CFR lanseaza o pagina cu informatii in timp real despre pozitia trenurilor aflate in circulatie

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 5 ianuarie 2016, 14:31 Actualitate | Esenţial

Tabela de Sosiri-Plecari a Garii Brasov la ora 14.40 in 5 ianuarie
Foto: CFR webcam
Pentru informarea in timp real a calatorilor despre graficul de circulatie al trenurilor, pe site-ul CFR SA este de acum functional programul IRIS care ofera date despre pozitia exacta a unui tren aflat in circulatie, Programul poate fi accesat aici. In plus, CFR a adaugat webcam-uri pentru tabelele de sosiri si plecari din alte trei mari gari din tara: Brasov, Craiova si Timisoara, link-ul fiind foarte util pentru pasagerii care vor sa afle cat de mari sunt intarzierile.

Cea mai importanta noutate este ca poate fi vazuta in timp real pozitia trenurilor aflate in circulatie, fiind mentionata si intarzierea acumulata, in caz ca exista.

Am efectuat cateva interogari de test si la majoritatea au fost afisate rezultate relevante. Asa arata o interogare facuta la ora 14.13 pentru un tren care circula pe relatia Bucuresti-Targu Mures.



CFR SA a mai adaugat si trei webcam-uri cu tabelele de Sosiri-Plecari din trei mari gari. Un webcam era disponibil de mai mult timp pentru Gara de Nord, insa acum s-au adaugat inca trei gari: Brasov, Craiova si Timisoara.

CFR a mai anuntat ca pana la ora 14.00, niciun operator de transport feroviar de calatori (de stat sau privat) nu a anuntat reducerea numarului de curse pentru aceasta zi, in grafic fiind programate sa circule peste 1600 de trenuri de calatori si de marfa pe reteaua nationala.


Citeste mai multe despre   









11186 vizualizari
  • -4 (6 voturi)    
    pozitia reala... (Marţi, 5 ianuarie 2016, 14:38)

    lili [anonim]

    Adica, pe ce coclauri s-a oprit !!
    Si cate zeci sau sute de minute va intarzia!
    Halal pozitie!
    Rusine CFR!
    • +1 (1 vot)    
      pai (Miercuri, 6 ianuarie 2016, 14:56)

      I [utilizator] i-a raspuns lui lili

      rusine CFR cand nu faceau nimic. Acum ca au facut ceva de ce nu ii sustii?
  • -3 (5 voturi)    
    A gresit CFR in comunicat (Marţi, 5 ianuarie 2016, 14:42)

    GG [anonim]

    corect era asa: "Pentru informarea in timp real a calatorilor despre graficul de circulatie al trenurilor, pe site-ul CFR este de acum functional programul IRIS care ofera date despre pozitia exacta a unui tren INGHETAT aflat in circulatie..."
  • +2 (2 voturi)    
    Harta (Marţi, 5 ianuarie 2016, 14:54)

    Vasile [anonim]

    Asteptam si poziția trenurilor pe hartă. Ceva similar cu http://cfr.webgis.ro
    • +1 (1 vot)    
      Trebuie dezvoltata (Marţi, 5 ianuarie 2016, 19:04)

      CristiG [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      Presupun (altfel e inutile ce a facut CFR) ca exista si un API prin care poti lua informatiile astea in timp real, iar pe cfr.webgis.ro este un buton de "fork me on github". Oricine poate lua informatiile de la CFR si sa faca un update al pozitiei reale a fiecarui tren cand lucrul asta se impune.

      O sa iasa ceva de genul asta:
      http://raildar.co.uk/radar

      PS: se pot face si niste bani din raportari, asa cum fac cei de la raildar.
  • +5 (5 voturi)    
    ehei, tinerete un'te-ai dus (Marţi, 5 ianuarie 2016, 14:57)

    natbl73 [utilizator]

    Prin '95 iarna asteptam in gara Brasov un tren de la Baia Mare, prieteni cu care sa petrec Revelionul. Trenul avea anuntate vreo 3 ore intarziere

    Tot in gara, isi asteptau unii niste prieteni de la Constanta, pentru Revelion :) Nu existau date despre tren, asa ca oamenii intreaba la informatii "...dar de cat timp a plecat din Bucuresti?" Raspuns "dar n-a ajuns la Bucuresti !!!"

