FOTO Un astronaut britanic de pe Statia Spatiala Internationala a sunat la un numar gresit: "Alo, am sunat pe Pamant?"

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 25 decembrie 2015, 21:43 Actualitate | Esenţial

Astronaut care a sunat la numarul gresit de pe ISS
Foto: Twitter
Tim Peake, primul astronaut britanic de la bordul Statiei Spatiale Internationale (ISS) si-a cerut scuze pentru ca a sunat la numarul gresit si a intrebat-o pe interlocutoare: „am sunat pe planeta Pamant?”, scrie The Telegraph.

Maiorul Peak a postat apoi un mesaj pe Twitter in care a spus ca incidentul nu a fost o farsa, ci doar „un numar gresit format”. 



Nu este primul sau incident in timpul unui telefon dat de pe Spatia Spatiala Internationala. El a admis ca atunci cand a incercat sa-si sune parintii pentru a le ura Craciun Fericit, acestia erau plecati de acasa si a trebuit sa le lase un mesaj.  

Peak a pus si o fotografie apamantului facuta de pe ISS in ajunul Craciunului si una cu cadourile pe care i le-a adus Mos Craciun, care, spune el, a ajuns si la bordul Statiei Spatiale.





Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Banca Transilvania

Startup ce finanteaza afacerile mici, lansat de Banca Transilvania. Povestea BT Mic si ce trebuie sa faca antreprenorii pentru a obtine banii

Grupul Financiar Banca Transilvania a lansat BT Mic, companie dedicata finantarii afacerilor mici, prin care vor fi acordate finantari antreprenorilor care au o cifra de afaceri anuala de pana la 1 milion de lei, indiferent de domeniul de activitate. Imprumuturile sunt oferite daca firmele au cel putin 3 luni de activitate economica.

9984 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Daca Mos Craciun (Vineri, 25 decembrie 2015, 21:57)

    ipolitic [utilizator]

    a ajuns si pe Statia Spatiala, intreb si eu: renii sunt cu doua trepte sau trei? Ana, unde esti, tu stii mai bine.
  • +4 (4 voturi)    
    A divulgat un secret. (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 9:25)

    mircea [anonim]

    Astronautul britanic vorbește cu mai mulți cunoscuți aflați pe diferite planete.A vrut să știe dacă nu a greșit codul,probabil că nu a recunoscut vocea interlocutorului!Presupun că Moș Crăciun a deviat semnalul când a trecut cu sania,Rudolf fiind răcit a strănutat.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e intrebarea (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 10:41)

    CititorulComentator [utilizator]

    Care trebuie pusa cand suni la institutiile din Romania :)))
  • -4 (6 voturi)    
    Planeta Marte? (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 11:54)

    obvious [utilizator]

    Astronautul asta ori e idiot (pt un astronaut), ori stie ceva ce nu stim noi. Inclin spre prima varianta.
    Care era probabilitatea sa sune altundeva decat pe Pamant? Poate tot pe statia spatiala?
    • +3 (3 voturi)    
      You have no sense of humour man (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 21:36)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui obvious

      Chill out.
  • -2 (2 voturi)    
    A vrut sa sune la DNA-Sky (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 12:53)

    Anna [anonim]

    ...sa reclame cadourile de Craciun neimpozitate de nasa. Au office DNA pe Luna, dar a gresit prefixul.
  • -1 (5 voturi)    
    nasol... (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 17:55)

    Clantza [anonim]

    Se pare ca statia spatiala a fost populata cu babuini, indiferent de nationalitate...Nu mai sunt vremurile de altadata cad erau astronauti...
    • -2 (2 voturi)    
      Babuin? (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 20:06)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Clantza

      Babuinii pot gandi asta era doar un cetetean britanic!
      • 0 (0 voturi)    
        Mdah, babuinii si romanii (Duminică, 27 decembrie 2015, 16:58)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

        doar, isi fac nevoile intr-o groapa in pamant...ca sa stii unde esti.