Tanarul suspectat de propaganda jihadista a trecut la islam in urma cu doi ani: Multumesc lui Allah ca m-am oprit de la toate relele - fumatul, alcoolul, drogurile

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2015, 16:19 Actualitate | Esenţial

Tanarul de 17 ani suspectat de propaganda jihadista a renuntat in urma cu doi ani la religia crestin-ortodoxa si a trecut la cea islamica si mergea frecvent "la o biserica musulmana", el provenind dintr-o familie destramata, tatal sau fiind recent eliberat din penitenciar, scrie Mediafax.

Familia tanarului, elev in clasa a XI-a la Liceul Tehnologic Auto din Craiova, spune ca acesta a renuntat in urma cu doi ani la religia crestin-ortodoxa si a trecut la cea islamica.

De asemenea, bunicul baiatului afirma ca acesta mergea frecvent "la o biserica musulmana".

"Am aflat de doi ani, de atunci stiu povestea, ca s-a dus la biserica asta. Se ducea acolo, eu de unde sa stiu ce facea ... se inchina. Am aflat ca o tine intr-una asa, ca face 18 ani si ca pleaca la Israel. De azi dimineata, de la sase sunt terminat. Strang actele, cartile (n.r. - procurorii). Ne zicea ca ii place si tot neamul a incercat sa il convinga sa renunte, dar nu voia. Stiam ca se duce de doi ani la o biserica si ziceam ca decat vagabont prin curte, mai bine se duce la o biserica, dar habar nu aveam ce biserica. Abia am aflat ca e musulmana", a declarat bunicul tanarului.

Reprezentantii Inspectoratului Scolar Judetean Dolj sustin ca tanarul nu avea un comportament suspect in timpul orelor de curs.

"Este o ancheta in derulare a organelor de cercetare si nu va pot spune decat ca in timpul orelor de curs nu a avut activitati de acest gen (n.r. - propaganda jihadista)", a declarat, marti, Lavinia Craioveanu, inspector scolar general al ISJ Dolj.

Baiatul provine dintr-o familie destramata, mama sa fiind angajata la Regia Autonoma de Transport Craiova, iar tatal sau fiind eliberat recent din penitenciar.

Tanarul de 17 ani, din Craiova, a fost ridicat, marti, de anchetatori, care au probe ca acesta ar fi transmis, prin internet, mesaje de sustinere a gruparii jihadiste si filme in care erau prezentate decapitari, au declarat surse apropiate anchetei.

Potrivit surselor citate, anchetatorii au facut perchezitii la locuinta acestuia in baza informatiilor ca acesta ar face propaganda jihadista, prin mesaje transmise pe internet.

Tanarul a fost ridicat si dus la audieri, iar de la locuinta sa au fost ridicate documente, materiale de propaganda jihadista si sisteme informatice.

Anchetatorii au informatii ca tanarul promova in mod sistematic, in mediul virtual, prin intermediul platformelor online, mesaje de sustinere a organizatiilor teroriste, filme in care erau prezentate decapitari ale unor persoane capturate de membri ai gruparii ISIS, dar si materiale video cu mesaje de amenintare si folosire a unor mijloace de natura sa puna in pericol viata si integritatea persoanelor, au precizat sursele citate.

Pe blogul Gazda Islamica, tanarul povesteste cum a devenit musulman:
"Am avut un prieten pe nume Omar Hamadi (...) care stapanea bine limba romana. (...) Mi-a spus despre evenimentele care au avut loc in Siria si pentru ca am trai intr-o tara europeana nu am auzit despre aceste evenimente vreodata si, cand am aflat ce s-a intamplat cu el, m-am dus sa fac unele cercetari pe aceasta tema".

El spune ca a urmarit pe internet evenimentele din Siria si ca intr-o prima inregistrare a putut vedea armata lui Bashar al-Assad, care l-a socat.

"Dupa cinci luni de cercetare, am aflat ce s-a intamplat in Siria si ca nu reprezinta Islamul si apoi am incercat sa gaseasc musulmanii din Craiova/Romania si ii multumesc lui Allah ca am gasit-o pe sora (Damian Maya)", afirma baiatul.

Tanarul mai spune ca i-a povestit acesteia despre informatiile obtinute si i-a spus ca vrea sa stie mai multe despre Islam, pentru a deveni musulman.

"Ii multumesc lui Allah, a fost de acord sa ma invete cum sa devin musulman si dupa trei luni de predare a Islamului am devenit un alt om, un musulman. (...) Multumesc lui Allah ca m-am oprit de la toate relele, cum ar fi fumatul, alcoolul, drogurile (...)", mai scrie tanarul.

