Dacian Ciolos a intrat direct pe locul trei in topul increderii in personalitatile publice - Sondaj INSCOP 

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2015, 11:38 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis ramane pe primul loc in topul increderii
Foto: INSCOP
Klaus Iohannis se mentine in continuare pe prima pozitie in topul increderii in personalitatile publice, arata un sondaj INSCOP Research realizat la comanda Adevarul.

Seful statului este urmat in clasament de Mugur Isarescu, cu 40.4%, pe locul trei fiind situat actualul premier Dacian Ciolos cu 32.6%.

Pe urmatoarele locuri se situeaza George Maior, cu 29.8% si directorul SIE, Mihai Razvan Ungureanu, cu 21.8%.

Pe pozitia a sasea se situeaza Calin Popescu Tariceanu, cu 21.4%, urmat de Victor Ponta cu 20.2%. Fostul presedinte Traian Basescu a crescut cu 0.7% din septembrie si pana acum, ajungand la 16,3%.

Topul increderii este incheiat de Sorin Oprescu cu 9,8%, Gabriel Oprea cu 8,9%, Kelemen Hunor cu 5,5% si Laszlo Tokes cu 4,3%. 

Sondajul a fost realizat in perioada 26 noiembrie - 2 decembrie 2015, volumul esantionului fiind de 1071 de persoane.

Eroarea maxima admisa a datelor este de 3%, la un grad de incredere de 95%


Citeste mai multe despre   









15815 vizualizari
  • 0 (22 voturi)    
    Vasile Dancu? (Joi, 17 decembrie 2015, 11:51)

    un om [utilizator]

    a trebuit sa caut pe google sa vad cine este, si consider ca sunt cel putin mediu informat cu privire la oamenii politici mioritici. Cred ca i se pregateste domnului Dancu ceva mare, altfel nu stiu cum de apare in sondaj... :)
    • +7 (15 voturi)    
      informat (Joi, 17 decembrie 2015, 12:52)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui un om

      daca nu ai auzit de dancu nu prea esti "mediu informat".
    • +5 (7 voturi)    
      mediu informat (Joi, 17 decembrie 2015, 14:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui un om

      Depinde cum definesti acest "mediu". Mediocru sau median? Esti cam de nota 5?.. pai atunci e normal sa nu fi auzit de Grupul de la Cluj (PSD). Nu-ti face griji, 15% nici nu stiu cine este Dacian Ciolos.

      Ar fi bun un test in ziua alegerile cu intrebari gen "cine este primul ministru?" sau "cine este senatorul/deputatul in circumscriptia ta" .. Nu stii? Du-te si voteaza in Coreea de Nord..

      Lipseste Catalin Predoiu din top10.. (top11?).
  • 0 (8 voturi)    
    Interesant.... (Joi, 17 decembrie 2015, 11:58)

    Gogu Dema Vicevercea [utilizator]

    De remarcat ca, dupa Basescu, Ponta are cel mai mare procent de "putina si foarte putina" incredere
    • -4 (14 voturi)    
      Ponta si Basescu (Joi, 17 decembrie 2015, 12:55)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Gogu Dema Vicevercea

      Cei mai haituiti oameni politici din istoria noastra democratica. Normal ca au ajuns la procentele astea de "ura".
    • +5 (19 voturi)    
      Traian Basescu ii va matura pe toti! (Joi, 17 decembrie 2015, 13:16)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui Gogu Dema Vicevercea

      Mai vorbim dupa alegeri, cand vor iesi adevaratele rezultate. Astazi putem spune orice, exact ca inainte de turul doi al prezidentialelor, cand toti il dadeau pe Ponta castigator cu 10% peste Iohannis si a fost invers. Dupa prezidentiale, toti sondorii au tacut malc cateva luni, apoi au revenit cu manipularea.
      • +2 (8 voturi)    
        clar (Joi, 17 decembrie 2015, 14:01)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

        nici nu mai conteaza despre ce alegeri vorbim, nu?...
  • +26 (26 voturi)    
    Incredibil .... (Joi, 17 decembrie 2015, 12:09)

    Bogdan [anonim]

