Biserica putea pretinde că-și respectă enoriașii.
    Pe de altă parte, a modifica Constituția unui stat de drept, secular, la inițiativa Bisericii, mă duce cu gândul la altă întrebare - pe când următoarea modificare, care să includă BOR drept a 4-a putere (oficială, presa e doar „onorifică”) în stat - urmând ca pe parcurs să urce treptele podiumului până la prima...
    • +2 (20 voturi)    
      Informare corecta (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:00)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      Nu stiu daca e in interesul HN sa prezinte corect initativa tocmai pentru informare si nu dezinformare. Cel mai probabil nu din ce observ, nici nu le-o cer. E libertatea lor, n-au nici o obligatie. Insa dvs. puteti sa va informati singur la www.coalitiapentrufamilie.ro
      • -5 (17 voturi)    
        Mă informez despre un subiect exact atât (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:48)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        cât mă interesează pe mine problema, dar ăl de-mi cere semnătura trebuie să fie apt și dispus să mă informeze el, exact și corect, pentru ce mi-o cere.

        Nu știu câți au realizat că e vorba de modificarea legii fundamentale, care se poate face numai prin referendum. Sunt curios, dacă i-ai spune unuia dintre cei care alcătuiesc cozile pe la moaște cât costă organizarea unui referendum și câte salarii minime pe economie sau pensii mici înseamnă asta, ar mai semna?
    • +3 (7 voturi)    
      Apropo de presa - a 4-a putere „onorifică” în stat (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:06)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      ... e întristător cât de mulți reprezentanți o dezonorează...
    • +4 (10 voturi)    
      Ai căutat și tu nod în papură (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 1:36)

      SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      Dacă chiar n-ai fi știut despre ce e vorba și ai fi întrebat ți-ar fi explicat sigur despre ce vor să facă, articolul 48 și cum vor să-l schimbe.

      Dar când dai de unu care doar caută nod în papură, pus pe scandal e și normal să-l repezi repede. Există lucruri mai bune de făcut decât să explici unuia care e pornit pe ceartă.
      • -6 (10 voturi)    
        Învață să citești întâi! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 7:12)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

        M-a trimis în casă să-i aduc buletinu!
        Un 4 clase primare pe care nu-l cunoșteam, fără să mă întrebe dacă VREAU să semnez!
  • +4 (20 voturi)    
    Nu e vorba de "initiativa" (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:04)

    ac [utilizator]

    Ci de pretextul cu Boboteaza. Dai navala in casa - i-ati auzit cum bat la usa? parca sint aia de la interventii mascati - pretinzi loveaua si imi intinzi si ucazul de la BOR.

    Din pacate tocmai eram intr-un ZvP (traducere, bagam un starcraft din alea cinstite 200/200 si navaleam pe un protoss cu ultralisks) si ma durea la hatchery ca batea ala in usa.
    Acum 20 de ani l-as fi si injurat. Dar imbatrinesc.
  • +8 (18 voturi)    
    sunt impresionat... (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:08)

    unualibro [utilizator]

    ...pana la lacrimi de tineretul activist din Aroneanu, care intre doua partide incestuoase, isi gaseste timp sa sprijine valorile europene. nu pricep insa un lucru: de ce militam pentru parteneriat civil intrei doi de acelasi sex sau de sex opus? trei ce are? sau 5? sau 10? la ce limitati numarul aiurea?
    • -4 (10 voturi)    
      hmmm (Marţi, 5 ianuarie 2016, 23:31)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui unualibro

      Not a bad idea. Ma intereseaza partea hetero, dar nu vad de ce nu s-ar aplica si la ceilalti. S-o supara borsrl daca pune si capatul asta de cerere pe lista? :D
  • +2 (20 voturi)    
    previziuni (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:12)

    oxbridge [utilizator]

    Probabil ca la un moment dat, o asemenea casatorie intre persoane de acelasi sex va fi legala si in Romania, dar, asa cum s-a intamplat, de exemplu cu abolirea sclaviei, printre ultimele tari din Europa. Personal, nu cred ca asta se va intampla mai devreme de 20-30 ani, adica inca o generatie.
    Vezi si scrierile lui Lucian Boia vizavi de diferenta temporala dintre noi si vestici.
  • 0 (18 voturi)    
    Asta este rautate crestineasca (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:30)

    Vlad-I [utilizator]

    De vreme ce crestinii se bucura de libertate deplina, de ce sa restrangi drepturile necrestinilor ? Asta inseamna ca preotii nu pod dormi noaptea linistiti de cea ce fac necredinciosii din alt oras.
    • +2 (12 voturi)    
      Nu e nicio răutate (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 1:43)

      SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Nu restrângi nimic. Niciodată n-au avut dreptul și dacă nu-l primesc nici în continuare nu văd care e problema.