El mai povesteste ca i-a spus mamei sale despre cat de frumos este sa fii musulman si au avut o discutie indelungata pe aceasta tema. De asemenea, spune ca a avut de ales intre relatia cu tatal sau si islamism si a ales "viata cu Allah".

"Am ales viata mea cu Allah. (Tatal meu - n.r) mi-a spus o multime de cuvinte dure, ca nu sunt fiul sau si ca el nu a avut niciun fiu. Acum, eu locuiesc cu bunicul meu si bunica mea", mai scrie baiatul.

Tanarul povesteste si despre planurile sale, dupa ce va implini 18 ani
: "La 18 ani, dupa finalizarea studiilor, voi lua bacalaureatul si permisul de conducere si apoi vreau sa merg la Universitatea Islamica din Medina (cu voia lui Allah), in scopul de a salva Coranul Sfant si cartile Hadith si Islamul, in scopul de a cunoaste povestea completa si a devenit un predicator islamic".

Baiatul obisnuia sa intre si pe diverse forumuri, unele dintre acestea accesate de pasionati de jocuri pe calculator. Pe unul dintre acestea a scris, in iulie 2012, ca nu mai vrea sa depinda de parintii sai: "Va salut pe toti membrii si vizitatorii acestui site. (...) am 14 ani si caut ca pe la 15 ani sa nu mai depind de parinti. Am aflat ca exista si un serviciu in care tu esti tester de jocuri, pe scurt testezi jocuri. Am mai cautat chestii pe net sa vad si am gasit ca nu trebuie sa ai studii superioare, ci doar 12 clase, bacu nu conteaza. Sunt din Craiova si cine ma poate ajuta sau are o idee despre ce vorbesc eu aici ii rog din suflet sa isi spuna ideea. Am mai aflat ca lucrezi 8 ore pe zi si esti platit cu 100 de dolari pe ora".


Citeste mai multe despre   









14962 vizualizari
  • +16 (24 voturi)    
    Pfff (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:28)

    RedGuard [utilizator]

    Fără ajutorul nimănui nici nu m-am apucat de alcool, țigări sau droguri. Ca să nu mai vorbesc că nu fac acte de violență sau agresiune nici măcar față de toți nătângii care mi se bagă în față deși au „cedează trecerea”. Și asta fără intervenția nimănui.

    Ce-nseamnă să-ți placă jocurile pe calculator (RPG-urile) despre Orientul Îndepărtat dar să n-ai calculator. Dacă avea, juca și el câteva zile, era mulțumit, și-și vedea de viața lui.
    • 0 (22 voturi)    
      e in regula (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:43)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

      In curand ai sa descoperi si sexul, deci viata e frumoasa.
      • +2 (6 voturi)    
        cu (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:24)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        sexul e mai gheu, pentru unii.
        • -2 (2 voturi)    
          clar (Miercuri, 9 decembrie 2015, 18:01)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Pentru tine sigur e... Presupun ca trebuie sa iti folosesti forta, ca sa ai parte de asa ceva.
    • +28 (32 voturi)    
      Oricum, decat jihadist mai bine vagabond (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:56)

      Berea e pacat, bomba e ok [anonim] i-a raspuns lui RedGuard

      E incredibil ca aceasta doctrina islamica poate fi atat de perversa incat sa considere ca e grav sa bei o bere dar e ok sa decapitezi oameni !

      Baiatul asta e un pierdut in spatiu, un habarnist amarat si disperat sa-si gaseasca si el un sens, un rost, ceva sa conteze.

      Ceea ce mult mai trist e ca minor fiind, s-au si gasit niste adepti ai "religiei pacii" care sa-i spele bine creierul si sa-l converteasca la jihad.

      E totusi un pericol evident faptul ca se face propaganda islamica in Romania si se ajunge la unele convertiri de acest gen, printre cei mai slabi la minte si mai influentabili (ca neveste de imigranti musulmani sau adolescenti ca cel arestat).

      Ganditi-va la cifre, atat, nu la speculatii, doar la fapte: daca la 1 miliard de musulmani ai doar 1 la 1.000 care e fanatizat si gata sa masacreze "necredinciosi", atunci avem liberi pe planeta minim 1 million de potentiali teroristi.

