Ambasadorul Hans Klemm: Sunt ingrozit de atacurile teroriste din ultimul timp, avem nevoie de investitii in servicii/ Am fost foarte dezamagit sa-l vad pe Serghei Nariskin la Bucuresti

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 6 decembrie 2015, 15:46 Actualitate | Esenţial

Hans Klemm
Foto: Ambasada SUA
Ambasadorul SUA la Bucuresti, Hans Klemm s-a declarat duminica "ingrozit" de atacurile teroriste din Paris, Londra, San Bernardino, Beirut, subliniind ca sunt necesare investitii substantiale in dezvoltarea activitatii serviciilor de informatii si in schimbul de informatii. Totodata, ambasadorul adeclarat pentru Mediafax ca a fost dezamagit de prezenta presedintelui Dumei de Stat la Bucuresti, adaugand ca nu este prima data cand apare pe scena mondiala.

"Sunt ingrozit. Daca atacul de la Londra este de inspiratie terorista, este al treilea in doar doua saptamani. A fost un eveniment la Beirut, urmat de cel de la Paris, apoi in California si acum, posibil Londra, este foarte ingrijorator", a spus, ambasadorul Klemm.

Diplomatul american a mai spus ca toata lumea trebuie sa fie alerta, ca aceste tipuri de atac sunt foarte dificil de prevenit si ca sunt necesare investitii mari in dezvoltarea serviciilor de informatii.

"Sunt necesare investitii foarte mari in dezvoltarea serviciilor, in schimbul de informatii si in a fi pregatiti. Pana la urma, depinde de noi toti, daca vedem ceva neobisnuit, sa raportam", a remarcat ambasadorul.

Referitor la colaborarea dintre SUA si Rusia in domeniul combaterii terorismului, Hans Klemm a spus ca cele doua tari colaboreaza deja si ca au interese comune, insa a declarat ca este ingrijorat ca in privinta Ucrainei este "o lipsa de cooperare" si ca a fost "dezamagit" de prezenta presedintelui Dumei de Stat la Bucuresti.

"Deja colaboram cu Rusia in aceasta chestiune, presedintele Obama si presedintele Putin au avut conversatii telefonice si s-au intalnit la Paris. Avem interese comune in lupta impotriva terorismului, exista deja o colaborare intre SUA si Rusia. (...) Am fost foarte dezamagit (sa-l vad pe Serghei Nariskin la Bucuresti - n.red.), dar nu este prima data cand apare pe scena mondiala. Pe langa toata colaborarea care are loc in lume, este o lipsa de cooperare in ceea ce priveste Ucraina care ne ingrijoreaza", a mai declarat ambasadorul Hans Klemm.


Citeste mai multe despre   









8385 vizualizari
  • -20 (50 voturi)    
    Da ce crezi Moshule (Duminică, 6 decembrie 2015, 15:50)

    Dan_Bruma [anonim]

    ca stam sa ne dati voi voie sa avem colaborarile pe care le vrem? Mosule, te crezi un mic dictator in Romania sau ce?
    • +20 (42 voturi)    
      parere (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:15)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Dan_Bruma

      batrane,a spius doar ca fost dezmagit sa-l vada la Bucuresti,atat,dar tu nu rezonezi cu roamanii nu esti decat un troll rus.Hai sictir!
      • +15 (17 voturi)    
        tariceanu e din poza din '89 (Duminică, 6 decembrie 2015, 17:35)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui radu

        credeti ca rusii lasau oameni neafiliati sa preia conducerea de la ceausescu?
        tariceanu+ilici+rusi=love
        • +2 (4 voturi)    
          Ruşii sunt aici de când a venit la putere ilici (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:45)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui rov

          iliescu adică din 89. Ar fi bine să scăpăm pentru totdeauna de ruşi care ne-au adus decât numai necazuri. Fără ruşi în ţară!
          • -2 (4 voturi)    
            Io zic (Duminică, 6 decembrie 2015, 22:08)

