FOTOREPORTAJ Cea mai izolata scoala din judetul Harghita: dascalii si elevii fac zilnic zece kilometri pe jos cand ploua si ninge

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Luni, 28 decembrie 2015, 14:50 Actualitate | Esenţial

Scoala din Filpea, greu accesibila
Foto: Hotnews
Scoala Primara Filpea din judetul Harghita este una dintre putinele scoli izolate din judet, iar cadrele didactice parcurg zece kilometri pe jos pentru a ajunge la copii cand vremea e urata si masinile nu faca fata. Drumul este foarte greu accesibil, iar ursii, lupii si cainii ciobanilor sunt o amenintare atat pentru elevi, cat si pentru profesori. Primavara, toamna si iarna, microbuzul scolar nu poate parcurge traseul, iar dorinta de a invata se transforma intr-o lupta zilnica cu noroiul si cu animalele salbatice.





Te-ai saturat sa stai dimineata cateva zeci de minute in traficul din Bucuresti, Cluj sau Iasi in drum spre scoala ori gradinita? Intelegem ca e greu. Dar gandeste-te ca de 19 ani, un invatator si o educatoare ajung la scoala din satul Filpea in conditii greu de imaginat. Atunci cand ploua sau ninge, microbuzul scolar nu poate parcurge drumul de munte pentru a-i duce pe profesori si pe copii la scoala, iar acestia sunt nevoiti sa parcurga drumul pe jos, prin noroi. Drumul care serpuieste printre dealuri este adeseori plin de primejdii.





Satul Filpea din judetul Harghita este un catun din Comuna Subcetate cu 60 de locuitori care gazduieste o scoala cu prima atestare in anul 1930. Scoala Primara Filpea mai are acum doar 15 copii la gradinita si la clasele I-IV, clase la care se invata simultane. Invatatorul trebuie sa-si imparta cele 50 de minute alocate unei ore sa ii invete pe micutii copii materii diferite, cu nivele diferite de dificultate si cu un ritm diferit. Din cauza scaderii ratei natalitatii, a populatiei imbatranite si a drumului impracticabil, scoala este sortita desfiintarii. Pina atunci insa, copiii si profesorii continua sa bata drumul pina la batrina cladire izolata.





"Ca sa ajung la scoala de pe Filpea, parcurg acest drum de 19 ani si oricat de greu ar fi sa ajung la gradinita, dorinta sa imi revad zilnic copiii si bucuria pe care o vad in ochii lor in fiecare dimineata ma fac sa uit de greutatea parcurgerii acestui drum. Niciodata nu am crezut ca o sa bat zilnic 10 kilometri, dar am stiut intotdeauna ca vreau sa invat copiii si asta voi face pana la sfarsit", spune educatoarea Ana-Aurelia Rotaru.





Parintii copiilor de astazi sunt si ei fosti elevi ai acestei scolii, dar in momentul de fata ei sunt foarte nemultumiti de conditiile de trai din aceasta zona greu accesibila si spun ca este inadmisibil ca in 20 de ani, de cand au terminat ei scoala drumul plin de noroi si izolarea de restul lumii sa fie la fel.





"Am dori sa schimbam multe, mai ales pentru copiii nostri. Este o zona foarte frumoasa si linistita, dar in cazuri de incendiu sau urgente medicale, autoritatile ajung foarte greu sau deloc pentru ca infrastructura nu le permite. Drumul este practicabil de vara pana toamna, in rest este un calvar, deoarece noroiul si partile abrupte din drum nu ne permit sa ducem copiii cu masina. De cele mai multe ori mergem pe jos sau cu caruta", spune Vasilica Ciubuca, mama unei eleve.





Oamenii din Filpea traiesc din agricultura si din cresterea animalelor, iar aceasta traditie se transmite din generatie in generatie; copiii sunt de mici angrenati la aceste munci, ea fiind singura lor sursa de venit. Cand nu isi ajuta parintii la treburile gospodaresti, copiii se pregatesc pentru scoala. Rezultatele copiilor sunt foarte bune pentru conditiile in care traiesc, spune invatatorul Marius Urzica. De unde acest paradox? Ei vor sa isi schimbe modul de viata si sa scape de traiul greu: "Unii dintre ei au mers multi ani pe jos si au invatat la lumina lampii, deoarece catunul este electrificat doar din anul 2000".





