Declaratie de avere Anca Dragu: Trei terenuri intravilane in Bucuresti, trei case, doua masini si 27 de conturi si depozite

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Luni, 21 decembrie 2015, 16:04 Actualitate | Esenţial

 documente
Anca Dana Dragu, ministrul Finantelor, si-a depus declaratia de avere pe site-ul guvernului, unde se poate observa ca, impreuna cu sotul ei, detine trei terenuri intravilane in Bucuresti, trei case, doua masini si un scuter si 27 de conturi si depozite in valoare totala de peste 300.000 de euro.

In cadrul primei categorii, de bunuri imobile, ministrul si familia au 3 terenuri intravilane in sectoarele Bucurestiului , toate obtinute prin cumparare, de 432 mp, 196 mp si 258 mp.

Familia Dragu are 3 apartamente de 145 mp, 98 de mp si 48 de mp (obtinut prin mostenire) respectiv trei case de 159 mp, 166 mp(obtinut prin mostenire) si 98 mp.

In cadrul bunurilor mobile, ministrul Finantelor are un scuter Yamaha T-Max, dobandit in 2001, un autoturism Mazda 6 din 2002 si un Mercedes CLA achizitionat in 2014.

In cadrul activelor financiare, luand in calcul depozitele, conturile curente si conturile de economii, Anca Dana Dragu are aproximativ 500.000 de lei si aproximativ 200.000 de euro.

Doar in anul 2015, ministrul de finante si-a deschis un numar de 17 conturi si depozite la 10 banci din Romania. De-a lungul timpului, ministrul a mai adunat cateva polite la societati de asigurare, precum si un libret de economii la CEC, cu un total aproximativ de 250.000 de lei.

In anul trecut, in functia de analist economic la Comisia Europeana a castigat o suma de aproape 110.000 de euro net, iar sotul ei, Dragu Marius Alexandru, doar 3750 de lei net. 

Veniturile din chirii ale celor doi au fost in total de 105.000 de lei din doua imobile.


Citeste mai multe despre   









6669 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    Relevanta (Luni, 21 decembrie 2015, 16:28)

    Florin [anonim]

    Si de ce este asta stire ? Nu a facut banii aia lucrand pe surcele la stat , nu a fost intr-o functie politica pana acum...
    • -20 (24 voturi)    
      eh (Luni, 21 decembrie 2015, 16:40)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Nici de la stat, nici de la privat... Dar de unde o fi făcut banii ăștia?
    • +1 (11 voturi)    
      pentru a sti (Luni, 21 decembrie 2015, 16:41)

      GigelStrainu [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      cu ce vine si cu ce pleaca,asta doar daca aste"a or fi singurele conturi..
  • -18 (24 voturi)    
    Tehnocrata, nu? (Luni, 21 decembrie 2015, 16:35)

    Gelu [anonim]

    A ramas cu 300k euro in conturi dupa ce si-a platit postul de ministru? Sau cu aia 300k a facut manevra? :)
    Vorba aia, tehnocrata, dar postul nu e gratis :)
  • -10 (16 voturi)    
    a lucrat pe 2 lei (Luni, 21 decembrie 2015, 16:37)

    vodatepes [utilizator]

    a lucrat pe 2 lei pe zi.
  • -18 (20 voturi)    
    mda ... (Luni, 21 decembrie 2015, 16:43)

    ipsilon [anonim]

    Nu vedem si noi un om politic, ministru, orice, care sa aiba si el un apartament si o masina normala, ca orice roman de clasa medie ... toti sunt cu terenuri, vile fara numar, conturi de sute de mii de euro! cum D-zeu pot sa faca atatia bani niste oameni ?!
    • +5 (5 voturi)    
      se poate (Luni, 21 decembrie 2015, 21:27)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ipsilon

      programator, salar 3k x 12 luni x 10 ani = 360k
      Ma rog, nu a fost de acum 10 ani 3k, dar a fost f mult peste salarul mediu. Investiti calumea si nu dati pe distractii, acuma poti sa ai 500k.

      Dar e mai usor sa strigi ca daca tu nu esti descurcaret, sa fie si cei care ne conduc slabi. Ca sa te simti mai in largul tau nu de alta.. asa-i?

      Si dupa aia te astepti si la progrese, nu???

