Guvernul Ciolos ramane la decizia initiala: fara bani pentru constructia de biserici

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2015, 17:35 Actualitate | Esenţial

Catedrala Mantuirii Neamului, fara bani de la buget in 2016
Foto: Hotnews
Purtatorul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu, a declarat miercuri ca in proiectul de buget nu exista alocari explicite pentru constructii de biserici. Suciu a mai spus ca alocari pentru constructia de biserici vor fi facute "in masura posibilitatilor", potrivit Agerpres. El a adaugat ca Executivul a prevazut bani pentru culte in bugetul 2016 prin cresterile de salarii.

"Va pot garanta ca declaratia premierului legata de alocarea pentru culte ramane ferma, si anume: in masura posibilitatilor vom face asemenea alocari. Asta inseamna ca, in acest moment, alocari de constructii special pe linie bugetara nu exista. Avem toata deschiderea pentru asemenea alocari, daca vom avea resurse, daca exista consens si daca exista mai ales finantarea pentru asemenea obiective, dar, in acest moment, nu avem o linie bugetara explicita pentru constructii pentru biserici", a declarat Dan Suciu intr-o conferinta de presa la Palatul Victoria, intrebat daca in proiectul de buget sunt alocari pentru culte.

Reamintim ca proiectul de buget pus in dezbatere publica vineri, 4 decembrie, nu prevedea alocari de bani pentru constructii de biserici. Reactia initiala a purtatorului de cuvant al Patriarhiei Romane a fost una de dezamagire.

Ulterior, premierul Dacian Ciolos a avut o convorbire telefonica cu Patriarhul Daniel si, potrivit unui comunicat de presa, i-a transmis sefului Bisericii Ortodoxe Romane ca Guvernul va asigura finantare pentru proiecte de investitii importante "in functie de posibilitati".

Proiectul final de buget 2016 a fost adoptat astazi si, potrivit declaratiilor purtatorului de cuvant al Guvernului, el pastreaza decizia initiala, de a nu aloca fonduri pentru constructia de biserici.










10464 vizualizari
  • +33 (39 voturi)    
    Traiasca Ciolos! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 17:50)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Primul premier al Romaniei care nu are coloana vertebrala din cauciuc!

    Daca ar intra in politica, l-as vota!
  • +30 (40 voturi)    
    mai pot astepta bisericile (Miercuri, 9 decembrie 2015, 17:54)

    rov [utilizator]

    sa facem spitale si gradinite prima data!
  • +20 (26 voturi)    
    +1 (Miercuri, 9 decembrie 2015, 18:06)

    ipolitic [utilizator]

    Ein Mensch-ein Wort.
  • +30 (38 voturi)    
    dovada de verticalitate (Miercuri, 9 decembrie 2015, 18:08)

    outside_the_wall [utilizator]

    Vazand comunicatul de presa de acum cateva zile, incepusem sa am indoieli de verticalitatea lui Ciolos. E o decizie excelenta! Gata cu pomana!
  • +29 (37 voturi)    
    Foarte bine !!! Lacomia... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 18:14)

    gigiN [utilizator]

    ....BOR-SRL ,condusa de catre "omul de afaceri"daniel trebuie sanctionata !!! Chiar nu le ajunge averea BOR de circa 2 miliarde de euro ?? Ca,de caritate,nici vorba !!
  • +19 (27 voturi)    
    Bravo Ciolos (Miercuri, 9 decembrie 2015, 18:21)

    coco04 [utilizator]

    In sfarsit un om cu picioarele pe pamant si nu cu capul in ceruri.!
  • +23 (31 voturi)    
    Slavă Domnului! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 18:32)

    Alexei___ [utilizator]

    :)
    • +4 (6 voturi)    
      hahahahahahahaha (Miercuri, 9 decembrie 2015, 20:09)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Alexei___

      you're killing me :)))
  • +22 (30 voturi)    
    Pentru Ciolos, (Miercuri, 9 decembrie 2015, 18:42)

    unde_esti_tu_tzepes_doamne [utilizator]

    nota 10/10 pentru aceasta decizie
  • -21 (29 voturi)    
    Demagogie pură (Miercuri, 9 decembrie 2015, 18:48)

    Sergiu [anonim]

    Da sigur au toată deschiderea ...
    Hai serios?

