Baza de la Deveselu a fost finalizata, scutul antiracheta este functional. Hans Klemm: Scutul, o confirmare a relatiilor extraordinare dintre Statele Unite si Romania. Nu este indreptat impotriva Rusiei. / Mihnea Motoc: Indiscutabil, cel mai important proiect strategic romano-american

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2015, 11:23 Actualitate | Esenţial

Conferinta de presa la MAE
Foto: Captura Digi 24
Sistemul antiracheta de la Deveselu are un rol strict defensiv, a declarat vineri ministrul de Externe Lazar Comanescu, intr-o conferinta de presa la sediul MAE, in ziua in care a fost anuntata finalizarea bazei antiracheta de la Deveselu. "Indiscutabil, este cel mai important proiect strategic bilateral romano-american", a declarat si ministrul Apararii, Mihnea Motoc. Baza de la Deveselu va fi complet operationala in 2016. La randul sau, Hans Klemm, ambasadorul SUA la Bucuresti, considera ca "Scutul de la Deveselu, o confirmare a relatiilor extraordinare dintre Statele Unite si Romania." El a subliniat ca scutul "este un sistem de aparare impotriva pericolelor din afara Europei. Nu este indreptat impotriva Rusiei".

"As vrea sa clarific pentru ce anume a fost construit acest sistem antiracheta si, mai important, pentru ce nu a fost construit. In primul rand, sistemul antiracheta de la Deveselu este menit sa contracareze amenintarile venite din afara Europei. Asa cum a spus si domnul ministru Lazar Comanescu, nu este, repet, nu este, indreptat impotriva Rusiei si nici nu detine capabilitati menite sa ameninte Rusia", a subliniat ambasadorul SUA la Bucuresti, Hans Klemm, in discursul tinut la sediul Ministerului Afacerilor Externe.

Ambasadorul SUA la Bucuresti a adaugat, in discursul sau, ca "ne-am incadrat in bugetul initial", iar acum incepe "faza de testare" a scutului.

"Este o piatra de temelie pentru sistemul antiracheta, pentru NATO", a subliniat Hans Klemm.

Ministrul Afacerilor Externe, Lazar Comanescu, spune ca scutul de la Deveselul este o dovada de consolidare a parteneriatului strategic Romania-SUA, "parteneriat pe care il vrem extins si in alte domenii, mai ales cel economic". Comanescu a tinut sa reafirme"caracterul exclusiv defensiv al scutului antiracheta", precizand ca acesta nu este indreptat impotriva Federatiei Ruse si va fi utilizat doar in scopuri defensive, in fata amenintarilor din afara continentului.

"Acesta reflecta nivelul superior al relatiei bilaterale cu SUA, la aniversarea a 135 de ani de relatii bilaterale si consolideaza, in acelasi timp, profilul Romaniei in cadrul NATO. Ne bucuram, astfel, de o excelenta materializare a dimensiunii de securitate a parteneriatului strategic romano-american pe care o dorim extinsa si in celelalte domenii, cu precadere, in cel economic", a declarat ministrul Lazar Comanescu.

Statele Unite si Romania au anuntat vineri finalizarea bazei antiracheta de la Deveselu, care va fi complet operationala in 2016, pentru a oferi protectie in fata unor potentiale atacuri din partea Iranului, potrivit declaratiilor a trei oficiali americani din cadrul administratiei si din aparare, citati de Reuters.

Ambasada SUA in Romania si Ministerul roman al Afacerilor Externe au anuntat vineri "capabilitatea tehnica" a bazei, care include un radar puternic, interceptori de rachete si echipament de comunicatii, au precizat sursele citate.

"Acest lucru inseamna ca toate componentele majore ale sistemului de aparare antiracheta, inclusiv rachetele, se afla acolo si au fost predate comandantilor militari", a declarat unul dintre oficiali.

