Un imobil si masini de epoca, puse de Popescu Piedone drept garantii pentru cautiunea de 1,5 mil. lei

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 29 decembrie 2015, 12:32 Actualitate | Esenţial

Fostul primar al sectorului 4 Cristian Popescu-Piedone s-a prezentat marti la Directia Nationala Anticoruptie pentru a depune garantii in contul cautiunii de 1,5 milioane de lei, in dosarul privind tragedia de la clubul Colectiv in care este cercetat, informeaza Agerpres.

Conform unor surse judiciare, Piedone a depus ca garantie un imobil si vehicule de epoca. 

La mijlocul lunii decembrie, fostul edil a fost plasat sub control judiciar pe cautiune. 

Piedone era initial cercetat de DNA pentru abuz in serviciu in legatura cu eliberarea autorizatiei de functionare pentru clubul Colectiv. Ulterior, procurorii l-au anuntat ca au extins urmarirea penala si au dispus punerea in miscare a actiunii penale in cazul sau pentru fals intelectual si abuz in serviciu.


Citeste mai multe despre   









2755 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    a depus garantie (Marţi, 29 decembrie 2015, 12:55)

    george [anonim]

    o parte din spaga
    • +3 (3 voturi)    
      nici macar! (Marţi, 29 decembrie 2015, 14:30)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui george

      Piedone nu-i fraier, sa cheltuiasca shpagutza.A depus ca garantie niste bunuri cu valoare discutabila.
      La americani, cautiunea trebuie platita cash, nu in imobile sau masini pretins de epoca.
      Iti da drumul, dar daca nu te prezinti la proces, vanatorii de recompense au liber sa te caute si sa te aduca, fiind platiti tocmai cu suma respectiva. Nimeni nu se apuca sa caute pe cei fugiti de Justitie pe baza unor promisiuni "o sa primesti jumatate de imobil".
      Cine a expertizat imobilul si masinile de epoca?
      Daca nu valoreaza nici o zecime din cele 1,5 milioane?!
    • +1 (1 vot)    
      Epoca (Miercuri, 30 decembrie 2015, 13:16)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui george

      2-3 Dacii 1310?
  • +6 (6 voturi)    
    Și nu-l întreabă nimeni? (Marţi, 29 decembrie 2015, 13:40)

    mircea [anonim]

    Cum de un bugetar ca Piedone,cu leafă mică,că așa se plâng,are mașini de colecție și imobile care pot fi puse gaj?Și trăiesc așa de greu încât niște parlamentari borfași le votează și pensii speciale!Îmi amintesc de Piedone când își permitea să arunce marfa comercianților dacă nu dădeau șpagă și când a luat permis auto toate gradele fără examen.Un borfaș.
    • 0 (0 voturi)    
      probabil de aceea vor primii si pensi speciale (Miercuri, 30 decembrie 2015, 15:19)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      spaga nu le mai ajungea pt. intretinerea masinilor de epoca.
  • +3 (3 voturi)    
    Colosal (Marţi, 29 decembrie 2015, 13:42)

    Clantza [anonim]

    Cand PLM a putut castiga otreapa asta de functionar, din salariu, o suma asa imansa, ca sa poata acoperi aceasta cautiune. Chiar nimeni nu se intreaba asta si nu isi face probleme, sau chiar traim intr-o tara de prosti si retarzi ??? Pentru furaciunea asta trebuie inchis pe viata !!!
  • +3 (3 voturi)    
    un fleac.. (Marţi, 29 decembrie 2015, 13:54)

    pehash [utilizator]

    maruntisul castigat pe vremea cand murea de grija consumatorilor la opc..
    ca toti romanii care au fost bugetari o viata'n treaga, Cristian Popescu-Piedone este milionar.. cinstit..
  • +1 (1 vot)    
    saracul de el (Marţi, 29 decembrie 2015, 19:41)

    raudegura [anonim]

    Asta nici cash n-a avut in casutza aia mica ,sa depuna cautiunea.
    Ce sa faci dom'le asa e bugetarii...
    Curat murdar coane piedone !