In anul 2014, cu bani de la Consiliu Judetean Harghita, la scoala de pe Filpea s-a construt o toaleta in incinta cladirii, copiii nemaifiind nevoiti sa iasa in curte. Tot cu bani de la Consiliul Judeten Harghita a fost forata o fantana in curtea scolii cu o adancime de 84 de metri.





"Eu sunt la scoala din Subcetate, iar cand microbuzul nu poate ajunge trebuie sa merg pe jos 11 kilometri. Ma trezesc la ora 5:00 dimineata si ma pregatesc de scoala. La ora 6:00 plec de acasa si uneori ajung la timp la scoala, dar de cele mai multe ori nu, pentru ca toamna sau primavara sunt multi caini care pazesc turmele de oi si de frica ma opresc din drum sau ocolesc pe altundeva", spune Andreea Ciubica, eleva in clasa a IV- a.

"Predau la aceasta scoala din anul 1997. Aici a invatat si bunicul meu. In primul an de munca am zis ca este imposibil sa parcurg acest drum zilnic, dar acum nu imi imaginez cum ar fi viata mea daca nu ar trebui sa fac zilnic 10 kilometri. Urmam un traseu diferit, care incepea in localitatea Sarmas, localitate vecina cu Subcetate. Era o poteca prin padure unde in afara urmelor de animale salbatice nu gaseam nimic. Am renuntat la acel traseu in 2011, deoarece intr-o dimineata mi-a iesit in cale un urs. Acum fac 13 kilometri din orasul Toplita in care locuiesc pana in zona cea mai accesibila cu masina, iar de acolo merg pe jos inca 5 kilometri. Daca ar fi sa condamn ceva este faptul ca sunt nevoit sa imi invat elevii din manuale pe care nu le avem, deoarece Ministerul Educatiei nu le-a trimis", spune invatatorul Marius Urzica.





Catunul Filpea e unul din numeroasele exemple de depopulare rapida in mediul rural. Zeci de localnici au plecat la munca in strainatate sau in orasele din judet, iar rezultatul e scadere brusca a numarului de copii. Ca urmare, orice investitie in zona e imposibila. In afara de faptul ca satul este electrificat, restul conditiilor sunt exact ca acum 85 de ani. Oamenii isi fac loc prin zapada cu lopetile, iar la ninsorile masive, cand masinile de deszapezire nu pot urca pana la ei, apeleaza sania sau caruta trase de cai.





Scoala din Filpea a fost conceputa initial ca un local provizoriu, dar la 19 octombie 1930 aceasta a devenit scoala propriu-zisa, functionala si in prezent. Scoala primara Filpea apartine de Liceul "Miron Cristea" din Subcetate, o comuna din depresiunea Giurgeului asezata pe valea superioara a Muresului. Din comuna mai fac parte satele Duda si Calnaci.


Citeste mai multe despre   









6356 vizualizari
  • +26 (26 voturi)    
    oamenii acestia nu cer pensii speciale (Luni, 28 decembrie 2015, 15:08)

    mos ion roata [utilizator]

    Pensiile speciale se acorda doar celor care in calitate de sustinatori ai comunismului (militieni,securisti,procurori,judecatori,militari,activul de partid) au nesimtirea si tupeul sa ceara aceasta.
    • +16 (20 voturi)    
      corect ... (Luni, 28 decembrie 2015, 15:44)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Acesti profesori merita pensii speciale, nu hotii de guvernanti pe care-i avem.
      • 0 (0 voturi)    
        ++++++ (Marţi, 29 decembrie 2015, 13:58)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        merita si salarii speciale, nu numai pensii.
    • +2 (2 voturi)    
      despre nesimtire (Luni, 28 decembrie 2015, 19:50)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