    Ziceți clar că nu dați bani pentru că ați mărit în alte părți.
    Că salariile crescute cu 10% sunt mai importante că nu știu ce sau altceva e mai important...

    Ok, nu se fac biserici ok, dar facem teatre, cinematografe, săli de spectacol, biblioteci? Unde mai oferi omului un spectacol de 2 ore?

    Nu bine-nțeles că nu guvernul ne vrea îndobitociți cu TV-ul sau internetul...
    • +7 (9 voturi)    
      ""Unde mai oferi omului un spectacol de 2 ore" (Miercuri, 9 decembrie 2015, 20:12)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Sergiu

      Programeaza-ti intrarile la Camera deputatilor si ai sa vezi circ gratis.
    • +7 (9 voturi)    
      n-am inteles (Miercuri, 9 decembrie 2015, 22:51)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Sergiu

      fi mai explicit. ce te nemultumeste? au crescut salariile. bun! si daca ar fi de ales intre alocare pentru biserica si cresterea nivelului de trai al unor oameni, eu sunt pentru oameni. asa vor avea mai multi bani pentru consum, dar si pentru botezuri si inmormantari. si pentru pomeni, daca asta te intereseaza cumva. nu ma lua cu ateismul, ca te injur. sunt ortodox din tata in fiu, cum se spune. merg la biserica si chiar cred. nu sunt fals. vrei teatre si cinematografe? de cand nu ai mai fost la teatru sau la cinematograf? cat se mai umple salile alea? eu stiu Flamura, cu 900 de locuri, plina ochi. acum? cine te indobitoceste cu internetul sau cu tv-ul? ce tu nu stii ce cauti pe internet sau nu stii la ce te uiti la tv? eu stiu. si este alegerea mea.
  • +24 (36 voturi)    
    DE ACORD! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 18:56)

    Freeman [anonim]

    De ce sa suporte ateii, agnosticii si alte categorii de cetateni care nu au nimic in comun cu religia si cu superstitiile, din taxele pe care le platesc, salariile uriase ale barbosilor talibani, acumularea de bogatii de catre biserici si constructia de catedrale, moschei si alte locuri de inchinaciune unor himere... e de preferat ca banii respectivi sa fie folositi in scop social, umanitar, in constructia de spitale, pentru iluminarea, educatia populatiei si constructia de scoli, in lucrari de infrastructura de orice fel... daca biserica are menire sociala, poate colecta bani de la credinciosii sai, in acest scop... dar cel putin BOR nu pare sa fie interesata de astfel actiuni caritabile... Iar daca religiosii doresc mai multe locuri de inchinaciune, sa le construiasca pe banii lor... oricum toate bisericile vor ajunge malluri culturale, biblioteci, cafenele in 20 de ani, asa cum se intampla in Occident acum... ILUMINISMUL occidental din secolul XVIII ajunge abia acum in Romania, dupa 300 de ani, dar niciodata nu e prea tarziu...
    • +5 (7 voturi)    
      plus (Miercuri, 9 decembrie 2015, 20:14)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Freeman

      si in plus platesc si catolicii, reformatii, evanghelicii, penticostalii, luteranii, unitarienii, baptistii, islamistii, mozaicii etc
  • +15 (25 voturi)    
    Minut de stiinta contra ora de religie (Miercuri, 9 decembrie 2015, 19:07)

    Trojan.H [utilizator]

    Daca s-ar desfiinta si ora de religie as fi de acord sa renuntam la "minutul de stiinta".
  • -16 (28 voturi)    
    Pana maine...sau pana saptamana viitoare (Miercuri, 9 decembrie 2015, 19:15)

    newlook [utilizator]

