​NATO a testat cu succes primele drone Global Hawk

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 21 decembrie 2015, 21:34 Actualitate | Esenţial

Global Hawcs
Foto: NATO
NATO a efectuat cu succes testul dronei de supraveghere aeriana Global Hawk Unmanned Aerial Vehicles in California, sambata, 19 decembrie, anunta Alianta nord-atlantica.

Drona a decolat de la baza aeriana Palmdale si a urcat pana la 40.000 de picioare inainte de a ateriza la Edwards Air Force Base, doua ore si jumatate mai tarziu.

Aceasta noua arma va permite aliantei sa efectueze misiuni de supraveghere pe zone intinse, de la mare altitudine, in orice conditii meteo, a declarat Dietmar Thelen, director de program la NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency (NAGSMA), citat intr-un comunicat.

NATO Global Hawks vor fi primele aeronave detinute si operate de NATO dupa ce organizatia a cumparat aeronave AWAC in anii 1980.  

NATO isi dezvolta propriile capacitati de supraveghere a solului cu contributia majora a 15 aliati (Bulgaria, Cehia, Danemarca, Estonia, Germania, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Norvegia, Polonia, Romania, Slovacia si SUA), potrivit sursei citate.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

8009 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Pentru "autor" (Luni, 21 decembrie 2015, 21:38)

    j_chinez [utilizator]

    40,000 picioare = 12 km. "Felicitari"!
    • +2 (4 voturi)    
      . (Marţi, 22 decembrie 2015, 8:06)

      george [anonim] i-a raspuns lui j_chinez

      40.000 picioare =12 km
      N-am inteles ghilimelele .
      Cand zbori cu un avion de linie zbori la 10.000 metri adica 10 km. Crezi ca dronele nu pot zbura mai sus ? O natie de prosti, sfertdocti si carcotasi.
  • +2 (8 voturi)    
    Mujicia nimic ? o dronoa Phutinova ? (Marţi, 22 decembrie 2015, 9:27)

    un domn [utilizator]

    sau License to Pufoaika ?...e grav ca Mujicia nu are asa ceva...
    • -3 (9 voturi)    
      Inafara de pufoaica si mujicie, (Marţi, 22 decembrie 2015, 10:26)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      nimic,nimic,nada,zero barat!!!
      • +3 (7 voturi)    
        Ai dreptate (Marţi, 22 decembrie 2015, 10:41)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        mai aveau ceva petrol dar la preturile actuale e nada, nimic, zero. marea piticanie de la kremlin i-a adus la sapa de lemn
    • 0 (4 voturi)    
      Minus (Marţi, 22 decembrie 2015, 15:12)

      Sprinter [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Asa ca pont ,mai citeste si tu articolele inainte sa dai cu mucii-n fasole.
    • +1 (1 vot)    
      Dronele lor merg pe sub apa (Marţi, 22 decembrie 2015, 17:20)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Din cauza greutatii macroprocesorului Baical.
  • -2 (6 voturi)    
    de fapt (Marţi, 22 decembrie 2015, 9:30)

    alt j_chinez [anonim]

    ideea era ca "autorul" nici macar nu s-a chinuit sa faca acesta conversie, sa fie mai pe intelesul profanilor...
    R. M. = autor copy-paste
  • -2 (2 voturi)    
    La ce sunt bune? (Marţi, 22 decembrie 2015, 10:37)

    cafo [utilizator]

    Oricum pot vedea din satelit si matreata din cap.
    • +2 (4 voturi)    
      Astea pot (Marţi, 22 decembrie 2015, 12:31)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui cafo

      stabili ținte pentru rachete in funcție de ADN-ul mătreței...
    • -1 (3 voturi)    
      Iti explica Phutin (Marţi, 22 decembrie 2015, 17:21)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      care probabil ca acum racneste Tvoiu Mati.
      • +2 (2 voturi)    
        Bine mosule, tu n-ar trebui sa fi acuma (Marţi, 22 decembrie 2015, 19:20)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        la munca? Diferenta de fus orar spune ca da....