Tanar roman de 17 ani, suspectat de legaturi cu Statul Islamic, ridicat de DIICOT

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 8 decembrie 2015, 10:04 Actualitate | Esenţial

Steagul Statului Islamic
Foto: Wikipedia
Un tanar roman de 17 ani, din Craiova, suspectat de legaturi cu Statul Islamic, a fost ridicat marti de procurorii DIICOT, anunta Digi24. Surse apropiate anchetei au declarat, pentru Mediafax, ca anchetatorii au probe ca tanarul ridicat marti ar fi transmis, prin internet, mesaje de sustinere a gruparii jihadiste si filme in care erau prezentate decapitari. Acesta ar fi primul caz de cetatean roman radicalizat si intrat in atentia procurorilor.

Ora 12:21
Tanarul suspectat de propaganda jihadista va fi dus la sediul central al DIICOT pentru a fi audiat.

Ora 10:53
Purtatorul de cuvant al SRI, Ovidiu Marincea, precizeaza ca Serviciul Roman de Informatii avea cunostinta de activitatea de autoradicalizare a tanarului din Craiova suspectat de propaganda jihadista si a furnizat toate informatiile autoritatilor competente. ''Aveam cunostinta de activitatea de autoradicalizare a lui si am furnizat toate informatiilor pe care le-am avut autoritatilor competente, respectiv DIICOT, care a preluat cazul. In acest moment, fiind ancheta in desfasurare trebuie sa ne abtinem de la orice comentariu, noi, SRI, dar o sa dam un comunicat oficial la un moment dat", a declarat Ovidiu Marincea, citat de Agerpres.

Tanarul este elev la un liceu din Craiova, iar anchetatorii au facut perchezitii la locuinta acestuia, marti dimineata, in baza informatiilor ca acesta ar face propaganda jihadista, prin mesaje transmise pe internet. El a fost ridicat si dus la audieri, iar din locuinta sa au fost ridicate documente, materiale de propaganda jihadista si sisteme informatice.

Tanarul ar fi promovat sistematic, in mediul virtual, prin intermediul platformelor online, mesaje de sustinere a organizatiilor teroriste, filme in care erau prezentate decapitari ale unor persoane capturate de membri ai gruparii ISIS, dar si materiale video cu mesaje de amenintare si folosire a unor mijloace de natura sa puna in pericol viata si integritatea persoanelor, anchetatorii avand probe in acest sens, potrivit surselor citate.

Ancheta in acest caz este desfasurata de procurorii DIICOT, cu sprijinul SRI si cu suportul de specialitate al Directiei de Combatere a Criminalitatii Organizate din Politia Romana.














[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
26293 vizualizari
  • -11 (29 voturi)    
    @Hotnews - care stat? (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:09)

    george [anonim]

    Nu exista un asa stat, e bine ca ii recunoaste Hotnews totusi...
    • +2 (12 voturi)    
      deci exista IS ? (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:57)

      george [anonim] i-a raspuns lui george

      Se pare ca am suparat citiva cind am zis ca nu exista nici un IS, de unde conclud ca voi sunteti suntinatori ai acestui asa zis IS sau altfel sunteti doar mai inceti
    • +6 (10 voturi)    
      de acord cu tine.. (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:29)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui george

      ..nu exista IS. Exista Daesh si as ruga HN sa li se adreseze pe nume acelor derbedei: Daesh e numele lor in toata lumea, doar la noi e IS, si se traduce Daesh din presa dinafara cu IS!

      HN fa-t temele si renunta la IS si ISIS: astea sunt aberatii jurnalistice..
      • +2 (4 voturi)    
        Meh (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:56)

        Ginho [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Nu vor avea mai putini adepti si nu vor omori mai putini oameni daca nu le mai spune Hotnews Statul Islamic.

