Peste 40 de turisti cazati la un hotel din Sibiu au primit ingrijiri medicale dupa ce au acuzat simptome de toxiinfectie alimentara

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 1 ianuarie 2016, 11:57 Actualitate | Esenţial

Peste 40 de turisti cazati la un hotel din municipiul Sibiu au acuzat, in noaptea de Revelion, simptome ale unei toxiinfectii alimentare si au avut nevoie de ingrijiri medicale, 13 dintre acestia,printre care si doi copii, fiind transportati la spitale din oras, anunta Mediafax. 

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Sibiu, Bianca Sabau, a declarat corespondentului ca, in total, 43 de persoane de la o unitate hoteliera din municipiul Sibiu au acuzat simptome ale unei toxiinfectii alimentare, dupa ce, initial, zece persoane au avut nevoie de ingrijirile medicilor.

"In total, au fost preluate de la fata locului 13 persoane, doi copii si 11 adulti, cu dureri abdominale si varsaturi. Victimele au fost transportate la Spitalul de Pediatrie si Spitalul Judetean Sibiu", a declarat Bianca Sabau.

Aceasta a precizat ca alte 30 de persoane au primit ingrijiri medicale la fata locului, dar au refuzat transportul la spital.

Deocamdata, nu se cunoaste cauza producerii infectiei, dar autoritatile din Sibiu au declansat o ancheta si vor stabili ce s-a intamplat, urmand sa aplice sanctiunile care se impun.



Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
4517 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    CARE HOTEL! (Vineri, 1 ianuarie 2016, 12:39)

    schroedinger [utilizator]

    De ce nu dati numele hotelului? Vai de capul vostru!
    Ce protejati? Astepteti sa se duca si altii sa primeasca o "masa"de aceeasi calitate?
    Prost mod de a face presa!
  • +6 (6 voturi)    
    Unde, mai exact? (Vineri, 1 ianuarie 2016, 12:39)

    nick24 [utilizator]

    Nu se face un bine turismului, dacă nu se publica locația exactă!
    Așa se corectează cei care au greșit. Vor fi atenți cu ce servesc la masă.
  • +4 (4 voturi)    
    . (Vineri, 1 ianuarie 2016, 13:13)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Mancare traditionala in Mali,Djibouti etc ,no problem.
    Clatite cu branza ca desert in centrul Sibiului - toxiinfectie alimentara , o zi in pat o zi zombie.
  • +7 (7 voturi)    
    nu inteleg (Vineri, 1 ianuarie 2016, 13:36)

    tba [utilizator]

    de ce trebuie protejata identitatea hotelului.
  • +7 (7 voturi)    
    toxiinfectie alimentara la Sibiu (Vineri, 1 ianuarie 2016, 14:26)

    mihai [anonim]

    De ce nu indicati hotelul? Nu este o stire completa si onesta, Practic nu foloseste
  • +4 (4 voturi)    
    Fainoșag (Vineri, 1 ianuarie 2016, 14:49)

    iulics [utilizator]

    Cred că li se trage de la fainoșag.
  • +6 (6 voturi)    
    - (Vineri, 1 ianuarie 2016, 15:38)

    rania [anonim]

    pe langa niste tarife nesimtite mai ales comparat cu ce este in strainatate mai exte si o mizerie de nedescris in "turismul" romanesc. cauza numarului mic de turisti nu sunt drumurile. Am vazut drumuri mai proaste decat ce avem noi acum in alte tari care au un nr de turisti cel putin de cateva ori mai mare. Cauzele sunt preturile, mizeria, lipsa de professionalism si atitudinea deloc politicoasa si prietenoasa. Si autoritatile statului nu isi fac deloc datoria in privinta mizeriei macar. Doar cand intra in spital cativa atunci se "sesizeaza". in judetul nostrum exista un restaurant de 2 ori amendat pentru ca a trimis la spital nuntasii. Ce mai cauta deschis nu stiu. Si de ce nimeni nu e la inchisoare pentru asta iar nu stiu! in strainatate unde am lucrat se controleaza strict totul si in caz de ceva se urmareste pana la acel nenorocit care nu s-a spalat pe maine dupa ce a folosit toaleta sau a fumat sau care a indraznit sa gateasca cu ceva expirat. inchisoare e una din pedepsele pe care le primeste. Urmarrile unei toxiinfectii alimentare sunt grave si in cazul copiilor si batranilor mai ales poate duce la moarte. Dar vad ca romanii dau navala oriunde neinteresandu-i daca isi pun copiii in pericol in astfel de mizerii de restaurante, pensiuni, hoteluri etc.
  • +7 (7 voturi)    
    Hotel (Vineri, 1 ianuarie 2016, 17:27)

    gigi_marga [utilizator]

    Este vorba despre Hotel Parc.
    http://www.stiridesibiu.ro/?p=29165
  • 0 (2 voturi)    
    In cel mai pur stil rromanesc. (Sâmbătă, 2 ianuarie 2016, 0:26)

    Spirt [utilizator]

    Ce poti face daca un idiot a dat mancare stricata clientilor?
    1. Protejezi numele hotelului.
    2. Incepi sa critici toate hotelurile si toate pensiunile si tot turismul in general
    3. Trimiti controale "la sange" mixte militie-dsp-sri-dna-smurd-pompieri-cia-mossad-fbi-nato-fsb-alti trantori de la buget care oricum de la aia isi iau banii
    4. Inchizi si bruma de turism corect care exista
    Pe acelasi calapod ca la Colectiv.
    3 luni mai tarziu: urli ca nu ai angajati suficienti, nu poti plati pensii si nu ai de unde sa construiesti alte spitale in locul celor otravite cu infectii ucigase.
    In loc sa-l "name and shame" pe ala vinovat si sa-i lasi pe ceilalti sa-i ia clientii pana nu au facut ceva gresit de ce nu mai pot dormi romanasii? Ca mai exista unii care muncesc! Nu se simt bine pana nu-i rad si pe aia! La fel ca si barurile din Bucuresti care nu mai exista ca petrecerile care nu mai exista, poate poate dispar si pensiunile, si am facut treaba mare! Dupa aia sa stam sa o admiram cu gura cascata!