Declaratia de avere a ministrului Economiei, Costin Borc: Patru case, dintre care doua in Franta, terenuri si conturi de peste un milion de euro

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 decembrie 2015, 18:33 Actualitate | Esenţial

Costin Borc
Foto: AGERPRES
 documente
(04 Dec 2015) PDF, 2MB
Costin Borc, ministru al Economiei, are patru case, doua in Bucuresti si doua in Franta, cinci terenuri si conturi bancare in valoare de peste un milion de euro, potrivit declaratiei de avere publicate pe site-ul Guvernului. De notat ca acesta, dupa ce a fost consilier al premierului Radu Vasile, a avut o cariera notabila in sectorul privat, unde a fost, printre altele, director general al operatiunilor Lafarge din Serbia iar din septembrie 2013 a ocupat functia de CEO al grupului Lafarge Romania.

Pe langa terenurile din Romania (4,2 hectare in judetul Teleorman si 49,5 hectare in Calarasi, ambele obtinute prin mostenire), Costin Borc mari are un teren de peste 7.000 metri patrati in Capelle les Grands, in Franta, cumparat impreuna cu sotia sa.

Are doua locuinte in Bucuresti, una in Paris si una Capelle les Grands si un autoturism marga VW Golf din 2015.

Tot in 2015 a vandut doua treimi dintr-o locuinta pe care o detinea, obtinand 1.066.056 lei, precum si o masina Fiat 500.

Acesta declarat si credite de aproape 400.000 de euro.

In declaratia de avere apar bijuterii si tablouri in valoare de aproape 20.000 de euro.

Acesta a incasat un salariu de 1.059.797 lei, de la Eco Gest (parte a grupului Lafarge), in timp ce sotia sa a obtinut venituri din arenda de aproape 31.500 lei. De asemenea, cei doi au obtinut venituri de aproape 48.000 de lei din inchirierea unui apartament.

Costin Borc detine actiuni, printre altele, la Lafarge (in valaore de aproape 50.000 euro), Electrica (12.120 lei), Nuclearelectrica (9349 lei) sau Petrom (6060 lei), 100% din SC Framefabrik SRL si 50% din SC Burggasse 38 SRL.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8227 vizualizari
  • -4 (8 voturi)    
    blestemati... (Vineri, 4 decembrie 2015, 18:37)

    demaGOGU [anonim]

    ...sa fim condusi de oameni care au de la 4 case in sus.
    • +4 (6 voturi)    
      care-i problema? le-a facut in "privat"! (Vineri, 4 decembrie 2015, 20:53)

      toma [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      alde nastase au venit rupti in c... si-au plecat cu 70 de case FURATE DE LA STAT
  • +5 (9 voturi)    
    Perfect (Vineri, 4 decembrie 2015, 20:08)

    Reticentul [utilizator]

    Astfel de oameni de succes ne trebuie, nu prostovani sarantoci prin comparatie, ca Ponta. La plecare sa vedem si noi o crestere de cinci sase ori a averii de milioane de euro. Ca-mi inchipui ca nu s-a pus ministru ca sa-si toace averea pentru prostii care traiesc din 1000 lei. Pe Luna. E de bine. E de bine?!
  • +6 (6 voturi)    
    ok (Vineri, 4 decembrie 2015, 20:14)

    Harpagon [anonim]

    Bravo!
  • -4 (8 voturi)    
    ... mda... (Vineri, 4 decembrie 2015, 20:19)

    Observatore [utilizator]

    ... econom omul... .

    Am rugamintea ca cineva de pe forum ( - hn ) sa-mi explice si mie , asa babeste , ce este aia " munca cinstita ", si cam cum se poate trai din ea .
    • +4 (6 voturi)    
      Mda... bateti campii... ca la alimentara (Vineri, 4 decembrie 2015, 20:44)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      Domnule, omul nu este un Dorel platit cu 3 lei ca sa sape un sant undeva.

