O fatwa emisa de clericii Statului Islamic prevede ca se pot preleva organe de la prizonierii gruparii, chiar daca le provoaca moartea

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 25 decembrie 2015, 16:51 Actualitate | Esenţial

Prizonieri ai Statului Islamic
Foto: Flickr / Day Donaldson
Statul Islamic a aprobat recoltarea de organe umane, arata o hotarare luata de clericii grupului islamist, fapt ce ridica ingrijorari ca grupul extemist ar putea sa faca trafic cu organe, transmite Reuters. 

Decizia, inclusa intr-un document de pe 31 ianuarie 2015, prevede ca preluarea de organe de la un captiv viu pentru a salva viata unui musulman - chiar daca prelevarea este fatala captivului - este permisa. 

Reuters precizeaza ca nu a putut confirma in mod independent autenticitatea documentului. Oficiali SUA au spus ca acesta a fost descoperit intr-o multime de date si documente obtinute de fortele speciale americane dupa un raid ce a avut loc in mai in estul Siriei. 

„Viata si organele apostatului nu trebuie respectate si pot fi luate fara teama de pedeapsa”, arata documentul care este sub forma de fatwa, de decizie religioasa, emis de Comitetul Statului Islamic pentru Cercetare si Fatwa. 

„Organe care duc la moartea captivului daca sunt prelevate: Nici aceasta prelevare nu este interzisa”, spune Fatwa numarul 68, potrivit traducerilor guvernamentale americane. 

Documentul nu ofera nicio dovada ca Statul Islamic intr-adevar se ocupa cu prelevarea sau traficarea de organe umane. 

Dar ofera aprobare religioasa pentru a face asa ceva si ca o astfel de actiune este conform interpretarii dure a Islamului adoptate de grup, interpretare care este respinsa de majoritatea musulmanilor. 

Anterior, Irakul a acuzat Statul Islamic ca recolteaza organe umane si le traficheaza pentru bani.


Citeste mai multe despre   









5444 vizualizari
  • +16 (22 voturi)    
    Crăciun fericit ! (Vineri, 25 decembrie 2015, 17:10)

    capitan [utilizator]

    Un Crăciun fericit tuturor musulmanilor le doresc, pacea și bucuria lui Hristos să se așterarnă și în inimile lor ! :)
  • +5 (7 voturi)    
    Dead man walking (Vineri, 25 decembrie 2015, 20:18)

    Trojan.H [utilizator]

    Daesh e istorie.
    Craciun fericit tuturor crestinilor!
  • +7 (7 voturi)    
    la (Vineri, 25 decembrie 2015, 20:42)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    astia clericii sint analogi cu activistii partidului comunist, mie asa mi se pare.
  • +9 (17 voturi)    
    In final totul e pt bani (Vineri, 25 decembrie 2015, 20:49)

    V. Veroiu [utilizator]

    Unii vand arme SI pt bani. Altii cumpara petrol de la ei. Credeti ca cei care primesc organele sunt musulmani? Nu. Sunt oameni cu bani, indiferent de religie. Cat timp exista piata, SI va trafica. Se va desfiinta piata? Nici vorba. Ca doar nu va muri texanul Bill din cauza lipsei unui ficat. Cum? Tocmai el, milionarul, sa miara?!?!
    • +9 (11 voturi)    
      din pacate (Vineri, 25 decembrie 2015, 21:22)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      aveți dreptate. Este oribil, dar nemernicii sunt în stare de orice. De aceea sunt total impotriva transplantului si infavoarea dezvoltarii tehnicilor mai noi care il vor face inutil.
      • +2 (2 voturi)    
        Transplantul e bun pt moment (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 11:25)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

        Pana la dezvoltarea celorlalte tehnici insa transplantul nu trebuie sa puna viata donatorului in pericol.
      • +1 (1 vot)    
        La care nemernici va referiti? (Duminică, 27 decembrie 2015, 1:03)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

        La aia care ar putea preleva organe practic asasinand "donatorul", sau la cei care le-ar puta primi/plati si care, cum scria preopinentul, s-ar prea putea sa fie milionarul Bill?
    • 0 (2 voturi)    
      bati campii (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 10:00)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      "Credeti ca cei care primesc organele sunt musulmani? Nu. Sunt oameni cu bani, indiferent de religie"

      ...poate reusesti sa ne oferi si ceva dovezi in sprijinul povestilor tale arbitrare. Sau te pomenesti ca trebuie sa te credem pe cuvant ?

      Revenind la subiectul discutiei, cateva tari din zona (in special Turcia si Arabia Saudita) sunt cunoscute deja ca leaders pe piata organelor.

      In Turcia, o mana de doctori (printre cei mai cunoscuti fiind Yusuf Sonmez, supranumit "Dr. Frankenstein" de media locala) au reusit sa puna pe picioare una dintre cele mai mari retele de trafic de organe din lume inca de acum 20 de ani.

      Stirea ca ISIS ar face trafic cu organe a aparut in media din Vest de mai mult de 1 an. Tot cam atunci se sugera ca pentru Jihadisti cumparatorii ar fi in principal din tarile din jur (cu cat vinzi 'marfa' mai rapid cu atat cica ar scade sansele sa fi prins).

      The Office of the High Commissioner for Human Rights (OHCHR) are cateva rapoarte pe tema asta... iar Daily Mail si Huffington Post au mai multe article + interviuri.
      • +1 (1 vot)    
        Texanul Bill era un nume arbitrar (Luni, 28 decembrie 2015, 13:11)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        De fapt putea fi arabul Hussein sau chinezul Li. asta nu schimba datele problemei: repet - exista piata, atunci se va trafica.

        Se pare ca aveti o problema intre concret si general.
    • -1 (1 vot)    
      De ce texanul Bill și nu rusul Putin! (Sâmbătă, 26 decembrie 2015, 11:18)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Tot spune Kremlinul că Putin este viu de peste 500 de ani!Are nevoie de organe de schimb proaspete.ISIS a stabilit manualul de proceduri,pentru a nu intra în conflict cu Putin.Putin măcelărește și alege ce găsește bun,ISIS vrea un fel de crescătorii de organe,taie până decedează suportul.
  • +9 (9 voturi)    
    71 de virgine (Vineri, 25 decembrie 2015, 22:49)

    thebblack [utilizator]

    tin sa anunt ca 99% din carnea pe care o mananc este porc....
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Duminică, 27 decembrie 2015, 9:11)

    Sutcivni [utilizator]

    Statul Islamic aka CIA@MOSSAD ameninta masele indoctrinate cu prelevarea de organe! Cei fara creier la purtator macar sa stie ca traficarea organelor este imorala si frauduloasa...
    Donarea de organe este o FRAUDA!
    http://piersicuta.blogspot.ro/2014/01/minciunile-profitabile-ale-stiintei.html
    • +1 (1 vot)    
      Excelent articol (Luni, 28 decembrie 2015, 20:55)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Sutcivni

      Daca insa piersicuta nu era doar fruct ci un medic dupa zeci de ani experienta, gata sa dea in vileag o societate corupta, atunci era si mai bine.

      Asa e doar una: o piersicuta oarecare.

      Sfatul meu: nu folositi nici mobile, nici cuptoare cu microunde. Faceti foc doar cu lemne. Iar traitul la bloc e stresant. Mergeti in pestera. Spalatul cu apa rece e mai sanatos.