      Si mai vine si Merkel sa invite gratis in Europa si sa distribuie pe la toti..
  • +8 (18 voturi)    
    De data asta (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:34)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    e chestie serioasa. Si nu cred ca e un caz singular.
    • -3 (25 voturi)    
      Serios? (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:55)

      cmg_george [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Ce chestie serioasa? Ce treaba are convertirea la Islam? Tanarul pare sa iubeasca religia asta asa cum multi, foarte multi, prea multi iubesc crestinismul.
      Ca religia poate fi folosita pentru indobitocirea maselor este alta poveste dar pana acum nu am vazut nici o dovata ca tanarul asta ar fi vrut sa faca mai mult rau decat un popo ortodox.
      • +3 (13 voturi)    
        ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:16)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cmg_george

        Si daca peste vreun an asta se arunca in aer la metrou probabil ca o spui "ghinion", nu? Cand el urmeaza calea (sa speram ca nu si soarta) celorlalti radicalizati.
      • +7 (7 voturi)    
        Nu ai inteles! (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:23)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui cmg_george

        El facea propaganda jihadista pe internet, postand filmele jihadstilor care taie capete de oameni.
      • +5 (9 voturi)    
        sper (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:28)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cmg_george

        sa fii in apropierea unuia ca asta cind i-o veni cheful de autodetonare si mai vorbim dupa aia daca e comparabil cu un popa ortodox. Urite caractere aveti, voi adeptii bisericii ateiste, miine poimiine puneti bombe la biserici, doar la cele crestine, moscheile maimutelor islamice nu va deranjeaza, poate unde aveti atit de multe in comun.
        • 0 (0 voturi)    
          Discriminarea (Miercuri, 9 decembrie 2015, 11:56)

          cmg_george [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Nu are nici o legatura cu ateismul ce spuneam eu. Are legatura cu faptul ca din majoritatea comentariilor toti au sarit ca s-a convertit la alta religie si s-a inceput poveste cu islamul ii rau crestinismul ii bun.
          Da, scuze nu am fost atent la partea cu "mesaje de sustinere a gruparii jihadiste si filme in care erau prezentate decapitari" (nici nu cred ca era in articol la momentul postarii.
          • 0 (0 voturi)    
            Atentie ! (Joi, 10 decembrie 2015, 9:39)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cmg_george

            Imamul din Craiova l-a convertid la islamism si l-a " botezat " fara aprobarea scrisa
            a parintilor. Fiind minor ,era obligatoriu sa cera aprobare scrisa de la parinti. Deci imamul se face vinovat de corupere morala a minorului.
            Trebuie pedepsit !
      • +6 (8 voturi)    
        Vezi ca (Marţi, 8 decembrie 2015, 21:00)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cmg_george

        facea o bomba. E ceva ? Sau minora chestia asta.
      • +8 (10 voturi)    
        Diferenta (Marţi, 8 decembrie 2015, 22:20)

        mbm [utilizator] i-a raspuns lui cmg_george

        Diferenta ar fi ca, pana acum cel putin, n-am auzit de vreun popa ortodox care sa propovaduiasca propriilor credinciosi jertfa prin atentate teroriste.

        Daca baiatul se ducea la o geamie musulmana si incepea sa se roage la Allah de 5 ori pe zi nu era nicio problema... mai sunt unii care trec la un cult crestin neo-protestant si se "pocaiesc". Cand te "pocaiesti" fabricand bombe artizanale se schimba problema.
  • +12 (24 voturi)    
    2012 (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:40)

    Hipius [utilizator]

    Pentru ce dracu l-ati urmarit in 2012?Ca vroia sa devina gamer?
    • +7 (7 voturi)    
      Nu l-a urmarit nimeni in 2012. (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:13)

      mitg [anonim] i-a raspuns lui Hipius

      Acel post a fost obtinut in urma unei investigatii jurnalistice de la un alt ziar.
      Oricine care cauta numele individului pe Google (nume obtinut de media locala din Craiova) gaseste istoricul lui pe internet.
      Nu e parte din dosarul instrumentat treaba de pe forumul acela din 2012.
    • -9 (13 voturi)    
      LoL (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:26)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Hipius

      La 14 ani iti dai seama ce periculos terorist era.... Pe vremea aia unguru din secuime hoinarea prin Ungaria, nu aveau pe cine sa urmareasca SRIu.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu neapărat (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:53)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui Hipius

      Poate nu l-au urmărit în mod expres în 2012, dar ce pui pe internet poate rămâne pe veci pe serverul cuiva și poate fi consultat mai târziu.
  • +64 (70 voturi)    
    lol (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:48)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Multumesc lui Alah ca m-a oprit de la prostii ca spre exemplu femeile, bautura si drogurile.
    Bombele sunt ok ..
    • +3 (5 voturi)    
      super tare (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:53)

      wow [anonim] i-a raspuns lui Adrian_1234

      misto commentul
    • +7 (17 voturi)    
      eh (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:45)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Cand stii ca te asteapta 99 de virgine... Ce sansa ai tu, cu un program 9-17, sa ai parte de 99 de bucati? Mici, da' mici de tot.
      • +8 (10 voturi)    
        Da' nu erau... (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:31)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ... 72? Acu sint 99?
        • +5 (5 voturi)    
          s-au inmultit intre timp (Marţi, 8 decembrie 2015, 20:25)

          IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ac

          la cati jihadisti s-au dus in ceruri. Apoi le-au cusut himenul la loc si tot asa...
        • +1 (3 voturi)    
          si e vorva de virgini (Marţi, 8 decembrie 2015, 21:24)

          was [anonim] i-a raspuns lui ac

          Pare sa fie promis 72 de virgine, dar Allah, cum e mai jucaus, le va da 72 de virgini, doar ca sa-i traga de ciuda.
        • +9 (9 voturi)    
          Cred ca sunt (Marţi, 8 decembrie 2015, 22:23)

          mbm [utilizator] i-a raspuns lui ac

          72+TVA!

          Banc de economist...
        • +3 (3 voturi)    
          Si eu stiam (Marţi, 8 decembrie 2015, 23:11)

          Leda [utilizator] i-a raspuns lui ac

          de 72 plus o farfurie de pilaf !
  • +21 (33 voturi)    
    "Podoabele " invatamantului romanesc,se afirma (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:50)

    Plagarus [utilizator]

    26 de ani de mediocritate a invatamantului si rezultatele sale de masa tampa !
    • +5 (9 voturi)    
      .... (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:15)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Sa inteleg ca dupa logica asta invatamantul belgian/francez/austriac e si mai rau? Proportional cu numarul de radicalizati.
    • -2 (10 voturi)    
      ei da (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:48)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Cumva ai dreptate, daca statul roman s-ar fi ingrijit de copiii semi-abandonati, daca scolile ar fi avut psihologi care chiar sa se ocupe de elevi, daca scoala si nu SRI-ul ar fi urmarit evolutia individului, poate n-ar fi avut nevoie sa se refugieze in religie.
      • +5 (9 voturi)    
        mda (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:17)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Asta in conditiile in care tot in Oltenia s-a intamplat tragedia cu fetita orfana care dorea sa stea cu asistenta maternala.
      • +7 (9 voturi)    
        daca popa srl s-ar fi ocupat de enoriasii (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:51)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        si nu de agoniseli personale . . .
  • -22 (34 voturi)    
    Suntem crestini, sa intelegem ce s-a intamplat... (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:50)

    Luchian [utilizator]

    Ca sa nu creada cineva gandul ca trecerea la islam, cu mentinerea unui comportament "moderat" i-ar putea fi chiar benefica, explicatia pentru rezultatele obtinute de tanar in urma convertirii, bazate pe invaturile sfintilor nostri din Biserica Ortodoxa este urmatoarea: diavolul, vrajmasul omului (al sufletului omenesc mai exact, si deseori prieten al trupului), cel care a fost invins de sfinti in viata lor, il impinge pe om la tot felul de rele. Este suficient sa cedeze o singura data in fata tentatiei, momelii, ca il are prins pentru toata viata, sau pana vine la biserica sa se vindece. O alta cale prin care il lupta e prin indemnul de a renunta la credinta crestin ortodoxa, singura care a crescut si creste sfinti, scotand in evidenta tot ce este negativ in ea si laudand celelalte credinte. In momentul in care omul renunta la credinta stramoseasca, pierde singurul drum bun si corect pe care l-au urmat si sfintii. Simultan slabeste celelalte legaturi, lasandu-l astfel sa creada ca e acum intr-o credinta mai buna, cand de fapt oricat de bine s-ar simti si oricat de liber si fericit ar fi, la final, in momentul despartirii sufletului de trup, nu va intalni nici ingeri, nici sfinti, nici pe Dumnezeu, nici pe Allah, nici pe Mohammed, nici fecioare, ci pe cei care si-au batut joc de el in timpul vietii. Un singur lucru trebuia sa faca, sa ramana acasa, si sa asculte de parinti, de biserica si de sfinti. Aveti grija, ca multe idei ii pot fi induse unui om odata cu citirea unui articol. Numai bine si aveti grija de voi, mai ales de partea sufleteasca.
    • +5 (9 voturi)    
      perfect (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:03)

      wow [anonim] i-a raspuns lui Luchian

      si se poate evident extrapola la adventisti, baptisti, penticostali si alti zombi care "s-au lasat de toate relele"
    • +9 (11 voturi)    
      pare-se (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:09)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

      ca te crezi in posesia adevarului absolut. un fundamentalist tine predici despre fundemantalisti
    • +10 (16 voturi)    
      serios?!?! (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:12)

      Agent47 [anonim] i-a raspuns lui Luchian

      Ba, frate, da' de unde apareti toti?!