        IS, ISIS, ISIL - intr-adevar, nu au sens in romaneste. Iar ISIS mai si deturneaza numele unei zeite egiptene si al unei trupe destul de misto.
  • 0 (24 voturi)    
    e nepotul lui Mazeta ? (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:10)

    un domn [utilizator]

    pro-cielovEcii cand vor fi saltati de DIICOT ?
    • -1 (11 voturi)    
      Mai las-o bre ca pute deja..... (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:14)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      .....
    • +3 (3 voturi)    
      Omar al-Faruq... s-ar parea ca il chema (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:01)

      yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      mai multe detalii: http://www.activenews.ro/stiri-social/Un-tanar-de-17-ani-din-Craiova-RIDICAT-de-DIICOT-pentru-suspiciune-de-propaganda-jihadista-127621
    • +9 (9 voturi)    
      Diferente cu unele state europene (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:36)

      Jihad vs Zaibar [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Totusi e remarcabil faptul ca in Romania serviciul de combatare a terorismului si cel de informatii sunt mai rapide si mai eficiente decat altele de pe la case cu pretentii mai mari.

      La noi, imediat ce secuiul ala extremist a strans suficiente petarde sa le explodeze de 1 decembrie, l-au saltat.

      Cand niste medicinisti marocani salafisti au inceput sa propovaduiasca jihadul prin Iasi, au fost expulzati in 48 de ore.

      Si sa nu credeti ca sta SRI-ul cu ochii pe secretare de la facultati unde se ia mita de la straini pentru admitere. Dar sta cu ochii pe cei care vor sa vina la noi sa faca medicina, de prin tari magrebiene si din Orientul Mijlociu, asa se explica si "descoperirea" fraudei de la inscrierea la Medicina, tot la Iasi, a marocanilor, e o filiera islamica cunoscuta, cum sunt si cele turcesti de pe la Fundatia de Servicii Islamice.

      Ori daca va uitati la musulmanii cu cetatenie franceza si belgiana care au omorat oameni prin Paris, veti vedea ca nu au avut nici o emotie cu serviciile sau justitia de acolo, unul dintre ei a fost chiar condamnat la puscarie de mai multe ori si n-a sta nici o zi, altul cica era "supravegheat" intr-un fisier special, S, dar a putut pleca si veni din Siria, etc.

      Noi am mostenit un anume fel de a face contrainformatii, de pe vremea comunistilor, iar acum ne ajuta si impotriva coruptiei la nivel inalt.

      Ocidentul a pus accent mai mare pe tehnologie si a handicapat serviciile cu o sumedenie de drepturi ale teroristului. Si acum plateste dur aceasta slabiciune.

      E necesar sa controlam parlamentar serviciile de informatii, dar lupta lor nu e cu cetateanul care-si vede de ale lui, nici cu politicianul corect in serviciul binelui public, nici cu afaceristul care-si plateste darile.

      Oricum, sincer mai bine saltam preventiv secuiul si ne cerem scuze daca avea petardele "pentru consum propriu in curtea casei", decat sa ne lamentam dupa aia ca au murit oameni nevinovati.

      Le fel si cu "olteanul jihadist" excitat de fecioarele promise..
      • +4 (4 voturi)    
        .... perfect adevarat .... (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:10)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Jihad vs Zaibar

        Perfect adevarat dar exista o deosebire majora: numarul de amenintari existente. In Franta si Belgia cred ca serviciile de securitate sunt depasite de numarul de potentiale amenintari,
  • -3 (17 voturi)    
    Important: (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:10)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    - Etnia?
    • +14 (16 voturi)    
      ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:08)

      vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Oltean :)
      • +4 (4 voturi)    
        mă făcu muica Omar al-Faruq (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:55)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

        ”Numele meu este Omar al-Faruq dupa ce a fost (...B.L.C...) și am 16 ani și jumătate. M-am născut și am crescut creștin ortodox și am devenit muslman după ce am găsit adevărul”, scria tânărul, în ianuarie 2014, pe blogul Gazda Islamică, unde a postat și o fotografie cu el.

        ”Am avut un prieten pe nume Omar Hamadi (...) care stăpânea bine limba română. (...) Mi-a spus despre evenimentele care au avut loc în Siria și pentru că am trăi într-o țară europeană nu am auzit despre aceste evenimente vreodată și, când am aflat ce s-a întâmplat cu el, m-am dus să fac unele cercetări pe această temă”, spune tânărul.

