Actualizat acum

Datele GPS arata ca ambulatele private au venit la Colectiv, dar nu au fost lasate sa intervina - tolo.ro

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2015, 8:17 Actualitate | Esenţial

Ambulante la tragedia din Colectiv
Foto: Hotnews
Supravietuitorul de la Colectiv ce a spus ca doua ambulante private au ajuns in zona clubului in seara tragediei a avut dreptate, afirmatiile sale fiind sustinute de datele GPS ale acestora, scrie tolo.ro.

Intr-o emisiune la TVR din 2 noiembrie, Raed Arafat este intrebat in platou daca zvonurile privind ambulanta BGS care ar fi vrut sa intervina, dar nu a fost lasta sunt adevarate.  

"Nu. N-am nicio informatie", raspunde secretarul de stat, care spune si a nu a chemat ambulante private.  

Raed Arafat insista ca nu stie ca masinile de politie sa nu fi lasat vreun privat sa intervina si cand Alin Pandaru, supravietuitor din Colectiv spune ca acest lucru i-a fost spus de martori. 

Gazeta Sporturilor prezinta date GPS care arata ca o ambulanta BGS a incercat de mai multe ori sa intre si a fost refuzata, iar una Sanador a reusit chiar sa treaca de primul cordon inainte sa fie trimisa inapoi. 

Ambele salvari private aveau medic, in conditiile in care, din primele trei masini de la Ambulante Bucuresti doar una avea medic, celelate erau doar cu asistente. 

In articolul scris de Mirela Neag, Razvan Lutac si Catalin Tolontan se mai scrie ca Raed Arafat nu lasa salvarile private sa faca exercitii impreuna cu cele de stat, o sursa din BGS spunand ca privatii "se tem de Raed Arafat si e de notorietate ca ne e ostil".


Citeste mai multe despre   


7634 vizualizari
  • +26 (28 voturi)    
    sa opresti un medic care poate salva o viata (Joi, 17 decembrie 2015, 8:28)

    mnicku [anonim]

    deja tine de domeniul penalului. La o interventia unde o secunda e bariera dintre viata si moarte cineva a avut tupeul sa interzica accesul ambulantei private. De ce ??? pt bani ?
    Ce jeguri , ce jeguri de oameni !!!!!!!!!!!!!!!!!

    ia spargeti monopolul asta
  • -18 (22 voturi)    
    o problemă de lăcomie (Joi, 17 decembrie 2015, 8:29)

    brod [anonim]

    cei care pot face diferența între o intervenție de urgență SMURD și una de pe la BGS, PULS sau alte companii private, vor putea constata că privații pretind numai pentru deplasarea la caz 250 lei, plus manevre, intervenții etc. cea mai banală chemare la un caz ambulator costă apelantul minimum 400 lei!
    probabil că, asemeni celor de la pompele funebre, care pândesc la porțile spitalelor și interceptează transmisiunile unor salvări, și „privații” din 30 oct. mirosiseră afacerea și se prezentaseră, prompt, să culeagă... dacă SMURD-ul ar dispărea, afaceriștii ar avea câmp liber la o speculă care ar ruina mulți oameni și ar putea curma mii de vieți.
    • +18 (20 voturi)    
      Gandire de Gaga (Joi, 17 decembrie 2015, 10:45)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui brod

      Cum poti sa gandesti doar din punct de vedere material un ajutor? Pai cand era vorba de viata si de moarte mai conteaza ce tarife au cei care te ajuta? Cand tu nu esti in stare sa gestionezi dotarea ambulantelor ajunse fara medici si fara achipament corespunzator, este o crima sa vorbesti de banii pe care i-ar cere o ambulanta dotata ce te ajuta. Apoi de unde sti ca ambulantele private nu faceau un gest de caritate? De ce sa ii suspectam pe cei care au fost de buna credinta si au vrut sa ajute? Doar pentru a spala obrazul unui penal? Caci da Arafat devine un penal pentru modul defectuos cum a gestionat interventia de la Colectiv. Sper ca DNA sa ia in calcul neglijenta in servicii si trafic de influenta, prin respingerea privatilor la momentul 0 de ajutor.
    • +7 (9 voturi)    
      USA (Joi, 17 decembrie 2015, 10:50)

      semperfidelis [utilizator] i-a raspuns lui brod

      in USA te ajunge si la $1700 pentru o plimbare de 15 minute pana la spital. http://www.nytimes.com/2013/12/05/health/think-the-er-was-expensive-look-at-the-ambulance-bill.html