    Mi-au trecut toti nervii in momentul ala, radeam ca prostul.
  • +1 (1 vot)    
    adica (Marţi, 5 ianuarie 2016, 15:00)

    axismundi [utilizator]

    ...acum s-au hotarat sa anunte ca exista. Asta e un serviciu accesibil de vreo 3 ani, mereu l-am folosit. Si daca pe telefonul mobil pagina aia arata aiurea, puteti intra direct la www.appiris.infofer.ro/MyTrainRo.aspx
  • +1 (1 vot)    
    un exemplu elocvent.. :) (Marţi, 5 ianuarie 2016, 15:08)

    pehash [utilizator]

    "doar" 9 ore de la Bucuresti pana la Tg Mures... ce intarziere sa mai aiba? e deja inclusa in estimare.
  • +1 (1 vot)    
    in tren (Marţi, 5 ianuarie 2016, 15:35)

    Adriana [anonim]

    E binevenita platforma, dar ar fi extrem de util daca ar exista aceste informatii si in trenuri, pentru calatori. Asa cum exista si in autobuzele mai noi si la metrou, calatorii trebuie anuntati care este urmatoarea statie, la ce ora ajunge trenul in statie si eventuala intarziere. Afisaj electronic in fiecare vagon si/sau anunt audio. Este de necrezut ca nu exista asa ceva inca, in conditiile in care trenurile circula si noaptea si exista statii insuficient luminate, astfel incat ajunge sa fie o loterie daca vei cobori la statia potrivita sau nu. Iar daca trenul are si obisnuita intarziere, devine cu atat mai dificil sa-ti dai seama ce statie urmeaza. In toate trenurile cu care am circulat in alte tari exista aceasta informare constanta, este de bun simt fata de calatori, locali sau straini.
  • +3 (3 voturi)    
    chestie veche (Marţi, 5 ianuarie 2016, 15:39)

    microbistu' [utilizator]

    Dar, 'date despre pozitia exacta a unui tren aflat in circulatie' se puteau afla de cel putin 3 (trei) ani, pe pagina www.infofer.ro, la linkul 'trenul meu', deci nicio noutate. Stiu asta pentru ca fiul meu a facut un tur al romaniei cu trenul, acum 3 ani si jumatate, iar eu urmaream pe net pozitia trenurilor. Se pare ca acum cauta motive de lauda, data fiind zapada actuala si spun si ei ce au facut in ultimii 5 ani!
  • +7 (7 voturi)    
    pai e de multa vreme aplicatia asta (Marţi, 5 ianuarie 2016, 15:40)

    mr. doctor [utilizator]

    adica e functionala de cel putin 2 ani, de cand si-au "modernizat" site-ul. aplicatia se bazeaza pe ce raporteaza impiegatii din gari, deci nu e chiar in timp real, dar e suficient de utila ca sa pricepi pe unde e un anume tren.

    si webcamurile au ceva vechime, cel putin brasovul e cel putin de un an.

    concluzia vis-a-vis de aceasta stire: hotnews vad ca are intarziere mai mare decat trenurile cfr-ului :D
  • 0 (0 voturi)    
    CFR lanseaza o pagina cu informatii in timp real d (Joi, 7 ianuarie 2016, 4:55)

    Cristian [anonim]

    Fratilor...site-ul acesta este de aproape 2 ani functional, in sensul oferirii acestor informatii...eu il folosesc de aproape 2 ani. ( mai sunt si unele site-uri specifice activitatii feroviare, cu useri si parole pentru unii salariati, dar informatiile se iau din aceeasi baza de date ). Eu mi-as fi dorit sa vad IN TIMP REAL trenurile cu vagoane defecte, care vagon este defect, ce defect are, si alte informatii de acest fel, acelasi lucru daca ramane locomotiva defecta.,..pentrru ca toate aceste informatii se introduc in sistem... personalul CFR cu atributii in acest sens le cunoaste, are acces la ele si, culmea, face zilnic si analize specifice activitatii si ramurii, insa calatorii ( platnicii ) nu le cunosc.