      Serios, chiar e plina tara asta de persoane care chiar gandesc asa? In anul 2015 inca mai credem in ce banuim ca a spus un taran din epoca de piatra?

      Daca chiar sunteti la nivelul asta, atunci macar mutati-va in munti, prin pesteri, si, va rog eu frumos, nu mai faceti copii!
    • +5 (7 voturi)    
      tldr (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:28)

      the obvious [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

      tldr
    • -5 (11 voturi)    
      ... citat Parintele Calistrat ..... (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:08)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

      A parasit Adevarul (Ortodoxia) pentru "purul adevar" (islam). Alt ratacit , nimic mai mult.
    • -4 (10 voturi)    
      huh (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:13)

      AlinRadu1 [anonim] i-a raspuns lui Luchian

      Si care sunt rezultatele? ca acu ii zice numele lui dumnezeu in araba in loc de romana? e acelasi! omul n-a facut nimic, in afara sa dea share la niste chestii. si la cum stiu eu lumea prin ro, chiar si ceva gen "musulmanii sunt tot oameni" ar considera romanul ca e de rau.
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:11)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

      Dupa ce am citit comment-ul tau am decis sa ma convertesc la islam. Iti multumesc!
    • +2 (2 voturi)    
      Multi prosti pe lumea asta... (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:45)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

      Auzi la el "diavolul... cel care a fost invins de sfinti in viata lor, il impinge pe om la tot felul de rele". Care viata a lor? Si cum il impinge la rele? Ca eu unul nu am vazut nici un diavol, sfant (nu mai vorbesc de dumnezeu, iisus) care sa vina sa te impinga sau sa te invete ceva, indiferent daca de bine sau nu.
      Si asta e la fel. Auzi, ii multumeste lui alah. Pai ce, l-a intalnit personal, l-a invatat sau sfatuit ceva in persoana? NU! Asa ca de ce i-ar multumi lui? Poate multumi celor care l-au invatat ceva, la fel cum putea sa multumeasca si preotilor ortodocsi, catolici sau invatatorilor, profesorilor, parintilor. Ca nu cred ca vreunul din astia l-a pus sa ia droguri...
      • +1 (1 vot)    
        Ce vrei??? (Marţi, 8 decembrie 2015, 20:26)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Asta e lipsa de minima cultura....
        Si acolo duce.
  • +9 (9 voturi)    
    Tinerii depresivi sunt tintele pt jihadisti (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:53)

    EduardPopa [anonim]

    Am citit si pe Gazeta Sporturilor ca pustiul fusese f talentat la fotbal, dar a trebuit sa se lase din cauza diabetului.
    Acum aflu ca avea o familie destramata, taica-su la puscarie si era si f sarac.
    Are exact toate "cerintele" pentru a cadea in plasa propagandei jihadiste.
    Profesorii din scoala ar trebui sa fie mai responsabili si cand vad astfel de elevi cu depresii si toate cele sa ii trimita la psihologul scolii. De aia avem cea mai mare rata de suicid, si cine stie cati alti copii ca asta s-or fi convertit la islam.
    Ceea ce in sinea sa nu e un lucru rau, pt ca in Romania exista libertatea religioasa, dar din cauza dezorganizarii specifice din Romania poate f usor sa cada de partea islamului radical, si atunci e nasoala treaba.
  • +5 (7 voturi)    
    sincer (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:58)

    dum_i [utilizator]

    Sincer, cazul asta imi starneste mai mult mila.
    • 0 (0 voturi)    
      ei (Marţi, 8 decembrie 2015, 23:31)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Ia sa fi fost un adolescent ungur, cred ca sarea camasa de pe tine, plangand de mila lui.
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Miercuri, 9 decembrie 2015, 8:54)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        cand va aparea primul jihadist maghiar, am incurcat-o...
  • +3 (7 voturi)    
    Hmm (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:59)

    cvi [utilizator]