      Nu ca asta ar justifica preturile de la noi dar faptul ca ne-am invatat gratis, platita din bugetul de stat, nu inseamna ca refuzi o ambulanta in situatiile de urgenta si cu public.

      Eu cred ca cineva trebuie sa aiba responsabilitatea pentru astfel de decizii. Pentru cazul Colectiv sa refuzi o ambulanta foarte probabil a insemnat ca anumite persoane sa moara.
    • +11 (13 voturi)    
      si situatii exceptionale... (Joi, 17 decembrie 2015, 11:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui brod

      nu se plateste interventia... in caz de dezastru spitalele si serviciile de ambulanta privata intra sub incidenta 112.

      mai mult, ei au venit de buna voie. nu aveau de gand sa ceara bani!
    • +10 (10 voturi)    
      SPUNE-MI CINE ESTI, CA SA STIU DACA TE LAS (Joi, 17 decembrie 2015, 11:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui brod

      SA MA SALVEZI ! Deci tu iti imaginezi ca BGS, daca ar fi fost lasat sa intervina, transporta ranitii in salvari, dupa care, la un timp de, acestia sau familiile lor, in cazul deceselor ranitilor ar fi primit acasa factura cuprinzand c/v transportului si a asistentei medicale, plus consumabile, etc ? Omule, era vorba de o catastrofa, cu valoare de caz de forta majora. In cel mai rau caz, BGS, ar fi cerut plata cotravalorii serviciilor sale, statului roman, prin Ministerul Sanatatii. In cel mai rau caz ! Inteleg ca tu, daca ai fi intr-un astfel de caz de forta majora- Doamne fereste, iti doresc multa sanatate !-ai refuza ajutorul privat de teama costurilor, riscandu-ti, astfel viata ! In fine, e vorba de alegeri personale ! Sa auzim de bine !
    • +5 (5 voturi)    
      lol.. (Joi, 17 decembrie 2015, 16:35)

      za_omu [utilizator] i-a raspuns lui brod

      daca era dna ma-ta acolo te mai interesa aspectul asta? :)
  • +17 (19 voturi)    
    e clar (Joi, 17 decembrie 2015, 8:36)

    The Great Cornholio [utilizator]

    daca e adevarat, atunci si Arafat sa isi de demisia.
    E cusut cu ata alba, incearca sa spele o imagine mult prea patata si nu are coloana vertebrala sa iasa in fata si sa spuna adevarul: ISU a fost depasit de eveniment si este profund corupt.
    • +9 (11 voturi)    
      demisia e prea putin... (Joi, 17 decembrie 2015, 11:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      arafat a mintit pe fata si in cazul apuseniului si in cazul elicopterului smurd...
      trebuia de mult sa plece!
      pe langa asta ar trebui anchetat!
  • +17 (17 voturi)    
    Daca-mi aduc (Joi, 17 decembrie 2015, 8:38)

    Canache [anonim]

    bine aminte, asta a fost si conflictul lui Arafat cu Basescu
    Lumea a ales atunci iar acum cred ca nu se mai gindesc la ce a fost.
  • +13 (15 voturi)    
    Nu-mi plac oamenii (Joi, 17 decembrie 2015, 8:50)

    ha [anonim]

    Nu-mi plac oamenii care refuză concurenţa. Nu înţeleg de ce nu lasă şi privaţii la intervenţii. Poate au doar 1/2 ambulanţe în Bucureşti, dar în acest caz ar fi fost extrem de utile.