      nesimtirea este ca in catunul asta, de 18-19 ani nu s-a putut face un drum pietruit pe care sa poata trece un microbuz. Asta e nesimtirea. Cine trebuia sa scoata banii de drum? Raspundeti voi! Nesimtirea e ca de 18-19 ani s-a stat cu mainile in san si cei care predau aici, dar si parintii copiilor au acceptat riscurile si le accepta in continuare.Aici e nesimtirea! Nu incercati sa-mi stoarceti lacrimi cu articolul asta, ca nu am sa plang de emotie!
      • +1 (1 vot)    
        nu se poate!.. (Marţi, 29 decembrie 2015, 9:53)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        imposibil. ma mir ca nu stiai, dar in Romania este o delimitare clara - tot ce trece usa casei trebuie sa faca "statul". primarul, consiliul judetean, guvernul, parlamentu, presedintele.. toti sunt vinovati, doar cei care locuiesc in sat si merg pe drumul ala zilnic sunt scutiti. sunt 3km in linie dreapta de la gara din Subcetate pana in mijlocul satului. 5km pe drumul actual. in 20 de ani, "de cand au terminat ei scoala", daca fiecare punea vara mana pe o lopata sa sape 10 metri de sant pe langa drum (sa se scurga apele), apoi venea cu 2-3 saci de pietris sa-si acopere bucatica aia de drum, o clasa de 15 fosti elevi ar fi "rezolvat" 3km din 5..
        • 0 (0 voturi)    
          e grea munca (Marţi, 29 decembrie 2015, 20:34)

          anonimul de adineauri [anonim] i-a raspuns lui pehash

          da, de-aia nu pot plange de emotie cand citesc articolul asta. In orice caz, e grea munca.....................si e mult mai usor sa aratam cu degetul (e efortul mult mai mic) ........
  • -5 (19 voturi)    
    lipsa de strategie (Luni, 28 decembrie 2015, 15:11)

    sampras [anonim]

    astfel de scoli trebuie desfiintate. ce scoala fac copiii aia daca sunt 15 copii care invata simultan, desi unii sunt in clasa 1, altii intr-a 4-a? Ce vor face cand vor fi in clasa a 5-a, vor aduce 10-15 profesori pt 15 elevi (maxim 15, in realitate vor ajunge pe rand in clasele 5-8, cand e nevoie de cate un profesor pt fiecare materie)?
    inteleg ca nu poti sa asfaltezi 11 km pt 60 de oameni, sunt alte prioritati. Dar microbuze care sa parcurga un drum de tara tot exista. Sa desfiinteze scoala aia, sa cupere un microbuz capabil sa mearga pe acolo in orice conditii si sa-i duca la o scoala normala, in care cei de clasa I sa fie in clasa cu cei de varsta lor, la fel cei de a II-a, fiecare sa invete corespunzator cu varsta pe care o are.
    Altfel...ne batem joc de ei. Nu au nici un viitor in conditiile in care invata acum.
    • +2 (4 voturi)    
      Bine ca la altii se poate (Luni, 28 decembrie 2015, 19:38)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      Circula autobuzele sute de km zilnic si iau copiii de pe la ferme...dar in Romania nu. 26 de ani de destrabalare a guvernantilor tarii, poate e vremea de un purge, unul national.
  • +6 (14 voturi)    
    Invatamant de la distanta. (Luni, 28 decembrie 2015, 15:43)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Din 500 de sate ca acesta sa se puna la punct si un sistem de invatamant de la distanta, isi iau o tableta si prin ea au acces la profesori si invatatori buni.
  • +4 (4 voturi)    
    in afara de tristetea momentului (Luni, 28 decembrie 2015, 16:07)

    coor [utilizator]

    CUM SE SPUNE : una dintre singurele scoli ?! Se pare ca si ALTII au invatat in conditii grele . :(
  • +9 (9 voturi)    
    zau? (Luni, 28 decembrie 2015, 16:56)

    gigi [anonim]

    si cand nu ploua si nu ninge cati km fac pe jos?
  • +2 (2 voturi)    
    Respect (Luni, 28 decembrie 2015, 17:27)

    rco [anonim]

    Cuvintele nu isi au rostul
  • +1 (1 vot)    
    Sunt in tara f.multe situatii cumplite! (Luni, 28 decembrie 2015, 17:32)

    Entiu [anonim]

    Bine ca nu sunt bani pentru scoli si micuti care indura si alesiii isi fac singuri pensii, salarii!
    Cine trebuie sa vada aceste nedreptati si de ce nu se vad ?!
    Cine raspunde ?
  • -1 (5 voturi)    
    Autonomia ajuta? (Luni, 28 decembrie 2015, 18:18)

    Asa traiesc secuii in secolul 21 in Romania! [anonim]