      Când societatea va fi pregătită se vor face și legile în consecință.

      Apoi când se va vrea căsătoria cu 3 soți o vom face și pe aia, de ce să limitezi iubirea la doar 2 oameni.

      Dar hai să le luăm pe rând...
      • -2 (10 voturi)    
        „Niciodată n-au avut dreptul” (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 7:42)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui SergiuCluj

        Nici dreptul la libertăți individuale nu-l aveau toți, unii erau sclavi; nici dreptul de vot nu-l aveau toți înainte (asta poate n-ar fi rău nici acum, ar fi util un examen de promovare sau măcar un instrument de măsură a spiritului de turmă sau a pasiunii pentru găleți inscripționate), ci doar anumite categorii sociale, iar femeile l-au căpătat abia secolul trecut; nici dreptul la a-ți alege religia (sau de a renunța la ea și/sau de a accepta adevăruri științifice) nu exista - ereticii erau arși pe rug, evreii ghetoizați și uciși în masă.
        Dumnezeu a zis să-ți iubești aproapele, nu clonele (adică numai pe cei aidoma ție).
        Dumnezeu (pentru atei, natura) ne face albi, negri, bărbați, femei, persoane sociale sau autiști, hetero sau homosexuali. „Niciodată până acum” n-am fost în stare să înțelegem lucrurile astea, dar pe măsură ce le înțelegem învățăm(unii) că-i bine să le acceptăm, pentru că nu le putem schimba.
        Și da, Dumnezeu a zis „creșteți și vă înmulțiți” - deci îi înțeleg pe cei care nu acceptă homosexualii pentru că ei fac sex doar pentru a-și satisface nevoile sexuale și nu pentru a procrea. Dar în acest caz îi întreb pe respectivii intoleranți dacă ei nu au făcut sex DECÂT în scopul de a avea urmași - adică nu s-au protejat niciodată, femeile nu au luat contraceptive și nu au făcut avorturi niciodată, iar cuplurile au încetat să mai facă sex atunci când au decis să nu mai aibă copii... Dacă da, au voie să ridice piatra. Dacă nu, să se gândească la faptul că frustrarea (inclusiv sexuală) și ura aduc mai multe rele decât ce face fiecare în propriu-i așternut.
  • +1 (21 voturi)    
    ... (Marţi, 5 ianuarie 2016, 22:46)

    Sf Romanie [anonim]

    Traiasca Republica Ortodoxa Romana, in frunte cu conducatorul ei, prea fericitul Ciobotea, comandantul suprem al fortelor religioase!!!! IS, mori de ciuda!!!
  • +4 (12 voturi)    
    casatoria nu mai are sens (Marţi, 5 ianuarie 2016, 23:00)

    sexodus [anonim]

    atat timp cat divortul este promovat pe toate canalele media. Pt. ce sa te casatoresti ca sa distrugi destine si vieti frumoase?
    Bagati taxa pe divort(50K Euro) similar taxei de timbru la masini si apoi promovati casatoria.
  • 0 (22 voturi)    
    Stire care manipuleaza.... ca de obicei (Marţi, 5 ianuarie 2016, 23:08)

    Dan [anonim]

    Din cate cunosc se strang semnaturi de catre laici si nu de CLERICI. Daca sunt situatii in care sunt implicati preotii acestia au rolul de a populariza acest demers, de a le vorbi oamenilor despre el. Oricine este liber sa semneze sau nu.

    NU SE OCUPA BISERICA DE STRANGEREA DE SEMNATURI SI NICI NU ESTE INITIATIVA BISERICII.

    CITITI MONITORUL OFICIAL NR 883/25.11.2015.