      E f bine ca cineva care chiar poate si ii umbla mintea a ajuns in pozitia asta.
    • +4 (4 voturi)    
      clasa medie, nu mediocra.. (Luni, 21 decembrie 2015, 22:49)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

      problema cu "clasa medie" este ca presupune o educatie mult peste medie...
      ca urmare, prea multi romani se cred in aceasta "clasa medie" doar din orgoliu.. (ca alte criterii oricum ei nu cunosc). ba chiar mai mult, insista sa aiba la conducerea tarii tot mediocritati, cu idei complementare, gen "patronul e rau, noi suntem buni" si "parlamentarul sa castige cat tractoristul". metehnele comunismului.. dupa o generatie..
  • -12 (18 voturi)    
    cu asa avere.. (Luni, 21 decembrie 2015, 16:48)

    Dany [anonim]

    e usor sa vii cu masuri de austeritate pentru prostime. Doar in India se munceste si pe 2 lei cu performante mai bune. Ma intreb ce performante a avut doamna pentru asemenea venituri.
    • +10 (10 voturi)    
      Pai... uite: (Luni, 21 decembrie 2015, 19:07)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Dany

      http://www.cdep.ro/pdfs/guv201511/DraguAnca.pdf

      A lucrat la Comisia Europeana, FMI si BNR.

      NU are doctorat luat la SRI sub obladuirea luo Oprea si asta pare ca deranjeaza pe multi din bobor.
  • -11 (17 voturi)    
    exact ca in india (Luni, 21 decembrie 2015, 16:55)

    gogu [anonim]

    6 case, ca tot indianu fara certificat de nastere.
  • -12 (18 voturi)    
    progres... (Luni, 21 decembrie 2015, 16:57)

    demaGOGU [anonim]

    ...de la un prim_ministru 4- case am ajuns la o intreaga gubernie 4-case!

    sa traiti...bine!
  • +13 (21 voturi)    
    Bravo ei! (Luni, 21 decembrie 2015, 17:01)

    fdaniel [utilizator]

    Asta inseamna ca are valoare si poate castiga pe propriile puteri nu prin functia pe care o ocupa.

    Majoritatea celor dinaninte au venit rupti in cur si au plecat milionari.
    • -2 (12 voturi)    
      iegzact... (Luni, 21 decembrie 2015, 17:13)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui fdaniel

      ...duamna are valuare si dushmanii mor de ciuda!
  • -4 (10 voturi)    
    doh (Luni, 21 decembrie 2015, 17:14)

    dfx [anonim]

    la astia-i greu pana le moare o matusa, un hamster ceva si le lasa mostenire prima casa, ca dupa aia dorm si mananca din tomberoane, din chiria stransa la ciorap cumpara tot cartieru, si un scuter.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa mai vedem.. (Luni, 21 decembrie 2015, 17:30)

    ..13 [utilizator]

    Averea domniei sale releva si al mic secret - sotul.

    Nu este unul ales la intamplare.
    Nu pot decat sa spun succes mai departe!
    • -2 (6 voturi)    
      Evident ca sunt niste secrete (Luni, 21 decembrie 2015, 18:45)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui ..13

      De pilda cum a ajuns in BNR ? BNR reprezinta o poarta de lansare catre institutiile internationale din domeniul economico-financiar. De obicei in BNR ajungi prin relatii politice sau prin alte relatii. Dar sa nu fim carcotasi, e un pas inainte si pentru Romania. Pana acum la Min. Finantelor erau tot felul de ciumpalaci pusi pe criterii politice sau pe baza de influenta in partid si care majoritatea deja erau cu mana pana la cot in banii publici inainte sa ocupe functia respectiva. Cel putin D-na Dragu si-a obtinut averea lucrand pe bani multi in afara. Cum a ajuns acolo, e alta poveste. Realitatea e ca in domeniul economic competenta e greu de cunatificat si evaluat. Concurenta e mare si sunt multi care sunt competenti dar n-au niciun ajutor de la nimeni ca sa ajunga asa sus.
      • 0 (0 voturi)    
        la BNR (Marţi, 22 decembrie 2015, 12:23)

        k_pax [anonim] i-a raspuns lui Marius

        la BNR, in 90% din cazuri se ajunge prin concurs cu bibliografie publica

        daca te simti pregatit iti doresc mult succes - concursul e dur
  • -1 (1 vot)