      *Ca sa devii CEO al unei multinationale in Romania, iti trebuie ani de munca in spate si o larga recunoastere, -pentru ca lupta este acerba in culise. De obicei, multinationalele venite in Romania au constant un CEO "din afara".

      Asadar, vorbim de o avere perfect plauzibila.
  • -5 (9 voturi)    
    Aici ajungi cu munca cinstita (Vineri, 4 decembrie 2015, 20:21)

    Arminius [utilizator]

    Vedeti dragilor? Asta inseamna munca cinstita. Niciun guvern de pana cum nu a avut asa ministri instariti, cu avere nu gluma. De ce? Pentru ca aia de pana acum furau. Avem dovada vie ca doar din munca cinstita te imbogatesti. Nastase 4 case, ha, ha, ha. Un mic copil, un amator. Si nu dobandesti numai avere ci si functia de ministru. Asa da. Ura! Bravo! Sus tehnocratii! Si fara pomeni pentru sarantocii cu salariu minim, ca minimul a ajuns cam mare si nu (se!) merita.
    • +3 (7 voturi)    
      Bateti campii (Vineri, 4 decembrie 2015, 20:36)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Domnule, daca lucrezi la privat intr-o functie de top si ajungi acolo fara sa stai neaparat capra, poti sa faci bani seriosi. O functie manageriala intr-o multinationala inseamna un efort individual si inseamna o remuneratie pe masura, care-ti permite diverse achizitii.

      Ce problema aveti cu munca sau cu munca cinstita? Mi se pare ca dvs. puneti problema dintr-o zona de maxima austeritate in ceea ce priveste abilitatile personale pe o piata. Adica, pe piata muncii.
      • 0 (2 voturi)    
        Munca cinstita in conditii de monopol (Vineri, 4 decembrie 2015, 23:21)

        Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        Domnul Borc este reprezentantul multinationalei Lafarge in Romania, companie care detine impreuna cu Carpatcement monopolul pe piata cimentului. Doua firme detin 100% din piata cimentului. Ce ziceti, la conducerea unei firme care are aproape monopol pe piata, v-ati descurca? Sa nu uitam ca Lafarge a luat deja amenda de la Consiliul Concurentei pentru intelegeri cu competitorii in ceea ce priveste stabilirea preturilor de vanzare (practica anticoncurentiala). De etica ne-am lamurit. De capacitatile de a conduce si organiza in conditii de monopol, va dati seama. Ce ramane? Aha, de ce un om care castiga minim 10000 Euro pe luna la multinationala se duce la Guvern sa castige 1000 Euro? Pentru mine? Pentru tine? Sau pentru cel care plateste mai bine?
      • +2 (2 voturi)    
        Update (Vineri, 4 decembrie 2015, 23:54)

        Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-20643276-ministerul-economiei-publicat-lista-marilor-consumatori-energie-care-sunt-exceptati-plata-certificatelor-verzi-printre-ele-afla-lafarge-ciment-romania-companie-care-fost-condusa-actualul-ministru.htm
  • +3 (5 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 4 decembrie 2015, 20:38)

    Botarel [utilizator]

    Bravo lui!
  • +1 (1 vot)    
    Adică va munci pentru 5300 de lei pe lună? (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 10:02)

    Mediteranean [utilizator]

    Adică va munci cinstit pentru 5300 de lei (1.200 de euro) pe lună? Atâta este salariul unui ministru în România.

    Are dreptate @Arminius...:

    Ministerul Economiei a publicat lista marilor consumatori de energie care sunt exceptati de la plata certificatelor verzi/ Printre ele se afla si Lafarge Ciment Romania, companie care a fost condusa de actualul ministru
    • +1 (1 vot)    
      isi poate permite... (Duminică, 6 decembrie 2015, 19:17)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Mediteranean

      Acuma poate sa munceasca un an si pentru 1200 euro/luna. Actiunile ii aduc dividende, proprietatile venituri din chirii, iar o pozitie de ministru al economiei in CV il poate duce la un alt nivel cand va reveni in privat.