    Va rog sa nu mai dezinformati...
    • +3 (19 voturi)    
      mintiti si voi si BOR! rusine! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 0:37)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Se vede clar din declaratiile tuturor ca preotii se ocupa, cu ocazia Bobotezei, ca tot trec prin casele enoriasilor, strang si o semnatura, ca nu ii costa nimic.
      De ce trebuie sa minta reprezentantii BOR si sa spuna ca preotii o fac de capul lor- pai cand se intampla in zeci de locuri simultan, cu fix aceasi ocazie, e clar ca sunt instruiti si si l-a transmis sa faca asta.,
      Minciuna nu e cumva unul din cele 10 pacate capitale?
      Si apoi, ce treaba are BOR cu casatoria CIVILA? ok, la aia religioasa e dreptul lor sa refuze pers de acelasi sex, dar nu pricep de ce se baga BOR intr-o chestiune civila.
      Si ce legatura are asta cu faptul ca sunt din ce in ce mai putine casatorii hetero si se nasc din ce in ce mai putini copii? De aia nu se vor casatori pers hetero, din cauza gay-lor sau cum?!
      • +4 (12 voturi)    
        da (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 13:40)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        strang semnaturi preotii! si care este problema?
        restul ongurilor nu strang semnaturi?sau vreti ca doar voi sa aveti initiativa si sa "iluminati poporul" in distrugerea valorilor traditionale?
  • +3 (29 voturi)    
    Dreptul de a te casatori cu persoana iubita (Marţi, 5 ianuarie 2016, 23:22)

    Vlad [anonim]

    Dreptul de a te casatori cu persoana iubita mi se pare fundamental.

    A spune ca poti iubi o persoana doar fiindca are organele genitale potrivite e o jignire a conceptului de iubire. Doar fiindca unii au fost norocosi sa-si gaseasca iubirea in cazul fericit nu inseamna sa impunem o tiranie uniforma si pentru restul.

    Casatoria nu implica adoptia sau cresterea copiilor. E o institutie a statului care asigura drepturi de mostenire si de decizii critice (deconectarea aparatelor pe patul de spital etc). Putem impune un univers in care acordam aceste drepturi in afara casatoriei, dar putem face aceleasi lucruri si pentru heterosexuali (sa pastram casatoria exclusiv in biserica iar statul sa aiba un concept cu nume diferit pentru orice 2 persoane care vor sa-si uneasca destinul in acest fel).

    De-a lungul istoriei biserica a condus actiuni impotriva celor diferiti de ea, din teama de a se vedea atacata. E tipul de institutie care are suficienta putere pentru a influenta dar nu suficienta astfel incat sa nu se teama de lucruri care schimba status quo-ul prezentului. Ca exemple, cruciadele religioase, Pamantul rotund, evolutia Darwinista.

    Mi-ar placea o institutie precum biserica care sa imbratiseze aceste concepte iar cladirile religioase sa devina un loc de intrunire la nivelul comunitatii in care sa aiba loc evenimente cu caracter social de invatare si intr-ajutorare. Dar asta ar cere un efort foarte mare fata de automatismul actual al slujbelor pe tipar si al opozitiei fata de tot ce poate fi un pericol fata de status-quo-ul actual.
    • +3 (15 voturi)    
      Hai să nu (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 2:04)

      SergiuCluj [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Biserica creștină are scopul de a transmite învățăturile mântuitorului. Bune, nebune pentru alea s-a jertfit și a înviat.

      Sigur Biserica are multe acțiuni și de învățare și într-ajutorare și altele, dar scopul e altul.

      Și această inițiativă aduce spre acel scop. Dacă va câștiga sau nu tot nu va schimba ceea ce va spune Biserica. Eu prevăd ca în cazul avorturilor, care sunt crime sau a adulterului și aceste uniuni ale iubăreților vor fi legale și acceptate în societate. Dar Biserica nu le poate accepta și va lupta cât poate să explice de ce nu sunt bune.
      • -5 (13 voturi)    
        pai explica de ce nu sunt bune casatoriile astea (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 10:13)