    ...acum se poate vedea cu ochii in ce saracie sunt tinuti locuitorii din secuime. Acel putin care le-ar ramane din impozite si taxe, sunt redirijate in alte zone ale tarii, in special in cele sudice. Cum sunt redistribuite acolo e simplu, cei care se afla la butoanele de comanda, majoritatea sunt olteni. se sprijina si se ajuta reciproc. In principiu nici in Oltenia nu ajung la populatie, o parte este filtrata de administratiile locale, de varfurile acestora, bine inteles in interes propriu. Ca sa scape de aceste neajunsuri, secuii pe drept vor o autodeterminare, vor autonomie. Numai ca unii procurori, chiar si unii judecatori declanseaza arestari si procese politice publice, ca sa inabuseasca din fasa doleanta de autonomie si libertate a secuilor.
    • +1 (1 vot)    
      nu stiu daca acolo sunt secui sau romani (Marţi, 29 decembrie 2015, 10:40)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Asa traiesc secuii in secolul 21 in Romania!

      dar asta nu are importanta. Deocamdata taxele si impozitele colectate in cele doua judete nu ajung nici macar pentru administrarea lor, d-apoi pentru drumuri si scoli. Daca o sa va uitati pe anuarul statistic o sa vedeti ca cele doua judete papa, de la bugetul statului roman, de doua ori mai mult decat dau. Daca ar avea autonomie si ar trai din taxele lor, probabil ca ar locui in pesteri si ar manca radacini. In acest moment romanii din restul tarii muncesc pentru ca locuitorii celor doua judete, romani si secui, sa aiba macar un minim.
      • -1 (1 vot)    
        "Daca ar avea autonomie si ar trai din taxele lor (Marţi, 29 decembrie 2015, 12:10)

        Chiar si Oltenia ar avea dreptul la autonomie [anonim] i-a raspuns lui cartofil

        .... probabil ca ar locui in pesteri si ar manca radacini.“ Asta este parerea ta, unuia carui e frica de o zona autonoma. Nu din cauza grijei tale fata de populatie din zona, ci in cazul unui succes, tremurati ca si restul Ardealului si Banatului vor dori si ei autonomie. Presupun ca esti din partea sudica a tarii, chiar si voi aveti dreptul la o autonomie. Dar traiti de peste 100 ani din si prin redistribuirea fondurilor ardelene si banatene. Normal ca nu vreti sa pierdeti acest venit al cetatenilor harnici din Ardeal si incercati sa inabusiti orice incercare de autonomie a secuilor din Tinutul Secuiesc.
    • +1 (1 vot)    
      Nu te mai da lovit in aripa..... (Marţi, 29 decembrie 2015, 13:50)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Asa traiesc secuii in secolul 21 in Romania!

      Lasa-ne cu propaganda secuiasca, ca nu asta e tema art. de fata,

      P.S. LOCUITORII IN CAIZA SUNT ROMANI, DE ASTA NU LE REPARATI DRUMUL, CA SA-I FORTATI SA PLECE.
  • +2 (2 voturi)    
    cui ii pasa?! (Luni, 28 decembrie 2015, 18:29)

    lili [anonim]

    UDMRului de Harghita nu-i pasa.
    PSDului de Harghita care da Prefectul nu-i pasa.
    Oamenii stiu ca-s ai nimanui, PSD ii vrea prosti, needucati ca sa-i voteze, UDMR ii vrea plecati...
    Asa arata majoritatea satucelor din secuime, exceptie orasele...
  • +3 (3 voturi)    
    dar (Luni, 28 decembrie 2015, 19:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    numerosii parlamentari udmr ce-au facut in toti acesti ani? Au taiat paduri si si-au angajat rudele in functii banoase. Pentru un amarit de drum de citiva km n-au avut timp.
  • 0 (2 voturi)    
    e-learning (Luni, 28 decembrie 2015, 19:15)

    ana [anonim]