        Potrivit surselor citate, tânărul este elev la un liceu din Craiova."
    • +5 (5 voturi)    
      Roman... (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:17)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Din linia genealogica a lui buresbista :)))
    • +8 (8 voturi)    
      Irelevant (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:53)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Nu contează. Ca și „teroristul” secui, un prost făcut grămadă, mai periculos pentru el decât pentru alții. Trebuie însă avut grijă ca fenomenul să se limiteze la acești proști.
  • +13 (23 voturi)    
    Sa speram ca nu e secui ! (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:16)

    PopescuRobert [anonim]

    Sa speram ca nu e de etnie maghiara, ca iar ies secuii sa faca scandal !
  • +12 (24 voturi)    
    o fi vreun pusti care voia sa fie cool (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:21)

    jackalphonse [utilizator]

    si a scris prostii pe internet.
    (ar fi trist sa nu fie asa).
    • +12 (14 voturi)    
      ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:40)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Din pacate baiatul voia sa plece la Medina sa "studieze". Pun pariu ca ajungea in cu totul alta parte, de unde trimitea mesaje plangand mamiiii, salveaza-ma de-aici. Asta in varianta optimista pentru noi, in varianta pesimista se intorcea in vreo statie de metrou.
      • +5 (7 voturi)    
        pare mai degraba cam dezaxat (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:10)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        un fel de inclinatie spre violenta si sadism. Cand vorbesti de "jihadism", vorbesti de musulmani cel putin. pana la noi informatii, pare ca ii placea mai mult violenta din mesajele alea.

        Inca este neclar. Cheia este daca era un fel de musulman ascuns, sau daca tinea legatura cu cineva care il transforma in musulman, altfel termenuol de "jihadist radical" este impropriu.

        In lipsa altor informatii, cred ca vizita unui psihiatru i ar folosi mai mult decat vizita unui temnicer.

        Pana la noi informatii, n as face speculatii.
    • -3 (11 voturi)    
      Ce de troli rusi pe-aicea... (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:17)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Care este interesul vostru in povestea asta, tovarisci?
  • -8 (34 voturi)    
    Hihi (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:30)

    John. [anonim]

    După teroristul cu pocnitori si artificii acum avem mini jihadistul român, deeh... măririle alea de buget la servicii trebuie justificate si ele cumva.
    • -9 (17 voturi)    
      Corect (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:29)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui John.

      ...
  • -6 (42 voturi)    
    în sfârșit (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:50)

    Mazeta [utilizator]

    SRI mi-a ascultat sfatul și a găsit un jihadist, așa cum au făcut toate țările civilizate. Ne făceam de râs cu teroristul ungur. Serios.
    • +7 (17 voturi)    
      :)) (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:11)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tu ai colegi, prieteni, familie care sa te iubeasca? Te suporta lumea din jurul tau? V-au bagat net la Balaceanca?
  • -2 (12 voturi)    
    Teribilism... (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:53)

    Observator roman [utilizator]

    ,,,cred ca asta era "motivatia" adolescentului oltean. Nu imi vine sa cred ca un tanar din Romania, care nu are acces nemijlocit la propaganda islamica extremista, se "radicalizeaza".

    Ar mai fi ceva: un contrapunct la saltarea extremistului zis "secui". Vedeti, saltam nediscriminatoriu!!

    Sper insa ca am impins prea departe propria mea teorie a conspiratiei. Cred ca solutia pentru HAR-COV o reprezinta desfiintarea "moderatilor" UDMR, dublata de investitii in zona. Da, poate ca initial putinii romani ramasi pe-acolo vor fi discriminati la slujbe dar ulterior populatia se va calma. Cu alte cuvinte, daca tintim pe termen ceva mai lung, vom avea rezultate.
  • -2 (14 voturi)    
    E roman get beget? (Marţi, 8 decembrie 2015, 10:59)

    Je__ [utilizator]

    Sau are unul sau ambii parinti de alta origine?
    • +4 (6 voturi)    
      nu...e chinez (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:15)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      da ce, crezi ca romanii nu ar fi capabili sau ce?
      iote-te e oltean de-al nostru, get-beget.