        gica pantalon [anonim] i-a raspuns lui SergiuCluj

        Pentru ca sunteti primitivi, habotnici? Ca luati de bune basmele cu gizas? S-a jertfit si a inviat cum sunt eu daniel ciobotea
    • +2 (12 voturi)    
      Esti sigur? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 9:11)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Poate nu stiai dar nu este treaba statului sa legalizeze "iubirile". Statul sprijina constituirea de familii traditionale din cel putin doua motive:
      1. Prin aceasta forma se asigura continuitatea sa (prin nasteri)
      2. Este forma prin care se asigura copiilor un mediu propice de dezvoltare (vor beneficia de experientele de viata ale unui barbat si ale unei femei)
      In rest "iubiri" au fost si vor fi mereu hetero sau homo, in afara casatoriilor. Un stat nu trebuie insa sa incurajeze ceva ce poate afecta siguranta sa.
      • -3 (13 voturi)    
        Re: Esti sigur (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 10:00)

        vladdro [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Atunci ar trebui sa interzicem persoanelor hetero sterile sa se casatoreasca (fiindca nu suporta valorile familiei amintite)?
      • -2 (12 voturi)    
        esti pe langa (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 10:53)

        gica pantalon [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Cum ii este afectata continuitatea statului daca sunt legalizate parteneriatele civile? Numarul de gay sau hetero nu se schimba. Daca te casatoresti nu inseamna neaparat ca faci copii. Daca nu te casatoresti nu inseamna neaparat ca nu faci copii. A face copii e alegerea fiecaruia. Mediu propice, experienta de viata? Per total persoanele gay sunt mai educate si mai deschise la minte, in contrast cu primitivismul heteroortodox. Ia uita-te pe niste statistici sa vezi cum stam cu violenta in familiile "traditionale". Ce va mai place cuvantul asta, traditional. Daca ai pune un copil de la orfelinat sa aleaga intre a ramane acolo si a fi adoptat de un cuplu gay, oare ce ar alege?
  • -4 (24 voturi)    
    catre (Marţi, 5 ianuarie 2016, 23:30)

    miculescu-rucar [utilizator]

    liviu_,rov,Cosmin si altii de teapa voastra:spirite libere si nu mai stiu cum,daca sunteti personaje reale va urez urmatoarele:copiii vostri sa fie beneficiarii a ceea ce sustineti voi-sa se casatoreasca cu indivizi de acelasi sex cu ei!
    asa sa va ajute asur si accept!
    publicati?
    • -1 (15 voturi)    
      e o obligatie cumva casatoria?! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 0:40)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      ce legatura are uniunea civila-casatoria cu ce vor face copii? La vremea lor, vor alege dupa cum sunt ei-hetero, gay, etc...nu? Nu ii obliga nimeni sa se casatoreasca cu pers de acelasi sex.
      Ce-s aberatiile astea si "urarile" astea pline de fiere si venin! Sunt "crestinesti" cumva?!
      • +4 (12 voturi)    
        VOR ALEGE? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 9:44)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Vor alege sau vor fi ceea ce sunt? Vedem cu tristeţe cum propaganda LGBT promovează o nouă ideologie prin care se forţează înlocuirea unui sistem tradiţional de valori cu un alt sistem, nou inventat. Si aceasta se incearca inclusiv prin intermediul scolilor..... Se forţează introducerea unor valori arbitrare, artificiale, care lovesc în profunzimea fiinţei umane. În propaganda occidentală se forţează redefinirea femeii şi a bărbatului, li se stabilesc de către alţii noi roluri în societate iar printr-o politică premeditată şi bine finanţată se încearcă practic crearea unui nou om. Se lucrează cu răbdare de prin anii '60 ca oamenii să fie determinaţi să gândească altfel. Acum nu se mai vorbeşte de protejarea familiei si a drepturilor copilului ci de incurajarea si sustinerea minoritatilor sexuale. Mai mult chiar se renunta la a mai proteja drepturile copilului in favoarea unor minoritati nesemnificative inca dar foarte vocale. Vedem cum conceptele promovate de aceste minoritati ocupa un spatiu din ce in ce mai larg in agenda politica contemporana. Ne dorim oare sa traim intr-o lume remodelata dupa ideile despre viata ale unor minoritari?
    • -1 (17 voturi)    
      Așa, și? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 1:15)

      CatalinFrancu [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      O spuneți de parcă ar fi ceva în neregulă cu asta. Hai să vă traduc ce spun, în subtext, cuvintele dumneavoastră: „Homosexualii sunt oameni diferiți de mine și de aceea îi urăsc. Iar să fii homosexual și să te îndrăgostești de alt homosexual e cel mai rău lucru care se poate întâmpla. Habar n-am cum iubește un homosexual, dar precis este o iubire ciuntă.”

