Gabriel Oprea nu mai coordoneaza doctorate la Academia Nationala de Informatii

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2015, 22:17 Actualitate | Esenţial

Gabriel Oprea
Foto: Guvern
Fostul vicepremier Gabriel Oprea, acuzat de plagiat, confirmat de seful Comisiei de Etica a Universitatii Bucuresti, la inceputul lunii septembrie, nu mai coordoneaza, in prezent, lucrari de doctorat la Academia Nationala de Informatii "Mihai Viteazul", anunta Mediafax.

Oprea nu mai este coordonator de doctorat la Academia Nationala de Informatii, au precizat pentru Mediafax surse oficiale.

De altfel, numele sau nu apare pe lista coordonatorilor de doctorat ai institutiei, postata pe site-ul acesteia.

Academia Nationala de Informatii a emis, pe 7 septembrie, un comunicat, in care a anuntat ca evalueaza "stadiul implementarii masurilor privitoare la respectarea standardelor de calitate academica a tezelor de doctorat".

"In acest sens Senatul Academiei mandateaza Consiliul Stiintific al Academiei Nationale de Informatii "Mihai Viteazul" sa accelereze procesul de evaluare, initiat cu mult timp in urma, asupra modului de respectare a standardelor stiintifice si dezvoltare a capacitatii noastre academice. Concluziile acestei evaluari vor sta la baza unor decizii care vor consolida calitatea procesului de invatamant si cercetare academica in cadrul ANI MV", se spunea in comunicat.

Comunicatul a fost emis dupa suspiciunile de plagiat vizand lucrarea de doctorat a lui Gabriel Oprea, sustinuta la Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti, dar si lucrari coordonate de acesta la Academia "Mihai Viteazul".

Pe 4 septembrie, Marian Popescu, presedintele Comisiei de Etica a Universitatii din Bucuresti, a dat un verdict transant dupa ce a analizat lucrarea de doctorat a lui Gabriel Oprea, spunand ca, in mod sigur, este vorba despre un plagiat, zeci de pagini fiind "copiate integral".

Astfel, el a contrazis, in nume personal, concluzia Consiliului National de Etica din Ministerul Educatiei - singurul organism abilitat la nivel national pentru solutionarea acestor sesizari - in cazul tezei de doctorat "Procedura plangerii prealabile", sustinute de Gabriel Oprea in anul 2000, la Facultatea de Drept a Universitatii Bucuresti.

Consiliul National de Etica a decis, pe 8 iulie, ca suspiciunea de plagiat in cazul tezei de doctorat a lui Gabriel Oprea nu poate fi confirmata.

"Legea ne-a obligat, cum se intampla in cazul demnitarilor, sa transmitem autosesizarea la Consiliul National de Etica. Consiliul National de Etica a dat verdictul atat de rapid, incat nici macar nu am apucat sa le transmitem ce incepuseram noi sa analizam", a declarat Marian Popescu pentru Gandul.

Potrivit acestuia, la Consiliul National de Etica au ajuns atat autosesizarea Comisiei, cat si o sesizare facuta de o alta persoana, dar avand acelasi obiect, iar Consiliul Etica, aflat in subordinea Ministerului Educatiei, a dat rapid verdictul: "Nu se confirma".

Potrivit lui Marian Popescu, examinarea suspiciunilor de plagiat ar trebui sa cada in sarcina universitatii care a acordat titlul.

Hotnews.ro a relatat ca lucrarea de doctorat a lui Gabriel Oprea, "Procedura plangerii prealabile", coordonata de profesorul universitar doctor Ion Neagu, contine pasaje copiate din alte carti si nu are introducere si concluzii proprii. Oprea a copiat pagini intregi din "Plangerea Prealabila. Teoria generala a plangerii prealabile. Aplicatiunea la legislatiunea romana" a lui Constantin Turai, publicata in 1938, precum si o serie de citate din Nicolae Iorga si Gheorghe Ghibanescu, care in cartea lui Turai se regasesc marcate si citate corect de catre autor.