    De ce nu accepţi ca la o urgenţă să poţi trimite şi o ambulanţă privată? De ce să fii ostil medicilor din privat? Majoritatea au început tot la stat, pregătirea e aceeaşi. Din câte am înţeles sunt standarde de echipare pentru ambulanţe. Verifici periodic că acele ambulanţe respectă standardele şi totul ar trebui să fie în regulă. Nu?

    Medicover/Sanador/BGS ştiu că au ambulanţe în Bucureşti. Dacă tot există, de ce să nu le folosească?
    • +15 (15 voturi)    
      ba mai mult (Joi, 17 decembrie 2015, 10:46)

      alter_ego2013 [utilizator] i-a raspuns lui ha

      din investigatia lui Tolontan reiese ca au impiedicat si un medic de pe ambulanta SMURD ajunsa intre primele sa intervina pentru ca acesta era cunoscut ca lucrand si la privat (cum fac multi medici in Bucuresti). E incredibil intr-o situatie de viata si de moarte sa refuzi ajutor de la medici si ambulante ajunsi printre primii la locul calamitatii, indiferent de motiv. Cu atat mai grav daca motivul este unul de ambitie, orgoliu sau interese meschine.
      La fel cum au refuzat medici si medicamente din partea spitalelor private, la fel cum au refuzat in prima faza transferul pacientilor la spitale din strainatate. Totul pentru a proteja sistemul public si mai ales functiile unor demnitari carora le tremura fundul sa nu-si piarda scaunul.
    • +9 (9 voturi)    
      stiu pe cineva... (Joi, 17 decembrie 2015, 11:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ha

      care a sunat la 112 si i-a venit ambulanta privata (fara sa trebuiasca sa plateasca sau ceva).
      cand nu fac fata 112 poate chema si privatii...

      astea fiind spuse cu atat mai mult nu inteleg de ce dracu nu i-au lasat acum!
  • +11 (13 voturi)    
    Arafat nu vrea concurență. (Joi, 17 decembrie 2015, 8:51)

    mircea [anonim]

    Este mai simplu când deții monopolul.Faci pe nebunul când vrei și obții totul.Ce mândru trebuie să fii când vezi lumea la picioarele tale!Pe banii lor stau îngenuncheați și depind de tine!Apropo,descurcă cineva ițele SMURD-Fundația SMURD?Am impresia că Arafat cândva pleca,va pleca cu tot cu SMURD.Și vom rămâne proști.Sau suntem.
  • +11 (13 voturi)    
    Veșnicul Arafat (Joi, 17 decembrie 2015, 8:57)

    un Revoltat [utilizator]

    No comment...
    Asta este stilul consacrat al lui Arafat, care toți il țineți in brațe ...
    Nu ma astept sa fie schimbat, cu altul mai bun, (nici) dupa acest eveniment!
  • +12 (12 voturi)    
    Stat criminal (Joi, 17 decembrie 2015, 8:57)

    valahiandusk [utilizator]

    Tinerii aia au fost omorati a doua oara de sistemul condus de Arafat si Banicioiu
  • +12 (12 voturi)    
    . (Joi, 17 decembrie 2015, 8:57)

    adi [anonim]

    Asta în condițiile în care mulți au plecat cu mașinile oamenilor de pe acolo sau cu taxiurile.
  • +13 (13 voturi)    
    DOAR IN ROMANIA LUI ARAFAT SALVAREA UNUI OM (Joi, 17 decembrie 2015, 10:34)

    Susufler0 [utilizator]