      Mania asta de a ști mai bine unde-l strânge pe altul cizma este una dintre cele mai dezgustătoare metehne românești. Încercați să scăpați de ea.

      Este important ca oricare doi oameni majori și liberi, dacă hotărăsc să se lege pe viață, să aibă drepturi de moștenire, de pensie de urmaș, de tratament unitar la taxe. Favoritismele nu au ce căuta în Constituție.

      Este trist că acest demers vine tocmai din partea Bisericii. Își dau singuri o palmă prin asta. Iisus plânge.
      • +2 (12 voturi)    
        Dezinformezi..... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 9:57)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui CatalinFrancu

        Nu stiu dacă dezinformezi cu ştiinţă sau nu.... Ţinta finală nu este legalizarea "uniunilor" între homosexuali ci redefinirea societăţii. Punând semnul egal între familia tradiţională şi aceste "uniuni" treptat vor beneficia şi de dreptul de a adopta copii neglijându-se dreptul copiilor de a avea o familie normală. În occident se întâmplă deja asta. Ce va mai urma? Vor mai urma, este drept că treptat, următoarele: deformarea conceptelor despre viaţă prin intermediul şcolilor, legalizarea şi a altor forme de uniune şi de drepturi pentru alte tipuri de minorităţi sexuale. Toate acestea vor avea un impact negativ pe termen lung asupra societăţii pentru că în mod forţat şi arbitrar se remodelează suflete de oameni. Aceste remodelări se fac pe baza unor concepte despre viaţă ale minorităţilor sexuale, concepte după care se doreşte să ne trăim şi noi viaţa. Există riscul ca pe termen lung familia tradiţională să se considere o formă perimată, învechită, de convieţuire. S-ar putea ca această formă să nu mai fie în ton cu "moda" progresistă a noilor vremuri....... Este bine să nu vă lăsaţi păcăliţi de cuvintele amăgitoare ale noii propagande ......
    • -6 (12 voturi)    
      Esti un cretin (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 2:00)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Vezi-ti de treaba ta, ok, nu mai ura tu ceea ce nu poti, ofticosule.
      • +7 (7 voturi)    
        urarea (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 13:12)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        e valabila si pentru tine!
        de ce te basici?nu-ti convine urarea cand ti se adreseaza direct?
  • +1 (17 voturi)    
    ce sa semnez maica? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 0:18)

    el [anonim]

    N-am ochelariaica. Semneaza tu in locu meu! Sa traiesti! Auzi maica, dar 2 transsexuali de secs opus au voie?
  • -1 (15 voturi)    
    BOR ar trebui sa fie preocupata de alte probleme.. (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 1:48)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    iar daca ii roade grija de familia "traditionala" (ce o fi aia si din ce e constituita, totusi?) ar trebui sa dea instructiuni preotilor sa educe enoriasii sa respecte valorile familiei, sa nu mai consume emisiunile de la TV in care se promoveaza modele toate nulitatile cu "problemele' lor gen divorturi, scandaluri, amantlacuri, batai intre parteneri/soti samd!
    Si acum casatoria intre gay nu e permisa si totusi familia "traditionala" e in declin-atunci cumva interzicerea ei expresa va revitaliza familia, ca nu pricep defel ce legatura are?!
    O campania prin biserici sa educe oamenii sa fie mai curati, ca sa nu mai fie atatea boli de la mizerie nu fac.
    O campanie in care sa ceara enoriasilor sa nu mai adere la fenomenul coruptiei nu am vazut defel la BOR-sau coruptia nu figureaza in nomenclatorul de pacate?
    Sau una pt voluntariat, ajutorarea semenilor lor -sunt atatea locuri in care sunt batrani singuri si bolnavi si lasati asa, in loc sa fie ingrijiti de comunitatile "crestinopate"...
    Sau, daca tot vor sa ajute familia "traditionala" sa ceara modificarea constitutiei si sa prevada dreptul familiilor la stimulente, gen crese pentru copii samd, ca oamenii sa poata lucra.
    Si cate si mai cate ar putea face BOR in sprijinul enoriasilor lor. Dar, ce vb aici, astea sunt fantezii, BOR are alta agenda decat binele public, sa fim seriosi, doar bunastarea lor e importanta-organizatia si catedralele, restul, lasa-i sa fie dobitoace murdare, egoiste, devoratoare de show-uri de mizerie, needucate, corupte si astfel usor dfe manipulat pt interesele BORiste, cam asta e abordarea lor!
    In plus, momentul ales- cand le scade dramatic increderea dupa #Colectiv si altele arata ca e doar o alta strategie de distragere a atentiei publicului spre alte probleme "controversate"-o fumigena in stil securist (la cati fosti si actuali securisti sunt in BOR, logic ca au manipularea in sange, nu?)
    • +6 (10 voturi)    
      de (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 13:33)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      unde stii tu ce ar trebui sa faca Biserica Ortodoxa Romana?ce compentente ai tu sa-i stabilesti "agenda"?
      increderea in Biserica Ortodoxa Romana nu a scazut nici moderat nici dramatic dupa nenorocirea de la Pionieru;
      a scazut doar in imaginatia voastra,a asur-istilor,si a neoprotestantilor!
      cand nu mai aveti argumente folositi calificativele"securisti"si "comunisti"
      • -6 (8 voturi)    
        si de ce stabileste BOR agenda mea(civila)? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 15:54)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Intai ca atata vreme cat nu se amesteca in treburile statului si ale civililor, nu am treaba cu BOR.

