Climatologul Roxana Bojariu despre vremea de Craciun: La Londra au inflorit narcisele; lucrurile arata clar o anomalie

de RFI     RFI Romania
Joi, 24 decembrie 2015, 12:02 Actualitate | Esenţial

Temperaturile ar fi trebuit sa fie in aceasta perioada cu 10-15 grade mai mici decat cele inregistrate in prezent. O spune la RFI climatologul Roxana Bojariu, care precizeaza ca statiunile de schi au de suferit in toata Europa.

Cum se explica temperaturile de 12, 15 si chiar 17 grade din aceste zile? "Pe un fond de presiune ridicata si avand in vedere vortexul polar foarte puternic care tine aerul foarte rece deasupra Polului Nord, astfel incat incursiuni de aer rece, patrunderi de aer rece spre Europa nu au fost posibile, avem aceasta vreme", explica Roxana Bojariu.

Continuarea pe www.rfi.ro
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

4924 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    Mda... (Joi, 24 decembrie 2015, 13:36)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Daca e cald iarna: vai, ce cald e, clima s-a modificat, trebuie sa taxam mai mult combustibilii, trebuie sa dati voi (noi) mai multi bani!!!
    Daca e prea frig, vai, extremele s-au ascutit e de la incalzirea globala, trebuie sa dati mai multi bani voi (noi)!!!
    Daca e vremea normala : nu mai sunt nameti ca alta data, din cauza incalzirii globale, trebuie sa taxam mai mult combustibilul, voi (noi) trebuie sa sariti cu bani!
    Propun ca in loc de articole despre vreme sa se faca articole cu ce procent trebuie sa platim in plus din munca noastra!
    Deja in Romania un patron onest sau un salariat plateste 60-70% din ce produce statului. El ramane cu 30-40%. Este bine daca dam 100%? Daca suntem sclavi 100% revine vremea la normal?
    • +3 (7 voturi)    
      Chestie de perceptie (Joi, 24 decembrie 2015, 14:26)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      E clar ca infloritul narciselor in Decembrie e ceva exceptional.
      Insa trebuie sa privim "temperatura normala" asa cum e ea: o medie facuta din valori mai mari si mai mici decat "normal". Nu e nimic spectaculos daca maxima unei zile e peste sau sub media pe luna respectiva. In plus, stim de cand eram in clasa a 5-a ca de la ultima era glaciara, temperatura pe Pamant creste. Nu e o descoperire de ultima ora.
  • +7 (9 voturi)    
    Pe de alta parte (Joi, 24 decembrie 2015, 13:42)

    Printesa Leia Volguta Vaselinescu [utilizator]

    O astfel de perioada necesita foarte putina incalzire in case, deci consum scazut de combustibil si deci mai putin CO2 in atmosfera.
    • +5 (9 voturi)    
      Ai dreptate! (Joi, 24 decembrie 2015, 14:02)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Printesa Leia Volguta Vaselinescu

      Totusi se topeste calota glaciara asa ca trebuie sa mai punem 3 lei in plus la litrul de combustibil si sa facem TVA 50% ca sa nu moara ursii polari si pinguinii imperiali!
    • +5 (5 voturi)    
      good point! ;) (Joi, 24 decembrie 2015, 15:13)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Printesa Leia Volguta Vaselinescu

      Sa gandim pozitiv! ;)
    • +1 (7 voturi)    
      95% din populatie e idioata (Joi, 24 decembrie 2015, 18:17)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Printesa Leia Volguta Vaselinescu

      Doar o ciurda de oi care se indreapta unde le spune Ciobanul. Prea multi ciobeni cu prea multi bani, vor sa faca si mai multi bani. Da' infloresc narcisele si? Groelanda era verde la sud pe vremea vikingilor. So what? El Nino afecteaza de 2 ani North America, anul trecut jucai tenis outdoor in Canada. So what?
      Leonardo fiul Caprei s-a speriat cand l-a palit Chinook-ul in Alberta, un vant regional cald, care vine dinspre Pacific...si a inceput sa schelalaie ca a simitit pe pielea lui schimbarile climatice. Aici e buba....prostii care isi dau cu parerea si turma ii ia in serios.
      • +1 (1 vot)    
        Judecand dupa comentariul tau... (Duminică, 27 decembrie 2015, 2:08)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        ... da, cam asa ceva s-ar putea deduce cu privire la procentajul de idioti.
        Bati campii ceva de speriat. Citeste naibii articolul, ca nu-ti ia nici 30 de secunde, si nu mai comenta chiar atat de mult pe langa subiect.
        Femeia a spus doar ca vremea e neobisnuit de calda si-a dat si-o explicatie. Atata tot; balmajelile despre ciobani, Groenlanda, tenisul in Canada, Di Caprio sunt stupide, din ciclul hai sa ma bag singur in seama, ca poate par destept.