    Banuiesc ca au totusi niste probe din moment ce l-au saltat.
    Daca toate acuzatiile ce i se aduc sunt ca a share-uit niste filmulete de pe liveleak si ca s-a convertit la islam, atunci nu numai ca e penibila actiunea procurorilor, ba chiar poate fi vorba despre o incalcare a drepturilor omului.
    Ce este prezentat in articol nu reprezinta nici un fel de infractiune/contravenienta.
  • +2 (6 voturi)    
    Multumesc... (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:06)

    mircea_cjn [utilizator]

    lui Alah ca m-a scapat de tigari si alcool si m-a dus in lumea decapitarilor si a bombelor !!
  • +3 (5 voturi)    
    Propun să fie expulzat în Statul Islamic (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:32)

    Nyk1 [utilizator]

    https://www.rt.com/news/325054-flesh-eating-disease-isis-syria/

    Se pare că băieții nebărbieriți de acolo au o problemă cu molimele, bacteria mâncătoare de carne face ravagii pe acolo din cauză că lasă cadavrele decapitate în plină stradă.

    Cei care sunt zombie după minte curând devin zombie și după trup și înfățișare. Iar simpatizanții lor ar trebui să afle acest lucru pe propria... piele.
  • +3 (7 voturi)    
    Bravo (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:44)

    omezu [utilizator]

    Te-a oprit de la rele si te-a bagat in puscarie de destept ce esti :)) Ce te faci ca la bulau nu-i decat capela pentru "necredinciosi" si singurele bombe sunt alea de la fasole.
  • +5 (9 voturi)    
    Sa omori lumea nu "e rele" (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:45)

    asdfg [anonim]

    E rele doar sa bei si sa fumezi, o adunatura de redusi mintali ce sa mai. Daca il decapita pe el cineva nu mai era bine. Oricum am observat prin filmuletele lor de pe net ce moace de prostii au aia de se duc cu masina plina de exploziv, ceva de genul: unu cu fata de prost il indeamna alti doi...du-te prietene si sari in aer ca ajungi in rai. In altul se certau prin statie doi prosti unu de la dash altul de-al lui kamenei care ajunge in rai, ala io ala io :))).
  • +7 (7 voturi)    
    E un credul vulnerabil la manipulare (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:50)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Nu te plateste nimeni 100 de dolari pe ora, daca n-ai pile la P$D si nu furi bani publici cu toptanul.
  • +8 (10 voturi)    
    Luchian draga.... (Marţi, 8 decembrie 2015, 17:59)

    fdaniel [utilizator]

    Daca citesti predica asta unor tineri de 15-17 ani... sigur o sa "treaca" la islamism.

    Hai sa fin seriosi, e un amestec de teribilism juvenil cu o societate fara valori (si fara invatamant) + parinti semioligofreni. Totul pe un fond de IQ liminal si fandacsia-i gata.
  • -1 (9 voturi)    
    Tinere, mii de frati si surori vor veni in curand (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:09)

    Arminius [utilizator]

    Acest tanar este momentan un ciudat in Romania, dar in curand in Romania vor fi zeci de mii (sper sa nu ajunga la sute de mii) de musulmani. Ministrul de finante nu intamplator ne-a aruncat-o in fata ca ne-am boierit si ca ar trebui sa muncim pe 2 lei, ca se poate. Pregateste terenul. Daca nu vrem noi, o sa vina cu altii care vor, co-religionari de-ai tanarului din articol. Prietenul Johannis si profesionistii din multinationale stiu de ce. E vorba despre competitivitate, la care noi romanii nu mai facem fata. Nu ne mai plac tacamurile de pui sau copitele de porc de pe vremea lui nea Nicu' , vrem muschiulet.
    • 0 (0 voturi)    
      Competitivitate? (Marţi, 8 decembrie 2015, 23:01)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Arabetii is praf la asa ceva. Daca aveau comptetitivitate, produceau ceva, nu se limitau la extras petrol.
  • +2 (6 voturi)    
    Dupa ce ti-au parlit neuronii (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:11)

    Locke Lamora [utilizator]

    Bautura si drogurile, se pare ca esti numai bun pt Islam. Mai ramane testul suprem, sa decapitezi un om, si ajungi garantat in Imparatia lui Allah ////
  • -1 (3 voturi)    
    un lucru mi-a atras atentia... (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:18)

    un oarecare [utilizator]

    unde se fac angajari cu 16.000usd pe luna ca si game tester ... cu doar 12 clase fara BAC.... (100usd pe h * 8 ore*20zile lucratoare pe luna.
    PS: trebuie sa fii musulman pentru job?
  • +2 (6 voturi)    
    ??? (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:19)

    CCC [anonim]

    Pacat ca nu a fost nimeni langa acest tanar sa il indrume si sa ii explice anumite lucruri la o virsta cand ai nevoie maxima de ajutor...

    Sincer, cred ca acest tanar ar putea fi influentat de extremisti si cred ca putea deveni un potential pericol public!