        Dar observ ca BORistii si crestinopatii de mucava nu mai dorm de grija altora. In loc sa isi rezolve ei intai problemele grave si pacatele.

        Asa ca las-o balta cu securistii- colcaie BOR de preoti vanduti comunistilor si securitatii- erau mai multi decat ceilalti "neangajati".

        PS: oare milioanele de avorturi (pacat capital in viziunea BOR) or fi fost facute de gay? Pe asta nu o vedeti. barna din ochiul si capul vostru.
  • -1 (19 voturi)    
    Romanistanul BOR, de vis (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 2:02)

    Locke Lamora [utilizator]

    Nu-i de mirare ca zona a stat in Dark Ages 500 de ani mai mult decat Westul.
  • 0 (18 voturi)    
    sa stringa (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 4:11)

    gopo111 [utilizator]

    semnaturi si ca bisericile v-or plati impozite din anul asta, ca sa ajute tara sa iasa la liman
    • +6 (10 voturi)    
      Biserica plateste impozite (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 10:23)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      Ce vrei sa spui probabil e ca trebuiesc eliminate scutirile existente pe anumite categorii de venituri. Corect politic in acest caz ar fi sa militezi si pentru ridicarea scutirilor la ONG-uri, ca sa ajute si ASUR tara sa iasa la liman de exemplu.
      • -4 (10 voturi)    
        ONGurile nu au scutiri! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 13:14)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

        Platesc toate impozitele ca un SRL! doar pe cel de pe profit nu, pt ca sunt si non-profit (dar nici nu si-l incaseaza asociatii ca dividende, ca la SRL).
        Pe cand BOR ia cu 10 maini-si de la bugete-de la stat si de la enoriasi (taxe, donatii), plus vanzari de servicii si produse, plus diverse alte afaceri.
        Oare cine a despadurit toate padurile retrocedate BOR din Moldova si Bucovina? Voi stiti cate trenuri de lemne au plecat de acolo oare? Ce au facut cu acei bani?!
        Am vazut pe langa manastiri compuse din 2 chilii cate 2 ,3 gipane- costa unul cat un apartament. De ce or avea nevoie BORistii de asemenea lux oare?
        • +6 (6 voturi)    
          Vezi sa nu... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 20:48)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          Fix ca un SRL platesc ONG-urile cu exceptia a vreo 16 scutiri (Cod fiscal, art. 15 alin 2 lit a - p) plus alte venituri in limita a 15.000 eur.
          Biserica nu are atatea scutiri! :p
  • 0 (18 voturi)    
    casatoria ditre barbat si femeie (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 6:40)

    Alina [anonim]

    Dumnezeu a lasat casatoria intre un barbat si o femeie. El nu a spus ca v-a face un ajutor potrivit baratului barbat. De aceea este bine sa respectam ceea ce a fost lasat deja. Unele schimbari in viata nu fac altceva decat sa duca la mari dezastre.
    • -1 (15 voturi)    
      Serios, Alinutza? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 7:51)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Alina