Baza va fi complet operationala in 2016, dupa ce va fi integrata in sistemul de aparare impotriva rachetelor balistice al NATO.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4366 vizualizari
  • -28 (44 voturi)    
    bla-bla (Vineri, 18 decembrie 2015, 11:47)

    bancheru83 [utilizator]

    multumim si pentru regimul vizelor pentru romini..avem o relatie excelenta
    • +18 (32 voturi)    
      Unul ca tine nu merită viză. (Vineri, 18 decembrie 2015, 12:02)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui bancheru83

      Oameni ca tine fac ca România să nu fie considerată o țară sigură pentru SUA.Din câte știu,românii cinstiți(și nu numai)nu au probleme în a circula în SUA.Fără viză să știi că nu înseamnă gratis!
      • -5 (11 voturi)    
        Baza de la Deveselu este un bluf. (Vineri, 18 decembrie 2015, 13:51)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Baza de la Deveselu și rachetele pretins instalate acolo nu oferă protecție nimănui. Nici unul din testele antiracheta desfășurate vreodată de cineva nu a demonstrat ca un scut antiracheta funcționează în caz de război. Rata de interceptare este mica și doar dacă vectorul ținta este pregătit special sa fie lovit.
      • +2 (4 voturi)    
        Ai dreptate (Vineri, 18 decembrie 2015, 14:28)

        valentin99 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Asa este! Am luat viza fără nici-o problema, am plecat 3 saptamâni apoi m-am întors. La munca!
      • -2 (2 voturi)    
        dupa deveselu (Vineri, 18 decembrie 2015, 17:55)

        jaz [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        sua nu mai este o tara sigura pentru romania. scutul functional inseamna chem trails cu efect de mediu
    • +24 (32 voturi)    
      "romini" (Vineri, 18 decembrie 2015, 12:12)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      Nu vor obtine vize in veci. Romanii au insa sanse. Nici macar numele locuitorilor tarii nu esti in stare sa-l scrii.
    • +13 (19 voturi)    
      Alioşa, tu esti? (Vineri, 18 decembrie 2015, 13:18)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      ;)
    • +4 (4 voturi)    
      Nu vrem pungasi pe aici, da? (Vineri, 18 decembrie 2015, 15:24)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      Eu inca vreau sa-mi pot lasa casa deschisa si bicicleta in iarba in fata casei fara griji.
  • +26 (34 voturi)    
    E un sistem defensiv, dar... (Vineri, 18 decembrie 2015, 11:56)

    taro [anonim]

    Rusiei si lui Putin ii place sa stie ca pot sa atace pe oricine si oricand vor ei.

    Deci in logica lor sovietica/KGB-ista oricine face un sistem de aprare care sa protejeze inpotriva atacurilor Sovie..pardon, Rusesti, este automat contra Rusiei.

    Si ar mai fi o problema, ce naiba se intampla cu Ukraina, O mare parte din tara aia e ocupata de Rusia!
    • +25 (31 voturi)    
      Le-au mai taiat macaroana santajului (Vineri, 18 decembrie 2015, 12:14)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Cu care rusnacii controlau EU. Normal ca piticania sa turbeze. Si cu petrolul mai ieftin decat apa rusnacii nici de o vodka nu mai au
      • -7 (19 voturi)    
        hm (Vineri, 18 decembrie 2015, 12:31)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Eu zic sa nu ne bucuram asa de tare de raul rusilor.

        In general Romania ar fi bine sa aiba pace la granite.
        • +4 (12 voturi)    
          ... (Vineri, 18 decembrie 2015, 13:50)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Avem granita cu Rusia?
  • -14 (22 voturi)    
    pentru mircea (Vineri, 18 decembrie 2015, 12:58)

    bancheru83 [utilizator]

    sa inteleg ca tu ai stat la coada la ambasada de la bucuresti si ai primit viza.te ai umilit un pic si ai stat la coada dar ce mai conteaza esti mindru!eu sunt rezident in marea britanie din 2008 si n am sa stau la coada la ambasada americii niciodata in viata mea spre deosebire de tine.si mai un aspect de lamurit:,,din cauza rominilor ca mine''.in primul rind romiinii din sua sunt vazuti foarte bine sunt integrati au joburi bune au afaceri in imobiliare si constructii in orice caz nu sunt ca mexicanii.si inca un aspect,rominii niciodata nu vor comite atentate pe teritoriul statelor unite!...un romin mindru!
    • +5 (9 voturi)    
      Ai o problemă.Psihică. (Vineri, 18 decembrie 2015, 13:40)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui bancheru83

