Ministerul de Interne: Revelion lipsit de incidente si cele mai linistite sarbatori de iarna din ultimii 5 ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 14:24 Actualitate | Esenţial

Revelionul din acest an a fost lipsit de incidente, iar sarbatorile de iarna au fost cele mai linistite din ultimii 5 ani, au anuntat sambata reprezentantii Ministerului Afacerilor Interne. Petecerile si spectacolele publice de Revelion au fost mai putine decat in alti ani, inregistrandu-se si o diminuare a accidentelor provocate de petarde si artificii. 

In noaptea de Revelion si in prima zi a anului 2016 nu au fost inregistrate evenimente deosebite, fiind mentinut climatul de siguranta publica, cel mai ridicat inregistrat de sarbatori in ultimii 5 ani.

La cele 144 de evenimente organizate in spatiul public de Revelion, la care au participat peste 400.000 de persoane, nu au fost inregistrate incidente. In ceea ce priveste situatiile de urgenta, in data de 1 ianuarie pompierii au intervenit pentru stingerea a 159 de incendii, iar echipajele SMURD au acordat ajutor medical de urgenta in peste 1.000 de cazuri.

Autoritatile au constatat si o diminuare semnificativa a incidentelor cauzate de folosirea materialelor pirotehnice.

In domeniul sigurantei rutiere, au fost retinute peste 13.800 de permise de conducere pentru depasirea regimului de viteza, pentru consum de alcool, dar si pentru alte abateri grave care reprezentau un risc pentru participantii la trafic.

In ultimele zile au fost dispuse masuri suplimentare pentru fluidizarea traficului in punctele de trecere a frontierei, mai ales cele de pe granita de vest, care vor fi tranzitate de foarte multi dintre romanii veniti in tara de sarbatori.

In luna decembrie, frontiera romana a fost tranzitata de aproximativ 4.100.000 de persoane, din care 3.500.000 au fost cetateni din tari ale Uniunii Europene. Comparativ cu luna decembrie a anului 2014, cand frontiera a fost tranzitata de 2,9 milioane de persoane, se constata o crestere de 37 la suta.

Aproape 40.000 de angajati ai MAI - politisti, pompieri, jandarmi, politisti de frontiera, medici si paramedici SMURD - au lucrat in perioada sarbatorilor. 












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1767 vizualizari
  • -2 (12 voturi)    
    Inca un pic (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 14:54)

    Popescu ovtavian [anonim]

    si o sa fie la fel de liniste ca acum 27-30 ani.
    Mai avem sa de reglementat cate posturi tv si ce ziare sa citim, sa reglementam un pic internetul, sa ne mai monitorizeze computerele personale telefoane si tablete si o sa fim intr-o mare siguranta personala.
    Multumim din inima sau alte parti partidului!
    • 0 (2 voturi)    
      normalitatea ca stire (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 21:00)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Popescu ovtavian

      exagerezi, iar faptul ca normalitatea a ajuns sa fie preluata ca stire de domeniul "senzational" este trist

      - au fost retinute peste 13.800 de permise de conducere pentru depasirea regimului de viteza, pentru consum de alcool, dar si pentru alte abateri grave care reprezentau un risc pentru participantii la trafic
      - pompierii au intervenit pentru stingerea a 159 de incendii, iar echipajele SMURD au acordat ajutor medical de urgenta in peste 1.000 de cazuri

      asta doar in cateva zile... presupun ca dadeai like sau nici nu te bagai in seama daca cifrele erau inzecite , ca deh, ala e "normalul" la noi.. cati mai multi mori in incendii si accidente rutiere, cat mai multa paranghelie si balci ..

      sau esti suparat ca ti-a luat secuiul toate petardele si nu ai mai avut tu de revelion?
  • +5 (5 voturi)    
    Artificiile si petardele o mare imbecilitate! (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 15:15)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ar trebui folosite de personal bine specializat, taxate semnificativ, sa fie foarte rare evenimentele in care se folosesc, Petardele chiar sunt inutile, ar trebui interzise!
    Dar sunt complet impotriva interzicerii evenimentelor in cazul in care nu folosesc petarde, artificii si foc. Oamenii mai trebuie sa se si distreze!
    Atitudinea asta, ca daca la un eveniment niste nebuni au dat cu artificii de exterior in interior si au provocat incendiu atunci nu mai trebuie sa existe evenimente nicaieri mi se pare o prostie vecina cu cea din Povestea Prostiei, ca faza cu drobul de sare!
    Mai citeam niste comentarii ale unora cu creierul inghetat ca spuneau ca pentru ca unii au facut toxinfectie alimentara la un hotel ar trebui inchise si hotelurile! Mare e gradina Domnului!
  • +2 (6 voturi)    
    UNDE-S SCANDALURILE DE-ALTADATA ? (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 15:40)

    Susufler0 [utilizator]

    Asta-i buna, romanii chiar nu mi stiu sa se distreze ! Trist, foarte trist !
  • -11 (11 voturi)    
    A murit cearta si huitul ... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 15:41)

    El Condor [anonim]

    Ce inseamna sa petreci sarbatori fara conducatori care sa creeze in permanenta certuri si animozitati, asa cum era cel care a "domnit pana in 2014 (nu mai are rost sa-i aduc aminte numele) .
    • +7 (7 voturi)    
      da (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 16:02)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui El Condor

      trolule varanic, asa e, base arunca petarde si artificii, scotea ochii la oamenii linititi din curtea antenei trei.
      La multi ani varanului in puscarie!
  • +6 (8 voturi)    
    Totuși artificiile (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 17:00)

    mr_mojo [utilizator]

    Organizate au farmecul lor. Nu sunt de acord sa fie folosite de toată lumea, dar revelionul e mai putin fastuos fără artificii.
    • +1 (3 voturi)    
      Vezi comentariile de mai sus (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 20:44)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Există o diferență semnificativă între artificii și petarde.
    • +3 (3 voturi)    
      dar... (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 21:04)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      depinde de cum se gospodareste fiecare nenicule

      nu le-a interzis nimeni daca sunt facute cu scop si respecta anumite reglementari:

      https://www.youtube.com/watch?v=6RyNQsDyUvo

      Hai la multi ani si cu sanatate tuturor! Make it count! ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitări.Deci se poate. (Duminică, 3 ianuarie 2016, 11:40)

    mircea [anonim]

    Prevenția trebuie să fie modul de lucru al polițiștilor,nu să stea la pândă,să se roage să fie un eveniment,să numere victimele și să se//afirme//pentru decorație și avansare.Au fost mai mulți polițiști în stradă și rezultatul sa văzut.Au fost sancționați unii,.dar înainte de a se produce evenimente grave.Și cum spun și unii pe aici,artificii numai manevrate de personal instruit.