      Deci tu ești doar ajutorul bărbatului tău.
      Am văzut întâi comentariul și mă pregăteam să acuz autorul de misoginism, abia pe urmă am văzut că-i autoare. Dacă nu știai, de la Facerea Lumii încoace femeile au început să acționeze și de capul lor, s-au apucat de meserii, au căpătat dreptul de a merge și ele la școală și pe cel de vot, nu mai sunt auxiliarele bărbaților.
    • -3 (13 voturi)    
      serios? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 11:01)

      gica pantalon [anonim] i-a raspuns lui Alina

      A lasat scris undeva? Vreun document?
      Judecand dupa modul tau de gandire (femeia e ajutor) nu e de mirare ca bisericile si cozilr la moaste sunt pline de femei. Da zi-mi ce se intampla cu specia umana daca adam nu avea nevoie de ajutor si femeia nu mai era creata. Cum se reproducea adam? Ca hidravsau ca amiba?
      • +3 (3 voturi)    
        Nu se mai reproducea! (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 11:22)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Dar vezi că logica ta are un viciu - dacă nu era Eva, Adam n-ar fi mâncat poamele cunoașterii și-ar fi rămas nemuritor în Rai. Dai apă la moară misoginilor!
        • -3 (9 voturi)    
          deci e vina lui dzeu (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 12:09)

          gica pantalon [anonim] i-a raspuns lui comentatordiletant

          Ca daca nu facea femeia, nu mai avea cine sa-l ispiteasca pe adam. Chestia cu liberul arbitru nu merge pt ca eva nu avea discernamant inainte sa bage marul. Ca sa nu mai vorbim ca tot dzeu l-a lasat slobod pe sarpe prin eden. Ce ti-e si cu religia asta domnule. Suna foarte credibil, ce sa zic
          • -6 (10 voturi)    
            Și care ar fi concluzia? (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 12:27)

            comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

            O posibilitate: până și Dumnezeu greșește, numai BOR e infailibilă și vrea să îndrepte greșelile lui Dumnezeu :-)
  • -2 (18 voturi)    
    Trist... (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 7:39)

    Matei.M [utilizator]

    Sondajele si studiile facute in tarile vestice arata ca peste 60% dintre cetateni sunt pro casatorii gay. In Italia se preconizeaza uniuni civile in viitorul apropiat, avand in vedere ca opinia publica este favorabila initiativei. Romania, Bulgaria, Rusia sunt exemplu de tari in care care o astfel de initiativa esueaza. In primul rand, din cauza influentei bisericii ortodoxe, mult mai conservatoare si rigida decat alte culte. In al doilea rand, din cauza lipsei de educatie si a spiritului critic. Hai sa recunoastem, cele mai multe dintre semnaturi sunt adunate de prin sate, de la oameni in varsta, care nu au vazut in viata lor o persoana gay. Daca maine preotii s-ar duce sa adune semnaturi impotriva persoanelor de culoare, fiindca Dumnezeu l-a creat pe Adam alb, si persoanele de culoare nu au dreptul sa se casatoreasca cu romani neaos, ar aduna suficiente semnaturi.
    Ne cam facem de ras in Europa, acesta este adevarul. Mi se pare o discriminare odioasa ca cineva, un strain practic, sa decida cu cine sa se casatoreasca civil o alta persoana, cu cine are sau nu are dreptul la fericire. Cum adica...eu, X, decid daca tu, Y, ai dreptul sau nu sa te casatoresti? Casatoria religioasa este cu totul altceva, dar nici legislatia vestica nu obliga preotii sa oficieze astfel de casatorii.
    • -2 (14 voturi)    
      corect (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 11:01)

      oxbridge [utilizator] i-a raspuns lui Matei.M

      Atata timp cat patriarhul este mai preocupat de mega-catedrala decat de ajutorarea celor care chiar au nevoie, atata timp cat el va judeca oamenii altfel decat Papa ("cine sunt eu sa judec oamenii ?" vizavi de comunitatea LGBT, sau vizavi de rockeri etc etc), atata timp cat jumatate din romani (predominant din zona rurala) cred in continuare ca Soarele se roteste in jurul Pamantului, nu e nicio surpriza ca se intampla atatea lucruri considerate anormale sau ciudate in Vest. Pana si Grecia si Cipru, tari de asemenea ortodoxe, par a fi mult in fata Romaniei dpdv al mentalitatii colective.
      E doar o chestiune de timp (minim o generatie).
    • +4 (10 voturi)    
      da (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 13:23)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Matei.M

      e trist ca gandesti asa!ai ajuns rau!
      dupa logica ta nu e bine ca altii sa decida ca tu nu ai voie sa furi,sa ucizi,sa traversezi pe rosu etc.
      • +2 (2 voturi)    
        Fals! (Joi, 7 ianuarie 2016, 7:52)