      Ce-ți pasă ție de mine?Nici mie nu-mi pasă de tine.Dacă ești fericit unde ești,fii fericit.Profită de libertatea acordată datorită celor pe care nu-i agreezi.Pentru-că ești acolo nu vezi corect problemele din România.Să recunoști cinstit că românii nu sunt de acord cu multe din ce fac Anglia,Franța,Germania,Austria,dar încercăm să-i convingem că,atunci când ești vecin cu Rusia lui Putin,.ai niște temeri.Rusia lui Putin nu poate asigura garanții de securitate vecinilor și chiar nu vrem să ne războim cu nimeni.Proști sunt cei care sunt mereu puși pe scandal,vor bătaie.Ca să-i liniștești,trebuie să le dai ce vor.
    • +4 (10 voturi)    
      ... (Vineri, 18 decembrie 2015, 13:52)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      In ce clasa erai cand ai precat din Romania?
      Sau, ma rog, grupa de gradinita...
      In Anglia ai abandonat scoala?
    • +4 (8 voturi)    
      De ce nu-i coadă la Ambasada Rusiei? (Vineri, 18 decembrie 2015, 14:26)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui bancheru83

      De ce te-ai dus în Anglia și nu în Rusia?Dacă locuiești acolo,de ce mai ai astfel de dileme?
    • +1 (5 voturi)    
      Poate iti da banca un credit (Vineri, 18 decembrie 2015, 14:29)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      Sa platesti un curs de alfabetizare pe care pana acum nu l-ai facut. Complet agramat insa in deplina "armonie" cu "ideile" din postare
  • +16 (20 voturi)    
    Ce treaba sa am eu daca vecinul si-a pus (Vineri, 18 decembrie 2015, 13:03)

    rov [utilizator]

    usa blindata si alarma??
    Doar hotu-i mai trist si se infurie.
    Nu-i problem, dar trebuie sa-i dam peste bot la obraznic!!
  • -2 (8 voturi)    
    Incepe faza de testare (Vineri, 18 decembrie 2015, 14:08)

    ipolitic [utilizator]

    Ma intreb pe cine o sa-l roage sa ne trimita o racheta- doua, pana e sigur ca nimereste din prima. Pe iranieni ma gandesc ca nu. Pe rusi-mai bine nu. Eventual pe turci, ei sunt obisnuiti cu trasul in directia asta. Istoric vorbind, bineinteles.
  • +8 (10 voturi)    
    Bursucul Cracanat face tumbe (Vineri, 18 decembrie 2015, 15:29)

    Locke Lamora [utilizator]

    si nu de bucurie. Petrol si gaz deja vinde si mai putin si mai ieftin. Influenta Rusiei se micsoreaza, nema CCCP. Nu matove sa chiuie, are.
  • +1 (5 voturi)    
    va multumesc la toti (Vineri, 18 decembrie 2015, 17:09)

    bancheru83 [utilizator]

    m am amuzat copios pe seama comentariilor voastre!imi cer scuze la toti ,,profesorii''de limba romana si la toti cei care mai stau la ,,coada'' fie pe la ambasada statelor unite fie la promotii de tigai si bormasini la supermarketuri fie la platit taxe si impozite in primele zile din ianuarie etc,etc..dupa 26 de ani de la revolutie nu v ati schimbat deloc,probabil v a placut sa stati la coada pe timpul lui ceausescu si nu va simtiti umiliti.nu va schimbati!!
    • 0 (2 voturi)    
      Tu chiar n-ai fost pe la scoala asa-i? (Vineri, 18 decembrie 2015, 20:21)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      Sau ai fost dar ai studiat in chirilica.
    • +2 (2 voturi)    
      Adaptare (Sâmbătă, 19 decembrie 2015, 10:12)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      Totusi, oamenii si parerile lor trebuie sa conteze mai mult decat gramatica. Cea mai eficienta lectie este sa-ti prezinti opinia fara erori gramaticale in dulcea limba romaneasca, un instrument muzical armonios ce inspira geniul spiritualitatii romanesti. Stapanim impreuna o comoara a carei magie functioneaza chiar si in prezenta erorilor gramaticale.