            Incomod [anonim] i-a raspuns lui andreitr

            Ca mai bine ar fi să scăpam de analfabeți maneliști ca tine... "decât numai necazuri"... Nu te doare urechea când citești cu voce tare ?
    • +9 (27 voturi)    
      Ana (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:30)

      2015 [anonim] i-a raspuns lui Dan_Bruma

      Important este sa pastram relatiile intre state, colaborarea, cooperarea si cel mai important pentru viata noastra PACEA. Faptul ca te adresezi unui OM asa inseamna ca nu esti un om educat. Daca NU era SUA - astazi tu ai fi scris la masina de dactilografiat si ai fi scuipat in palma sa iti numeri banii si ti-ai fi luat coate in gura pentru un pachet de unt. Nu tu ai dus satelitii si nu tu ai facut vreo inventie care sa iti dea dreptul sa jignesti un reprezentant DIPLOMATIC al SUA. Tu personal poti sa colaborezi cu cine vrei, dar important sa ne respectam angajamentele, buna vecinatate si culmea in anul 2015 ti s-a dat dreptul democratic sa scrii si sa comentezi chiar daca aduci atingere unui OM. Atacurile la imagine ( legat de greutate sau varsta ) nu stau in mediul public. Indiferent de varsta pe care o ai. In loc sa fi un om respectuos si sa spui: da - Fondurile UE pentru Romania si pentru copiii ei si pentru vize free in SUA discuti aiurea. Cate clase ai de curiozitate? Iar legat de Rusia sunt crestini ortodoxi si in fiecare duminica in sfintele biserici vorbesc de pace, bunatate si sunt oameni care ar trebui sa fie deschisi sa coopereze, dialogheze si sa aduca prosperitate in casele si familiile lor prin diplomatii lor si nu doar sa doarma prin fotolii. La treaba si vazut realitatile economice si ce necesitati au pentru o mai buna intelegere si distribuire a resurselor pentru a miximiza poluarea si schimbarile climaterice. Multa sanatate iti doresc si o zi buna.
      • -16 (24 voturi)    
        raspuns (Duminică, 6 decembrie 2015, 17:34)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui 2015

        Cine a distrus economia tarii? Cine te-a facut sa te milogesti la UE si la yankei? Ana draga priveste in trecut si citeste putina istorie. Vezi razboaiele din Vietnam, Cambogia etc. Nimeni nu are dreptul sa iti impuna cum sa traiesti. Nu pot sa iti impun vointa mea. Sa fii iubita.
        • +16 (22 voturi)    
          Doar Mehel, Alro si Lukoil imi vin in minte (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:11)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Ion

          acum. Dupa aia Sovrom. Mai bine inveti tu 300 de ani de imperialism mujic. Si economia tarii ti-ai distrus-o singur, chiar si indirect, deoarece cand te-ai dus la vot ai votat niste infractori, ca sa-ti pice si tie niste firimituri de la ei. Te-ai facut complice la furt Ivane...nu ne amagi ca tu esti Ion.
          • +1 (11 voturi)    
            Bechtel (Duminică, 6 decembrie 2015, 21:17)

            echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            AI memorie scurta... tzeapa secolului vine de la Bechtel :)
          • -1 (5 voturi)    
            Numai de curiozitate, (Duminică, 6 decembrie 2015, 21:59)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            tu chiar crezi ce scrii sau o faci doar pentru amaratul ala de salariu?
            • +1 (1 vot)    
              Am lucrat la autostrada ca si subcontractor... (Luni, 7 decembrie 2015, 18:03)

              echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              Bechtel aducea otel-beton din Turcia cand laminorul de la Campia Turzii nu avea comenzi!!!
              De aia au falimentat cei de la laminorul din Campia Turzii.
              Era mai ieftin, adus de la cativa km. din Campia Turzii, dar Bechtel a preferat sa aduca otel-beton de la turci, sa-l aduca pana in Constanta cu vaporul si de acolo cu TIR-ul pe rutier. Iesea de trei o ri mai scump!!!
              A fost o spoliere a statului roman cum vezi dopar in recpublicile bananiere!!!
            • +1 (1 vot)    
              memorie scurta, daca nu traiesti in Romania (Luni, 7 decembrie 2015, 18:07)

              echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              http://www.hotnews.ro/stiri-esential-5961024-angajatii-bechtel-dau-din-casa-cum-lucreaza-autostrada-transilvania.htm

              http://www.romanialibera.ro/special/reportaje/-cooperativa--turceasca-pe-autostrada-transilvania-148915
        • +6 (6 voturi)    
          Antiamericanism de 3 la leu (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:34)

          Leon [anonim] i-a raspuns lui Ion

          Sa fii tu iubit, Ivane. La Vladivostok. Rusnacul n-avea ce sa caute la Bucuresti nu pentru ca asa "vrea" americanii, ci pentru ca e pe lista neagra a UE, din care Romania, din pacate pentru UE, face parte. Iar sanctiunile astea nu-s asa de florile marului, pentru ca sint multi Ivani si in UE care ar fi preferat sa nu le dea, ci ca reactie la ticalosiile pe care tovarasii tai le-au facut in Ucraina. Ca "bun roman", ti-ar fi placut sa ocupe rusii Dobrogea si sa faca turism militar la Vaslui? Iar economia tarii a distrus-o un tovaras de-al tau, supranumit Ilici.
        • +7 (9 voturi)    
          Americanii, FMI, reptilienii etc... (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:57)

          toma [anonim] i-a raspuns lui Ion

          Nu v-ati saturat de placa asta zgariata? Ia zi-ne, dom'le, cum ne-au distrus americanii economia. Zi-mi macar un nume de american si ce anume facut de a distrus economia. Ceva concret, gen actiune->rezultat. Ai asa ceva sau esti bun numai de gargara la birtul satesc?
        • +8 (8 voturi)    
          ! (Duminică, 6 decembrie 2015, 21:21)

          CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui Ion

          Tovarase, te invit doar sa vezi diferentele dintre RFG/RDG, Coreea de Sud/Coreea de Nord, Taiwan/China si mai ales, ca sa fie pe intelesul tau, diferentele de salarii dintre Microsoft Romania (de exemplu) si ICI sau dintre ExxonMobil Romania si Lukoil "Frauda & evaziune la greu" Romania.
          In rest, sanatate si la voi la Moscova.
    • +10 (28 voturi)    
      Atata vreme cat esti in coalitii (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:58)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Bruma

      care-s clar Anti-Mujicstan....cam faci ce fac toti membrii nu crezi? Sau tu esti vre-un romanas din ala care "merge si-asea"? Nu crezi ca a venit vremea sa mai lasi tradarile si ticalosiile la o parte?
      ps: daca esti roman si nu ciolovec.
      • -6 (16 voturi)    
        Penibil post. (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:07)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        .....
        • +3 (7 voturi)    
          alt ciolovec (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:54)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          si nush cum se face ca toti ciolovecii proslavesc Cilovecia...din afara ei; nu e nici unul din Siberia.
          • -1 (7 voturi)    
            Da nene , (Duminică, 6 decembrie 2015, 21:54)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            continui sa fi penibil , e ok...
    • +12 (20 voturi)    
      mesaje (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:05)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Dan_Bruma

      Dupa ce am citit mesajele de aici nu mai am altceva de spus decat Mueeee Rossya ! Coloana a 5-a sapa la baza statului roman ! Rushine Tradatori imputziti !
    • +7 (7 voturi)    
      Bruma (Duminică, 6 decembrie 2015, 19:28)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Bruma

      Sau bruminski? Ia spune, tactu' a descalecat acum vreo 70 de ani de pe un tanc, cumva?
  • -10 (20 voturi)    
    Știm cine ne sînt prietenii... (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:03)

    Gheonoaia [utilizator]

    ...știm și cine ne sînt dușmanii. Se vede clar după alianțele din care facem parte și din loialitatea noastră constantă față de aceste alianțe (politice, economice și militare).