      Io is curios daca asta stia boaba de araba sau se uita pe hartiile alea ca maimutzica si era teribili de fericit cand vedea decapitari?
    • +3 (9 voturi)    
      Ba, da e o intrebare...? (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:27)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Ce tot dati minusuri?

      E important sa stim.
      E roman nascut din romani de generatii?
      Sau e roman nascuti din emigranti musulmani, si aflat la a 2-3 generatie aici?
      • +3 (3 voturi)    
        Tanarul din Craiova (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:33)

        nicolae [anonim] i-a raspuns lui Je__

        Ede-al OLGUTEI sau e cu ZGONEA ,pe filiatie de la Mihai Viteazu?
  • +10 (16 voturi)    
    ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:00)

    rocknum [utilizator]

    Teribilism de 2 lei care il va costa scump
  • +16 (20 voturi)    
    77 vergine (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:09)

    Florin [anonim]

    Oltean musulman d-al nost', din Bailesti, auzi. S-o fi saturat de lxxă in fata computerului si jinduieste la cele 77 de vergine fake din ceriuri. Aferim tie oltene, o pusesi de mamaliga.
  • +25 (27 voturi)    
    :) (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:16)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Ăsta o fi un oltean radicalizat din cauza bancurilor despre olteni.
    Făcea la matematică despre radicali și a înțeles că asta era proba practică.
  • +8 (12 voturi)    
    Putin probabil... (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:20)

    JestersTear [utilizator]

    ... sa fie un jihadist pe bune.
    Cred ca e doar un "usefull idiot" exaltat de excentricitatile islamistilor.

    Problema este ca, fiind minor, este cam greu sa-l bagi la puscarie.
  • 0 (16 voturi)    
    Hai repede ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:32)

    worker [anonim]

    ...100 -200 de romani sa iasa in strada sa vocifereze ca nu sunt probe. Hai repede la ambasada Romaniei din Ungaria cit inca nu s-a racit asfaltul. Hai repede ..un ziarist oricare sa ceara o actiune de discriminare pozitiva a Craiovei pentru a dezamorsa situatia.

    Nu mai avem incredere in nimic si ne e bine!
  • -1 (15 voturi)    
    Radicalizare (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:36)

    costea14 [utilizator]

    Observ ca s-a radicalizat SRI-ul !
  • +18 (22 voturi)    
    MARE E GRADINA TA DOAMNE ! (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:44)

    PAHOMEANU MIHAI [anonim]

    Oltean musulman !?!?!
    • +6 (12 voturi)    
      Potentialul a fost Testat la Scorniceshti (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui PAHOMEANU MIHAI

      colea..aproape de Craiova, am avut cinci decenii un Oltean..mai mai...
    • +2 (6 voturi)    
      gusturile nu se discuta, faima se plateste (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:06)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui PAHOMEANU MIHAI

      Apropo de ISIS, citisem un banc din UK referitor la ISIS.

      Un tip a fost jefuit de mai multe ori si pt ca politia nu a prins hotii si-a infipt in fata casei un steag imens negru cu ISIS. Din acea zi are o masina de politie in fata casei 24/24, sotia si copii sint urmati de o masina de politie, el are antemergator si la cumparaturi au cite un agent dupa ei .

      asta da securitate maxima
  • +1 (7 voturi)    
    Despre el (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:44)

    dandra [utilizator]

    Credeti ca putem afla mai multe despre acest tanar?
    - avea parinti
    - avea situatie materiala buna
    - mediu in care a crescut, etc.

    Astfel de radicalizari nu se intampla oricum, probabil tanarul era tulburat, suparat pe lume, etc.
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:36)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Avea parinti, acum locuieste la bunici, de cand s-a convertit tatal l-a renegat (scrie prin alte articole).
  • 0 (6 voturi)    
    Ce aiurea (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:46)

    autor_necunoscut_84 [utilizator]

    In loc sa faca ceva ok la varsta de 17 ani sta sa promoveze astfel de prostii pe FB si sa posteze mesaje de amenintare.

