Adrian Nastase despre scandalul retrocedarilor in care este implicat fostul sau sef de cabinet, Remus Truica: Totul a inceput cu legea promovata in 2005 de Monica Macovei

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2015, 12:48 Actualitate | Esenţial

Toate scandalurile de retrocedari sunt legate de aplicare unei noi legi in domeniu promovata de Monica Macovei si adoptata prin asumarea raspunderii in fata Parlamentului in 2005, a sustinut joi Adrian Nastase, intrebat de ziaristi cum comenteaza retinerea fostului sau sef de Cabinet, Remus Truica.

"Cred ca ar trebui sa reflectam cu totii, unii mai mult decat altii, la efectele legii din 2005 privind reforma in materia retrocedarilor si sa vedem daca acel punct de plecare nu a fost cel care a determinat tot felul de demersuri, unele absolut aberante, cu zeci de mii de hectare retrocedate si toata povestea cu drepturile litigioase", a spus Nastase, la iesirea de la Parchetul General, unde a fost audiat ca martor in dosarul Mineriada.

"O gandire mai atenta ar trebui sa se indrepte spre aceasta lege promovata de Monica Macovei in 2005 si care a schimbat structurile din domeniul justitiei si structurile din domeniul proprietatii", a subliniat fostul prim ministru.

In ceea ce il priveste pe Remus Truica, fostul sau sef de Cabinet, "din cate inteleg multe dintre activitatile lui s-au derulat dupa 2004 in niste conditii pe care nu pot sa le judec pentru ca nu le cunosc", a sustinut Nastase.

"Cred in continuare ca solutia in Romania nu e sa alergam dupa persoane si eventual sa identificam vinovati chiar daca e o procedura fireasca. Sunt lucruri mai importante, mai grave care ar trebui sa isi gaseasca solutia", a mai spus el.

Reamintim ca Remus Truica a fost retinut pentru 24 de ore de procurorii DNA, fiind acuzat de constituirea unui grup infractional organizat, trafic de influenta, spalarea banilor, complicitate la abuz in serviciu daca functionarul a obtinut pentru altul un folos necuvenit cu consecinte deosebit de grave si dare de mita, in dosarul privind retrocedarea in natura a Fermei Baneasa catre Paul Lambrino si firma cesionara (controlata de Remus Truica si grupul infractional constitutit), in care statul roman ar fi fost prejudiciat cu 135,8 milioane de euro (500 milioane de lei).


Citeste mai multe despre   









6974 vizualizari
  • +26 (26 voturi)    
    Mi se poare corect (Joi, 10 decembrie 2015, 12:55)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    ca Monica Macovei să fie vinovata pentru ca unul ca Truica a furat . Nu ? De fapt năstase , truică , ponta , dragnea si alti psd-isti sunt absolut nevinovati , niste ingeri pe acest pământ , toate relele din aceasta tara se datoreaza lui băsescu , macovei si boc . Cât timp , tu ca partid ai de 25 de ani scoruri peste 30-35 % la alegeri , poti să spui ce vrei .
  • +5 (13 voturi)    
    Hopaaaa! (Joi, 10 decembrie 2015, 13:00)

    comentatordiletant [utilizator]

    Macovei e de vină că a schimbat legea, așa că cei care oricum ar fi furat cât le-ar fi permis lacunele din legea veche au putut să fure mai mult și au înfuriat mai mult opinia publică. Păi nu era mai bine să nu se retrocedeze nimic? Ba chiar era mai bine să nu facem nici o revoluție, așa clasa politică ar fi rămas nealterată, sinecurile s-ar fi moștenit din tată/mamă-n fiu/fiică sau s-ar fi dat la schimb, n-ar mai fi fost nimeni să-i bage în cap poporului că e nevoie de schimbare și că corupția e ilegală.
    • +7 (7 voturi)    
      Exact, a fost o capcana pentru Macovei! (Joi, 10 decembrie 2015, 14:47)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      Dar s-a transformat intr-o capcana pentru hotii cu drepturi litigioase false!