    Cred, deci, că avem dreptul să ne întâlnim cu cine dorim.
    • +1 (1 vot)    
      Voi, da, aveti dreptul (Luni, 7 decembrie 2015, 8:38)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Gheonoaia

      sa va intalniti cu cine vreti la o bere, ca aici se poate. La voi, mai rar.
  • -19 (29 voturi)    
    revoltător (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:10)

    Mazeta [utilizator]

    Ambasadorul american nu pomenește nimic despre atentatul de la Târgul Securiesc, dejucat vitejește de SRI. Această stare de lucruri est intolerabilă!

    Anglia-si are teroristii sai, Franta-si are falitii sai, pana si chiar Bulgaria-si are teroristii sai; in fine oricare natiune, oricare popor, oricare tara isi are teroristii sai. Numai noi sa n-avem teroristii nostri?!
  • -17 (31 voturi)    
    fff dezamagiti (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:21)

    real politik [anonim]

    Si noi cand veniti buzna in guvern sau parlament.
    • +16 (28 voturi)    
      Exact, cu ce drept sperie ei borfasii? (Duminică, 6 decembrie 2015, 17:00)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui real politik

      Cu ce drept impun standarde civilizate? Afara cu civilizatii, liber la mujici.
  • +8 (28 voturi)    
    Uimire. (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:25)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Dar cand au modificat granita Romaniei, deviind bratul Chilia, prin canalul Bastroie, noi fiind memru NATO, unde era ambasadorul SUA?
  • +1 (13 voturi)    
    sigur, (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:39)

    berenger [utilizator]

    numai că avem deja cei mai mulți angajați ai serviciilor secrete raportat la populație, avem bugete ale acestora care cresc încontinuu (cu 20% mai mult în 2016 ca anul ăsta, cu 50% mai mult ca-n 2014), avem cele mai netrasparente servicii din uniunea europeană, avem legi hiperagresive în a se amesteca în viețile oamenilor, altfel spus, deja i-am depășit cu mult pe americani. și tot nu e de ajuns? republica securistică românia...
  • +17 (29 voturi)    
    Nariskin a venit fiindca l-a chemat Tariceanu (Duminică, 6 decembrie 2015, 16:43)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Daca nu-l chema tradatorul Tariceanu, nu mai venea.
    • +1 (3 voturi)    
      ! (Duminică, 6 decembrie 2015, 21:25)

      CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Cum atunci cand a venit piticul galben, cand au scos steagurile UE/NATO din Parlament, tot un liberal era sef in Parlament. Ooof, liberalii astia "pur-sange"....ce prietenii au facut ei cu bolsevicii lu' Tatucu' Iliescu in Romania. Din '90....cand i-au tradat pe taranastii lu' Coposu pentru securistii lu' Iliescu.
  • -13 (27 voturi)    
    ar fi mai simplu ca SUA sa ne dea (Duminică, 6 decembrie 2015, 17:01)

    __alex__ [utilizator]

    o lista cu cei pe care ei cred ca au voie sa apara pe "scena mondiala".
  • -5 (25 voturi)    
    "...sa ne dati voi voie sa avem colaborarile..." (Duminică, 6 decembrie 2015, 17:05)

    Lucky [anonim]

    Cine te crezi sa vorbesti in numele natiunii romane???
    Poti sa-ti bati joc de numele tau, sa ai orice opinii indiferent cat de stupide sau corupte, poti sa-ti alegi fartatii de haita dar nu sa tarasti in noroi o natiune intreaga. Nu iti place alaturi de progres, democratie, libertate si civilizatie, mergi in Rusia si renunta la cetatenia romana. Asa ar fi onest, nu sa te dai roman in vorbe si rus in (ne)simtiri...
  • -12 (22 voturi)    
    Ambasadorul are dreptate! (Duminică, 6 decembrie 2015, 17:21)

    anonimi [anonim]