    Sper sa il linisteasca procurorii si sa il linisteasca si familia asa cum trebuie. In acelasi timp e minor, cred ca totusi poate avea circumstante atenuante...
  • +18 (20 voturi)    
    ! (Marţi, 8 decembrie 2015, 11:52)

    tudorr [utilizator]

    Acu sa te tii, ies oltenii la miting de sustinere?:)))
    • +4 (4 voturi)    
      da (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:01)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      ies la Caracal, sa se rastoarne iar caruta :))
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:12)

    tudorr [utilizator]

    Prababil pustiul e virgin si i-au promis aia 50 de capre virgine si alea in viata de apoi :))!
  • +4 (4 voturi)    
    ISIS-u cu olteni (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:12)

    neurino [utilizator]

    daca ajuns ISISu sa recruteze olteni e grav, deja le prevad moarte sigura.

    o fi fost spion infiltrat ca , daca de la americani nu mai vine ajutorul, macar de la olteni.
  • +5 (9 voturi)    
    Primul serviciu (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:14)

    luptator_din_munti [utilizator]

    Primul serviciu de informatii din lume care se ocupa cu problemele generate de acnee.
    • 0 (0 voturi)    
      :( (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:29)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui luptator_din_munti

      Probleme care le-au fost fatale pustoaicelor din Austria care au murit prin Siria. Nu?
      • 0 (2 voturi)    
        Serios (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:08)

        luptator_din_munti [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Chiar nu vreau sa intru intr-o disputa tehnica cu un lucrator sau simpatizant SRI, ce-oi fi tu, pentru ca nu consider Daesh rezultatul actiunii unor dezaxati izolati, eu cred ca este un grup criminal organizat si foarte bine finantat, care ar necesita o reactie cu totul diferita. De la nazisti lumea nu s-a mai confruntat cu asa ceva. Dar ma bucur ca sunteti vigilenti si prindeti tot ce misca. Dati-i inainte si la multe avansari si salarii de merit. Un an nou fericit, cu simtul datoriei implinite. Chiar sper sa nu o dati in bara atunci cand chiar o sa conteze.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:21)

          tirolez [utilizator] i-a raspuns lui luptator_din_munti

          Pai si eu cred ca e un grup criminal organizat. "Pe vremea mea" problemele generate de acnee duceau eventual la niste betii ingrozitoare, ascultat rock mai dur in spatele liceului, scris pe peretii scolii, tricouri. Acum copiii care au pierdut legatura afectiva cu familia au posibilitati mult mai multe, inclusiv ca fetele respective. Poate nu ai copiii inca, dar ca parinte cand citesti asa ceva nu poti sa nu fii impresionat. Viata e complicata, si nu se reduce la a fi sau nu in solda cuiva.
  • +5 (7 voturi)    
    .... (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:34)

    tirolez [utilizator]

    Vad multe glume , dar din pacate cred ca e mai trist decat pare. Baiatul nu era doar un teribilist obisnuit. Cu totii poate am avut in liceu diversi colegi care declarau ca il admira pe Hitler/Ceausescu, se imbatau etc. dar si-au revenit la un moment dat. Baiatul asta are o traiectorie asemanatoare cu a celorlalti europeni radicalizati. Poate ati mai citit ce au declarat alte mame, ca initial se schimbasera in bine, se lasasera de fumat, alcool etc., deodata au disparut si au plecat sa lupte in Siria. Ori el declara acelasi lucru, s-a convertit si multumeste lui Allah ca s-a lasat de fumat si baut iar dupa ce termina liceul vrea sa plece sa studieze la Medina. Direct in Siria va ajunge, carne de tun. Sau se intoarce si se detoneaza la metrou.
    • +5 (5 voturi)    
      Eu cred (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:45)

      shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Ca ar trebui sa luam i serios si ca e ceva f. grav! Vezi ca si aia de la Columbine sau Virginia Tech sau cinema-ul din Aurora faceau "glume" de-astea, vrei sa stam cu mainile in san si sa se ajunga acolo? De ce nu-ti vine sa crezi ca nebuni din astia pot fi si la noi, din moment ce ne-am globalizat, iar terorismul si-a intins aripile peste tot?
      Dar Ciupercescu ce zici, si el era teribilist? Vezi ca n-a iesit nici azi...
  • -1 (11 voturi)    
    Viata e complexa si are multe aspecte. (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:38)

    The Real Sasha [utilizator]

    Trebuie sa justifice si securitatea cumva marirea bugetului, nu? Io pun pariu ca in Prazilia mai exista o babuta anarhista care vinde patrunjel fara bon fiscal, la coltul strazii.
    Gata dom'le, securitatea isi face datoria! Dormiti linistiti, secu' vegheaza. Devalizarea coloniei Romania continua DAR securitatea "sta de sase"!