    Am vazut un post mai sus, care are idee de invatamant printr-o legatura la Internet. Se poate face e-learning cu profesori aflati oriunde si copiii selectati dupa varsta si clase, singura restricyie ar fi sa fie in aceeasi incapere. Si conceptul de tele conferinta e veche, nu inteleg de ce nu se poate adapta la orice grup de copii care locuiesc izolat. De legaturile de telecomunicatii se ocupa primaria, la indicatiile Inspectoratelor scolare. Totul e sa fie oameni care sa aiba initiativa.
    • +1 (1 vot)    
      sa rezolvam cauza, nu efectele.. (Marţi, 29 decembrie 2015, 10:58)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui ana

      ok, facem scoala pe tablete prin voip, dar copiii aia nu mai socializeaza? fiecare sta in casa lui toata ziua? dar daca cineva are o urgenta medicala?.. pe unde vine o salvare? si satenii care ar putea avea un loc de munca in celalalt capat al comunei? nu ar fi mai bine sa existe un drum? eventual o forma de transport in comun?..
  • +3 (3 voturi)    
    Va aduceti aminte cum erau trasi cu barca (Luni, 28 decembrie 2015, 19:38)

    Locke Lamora [utilizator]

    Primii ratani ai tarii??? Remember?
  • +3 (3 voturi)    
    Cifre (Luni, 28 decembrie 2015, 19:47)

    ipolitic [utilizator]

    In Canada, intre 60,000 si 80,000 de copii primesc educatie acasa(home education).
    In SUA, circa 2,5 milioane.
    In UK, intre 20,000-100,000
    In Australia, 15,000.
  • +1 (1 vot)    
    inteleg ca microbuzul cateodata nu face fata (Luni, 28 decembrie 2015, 22:31)

    was [anonim]

    Poate inunele zile microbuzul scolar nu face fata la TOT drumul, dar macar au incercat sa duca copii 2-3-4 km dupa care se intoarce microbuzul, iar la sfarsitul orelor sa le astepte tot acolo?
    Poate ca drumul in totalitate nu este practicabil iarna sau dupa ploi masive pe UNELE portiuni (panta), dar asta nu inseamna ca macar sa duca pe copii o parte din drum.
    Parerea mea.
  • +1 (1 vot)    
    pe ce mai cheltuie MENCS milioane de la UE?! (Marţi, 29 decembrie 2015, 1:18)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Exemplu:
    file:///C:/Users/John/Downloads/comunicat%20de%20presa%20SCMI%20v21.12.2015.pdf

    In tot acest timp, milioane, milioane de lei si cumulat de euro din fonduri UE se scurg pe "strategii, ghiduri, instruiri" pentru "SCMI, controlul managerial intern" si alte asemenea chestii denumite pompos si "academic" pt a lua ochii neinitiatilor.
    Partenerul "Centrul pentru Integritate" e fix acelasi cu "Asociatia pentru Implementarea Democratiei"- a.k.a tanarul securist pro-PSDist Alexandru Cumpanasu. Daca va uitati pe site-ul MENCS de cativa ani, la orice selectie de parteneri privati pentru proiectele PODCA candideaza si iese doar... AID, CI etc. Dovada e publica, la http://www.edu.ro/index.php/articles/c922/

    Curios cum de gaseste MENCS acelasi partener pentru astfel de proiecte, cu bugete cumulate de mult milioane de lei adunate prin aceste proiecte pentru tot felul de "ghiduri, strategii" de nimeni stiute si aplicate in dorul lelii, dar cand vine vorba de ajutat in mod real astfel de copii si profesori cu probleme serioase si grave "nu sunt bani", " nu sunt proiecte" etc etc!
  • +1 (1 vot)    
    Twin Peaks (Marţi, 29 decembrie 2015, 1:31)

    Cosmin [anonim]

    Ma loveste in moalele capului acest text de la bun inceput. Aflu foarte clar ca "Primavara, toamna si iarna, microbuzul scolar nu poate parcurge traseul", ceea ce inseamna ca extraordinarul mijloc de transport circula in iulie si in august, cand toata lumea stie ca copi(i?ii?) merg la scoala imbracati in hainele de duminica.
    Pe langa faptul ca acest material este la fel de obosit precum alte 100 de pe PRO TV, nu ofera vreo informatie noua. Nu cred ca isi imagineaza cineva in Romania ca in satele pierdute in timp si spatiu elevii ajung la scoala cu noul ARCA Space, nu?

    P. S. Satul acesta imi aduce aminte de Twin Peaks, oare ce monstruozitati mai aduce drumul, pe langa ursi, caini si lupi?