    Multumim dle Ambasador pentru tot ce faceti pentru Romania. In alta ordine de idei, SUA este teroristu' #1 pe taramul Pamant. Sunteti jandarmul lumii cu baze militare pe tot taramul iar in acelasi timp sunteti teroristii lumii intregi, prin inscenari si regizari de atacuri teroriste peste tot in lume.
    Aducem probe irefutabile ca ultimul ''atac terorist'' din San Bernardino a fost o inscenare a FBI, fara morti si raniti dar cu o propaganda mincinoasa si brutala din partea main-streamului. Sa-ti fie rusine dle Ambasador!
    https://www.youtube.com/watch?v=4YcU0VkhlT4
    https://www.youtube.com/watch?v=gCtmT7COykc
    https://www.youtube.com/watch?v=KyVfy8fq3Ds
    https://www.youtube.com/watch?v=ZrE9UEZnw4I
    https://www.youtube.com/watch?v=nHK-xYiquzk
    https://www.youtube.com/watch?v=zqZ4BXVzwYQ
    • +9 (19 voturi)    
      Sigur, agenturili.... (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:13)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui anonimi

      Cum e vremea in Siberia?
    • +3 (5 voturi)    
      Sunteti mai multi.. (Duminică, 6 decembrie 2015, 19:25)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui anonimi

      ..anonimi si tu esti ambasadorul lor? Lasa-ne si continua sa sapi.
  • +8 (26 voturi)    
    RUSIA E STAT TERORIST. (Duminică, 6 decembrie 2015, 17:26)

    mavi [utilizator]

    RUSIA E STAT TERORIST.
    • 0 (10 voturi)    
      LA FEL CA USA (Duminică, 6 decembrie 2015, 21:03)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui mavi

      nu?
  • -2 (14 voturi)    
    fals! (Duminică, 6 decembrie 2015, 17:34)

    liviu_ [utilizator]

    nu avem nevoie de de investitii in armata... nu avem nevoie de 1984... toate atacurile astea teroriste pica cum nu se poate mai bine pt serviciile secrete care storc din ce in ce mai multi bani pentru dreptul de a ne spiona...
    pai daca sunt incompetente si nu se descurca d c plm sa le dam si mai multi bani?! se derscurca bine -> medita mai multi bani, nu se descurca bine -> merita mai multi bani... wtf?!

    ceea ce avem nevoie este o interventie corecta (nu pentru petrol) in tarile arabe pentru a extirpa teroristii si a instaura niste regimuri civilizate!

    altfel si cu mama serviciilor secrete vom trai ca in ultimele saptamani.. morti de frica, o gramada de politie pe strazi etc...

    abodrarea actuala nu ajuta pe nimeni: Europa o umple de teroare si de imigranti, tarile arabe le umple de extremisti, si cei care vor sa scape ori imigreaza (cu toate riscurile), ori daca nu au bani, asteapta sa le sara scoala in aer, sau sa ii impuste teroristii ca intraznesc sa invete!
  • +13 (25 voturi)    
    Ptr bruma-patriotu universal! (Duminică, 6 decembrie 2015, 17:40)

    Opinie [anonim]