    DEPINDE DE FORMA DE PROPRIETATE A AMBULANTEI ! Inca o minciuna prin omisiune a lui Arafat demontata cu probe ! Cate or mai fi ? PS. Si de data asta sunt doua probe ce se coroboreaza !
  • +7 (7 voturi)    
    DEMISIA aRAFAT !!! (Joi, 17 decembrie 2015, 11:20)

    liviu_ [utilizator]

    pe langa asta ANCHETAREA aRAFAT!!!
    nu dealta dar e a nustiu cata oara cand omu asta ne minte in fata
    de ce nu ii lasi sa intervina?! nu e ca si cand aia de stat s-au descurcat excelent ....
  • +5 (5 voturi)    
    Incet si sigur (Joi, 17 decembrie 2015, 11:46)

    miohaiham [utilizator]

    Isi da in petec si garoiul asta....
  • -5 (7 voturi)    
    stiri si realitate (Joi, 17 decembrie 2015, 13:55)

    Cu bun simt [anonim]

    1. Datele GPS arata ca masina ambulantei a fost acolo.
    Datele GPS nu spun nimic despre cine si cum a fost lasat sau nu sa intervina (adica poate chiar sa faca o resuscitare la fata locului, in timp ce masina putea sta degeaba).

    2. Arafat nu era in fata la Colectiv, sa accepte sau sa respinga pe cineva. Deci: CINE nu i-a lasat? Cu nume si prenume.

    3. Ce cod a dat dispeceratul 112 acestui eveniment cand el a fost raportat? Asteptam in continuare inregistrarea PRIMULUI apel (pe care l-a dat o tanara) si dorim sa vedem cum au fost facute inregistrarile in system.
    • +4 (4 voturi)    
      deci... (Joi, 17 decembrie 2015, 17:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cu bun simt

      era si pe o filmare o ambulanta privata acolo... sanador daca tin bine minte... din seara aia nu am mai vazut acea filmare

      privatii au spus ca si-au oferit ajutoru etc....
      arafat a spus ca nu e adevarat...
      la cat a mintit arafat (elicopteru smurt, apuseni) tind sa cred ca e ruda cu ponta...

      pe langa asta sunt foarte multe voci care spun ca arafat vrea sa controleze TOT...
      ar trebui cercetat foarte serios acest fapt... nu e prima data cand arabu o da in bara!

      da faptul ca ambulantele erau acolo nu inseamna decat fix ca erau acolo ... dar asta trebuie cerccetat serios... ori la cate semne de intrebare sunt, la cat am fost mintiti cu acest incident (si sint convins ca suntem mintiti in continuare), la cati oameni au fost amenintati sa taca din gura... mie tare imi e ca sunt acolo mult mai multi cheleti ascunsi in dulap decat credem noi!
  • -8 (8 voturi)    
    ... (Joi, 17 decembrie 2015, 14:16)

    ana [anonim]

    Informatie extrem de importanta!
    Se observa ca totul a fost cusut cu ata alba. Cum puteau sa intervina alte ambulante, straine de inscenarea pusa la cale de pradatorii psihopati judeo-masoni? E clar pentru toata lumea acum. Iar mortii vor fi 66 la numar chiar in ziua de Caciun, ca deh, este vointa bafometanilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Lege si prim ajutor (Vineri, 18 decembrie 2015, 14:40)

    anonim [anonim]

    Sa incercam sa ne rezumam la '"preturi". In caz de urgenta orice firma de ambulanta privata este drept raspunzatoare PRIN LEGE de acordarea primului ajutor a victimei(lor) fara a avea drept scop urmarirea scopului financiar de acoperire al costurilor.

    Deci: in acest caz fie ca e vorba de BGS sau SANADOR, ei fiind dotati cel putin cu medic pe ambulanta, acestia ca si firma, odata ce au trimis acele autospeciale la fata locului , au facut-o din act de caritate si nu cu scop de recuperare al renumeratiei (fie ea de la stat). Nimeni din afara acestora nu cunosc actele de caritate oferite catre anumite terte persoane cu neajunsuri, familii nevoiase la care au participat.

    Cei care fac parte din sistemul de URGENTA inteleg acest lucru, pentru ca in sufletul lor nu doresc decat sa isi ofere tot sprijinul in a-si ajuta aproapele.