        Matei.M [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Miculescu-rucar, nu am auzit de dreptul fundamental de a ucide sau de a fura. Am auzit, in schimb, de dreptul fundamental de a iubi. Oamenii nu pot trai fara iubire, fiindca este ceea ce ne defineste cel mai profund. Toti simtim nevoia sa avem o relatie sexuala, afectiva si emotionala cu cineva. Un om care ucide face un rau ireparabil. Un om care fura, de asemenea, face un rau celuilalt, il deposedeaza de bunuri. Dar homosexualul care cauta si gaseste pe cineva ca el, ce rau face? Furtul, crima, pedofilia presupun un abuz si nicio tara europeana nu le-a legalizat si nici nu le va legaliza vreodata. Hai sa nu amestecam lucrurile intr-un mod infantil!
  • +4 (18 voturi)    
    Nu pricep (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 7:59)

    alex [anonim]

    ce ii arde la basca pe popalai cine cu cine traieste si cum face sex?
    care e faza cu "familia traditionala" aflata in pericol daca vor exista gay sau lesbi ce au incheiat o conventie civila?
    ca ne place sau nu, un procent din populatie este gay sau lesbi.
    Ei vor fi asa cu sau fara constitutie.
    cei care sunt hetero si se insoara hetero si fac prunci..o vor face in continuare, cu sau fara constitutie.
    A fi gay nu e ceva ce te apuca sau te lasa daca constitutia zice ca e voie sa nu e voie.
    Familiie clasice se destrama din N mii de motive - de la alcool la "nepotrivire de caracte". Cred ca extrem de putin divorturi se pot considera ca fiind datorate devenirii gay a sotului sau lesbi a sotiei.
    Deci nu vad in nici un fel cum naiba e amenintata familia traditionala?
    Nu cred ca a cerut nici un cuplu gay vreunui preot ortodox sa ii cunune in biserica.
    Faptul ca ar fi posibil sa isi incheie un act de parteneriat civil la primarie (institutie laica!!!!) nu are nimic de-a face cu casatoria legala si religioasa dintre un barbat si o femeie.....
    BOR si popimea ar trebui mai bine sa se ocupe de "familia traditionala" aia in care barbatul bea de rupe, muierea are abia 4 clase, 6 prunci mucosi, nedati la scoala, nespalati si needucati.
    • +2 (16 voturi)    
      .. (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 11:27)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Daca s-ar ocupa de 'familia traditionala' si-ar fura singuri caciula. Publicul lor tinta nu e un public educat, ci e pulimea amatoare de alcool, batai si miracole.
      Nu au niciun interes ca puradeii sa fie educati, pentru ca li s-ar termina cornutele de muls.
      • +5 (7 voturi)    
        Lasa ca ai tu limbaj de educat (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 21:00)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Chiar m-ai convins cu asta sa nu mai merg la biserica si sigur toti credinciosii pe care i-ai facut inculti si betivi vor sprijini de maine casatorile intre homosexuali. Si va mai intrebati de ce nu va suporta lumea...
        • +2 (2 voturi)    
          da? (Joi, 7 ianuarie 2016, 16:05)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          Chiar asa facem? 'Ne intrebam de ce nu ne suporta lumea'?
          Nu i-am facut eu inculti si betivi, asa s-au raspandit si inmultit ei.
          Pe mine ma doare la basca unde mergi, poti merge zilnic la biserica, poti canta cu dascalul, poti face 3 ore de matanii pe zi, te poti bate cu ceilalti preacredinciosi pentru o sticloanta de apa sfintita, e treaba ta... Oricum, nu te-ai prins, dar discutia nu era despre tine, ci despre publicul tinta al BOR... sau poate te-ai prins?