    Cind mureau americani in primul si al doilea razboi mondial, noi eram aliati cu germanii sau rusii! Daca nu erau americanii tu te nasteai ori la auscwitz ori in siberia, dar tu gindesti(?!) ca un adevarat opincar vadimist limitat!
    • +6 (20 voturi)    
      Vorbeam toti rusa acum (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:15)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Opinie

      daca nu debarcau americanii; si au debarcat de doua ori.
      • -1 (5 voturi)    
        Am vorbit-o timp de 45 de ani (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:38)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Ca ne-au predat in '45 cu totul rusilor.
        Americanii au venit nu demult sa ne vanda armament de mana a saptea si sa ne exploateze resursele.
      • 0 (6 voturi)    
        Cat patos, (Duminică, 6 decembrie 2015, 21:04)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        cata lipsa de cunostinta.......Hai mai lasa ipotezele ,vino si tu cu ceva argumente.
    • +3 (7 voturi)    
      le zici ca o gazeta americana (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:54)

      jaz [utilizator] i-a raspuns lui Opinie

      in ww1 si ww2 americanii au venit la sfasit, in 1918 si 1944, si au avut cele mai mici pierderi. in 1918 si in 1944, romania a fost aliata cu antanta respectiv cu aliatii deci cu cei buni
      rusii au eliberat lagarul de la auschwitz ( nu auscwitz ).
      sigur exista si opinia unui iq precar
      • +1 (3 voturi)    
        gazeta? (Duminică, 6 decembrie 2015, 23:27)

        alex [anonim] i-a raspuns lui jaz

        hai sa ne uitam la cifre: In primul razboi Mondial americanii au intrat pe 2 aprilie 1917, au implicat 4 milioane de soldati, au cheltuit peste 22 de miliarde de dolari si au avut 116,516 morti si 2014,002 raniti

        In al doilea Razboi Mondial,americanii au intrat in Razboi pe 7 decembrie 1941 , au implicat 16 milioane de soldati, au cheltuit 296 de miliarde de dolari si au avut 405,399 morti si 670,846 raniti

        Poate citim nitica istorie in loc sa-i iubim pe rusi asa, tam nesam
        • 0 (0 voturi)    
          si reciproca e corecta (Luni, 7 decembrie 2015, 15:06)

          neurino [utilizator] i-a raspuns lui alex

          "Poate citim nitica istorie in loc sa-i iubim pe rusi asa, tam nesam". farza asta e perfect adevarata si daca citesti varianta "Poate citim nitica istorie in loc sa-i iubim pe americani asa, tam nesam".
          Nud e alta dar cam e prostie sa spui ca daca nu erau americanii , noi am fi vorbit rusa.....nu de alta dar America si Rusia AU FOST ALIATI in WWII.
        • 0 (0 voturi)    
          gazeta? 2 (Marţi, 8 decembrie 2015, 9:38)

          alex [anonim] i-a raspuns lui alex

          Eu doar am raspuns punctual la propozitia unui comentator, care mi s-a parut anti-americana si incorecta: " In ww1 si ww2 americanii au venit la sfasit, in 1918 si 1944, si au avut cele mai mici pierderi. in 1918 si in 1944" care este incorecta istoric.

          Evident ca URSS si SUA erau aliati si evident ca noi le eram inamici pana in 23 August 1944.
    • +2 (6 voturi)    
      uiti de raul cel mai mare (Duminică, 6 decembrie 2015, 20:00)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Opinie

      Daca nu erau americanii sau rusii dar in special rusii acum eram unde vroiau nazistii ori in lagare de munca ori la gazare, depinde ce alte exterminari urmau in planul idiotic al nazistilor.
    • 0 (0 voturi)    
      la istorie repetent!! (Luni, 7 decembrie 2015, 15:02)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Opinie

      Mai Brumarici, se pare ca ai cam picat testele la istorie, mai ales aia moderna, pana una alta.
      Sa ne lamurim, in timpul celui de-al WWI, americanii nu au avut nici un cuvant de spus, implicatia lor a fost NULA, mai ales pe teritoriul Europei (vezi uita-te mai bine care erau probleme lor atunci ci mai ales, EXACT CAND au intrat americanii in WW I).

      Cat despre contributia lor in WWII, daca nu erau englezii cu enigma lor, o luau in freza americanii de nu se vedeau.
      Mai mult, daca crema cercetarii nemtesti nu ar fi fost ingrozita si dezgustata, la propriu de prostiile lui Hitler, mai pupau americanii bomba cand zbura porcu'.