    Pana maine...sau pana saptamana viitoare.
    • +5 (7 voturi)    
      un calduros Pasol na.. (Miercuri, 9 decembrie 2015, 19:31)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Daca nu aveti nimic de comentat e bine sa aruncati cu ceva dubii nu?
      multumim Sputnik pentru calitatea indoielnica a angajatilor
    • 0 (2 voturi)    
      Nu ... pana la a doua rectificare bugetara. (Miercuri, 9 decembrie 2015, 20:33)

      OSA [anonim] i-a raspuns lui newlook

      Este logic. Problema este catedrala, nu celelalte lacase de cult. Catedrala este o investitie strategica inceputa si care trebuie terminata. Cum? A spus MF ca vor fi mutati banii, de unde nu se fac investiti (ex. transporturi), acolo unde se impune.
    • +1 (3 voturi)    
      Rectificare bugetara . . . (Miercuri, 9 decembrie 2015, 21:51)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Concluziile gresite dauneaza grav increderii. Daniel saracul zice ca vrea retrocedari din 1863. Rabdare si tutun.
  • 0 (2 voturi)    
    eheeee (Miercuri, 9 decembrie 2015, 19:25)

    Nevermind [utilizator]

    Sa vedem daca trece de parlament in forma asta. Ca acolo se da fara numar pentru infrastructura ortodoxa a tarii...
  • +2 (6 voturi)    
    Intram si noi in normalitate? (Miercuri, 9 decembrie 2015, 19:38)

    dandra [utilizator]

    60% dintre romani au wc ul in curte dar au biserici cu acoperis de aur.
  • +2 (4 voturi)    
    DACA SUNTEM NORMALI ... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 19:55)

    arheopterix [utilizator]

    Nu putem sa nu observam discrepamta grosolana intre scopurile declarate (ipocrit ) de innalt prea imbuibatii din ierarhia BOR si realitatea publica cunoscuta de noi toti . Poate acum cu 4 -500 de ani intarziere , vom urma si in aceasta directie , exemplul tarilor la care ne uitam cu jind .E un mare avantaj sa fii in coada turmei , nu trebue sa-ti bati capul sa inventezi apa calda ! ...Poporul roman cunoscut pentru acel ``lasa-ma sa te las ``are din cand in cand (destul de rar ) si sclipiri de geniu , in care face exact ce trebue si asta ne-a asigurat supravietuirea . Cine stie ...poate o fi cazul acum .
  • +4 (6 voturi)    
    insolventa gheneralilor (Miercuri, 9 decembrie 2015, 20:00)

    caporal in rezerva [anonim]

    bag sama ca nu-i pasa de gheneralii care faceau afaceri cu biserica ecumenica a lui Danutz, via firmele de constructii ale ma$oneriei dambovitene...
    va cam paste insolventa bajeti...
    da' las' c-aveti din ce trai, bashca pensiile mari, de la bujet
    cand ma gandesc ce generosi au fost motoriceanu si dragnea cu DannyBusiness$$...brutal de generosi...
  • 0 (4 voturi)    
    "fara bani pentru constructia de biserici" (Miercuri, 9 decembrie 2015, 20:10)

    IancuJianu [utilizator]

    Si fara alocatie bugetara pe ntru cele functionala deja, plus impozitele cuvenite asa cum suporta fiece muritor de rind. Daca legea e la fel pentru toti, apai sa fie la fel pentru TOTI.
  • +2 (4 voturi)    
    FĂȚĂRNICIA LUI IUDA (Joi, 10 decembrie 2015, 9:25)

    Ștefan [anonim]

    Se închide spitalul din Pucioasa, specializat în recuperare. Hai, ăia cu sloganul ”Vrem spitale nu catedrale”. Ieșiți în stradă și protestați, dacă vă pasă. Fățarnicilor! Intoleranți și anti-ortodocși.
  • +3 (3 voturi)    
    Excelentă veste ! (Joi, 10 decembrie 2015, 9:36)

    Tescovin [utilizator]

    La cât de disproporționat este raportul între gălăgia pe acest subiect și banii care sunt efectiv în discuție, era decizia firească și de bun-simț.
    Acum aștept cu nerăbdare inaugurarea puzderiei de spitale care se vor construi cu banii astfel economisiți.