Ulterior, Hotnews.ro a semnalat suspiciuni de plagiat in cazul unor lucrari de doctorat coordonate de Gabriel Oprea, in calitatea sa de coordonator de doctorat la Academia Nationala de Informatii "Mihai Viteazul". Este vorba despre lucrarile secretarei lui Oprea, Adela Loredana Neagu, despre cea a primarului sectorului 2, Neculai Ontanu, care este si secretar general al UNPR, despre cea a avocatei lui Ponta, Loredana Radu, si despre lucrarea prim-adjunctului procurorului general al Romaniei, Bogdan Licu, fostului ministru al Apararii Mihai Stanisoara si adjunctului sefului Politiei Romane Dumitru Parvu.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5576 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    Dar nu a coordonat niciodata (Luni, 7 decembrie 2015, 22:29)

    Locke Lamora [utilizator]

    Odata ajuns Heneral Dottor Mangla cum Fraudae, ratanul asta doar si-a pus degetul pe lucrari, bineinteles pt o shpaguta pe masura ismenelor sale.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce sa coordoneze repetentul asta? (Marţi, 8 decembrie 2015, 9:18)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Ce sa coordoneze repetentul asta? Acest domn trebuie sa coordoneze extemporale la clasa 1 intr-un sat din Calarasi de unde se trage.
  • +17 (17 voturi)    
    Plagiatorul. (Luni, 7 decembrie 2015, 22:55)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Sa dea si banii inapoi!
  • +7 (13 voturi)    
    De ce nu mai coordoneaza ???? (Luni, 7 decembrie 2015, 23:01)

    cartofil [utilizator]

    Asta ar trebui sa comunice Academia Nationala de Informatii. A fost exclus din IOSUD (scoala doctorala)? Nu prea cred, intrucat impotriva lui nu exista vreo hotarare oficala de plagiat. Dimpotriva, exista o hotararea oficiala ca nu a plagiat, din partea CNE. Atunci de ce sa-l dea afara?? Banuiesc ca este o cacealma a Academiei. I-a mutat doctoranzii pe care-i avea la alti conducatori si atunci declara ca nu mai conduce doctorate, ceea ce , momentan este adevarat, dar dreptul de a conduce nu i s-a retras. Cand lucrurile se vor mai linisti, va avea din nou doctoranzi. Gainarie balcanica.
  • +14 (14 voturi)    
    dar cercetarea penala si daunele?! (Luni, 7 decembrie 2015, 23:28)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    cand il vedem in cercetare penala pt fals in declaratii si uz de fals si inselactiune pe acest specimen pt plagiat?
    si sa i se retraga titlul de doctor-plus sa returneze cu dobanda toate sumele incasate pt calitatea de doctor si conducator de doctorate?!
    si sa fie cercetati si toti cei care au plagiat sub coordonarea lui?
    si la fel si la Ponta?!
    vrem DREPTATE!
  • +12 (12 voturi)    
    Da dar preda ca si profesor la cateva universitati (Luni, 7 decembrie 2015, 23:46)

    deval [utilizator]

    in baza doctoratului asta care naduseste pe fiecare fraza de-i sar sprancenele din tatani ! Ar fi de cascadorii rasului inregistrarea unui curs a semi-analfabetului..
  • +11 (11 voturi)    
    În sfărșit! (Marţi, 8 decembrie 2015, 0:12)

    andreitr [utilizator]

    Dar oare când procuratura și DNA o să-l întrebe de sănătate și pe nenea Oprea? Nu cumva el este și șeful mafiei personale a lui a. năstase? N-ar trebui să stea și el unde a stat (și sper că va mai sta) șeful?
  • +11 (11 voturi)    
    A coordonat vreodata? (Marţi, 8 decembrie 2015, 0:43)

    za-k [utilizator]

    Hai sa fim seriosi, nu a coordonat Oprea doctorate niciodata :)
  • +13 (13 voturi)    
    Ce ar putea sa coordoneze..... (Marţi, 8 decembrie 2015, 5:31)

    gigiN [utilizator]

