40 de zile de la tragedia din clubul Colectiv. Rudele unor victime vor sa dea statul in judecata

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2015, 8:27 Actualitate | Esenţial

Miercuri, se implinesc 40 de zile de la tragicul incendiu din clubul Colectiv in urma caruia 60 de tineri au murit. La ora 12.00, in fata clubului din Bucuresti, mai muti preoti vor oficia o slujba de pomenire in memoria celor ucisi de flacari.

Slujba va fi oficiata de Preasfintitul Parinte Timotei Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor, impreuna cu un sobor de preoti si elevi ai Seminarului Teologic Ortodox Bucuresti.

Intre timp, rudele mai multor tineri care au scapat cu viata in noaptea de 30 octombrie, dar au murit apoi in spital dupa incendiu vor sa dea statul in judecata, potrivit Digi24.

Acuzatiile lor se indreapta catre fostul ministru al Sanatatii Nicolae Banicioiu si catre secretarul de stat Raed Arafat.

Parintii cred ca tinerii ar fi avut o sansa daca institutiile statului cereau ajutor extern mai devreme.

"Reprezentantii Ministerului Sanatatii spun ca sunt convinsi ca au facut tot ce s-a putut pentru toti pacientii.Cred ca durerea enorma pe care o traiesc ii poate determina sa o faca, si justitia isi va face treaba. Am trait intens mai degraba ca si doctor in mijlocul colegilor ca au facut foarte mult, enorm, tot ce s-a putut, Ministerul Sanatatii si Guvernul a sprijinit maximum efortul de ingrijire a acestor bolnavi", a spus Dorel Sandesc, secretar de stat in Ministerul Sanatatii.










2704 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Da este corect, doar ca institutiile platesc (Miercuri, 9 decembrie 2015, 10:00)

    pedepsitorul [utilizator]

    Da este normal sa fiti despagubiti pentru tragediile si suferintele cat si invaliditatile cu care au ramas multe victim, dar sa ceri de la Statul Roman este un gest de lasitate , pentru ca cei care trebuie sa plateasca atat moral cat si material sunt toti angajatii si administratorii statului care isi primeau salarii !

    La fel ca in multe alte cazuri, Statul despagubeste dar iar angajatii netrebnici primesc taiere de salariu 10% pe 3 luni... Apoi Statul nu se mai indreapta sa recupereze pagubele de la angajatii criminali!

    Unde este dreptatea?
  • +2 (6 voturi)    
    nu e de acum exagerat... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 10:06)

    catalin060666 [anonim]

    de ce nu ne sensibilizam la fel la zecile de copii bolnavi de cancer si care nu au privilegiul sa plece in strainatate sa se trateze.....cand te duci intr-un loc aglomerat exista zeci de riscuri inclusiv al unui incendiu...trebuie sa te pazesti singur pana sa te pazeasca altcineva.....
  • 0 (4 voturi)    
    nu stiu ce a fost acolo, dar: (Miercuri, 9 decembrie 2015, 10:38)

    Ionel [anonim]

    mi se pare ca acesti oameni trec de limita bunului simt. S-au cheltuit milioane de euro cu tratamentul lor in strainatate, privilegiu de care nu se bucura ceilalti bolnavi, multi dintre ei cu accidente la locul de munca, nu la distractie.
    • -1 (3 voturi)    
      Problema nu se pune chiar asa. (Miercuri, 9 decembrie 2015, 12:04)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

      Ca esti la distractie sau la munca, statul 's-a obligat' sa minimizeze aceste riscuri prin institutiile sale. Acolo a gresit statul prin angajatii sai. Deci statul ar trebui sa plateasca si sa-si recupereze prejudiciul de la angajatii care au gresit.
      In rest sunt de acord cu tine.
  • -2 (4 voturi)    
    Ce are a face scula cu prefectura ??? (Miercuri, 9 decembrie 2015, 11:32)

    andreesanu [utilizator]

    Au mers sa se distreze ca intrarea era gratis !!!,au suferit consecintele ireponsabilitatii organizatorilor.
    NU STATUL A ORGANIZAT DISTRACTIA .
    S-au vazut indivizi morti din lacomie !!!,s-au dus la pomana si au manat pina li s-a facut rau !!!,asta nu inseamna ca este vimovat cine i-a pus mancarea pe masa !!!
    Unii romani chiar nu mai gindesc deloc.
    • +2 (2 voturi)    
      de exemplu, matale nu gandesti (Miercuri, 9 decembrie 2015, 12:20)

      htrs [anonim] i-a raspuns lui andreesanu

      nu s-a dus nimeni la pomana, iar statul e obligat sa asigure conditii civilizate. Nu se gandeste nimeni cand intra intr-un club la iesiri de urgenta, extinctoare & shit. Era treaba statului sa verifice asta.
      In rest, scoateti-va capul din koor si ganditi, pt ca data viitoare s-ar putea sa fiti chiar voi
      • -2 (2 voturi)    
        gandesti tu si pentru altii (Miercuri, 9 decembrie 2015, 12:40)

        catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui htrs

        si ce-ai vrea sa mai faca statul?crezi ca daca erau extinctoare la cum a fost incendiul faceau ceva cu ele?...faceau un mare că..at...pana nu ne invatam sa ne pazim singuri fundul sa nu mai dam totul in vina statului...pe scurt acolo au fost niste patroni dornici de imbogatire..niste oameni care au minimizat pericolul unor incidente variate care se pot produce in aglomerari de oameni...si mai ales in spatii inchise...crezi ca daca era la usa un afis mare prin care se spunea ca nu sunt iesiri de incendiu si extinctoare nu mai intrau acolo?mai ales ca era intrare libera..si ce ne mai place cand ceva e moca...
      • -1 (1 vot)    
        anonimule cand ai sa-ti porti de grija ??? (Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:35)

        andreesanu [utilizator] i-a raspuns lui htrs

        Nu sunt destui 26 de ani ca romanii sa -si poarte de grija singuri !!!,ei inca mai cred ca trebuie altii sa -i pazeasca ,sa le dea de mancare , sa-i bage intr-un serviciu.
        Azi cum iti asterni asa dormi !,ce-ti pui in traista aia maninci !!!,nu vezi pragul de sus !!!,da cu capul pina te trezesti .Fiecare sa-si duca crucea .
    • -1 (1 vot)    
      nu-ti mai bate gura ca nu ai cu cine.. (Miercuri, 9 decembrie 2015, 12:42)

      catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui andreesanu

      nu stiu daca e sigur dar am inteles ca multi din raniti nici macar nu aveau asigurarea aia de sanatate de rahat..de 50 de lei pe luna...nu spun de studenti ca aia sunt asigurati prin lege..si daca e asa de ce a trebuit sa se suporte toate cheltuielile..daca nu esti asigurat ai voie doar la asistenta de urgenta...parca 3 zile de spitalizare si dupa aia pa.....