      Nu vobesc de contributia masima, mai ales in debarcarea Americii pe teritoriu Europei a mafiei sicilieni, problema de care au scapat ehe...multi ani dupa (gurile rele spun ca nu au scapat nici in ziua de astazi).
  • -6 (26 voturi)    
    Imagine ..... (Duminică, 6 decembrie 2015, 18:02)

    Beatles fan [anonim]

    Daca e sa cantarim drept, la cat rau au facut americanii in Siria si Irak, la cate sute de mii de oameni au murit din cauza minciunilor lor ...... cu dovezi certe privind existenta armelo de distrugere in masa si alte minciuni la pachet, la modul lor de instaurare a democratiei in statele arabe ...... rusii, cu tot raul care l-au facut sau il fac inca, sunt mici bebelusi.
    Hai sa o spunem pe bune,
    In ultimii 15 ani, politica externa dusa de America a fost dezastruoasa si a cauzat moartea a sute de mii de oameni si nenorocirea vietilor a altor zeci de milioane.
    Nu ar fi fost niciodata aceasta nebunie a radicalizarii arabilor si a transformarii lor in monstri inumani, daca nu ar fi fost aroganta americana de stapani ai lumii in numele democratiei, asa cum o vad ei.
    Sa dea Domnul sa fie pace si o lume mai buna in viitor.
    • +6 (8 voturi)    
      Cu ignoranti ca tine (Duminică, 6 decembrie 2015, 19:32)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Beatles fan

      N-o sa fie niciodata pace. Oile sunt mancate de lupi. Deschide ochii, informeaza-te si incearca sa pricepi. De abea apoi vei fi in stare sa faci alegeri, in timp real.
    • +7 (9 voturi)    
      Musulmanii ... (Duminică, 6 decembrie 2015, 20:38)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Beatles fan

      au atacat intai USA. Asta daca vrei sa fii corect. Radicalizarea lor a inceput demult si va continua atata timp cat va exista aceasta ideologie iar lumea civilizata va alege sa se comporte ca un strut cu capul in nisip.
      • -2 (8 voturi)    
        ????? (Duminică, 6 decembrie 2015, 21:43)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

        ???

        Musulmanii au atacat intai USA ???

        ???

        Tu nu faci pe prostul ,nu?
  • -3 (3 voturi)    
    abuzuri (Duminică, 6 decembrie 2015, 19:34)

    adi [anonim]

    atat tmp cat vor fi abuzuri , discriminare sau persecutii vor fi si teroristi indiferent ce sume se vor cheltui pentru servicii... este reflexul firesc natural al fiecarei fiinte umane sau animale este foarte greu sa-l reprimi prin frica.
  • +6 (8 voturi)    
    UNDE-S VREMURILE ( SI AXELE ) DE ALTADATA ? (Duminică, 6 decembrie 2015, 20:54)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca Tariceanu l-ar fi invitat pe Nariskin in Romania pe vremea lui Basescu si rusu ar fi venit cu un avion oficial,nu i s-ar fi permis sa aterizeze. Daca venea cu un avion de linie, nu i s-ar fi dat voie sa iasa de pe aeroport si ar fi fost retrimis urgent la ma-sa acasa. Lucrurile (si, in general, axele) erau foarte clare.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce dezamagiti suntem noi (Luni, 7 decembrie 2015, 10:24)

    ccteddy [anonim]

    Cred ca aceasta dazamagire ar trebui explicata de reprezentantul SUA. Isi inchipuie domnia sa ce dezamagiti am fost noi cand, timp de mai ine de 3 ani nu am vazut un ambasador SUA? Sau cand predecesorul domniei sale, Gitenstein, facea pe comisionarul rusilor de la Alrom? Daca vom continua sa vorbim cu rusii numai prin intermediul politicienilor SUA, vom fi tratati ca o colonie si vom deveni moneda de schimb. Am mai patit-o odata...