    PS.
    Pustiul teribilist si-a aranjat viitorul... :))
    • +4 (4 voturi)    
      Minimizezi (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:53)

      shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      prosteste! Ca asa au stat cu mainilein san serviciile si la Tg. Mures in '90 de a iesit ce a iesit! Acum, cand terorismul a ajuns si in Europa, un nou Charlie Hebdo sau Sandy Hook e posibil oricand, si la noi! Mai ales ca ala spune ca a fost "invatat" si adus pe calea islamului de altcineva, deci e clar ca sunt multi care recruteaza!
  • +4 (8 voturi)    
    Haoleu manca-ti-as (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:42)

    Ceauceau2 [utilizator]

    Mai oameni buni . Explicati-mi si mie va rog frumos cum
    pastile ma-sii SRI-u' e asa activ dupa 1 decembrie ?
    • +4 (6 voturi)    
      e simplu ! (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:52)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Ceauceau2

      SRI-ul trebuie sa prezinte la sf anului raportul de activitate pe anul care tocmai se incheie.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:52)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ceauceau2

      Daca s-ar intampla ceva tot noi am urla ca se stia de nu stiu cand de baiatul asta si autoritatile n-au facut nimic. Nu? Din pacate vremurile sunt cam tulburi.
  • +1 (3 voturi)    
    se pare ca e roman! (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:51)

    airamerica [utilizator]

    Se pare ca e roman siil cheama Luigi Contantin Boicea
  • +1 (5 voturi)    
    RO... (Marţi, 8 decembrie 2015, 12:59)

    demaGOGU [utilizator]

    ...este o tara atat de trista incat orice potential terorist ar incepe sa...planga.
  • -2 (2 voturi)    
    oltean sugubat (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:22)

    vulpoiul rosu [anonim]

    "si iata in zare, apare un terorist calare" pai nu mai exista libertatea cuvantului? nu mai sintem in democratie? exact ca pe vremea lui nea nicu: daca spuneai la circiuma ca satelitul american e mai bun decit cel sovietic, a doua zi apareau cei cu ochii bleu si te invitau sa le dai explicatii! va spun eu cei cu acest oltean: din teribilism a inceput sa imparta materiale islamice, i-a crescut cota la fete, va avea nota scazuta la purtare si amintiri haioase din liceu! un dobitoc care nu stia pe ce lume traieste! in sfirsit s-a intimplat ceva "cool" in craiova!
    • +1 (1 vot)    
      hm (Marţi, 8 decembrie 2015, 16:09)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui vulpoiul rosu

      Stii ca plecase de acasa dupa ce parintii au aflat ca s-a convertit la islam? Cred ca e mai mult decat teribilism. Asa au mai plecat si alti pusti europeni si s-au intors daca s-au mai intors in sicriu. Nu mai sunt vremurile de acum 10-15 ani cand erai cool daca purtai niste tricouri anti-sistem.
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:33)

    anonim [anonim]

    Felicitari SRI! ce bine ne pare! propaganda sionista-masonica a ajuns la apogeu. nici nu se mai sfiesc/feresc sa se afiseze macar! pentru cei cu creierul inca la purtator, minciuna sri ar suna astfel : tanar roman suspectat de legaturi cu isis aka cia&mossad&mi6&etc... pai daca a avea legaturi cu cia/mossad/mi6 este un act terorist, faceti bine si retrageti-va din nato/ue/onu/osce/etc precum si retragerea ambasadorilor romani si trimiterea ambasadorilor statelor teroriste la ai acasa. sri - serviciul roman al israhellienilor! isis - israeli security intelligence service! trezirea lume! sunteti mintiti intr-un mod extrem de brutal! iesiti din transa indusa de autoritatile tiranice!