​NATO a testat cu succes primele drone Global Hawk

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 21 decembrie 2015, 21:34 Actualitate | Esenţial

Global Hawcs
Foto: NATO
NATO a efectuat cu succes testul dronei de supraveghere aeriana Global Hawk Unmanned Aerial Vehicles in California, sambata, 19 decembrie, anunta Alianta nord-atlantica.

Drona a decolat de la baza aeriana Palmdale si a urcat pana la 40.000 de picioare inainte de a ateriza la Edwards Air Force Base, doua ore si jumatate mai tarziu.

Aceasta noua arma va permite aliantei sa efectueze misiuni de supraveghere pe zone intinse, de la mare altitudine, in orice conditii meteo, a declarat Dietmar Thelen, director de program la NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency (NAGSMA), citat intr-un comunicat.

NATO Global Hawks vor fi primele aeronave detinute si operate de NATO dupa ce organizatia a cumparat aeronave AWAC in anii 1980.  

NATO isi dezvolta propriile capacitati de supraveghere a solului cu contributia majora a 15 aliati (Bulgaria, Cehia, Danemarca, Estonia, Germania, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Norvegia, Polonia, Romania, Slovacia si SUA), potrivit sursei citate.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7966 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    Pentru "autor" (Luni, 21 decembrie 2015, 21:38)

    j_chinez [utilizator]

    40,000 picioare = 12 km. "Felicitari"!
    • +2 (4 voturi)    
      . (Marţi, 22 decembrie 2015, 8:06)

      george [anonim] i-a raspuns lui j_chinez

      40.000 picioare =12 km
      N-am inteles ghilimelele .
      Cand zbori cu un avion de linie zbori la 10.000 metri adica 10 km. Crezi ca dronele nu pot zbura mai sus ? O natie de prosti, sfertdocti si carcotasi.
  • +2 (8 voturi)    
    Mujicia nimic ? o dronoa Phutinova ? (Marţi, 22 decembrie 2015, 9:27)

    un domn [utilizator]

    sau License to Pufoaika ?...e grav ca Mujicia nu are asa ceva...
    • -3 (9 voturi)    
      Inafara de pufoaica si mujicie, (Marţi, 22 decembrie 2015, 10:26)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      nimic,nimic,nada,zero barat!!!
      • +3 (7 voturi)    
        Ai dreptate (Marţi, 22 decembrie 2015, 10:41)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        mai aveau ceva petrol dar la preturile actuale e nada, nimic, zero. marea piticanie de la kremlin i-a adus la sapa de lemn
    • 0 (4 voturi)    
      Minus (Marţi, 22 decembrie 2015, 15:12)

      Sprinter [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Asa ca pont ,mai citeste si tu articolele inainte sa dai cu mucii-n fasole.
    • +1 (1 vot)    
      Dronele lor merg pe sub apa (Marţi, 22 decembrie 2015, 17:20)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Din cauza greutatii macroprocesorului Baical.
  • -2 (6 voturi)    
    de fapt (Marţi, 22 decembrie 2015, 9:30)

    alt j_chinez [anonim]

    ideea era ca "autorul" nici macar nu s-a chinuit sa faca acesta conversie, sa fie mai pe intelesul profanilor...
    R. M. = autor copy-paste
  • -2 (2 voturi)    
    La ce sunt bune? (Marţi, 22 decembrie 2015, 10:37)

    cafo [utilizator]

    Oricum pot vedea din satelit si matreata din cap.
    • +2 (4 voturi)    
      Astea pot (Marţi, 22 decembrie 2015, 12:31)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui cafo

      stabili ținte pentru rachete in funcție de ADN-ul mătreței...
    • -1 (3 voturi)    
      Iti explica Phutin (Marţi, 22 decembrie 2015, 17:21)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      care probabil ca acum racneste Tvoiu Mati.
      • +2 (2 voturi)    
        Bine mosule, tu n-ar trebui sa fi acuma (Marţi, 22 decembrie 2015, 19:20)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        la munca? Diferenta de fus orar spune ca da....