    20% dintre romani au incredere in ponta si tariceanu ?!?!?
    • +9 (11 voturi)    
      din pacate da (Joi, 17 decembrie 2015, 12:59)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      daca stai si te gandesti ca ponta a avut in urma cu un an peste 5 milioane de voturi ,desi se stia ca e mincinos hot si plagiator ai in fata un profil al alegatorilor din Romania si a criteriilor de valoare pe care acestia le au.acel 20% nu mai e asa incredibil la fel cum poti fi sigur ca cel putin tot atat ar avea si iliescu.suntem o natiune fara speranta.
      • +5 (5 voturi)    
        „cel putin tot atat ar avea si iliescu”??? (Joi, 17 decembrie 2015, 13:36)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Ar fi bine. Umbra lui Iliescu îi ține sus în sondaje pe alde ponta și compania psd-istă, dar dacă ar reintra în joc ar avea iar peste 50% din voturi, n-ar mai umbla psd-ul cu limba scoasă după alianțe. Trist, dar foarte adevărat. Dungile verzi le-ați văzut? Numai Băsescu și Iohannis nu le au. Eu trag de aici două concluzii:
        1) Toți cei care nu știu cine sunt ceilalți 8 știu cu siguranță cine-i Iliescu (și probabil mai și vorbesc de el la timpul politic prezent)
        2) Românii încă mai cred că președintele e cel care le asigură nivelul de trai - habar n-au care sunt puterile în stat și care sunt rolul și atribuțiile fiecăreia.
    • 0 (2 voturi)    
      20% din ce (Joi, 17 decembrie 2015, 13:47)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      nu prea inteleg cum procentele astea adunate dau mult peste 100% , oare ce fel de aritmetica este folotita aci
    • +9 (11 voturi)    
      Pe Tariceanu ar trebui sa il salte DNA-ul (Joi, 17 decembrie 2015, 13:53)

      terente [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      De cand sub guvernarea lui Tariceanu, Romania a trecut in 2008 de la +8% la -5% in 2009 crestere economica si mai ales dupa scandalul cu cedarea drepturilor de explorare si exploatare a platformei marine ..din .Marea Neagra, cedate firmei Sterling inca dinainte de castigarea procesului cu Ucraina ...daca mai traia Ceausescu acum era deja executat...Ii faceam parastasul de 7 ani...Jigodie Politica fara simtul masurii si cu un tupeu fantastic...Din cauza lui Romania a dat inapoi cu 15 ani, cel putin!!!
  • -11 (29 voturi)    
    Propaganda SRI (Joi, 17 decembrie 2015, 12:13)

    Paul222 [anonim]

    Cine mai crede aceste sondaje mincinoase? Cum sa fie Iohannis dupa scandalul cu casele (el a pierdut in instanta 2 din ele)... a stai ca e la comanda Adevarul.Ok atunci are sens.
    • -8 (20 voturi)    
      crezi ca-i pasa cuiva (Joi, 17 decembrie 2015, 12:56)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Paul222

      Ca Iohannis este un penal ? Nuuu, nu vezi ca presa tace ?
    • +14 (18 voturi)    
      Normalitate (Joi, 17 decembrie 2015, 13:14)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Paul222

      Faptul ca un presedinte de tara pierde procese e o dovada de normalitate. Pe vremea lui Iliescu/Nastase nu se putea nici macar pune in discutie "corectitudinea" sus-pusilor!

      In sfarsit, in Romania legea incepe sa se aplice, chiar si pe presedinte!
  • +12 (16 voturi)    
    Procente fara valoare! (Joi, 17 decembrie 2015, 12:48)

    obvious [utilizator]

    Cele aproape 10% ale lui Oprescu, respectiv Oprea spun totul despre "segmentul" sondat.
    Oameni total discreditati au 10% ?
    • +5 (5 voturi)    
      nu chiar total (Joi, 17 decembrie 2015, 13:21)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui obvious

      ii voteaza familiile si colegii de munca si de afaceri necurate
  • +5 (9 voturi)    
    mugurel il surclaseaza pe ilici (Joi, 17 decembrie 2015, 12:56)

    nash pandelica [utilizator]

    in...vesnicie :)
    pai daca mugurel e pe doi si maioru pe trei, adica securistii vechi si noi, io nu mi's mandru ca's roman.
    de dpttore ce se mai aude, ca io cu el votez ?!:))
    curand, cand va spori nostalgia, va ajunge unde ii e locul, spre multumirea babelor stirbe de la jii. :)
  • -1 (13 voturi)    
    imparatul Isarescu? (Joi, 17 decembrie 2015, 13:15)

    spy [utilizator]

    lumea crede ca e bun daca l-au tinut in scaun 25 de ani dar nu degeaba e membru in Trilaterala si Clubul de la Roma
    • 0 (8 voturi)    
      Isarescu , MRU (Joi, 17 decembrie 2015, 13:54)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui spy