    Ma astept sa fie blamat, izolat, chiar crucificat de opinia publica si indepartat precum o masea cariata din societate. In nici un caz nu cred ca va exista cineva care sa il ajute. Nici macar tatal sau.
    Pacat. Cred ca oricare din noi a avut derapajele sale in tinerete. Doar ca am avut norocul sa avem pe cineva langa noi sa ne ajute, sa ne ghideze si sa ne indrume pe o anumita cale.

    Cit despre faptul ca el vrea sa se converteasca la Islam - Asta este. Cati romani nu trec la secte de pocaiti in fiecare zi si nimeni nu face din asta o tragedie.
    Intre extremism si credinta este un pas. Depinde de fiecare din noi daca il facem sau nu. Si tot noi decidem intre ateism si religie...
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:22)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui CCC

      Cati pocaiti s-au detonat in locuri publice sau decapiteaza sa zicem... musulmani? etc. etc.
  • -4 (8 voturi)    
    Ar fi de ras (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:37)

    constient [anonim]

    De cand exista moschee in Craiova, eu stiam de Constantin Brancoveanu ca si-a dat viata cu copiii sai ca sa ramanem crestini...
    Ar fi de ras insa este serios ptr ca pe de o parte parerea mea este ca se finanteaza asa zisa religie musulmana pe ascuns caci ies bani prin vanzari de armament din asa numitul razboi contra terorismului...
    Pe de alta parte dupa o perioada Iohanis in acord cu conducatorii SUA si UE vor sustine ca este nevoie sa ne implantam cipuri ptr a ne putea urmari pe toti, deci si teroristii, pentru a ne putea apara de atentate... acesta e planul lor... nu ne ramane decat sa fim uniti !
  • +13 (17 voturi)    
    Interesant (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:43)

    sile [anonim]

    In tara ortodoxiei stramosesti, nu s-a gasit o biserica, un preot care sa aiba grija de acest suflet ratacit. Probabil din cauza ca nu avem catedrala mamut.
  • +4 (4 voturi)    
    Parere (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:52)

    Observer [anonim]

    Poate era benefic pentru el si poate fi benefic pentru toti copiii si tinerii ai caror 1sau2 parinti sunt in puscarie ca preotul de cartier sa se implice in educatia lor si sa-i antreneze in activitati educative
    • 0 (0 voturi)    
      Nu stiu pe ce planeta traiti dar intr-un cartier (Miercuri, 9 decembrie 2015, 0:12)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Observer

      bucurestean preotul nu mai vine de 20 de ani cu botezul de exemplu ... Am intrebat o batranica si mi-a spus ca vine ...daca-l chemi si accepti tariful pentru deranj ! Preotul comunitatilor nu stie decat de junghiurile babutelor care merg la spovedanie si/sau care dau acatiste .Noi presupunem ca biserica isi asuma si un rol social ca asta face parte din misiunea sa dar realitatea ne contrazice...Tineri ca acesta, ca cei din inchisori, ospicii, care se sinucid sunt o expresie a esecului educatiei dar si al bisericii!!
  • 0 (4 voturi)    
    Suca jihadistul! (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:57)

    ss [anonim]

    Marele jihadist Suca trebuie dat pe mana catorva parnaiasi crestini sa-i scoata pe nas tot islamismul1
  • 0 (0 voturi)    
    Pericolul islamic (Marţi, 8 decembrie 2015, 18:58)

    Nyk1 [utilizator]

    Trebuie spus că Statul Islamic (și Islamul în general) are niște mecanisme foarte bine puse la punct pentru a atrage exact astfel de tineri naivi de 15-18 ani.

    De exemplu, fetele femeile infidele sau cele capturate în război pot fi înrobite, ele devenind sclave sexuale pentru musulmani. Nici nu e de mirare că orice băiețaș român cu coșuri pe față poate fi ademenit ușor de către Statul Islamic.

    Un alt exemplu: martirilor sinucigași li se promit 72 de virgine în Raiul islamic.