    ....un general de tinichea ? Nici macar un examen de absolvire a 4 clase !!!
  • +1 (1 vot)    
    Oprea si doctoratul (Marţi, 8 decembrie 2015, 8:24)

    Flaviu BM [anonim]

    Sa coordoneze doctorate? O stire fireasca ar fi ca este rechemat sa refaca clasele gimnaziale.
  • +1 (1 vot)    
    sa judecam la rece (Marţi, 8 decembrie 2015, 8:56)

    Francisc 1 [utilizator]

    in cativa ani lumea uita si asta se apuca din nou , ca doar e lucrativa activitatea , daca nu-l vedem si membru al academiei m-as mira !
  • +1 (1 vot)    
    Mecanismul fraudulos prin care a facut-o !!! (Marţi, 8 decembrie 2015, 9:21)

    andreesanu [utilizator]

    Facatura,imbirligatura prin care IZMENE a fost conducator de doctorate este strigatoare la cer !!!.
    Cand individul abia se exprima ,cand nu poate lega coerent o discutie este conducator de doctorate !!!,asta-i bataie de joc .
    Toti cei care i-au dat acestui izmenar stele de general
    sunt vinovati ,nu poti sa-ti bati joc avansind pe criterii aberante la grad de general orce politruc .
  • +2 (2 voturi)    
    Nu sa lăsat de furat. (Marţi, 8 decembrie 2015, 9:21)

    mircea [anonim]

    Oprea nu renunță la furat.Ce nu avea Oprea de a trecut la furtul intelectual?Oprea a văzut în doctorate plagiate o posibilitate de a fura,promovând hoții.Pe lângă ce primea pentru doctoratul lui fals,primea și cotă parte din falsurile adepților creați de el.Sunt greu de înlăturat astfel de borfași din sistemul academic,trebuie depistați și înlăturați toți care au doctorate plagiate coordonate de borfaș,pentru-că se susțin reciproc.
  • +2 (2 voturi)    
    "Interesul national", balon de sapun! (Marţi, 8 decembrie 2015, 13:47)

    EllenaSt [anonim]

    E bine ca nu mai coordoneaza nicio lucrare de doctorat, dar cu raul facut pana acum de acest "interes national" cum ramane? Doamne, pe ce maini a ajuns onoarea invatamantului romanesc! I-o va "repera" cineva vreodata?
  • +2 (2 voturi)    
    nu mai coordoneaza doctorate si cu asta basta?! (Marţi, 8 decembrie 2015, 14:48)

    lili [anonim]

    Trebuie sa dea banii inapoi, altfel de ce nu mai coordoneaza?!
    Si sa RASPUNDA in fata LEGII!!
    Cat a coordonat, de ce a coordonat, a fost OK?!
    Daca NU a fost si pentru asta nu va mai coordona pe viitor, atunci sa dea banii inapoi si SA RASPUNDA in fata LEGII!
    Nu doar sa "nu mai coordoneze", dar sa raman cu banii luati ca si coordonator de doctorate!

    Cam asa spunea E Udrea intr-un interviu la Hotnews despre posetele si gentile de muuulte mii de Euro din bani furati de Cocosul ei penal:

    "Elena Udrea spune că celebrele ei genţi şi rochii, din cauza cărora a fost deseori criticată în spaţiul public, i-au fost cumpărate de fostul soţ, Dorin Cocoş.
    Dacă genţile au fost cumpărate din bani obţinuţi fraudulos, Elena Udrea spune că este dispusă „să le dea înapoi”.
    Mai mult, a precizat fostul ministru, este dispusă să dea înapoi „şi sacourile”.
    Udrea a precizat că nu s-a gândit nicio clipă din ce bani i-a cumpărat Dorin Cocoş garderoba, subliniind că acesta era un prosper om de afaceri atunci când s-a măritat cu el."

    Adica, furam si cand ne prinde, dam banii inapoi?!