      Isarescu este pe viata in top3 .. iar MRU fluent in ebraica a fost sponsorizat pe filiera Mark Rich si Rothschild care l-au crescut si ajutat sa-si ia masteratul în Studii Ebraice la Centrul Oxford
  • +6 (12 voturi)    
    ...glumiti... (Joi, 17 decembrie 2015, 13:16)

    ALTAN [utilizator]

    ..asta e sondaj comandat de ''antene''???...adica Tariceanu si Ponta au la incredere ,peste Base ??? nici in visele voastre cele mai roz nu va fi vreo-data aceasta realitatea...si Johanis pe primul loc ???...ha! ha!...si apropo's pe preafericitul nu l-ati luat in calcul?!...lasati-va de astfel de facaturi...nu mai suntem in anii "90 si nici macar in 2000...suntem in era internetului,mai baieti !...incercati sa faceti si lucruri inteligente...
    • -9 (11 voturi)    
      surprize, surprize... (Joi, 17 decembrie 2015, 14:47)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      Tariceanu incepe sa ia atat din electoratul PSD cat si din cel al PNL. A ramas de fapt singurul politician vertical.
      Alo, DNA, grabiti-va si scoateti ceva despre motociclist, ca-si ia nasul la purtare.
  • +10 (10 voturi)    
    Prostia nu dispare, se transforma! (Joi, 17 decembrie 2015, 13:18)

    eu [anonim]

    Dupa toata povestea cu Oprescu, aflat in plin proces de coruptie, aflat in arest preventiv, faptul ca inca e in "top" imi demonstreaza ca nimic nu se pierde, totul se transforma! Inclusiv prostia! Ce motiv ar avea ~10% dintre Romani sa aiba incredere in Oprescu? Sau in fostul/actualul general Oprea?
  • +8 (8 voturi)    
    Topul increderii ? Minciuni. (Joi, 17 decembrie 2015, 13:29)

    Pfaul [anonim]

    Pai a uitat lumea de guvernul dr. Ponta + parlamentarii care si-au votat pensii, fara a cotiza ca tot omul la acest fond, ce ne-au bagat la taxe pe gat din 2016 ?
    Dupa care vin altii, despre care -spun ei- ca nu au facut nimic rau si , dintro data, apare sondajul care induce ca lumea are incredere in astia noi ,dar in fapt sunt tot dintre cei vechi ( PSD, PNL,... si parlamentari) , doar n-o fi venit de pe Marte, iar taxele raman !
    Ce propaganda !
    Nu vreau sa mai aud de:
    Cristiana Anghel-gura tabagista care miroase frumos,
    Ana Birchall - laudatoarea PSD
    Moliceanu Manechin Motocicleanu -pantofi cu lac,
    Lia Olguta Vasilescu - dresoarea de catelusi si mancatoare de bani
    Gaby Firea - autobagatoarea in seama
    Ponta copy-paste -omul invizibil care reapare
    Si...
    mai insirati si voi pe altii.
  • +5 (5 voturi)    
    INCEP SA SE SCHIMBE BUCURESTENII SAU "SONDORII"? (Joi, 17 decembrie 2015, 14:20)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce mi se pare demn de remarcat e faptul ca, inainte sa fie prins in "flagrant", Oprescu statea i sondaje, undeva pe locurile 4-5, dupa Neamt,dupa Bancher si dupa Plagiator, cam asa. Nu conta ca Bucurestiul este o mizerie de oras, nu contau promisiunile neonorate, nu contau, promisiunile fantasmagorice, care ar fi trebuit sa spuna multe despre personaj, nu contau dovezile de cheltuire nesabuita a banului public (chiriile uriase, nejustificat de mari, platite pt inchirierea sediului Primariei, si altele multe, pe care nu le mai amintesc acum. Dupa flagrant, avand in vedere ca in alte cazuri romanii au votat primari aflati in puscarie, sau pe cale de a intra in puscarie, ori abia eliberati din puscarie, ma asteptam sa scada in sondaje, dar nici chiar asa ! Daca asta e adevarul "adevarat" ma simt reconfortant. Inseamna ca romanii in general si bucurestenii in special au inceput sa se schimbe, sa redevina "normali", sa recapete comportamentul civic pe care il au cetatenii obisnuiti ai unei capitale europene fata de edilii alesi sa gospodareasca un oras, nu sa il fure.
  • -4 (10 voturi)    
    O sa-l mai vedem noi pe Ciolos in sondaje... (Joi, 17 decembrie 2015, 14:29)

