Finlanda vrea sa introduca un venit minim garantat de 800 de euro

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 7 decembrie 2015, 12:52 Actualitate | Esenţial

Finlanda vrea sa inlocuiasca toate ajutoarele sociale cu un venit minim garantat de 800 de euro pe luna, neimpozabil, care sa fie platit tututor cetatenilor indiferent de veniturile acestora, scopul masurii fiind de a incuraja oamenii fara locuri de munca sa accepte si slujbe temporare, informeaza Mediafax.

Somajul din Finlanda se afla la un nivel record, iar venitul minim ar avea rolul sa incurajeze mai multi oameni sa munceasca, considera Institutia Finlandeza pentru Asigurari Sociale (Kela), autoarea propunerii, relateaza publicatia The Telegraph. 

In prezent, multi someri ar castiga mai putin daca ar accepta slujbe temporare, pentru ca ar pierde ajutoarele sociale generoase.  

Peste 10% dintre finlandezii apti de munca sunt in prezent someri, iar procentul creste la 22,7% in cazul tinerilor. 

Potrivit unui sondaj comandat de Kela, aproape 69% dintre finlandezi sprijina ideea unui venit national minim.  

Criticii proiectului avertizeaza ca venitul minim ar descuraja oamenii sa munceasca si ar conduce la cresterea somajului.  

Sustinatorii masurii dau ca exemplu alte cazuri in care venitul minim garantat a avut efecte benefice, cum este cel al orasului canadian Dauphin, din anii 1970.  

Venitul minim garantat va costa Finlanda circa 46,7 miliarde de euro pe an, daca va fi implementat integral. Kela urmeaza sa propuna oficial proiectul in noiembrie 2016.


Citeste mai multe despre   









3957 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    Raiul leneviei (Luni, 7 decembrie 2015, 12:58)

    cinevatus [utilizator]

    Efect contrar.
    Exodul parazitilor din tarile europene.
    • +1 (1 vot)    
      macro (Luni, 7 decembrie 2015, 17:45)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      La scala micro doar pentru populatia nativa a Finlandei cred ca sistemul ar functiona dar.
      La scala macro se va produce exodul parazitilor islamici care s-au obisnuit sa traiasca din ajutoarele statelor petroliere, iar acum cand petrolul e in cadere libera cauta alta vaca de muls.
      Metoda asta nu poate functiona decat intr-un sistem inchis in care toti locuitorii sunt de buna calitate si contribuie cu totii la sistem.
  • -2 (2 voturi)    
    Indreptarea erorilor facute din 2007 (Luni, 7 decembrie 2015, 15:43)

    Ana [anonim]

    si anume in toata UE ar trebui bagat acest venit minim garantat

    finantat de BCE - deoarece in Uniunea Europeana

    - TOTI oamenii din UE au drepturi egale, solidaritate, fraternitate ..... O masina scumpa ( m,b sau altele ) nu se vand cu alt pret in Romania, Bulgara, U.

    pretul la pompa la fel chiar daca noi avem resurse de petrol si gaz!

    In mod normal copiii ROMANILOR care muncesc in Romania au fost discriminati - nu au primit alocatie/copil decat 10 euro si acum cat nici macar 20 euro in contextul in care copiii romi /tigani/ cetateni romani au primit cate sute de euro?

    alocaţie de stat (200 lei /lună - 0-2 ani, 84 lei /lună - 2-18 ani) in ROMANIA - ne-au armonizat de ne-a gasit ....si-au lasat oamenii copii....nici in timpul razboiului mamele nu plecau de langa prunci! ( arabii isi care copiii dupa ei....).

    Cu alte cuvinte Europa daca se doreste solidara sa faca pentru toti cetatenii EUROPENI - un venit minim garantat! si astfel NU vor mai fi discriminati nici copiii si nici parintii care au muncit cate 3 schimburi si peste 40 ani si nici oamenii de afaceri care pot da maine faliment si acesta sa fie declarat un venit MINIM pentru toti CETATENII UNIUNII EUROPENE !

    astfel NU se vor mai taia copacii - mentinerea unui mediu nepoluant in UE - deoarece ....schimbarile climatice trebuie sa ne dea serios de gandit !

    ati vazut un dosar de somaj,,,sau de venit minim cate hartii? dar de unde atatea sedii pentru arhivarea documentelor...cu ce bani se intretin aceste arhive si cu ce salarii competente?

    Trebuie ca toti cetatenii UE sa ceara acest lucru catre UE si astfel din start se vor rezolva mii de probleme...asigurarea minima obligatorie pentru locuinte, asigurarea de sanatate...stiti ca unei persoane arestate Ministerul de Finante plateste asigurarile.Deci se vor rezolva mii de probleme!
    sa va enumar ...nu se mai racoleaza bunurile oamenilor ca nu si-au platit apa...in contextul in care Statul Roman prin Constitutie - nivel de trai decent ...pai ce decenta?
  • -1 (3 voturi)    
    Decenta (Luni, 7 decembrie 2015, 15:50)

    Ana [anonim]

    nu suntem coerenti in gandire ...unii alearga sa-i scoata pe oameni din apartamente si altii sa-i ia si sa-i duca la adaposturi si in special iarna! adica aceeasi Marie, dar cu alta palarie...tot de bani este vorba! si de cheltuieli reale!

    Un copil ii decedeaza parintii in accident el maine nu are un venit direct pe card ...pentru a trai ! unde sunt drepturile copiilor rezolvate rapid si eficient ? fara birocratie multa ! Facem pensiuni si stau goale ca oamenii nu au bani sa mearga in ele...si acolo nu se dau salarii menajerelor, bucatarilor...adica este o ineficienta in fluxul de capital! nu asa ca Paste si Craciun deoarece un proprietar de pensiune sa faca carte de munca romanilor trebuie sa aiba macar 80% grad de ocupare ...se pot face multe si se elimina birocratia si hotia unora...acum mil de romani lucreaza in UE fara carte de munca ....ce pensie vor avea? si atunci daca se baga acest venit minim se pot responsabiliza multe...un om nu are venituri ...este dat afara si se duce la interviu...si-l prinde controlorul si ii da amenda...adica TOT amaratul plateste in permanenta si altii isi duc banii in ofshruri si creeaza disfunctionalitati intr-o piata ec. de bun simt sociala si UMANA!
  • -3 (3 voturi)    
    in SUA (Luni, 7 decembrie 2015, 16:03)

    Ana [anonim]

    venitul minim garantat este tot atat de discretionat ca in SUE - UE? Sau in toate statele membre la fel? De aceea noi nu o sa putem sa ne dezvoltam coerent si vedem autostrazi fara wc si oamenii prefera sa mearga pe camp decat intr-un spatiu igienic ...ei tocmai din cauza BANILOR! si o gandire economica necoeerenta!
  • +1 (1 vot)    
    Si cine plateste? (Luni, 7 decembrie 2015, 19:10)

    AdrianBorza [utilizator]

    Intrebarea fara raspuns e: de unde vin banii?
  • -1 (1 vot)    
    Raspuns (Luni, 7 decembrie 2015, 22:44)

    Ana [anonim]

    De la BCE pt toti cetățenii europeni