      Statul a fost foarte amabil, si cei 4 functionari care s-au plimbat in excursia lui Truica trebuie sa fie colegi de celula mafia lui Nastase!

      Dar daca ma gandesc mai bine, Macovei a modificat legea dar ne-a scapat de pradatorii mafiei Nastase!

      Un alt cadou grecesc a fost si creditul BRD!

      La multi ani, cu executare ! Mon amour!
  • -7 (11 voturi)    
    restitution in integrum... (Joi, 10 decembrie 2015, 13:07)

    demaGOGU [utilizator]

    ...a deschis larg usa businessului cu drepturi litigioase.

    restul e istorie.
    • +8 (8 voturi)    
      Monica a facut legea, Nastase (Joi, 10 decembrie 2015, 13:19)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      a oferit infrastructura si aplicarea :).
  • +14 (14 voturi)    
    POLITICIENILOR, LUATI LECTII DE TUPEU ! (Joi, 10 decembrie 2015, 13:26)

    Susufler0 [utilizator]

    Gata, a identificat Nastase cine este vinovatul principal, cui trebuie sa-i ceara socoteala toti, cumparatorii de drepturi litigioase, toti, afaceristii, samsari de terenuri, toti functionarii publici responsabili cu retrocedarile, toti procurorii si judecatorii care au judecat stramb procese civile sau procese penale in legatura cu retrocedarile si care infunda acuma Beciul Domnesc sau puscariile precum si toti cei care fac parte din categoriile enumerate mai sus si care in viitor vor popula Beciul si puscariile tarii. Nici nu putea identifica o alta persoana decat cea pe care, dupa Basescu, o uraste cel mai mult. Incredibil tupeul acestui ins care l-a avut sef de cabinet pe Remus Truica. O avea ceva emotii tovarasul Nastase si si le mascheaza sub tupeul nemarginit afisat acum ?
  • +7 (7 voturi)    
    ha ha (Joi, 10 decembrie 2015, 13:41)

    Cata79 [utilizator]

    mai apare si expiratu asta pe la tv...
  • -13 (15 voturi)    
    cercurile lui basescu au facut mult rau tarii (Joi, 10 decembrie 2015, 13:48)

    Radu [anonim]

    Mi se pare ca mai toate legile si deciziile aberante in ultimii 25 de ani apartin partidelor asa zise de dreapta, in frunte cu aripa extremista a PDL, macovistii.
  • +7 (7 voturi)    
    Opinie (Joi, 10 decembrie 2015, 14:43)

    george [anonim]

    Cam ce valoare mai are opinia unui puscarias si hot dovedit?
    De ce i se mai cere parerea acestui infractor?
    • +3 (3 voturi)    
      Ai două variante: (Joi, 10 decembrie 2015, 15:07)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui george

      1) Nu i-a cerut-o nimeni, se bagă singur în seamă și unii mai slabi de înger pun botul și-l popularizează
      2) Sunt încă mulți pentru care PSD = raiul pe pământ (iar asocierea cu PSD-ul are rolul indulgențelor medievale), și în al căror număr stau audiențele mass-media românești - deci sunt serviți cu ce le place pentru a nu dezerta la concurență.
  • +6 (6 voturi)    
    Mare jurist (Joi, 10 decembrie 2015, 15:21)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Rationament de profesor universitar. Hotii au furat pentru ca s-a dat o lege. Probabil asa explica "finul intelectual" nastase de ce a furat si el din greu "pentru ca s-au dat legi si acestea fiind multe a trebuit sa fur din greu". Numai greata si dispret fata de astfel de "valori".
  • +1 (1 vot)    
    Daca Truica e multi multi milionar.... (Vineri, 11 decembrie 2015, 10:16)

    Gaspar [anonim]

    Daca Truica, tucalarul lui Nastase, sclavul lui cat timp era Prim Ministru, ce lua ce pica de la masa sefului, este multi milionar cu sute de milioane de euro, Seful lui, Nastase, oare de cate ori este miliardar????