    Felix [anonim]

    ... Dupa ce vine cu refugiatii de gat de la taticu, de la Bruxelles.
  • +3 (5 voturi)    
    lol (Joi, 17 decembrie 2015, 14:35)

    rrat [anonim]

    imi plac aia 0,2% si 0,7% care nu il cunosc pe Basescu si respectiv pe Ponta...

    hâtrii românii...
    • +7 (7 voturi)    
      pai... (Joi, 17 decembrie 2015, 16:46)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui rrat

      aia sint cei care cred ca Iliescu e inca presedinte - nu glumesc
  • +1 (3 voturi)    
    Eu îl văd pe Cioloș pe locul întâi. (Joi, 17 decembrie 2015, 15:02)

    mircea [anonim]

    Tăriceanu,Ponta,Mugur Isărescu,dacă apar cu scoruri bune,înseamnă că nu vrem o schimbare în bine.Și mai sunt jurnaliști care manipulează opinia publică în favoarea unor mândri români ca Ponta,care au făcut țăndări România.Nici-un politician nu merită locul întâi.Nu sunt partide politice care să poată demonstra că sunt ceia-ce spun.PSD sunt o hologramă(o iluzie care se pretinde de stânga dar nu știu să facă manevra la stânga),iar PNL sunt doar o speranță.Restul sunt mafioți din grupuri de interese care profită de democrație pentru propriile interese,făcând jocul cu-i plătește mai bine.Aici DNA ar merita să curețe bine.
  • +1 (3 voturi)    
    Rahaturi (Joi, 17 decembrie 2015, 16:38)

    Ion [anonim]

    Hai ca discutam discutii! Unde s-au facut sonajele? La SRI, FBI, SIE, DIE, DNA, Brussels. Cum poti sa spui ca ai incredere in cineva dupa o luna jumatate. N-am nimic cu Ciolos, pare baiat de treaba, deocamdata, dar inca nu i-se vad sforile, numai se intuiesc. Ramane de vazut dupa ce o sa faca ceva pt. natia asta.
    Deocamdata se lamureste, inca, pe unde se intra si se iese din cladirea guvenului. Cat a fost la Brussels nu s-a vazut nici un reviniment in agricultura Romaneasca, se pare ca in a Frantei a fost. Nu stiu daca-i numai vina lui, banuiesc ca nu. Asa ca lasati-o mai moale cu rahaturile astea de sondaje care nu sunt decat instrumente de manipulare a fraierilor. Daca-i pe asa, ma duc o saptamana prin Ferentari si va aduc un sondaj cu semnaturi in care Vanghelie e pe primul loc.
  • 0 (0 voturi)    
    TENTACULE (Vineri, 18 decembrie 2015, 10:10)

    gianni [anonim]

    Transilvania furată - Caracatiţa verde îşi extinde tentaculele în centrul României
    http://www.cotidianul.ro/centrul-atentiei/transilvania-furata/
  • 0 (0 voturi)    
    ALDE (Vineri, 18 decembrie 2015, 23:02)

    Ion Artemista [anonim]

    Mi se pare normal!
  • 0 (0 voturi)    
    CPT (Vineri, 18 decembrie 2015, 23:04)

    Eftimiu Alex [anonim]

    E si normal ca domnul Tariceanu sa fie clasat atat de sus avand in vedere prestanta si cinstea dansului!