    O soluție pentru contracararea acestor puncte de propagandă islamice ar fi legalizarea prostituției, care încurajează munca cinstită în beneficiul societății, în detrimentul terorismului.
  • 0 (4 voturi)    
    Va spun eu (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:05)

    ipolitic [utilizator]

    care e reteta fericirii: un pic din toate, dar nu prea mult.
    E valabil si pentru credinta si religie. Iata reteta mea pentru pastrarea echilibrului sufletesc:
    -daca e luni, ma simt ca dracu'
    -daca e marti, e Belgia
    -daca e miercuri, zeul meu e Mammon
    -daca e joi, nu mai cred in nimic
    -daca e vineri, Allah e mare si milostiv, s-a terminat si saptamana asta
    -daca e sambata, mananc fasole, mananc kosher
    -Duminica, ca un bun crestin, beau doua-trei pahare din sangele Lui
    Urmati-ma ca veti fi mantuiti!
  • +2 (2 voturi)    
    , (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:36)

    gigi [anonim]

    de-a lungul secolelor românii s-au dovedit a fi un popor pasnic si care doar uneori in cazuri extreme si au aparat saracia si nevoile si neamul"
    As vrea, tinere, sa rup tiparul.
    Daca te as intalni mi as rupe picioarele in curul tau.
    Nu ai nicio scuza. ///
    Auzi, terorist român....
  • +4 (4 voturi)    
    Fundamentalismul islamic (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:39)

    Dariat [anonim]

    Cu ajutorul lui Allah s-a lasat de fumat si s-a apucat de terorism. Uimitor progres.
  • +4 (4 voturi)    
    ziaristi de doi lei! (Marţi, 8 decembrie 2015, 19:51)

    Dnn [utilizator]

    Sunt sigur ca nu a fost saltat pentru ca s-a convertit la islam si isi etala pe net prostia si naivitatea.

    Si totusi ziaristii nostri il fac praf pentru convertire sau alate nimicuri!! Inca putin si va fi si asta martir. Si pe buna drepate pentru ca din articolul vostru pare ca a fost saltat pentru nimicuri!

    In plus e inca minor!!!
    Ar fi greu sa aveti putina etica profesionala?
  • +4 (4 voturi)    
    Oare ce zice Biserica Ortodoxa? (Marţi, 8 decembrie 2015, 20:14)

    Klaus_ [utilizator]

    Putem da vina pe educatia precara a copilului, din familie si din scoala. Dar eu ma intreb: unde a fost Biserica Ortodoxa atunci cand amaratul asta de copil avea nevoie de sprijin? Am vazut comune cu 3-4 biserici (am auzit de una cu 17 biserici!), vad ce super limuzine au preafericitul CEO al BOR si Managerul Regional pe Ardeal al BOR, vad ce super bugete are biserica si cum totusi nu e multumita, vad cum Ciolos se schimba 180 de grade dupa ce il suna CEO-ul Bisericii Ortodoxe.... Ok, bine, le dau banii din impozitele platite de mine. Dar vreau sa stiu ce a facut preotul din comunitatea acestui amarat ca sa incerce macar sa-l puna pe drumul drept. Iar daca n-a facut nimic, atunci vreau sa plece din biserica, si sa vina unul care isi cunoaste menirea de preot, caruia ii pasa de suflete, nu de bani. Ca scopul bisericii e sa fie un sprijin pentru enoriasi, nu sa fie un colector de bani, ca altfel se numea ANAF.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai n-am vazut ce spune ? (Miercuri, 9 decembrie 2015, 0:26)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Daniel santajaza statul (laic) si cu ajutorul lui dumnezeu (dragnea) statul raspunde la santaj ca probabil altfel nu-i voteaza bugetul, si tranteste guvernul la primul stranut !!!! Cum sa-i taie bugetul lui cand in fapt se deschide olimpiada alocarilor catre biserici, ca se apropie alegerile !!
  • 0 (0 voturi)    
    Mintea de pe urma! (Marţi, 8 decembrie 2015, 22:57)

    I.Puscas [anonim]

    Ma prostanacule, puteai sa te lasi de fumat, de alcool si de droguri si ramanand crestin dar punandu-ti in minte sa te lasi de ele si sa o si faci si nu mai trebuia sa treci la religia narozilor aia. Ai vazut in ce sit ai intrat acuma!?
  • 0 (0 voturi)    
    Tot mai multi (Miercuri, 9 decembrie 2015, 13:57)

    DaniAndi [utilizator]

    Nu va mirati , or sa apara tot mai multi de-astia, odata cu propasirea prietenilor nostri din Orientul Mijlociu.

    Tot mai multi Ioani or sa devina Abduli, Gheorghe or sa fie Mohammed iar Maria or sa fie Fatma.

    Asaltul mohamedanilor asupra Europei e abia in fasa...copiii copiilor nostri vor trai intr-o lume unde stilul de viata al parintilor, bunicilor, stra-bunicilor lor va fi minoritar si unde se vor trezi in fiecare dimineata cu "dulcea" muzica raspandita din difuzoare:
    AAAALAAAAHU AKBAR!!!! AAAAALAAAHU AKBAR!!!!