VIDEO Un preot roman din Istanbul a asezat obiecte ale refugiatilor disparuti pe mare in ieslea traditionala din fata bisericii

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2015, 21:27 Actualitate | Esenţial

Ieslea cu obiectele refugiatilor
Foto: Facebook - Iulian Pista
Un preot roman, care locuieste de multi ani la Istanbul unde are in grija cea mai importanta biserica din Istiklal, a asezat anul acesta in ieslea traditionala din fata bisericii obiecte ale refugiatilor disparuti in naufragiile de pe tarmul european.

Printre obiecte se afla cateva veste de salvare, niste pantofiori de copil, haine.

"Stiu ca poate unora nu le place sa vada asta, Craciunul e o sarbatoare a vietii. Dar nu putem sa uitam ca la cativa kilometri de noi sunt oameni care mor incercand sa-si salveze viata", spune fratele Iulian.



Citeste mai multe despre   









2955 vizualizari
  • -4 (8 voturi)    
    o intrebare (Marţi, 22 decembrie 2015, 23:13)

    adyQ [anonim]

    acum cateva saptamani/luni, nu multe aflam tot pe hotnews ca in Turcia sunt interzise constructia de biserici, deci este asta o biserica crestina? in trecut a fost doar o mica dezinformare? mai exact era vorba de constructia acelei moschei pe plaiuri mioritice atat de dezbatuta....zic si io
    • +3 (5 voturi)    
      biserici la istanbul (Marţi, 22 decembrie 2015, 23:54)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

      nu-i lasa sa mai faca altele, pe langa cele care deja exista acolo.
      • +1 (3 voturi)    
        ok... (Miercuri, 23 decembrie 2015, 4:16)

        adyQ [anonim] i-a raspuns lui tba

        asta a fost destul de greu de inteles din acele articole care prezentau situatia ca si cum la turci nu ar exista nici o biseca crestina
        PS: ca sa iau si mai multe minusuri eu zic ca este o idee buna si cred ca ar trebui adopatata si in romanica o lege de genul ala, oricum sunt prea multe biserici :)
    • +4 (4 voturi)    
      unde e dezinformarea? (Marţi, 22 decembrie 2015, 23:57)

      ibag [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

      Da, in Turcia nu se construiesc biserci acum. Da, asta e o biserica crestina, construita mai demult. Unde e contradictia?
    • +2 (4 voturi)    
      asta (Miercuri, 23 decembrie 2015, 0:16)

      asta [anonim] i-a raspuns lui adyQ

      asta sa o spui lu' mutu':

      1. bisericile crestine erau pe-acolo de dinainte sa vina turcii, astea-s cele care au scapat de a fi transformate in moshei, a se vedea hagia sofia

      2. sa imi arati si mie crestinistii (banuiesc ca asa ar trebui sa li se spuna) care comit atentate prin turcia in numele religiei lor, apoi mai stam de taina
      • 0 (2 voturi)    
        relax ca iti spargi vena* (Miercuri, 23 decembrie 2015, 4:13)

        adyQ [anonim] i-a raspuns lui asta

        ce treaba are crestinii care comit atentate sau nu cu ce am scris eu? tu o cam iei pe aratura rau de tot, banuiesc ca e bine de vazut pt aia care acolo vor sa va aduca ca si reusesc
      • +1 (1 vot)    
        Daca vorbim de biserica crestina (Miercuri, 23 decembrie 2015, 10:51)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui asta

        de pe Istiklal, nu e facuta INAINTE sa vina turcii, ci dupa, mult dupa.
    • 0 (2 voturi)    
      Era vorba ca nu sunt biserici ortodoxe (Miercuri, 23 decembrie 2015, 0:20)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

      din cate imi amintesc. Cea din articol este catolica.
    • +3 (5 voturi)    
      intamplator (Miercuri, 23 decembrie 2015, 0:31)

      Inchizitia [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

      Intamplator, televizorul mi-a ramas duminica dimineata pe TVR si am ascultat pasiv o emisiune religioasa, catolica. Era vorba despre calugarii franciscani din Romania si, din aproape in aproape, au aratat si cativa franciscani autohtoni care au plecat ca misionari in Turcia. Biserica din reportajul asta o recunosc din emisiune, este exact aceeasi la care slujea "fratele" nostru doar ca nu era cel care vorbeste acum - probabil emisiunea e mai veche. Este o biserica veche din vremea Imperiului Otoman si e situata in cartierul Galata, o zona foarte centrala a Istanbulului. Ca sa-ti raspund la intrebare, da, e posibil ca in Turcia sa nu se mai construiasca biserici doar ca asta are peste o suta de ani.
      • +1 (1 vot)    
        biserica (Miercuri, 23 decembrie 2015, 9:56)

        M. [anonim] i-a raspuns lui Inchizitia

        Biserica din acest reportaj are hramul Sf. Anton de Padova si se afla in cartierul Beyoglu, pe strada Istiklal. Ca stil seamana foarte mult cu catedrala Sf. Iosif din Bucuresti.
        Biserica din Galata este alta. Are hramul Sf. Petru si Pavel. Ambele biserici sint romano-catolice si au fost construite in sec. XIX.
    • +2 (2 voturi)    
      Istorie?? (Miercuri, 23 decembrie 2015, 0:37)

      User2 [anonim] i-a raspuns lui adyQ

      Unele biserici din Constantinopole/Istambul au fost transformate in moschei (v. Sf. Sofia) dar cateva au ramas ca atare. Probabil ca mai sunt si in alte parti in Turcia biserici ramase de pe vremea Imperiului Roman, ce-l asezase pe Hristos pe tronul imparatesc. Intrucat o minoritate greceasca numeroasa a existant pana acum cca 100 de ani in Turcia, probabil ca exista si biserici construite dupa caderea Constantinopolului.
      • +1 (3 voturi)    
        da asa m-am gandit si eu (Miercuri, 23 decembrie 2015, 4:20)

        adyQ [anonim] i-a raspuns lui User2

        doar ziceam ca acele articole au avut o tenta de manipulare prezantat situatia ca si cum in turcia nu ar exista nici o biserica sau nah poate eram eu mai obosit cand le-am citit :)