Instanta confirma redeschiderea urmaririi penale a lui Traian Basescu in dosarul in care un barbat l-a reclamat ca nu a demisionat in 5 minute

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 decembrie 2015, 16:59 Actualitate | Esenţial

Judecatoria Sectorului 5 a confirmat redeschiderea urmaririi penale in cazul lui Traian Basescu, in dosarul in care un barbat din Craiova l-a reclamat pe fostul presedinte ca in 2007 a afirmat ca va demisiona in cinci minute si nu s-a tinut de cuvant, potrivit Mediafax.

Instanta a constatat ca este legala si temeinica ordonanta procurorilor Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie si a confirmat redeschiderea urmaririi penale in cazul fostului presedinte Traian Basescu.

Decizia Judecatoriei Sectorului 5 este definitiva.

Dosarul a ajuns la Judecatoria Sectorului 5 dupa ce, in 9 octombrie, Inalta Curte de Casatie si Justitie, a stabilit ca Judecatoria este competenta sa analizeze si sa dea o solutie cererii Parchetul instantei supreme de confirmare a redeschiderii urmaririi penale in dosarul in care un barbat din Craiova l-a reclamat pe fostul presedinte Traian Basescu ca nu si-a tinut promisiunea de a demisiona, asa cum afirmase.

"A fost o declaratie verbala asupra careia am revenit imediat dupa votul dat in Parlament (...) Parchetul imi face un program extrem de alert. Nu este o fericire, dar ma voi supune oricarei chemari", declara Traian Basescu, in octombrie, la ICCJ.

Tot Judecatoria Sectorului 5 a confirmat, la sfarsitul lunii octombrie, redeschiderea, de catre PICCJ, a urmaririi penale in cazul lui Traian Basescu, in dosarul in care Corneliu Vadim Tudor a depus pe numele fostului presedinte, in 25 noiembrie 2009, o plangere privind jurnalistii rapiti in Irak. Corneliu Vadim Tudor a decedat in 14 septembrie 2015.

Instanta a mai constatat atunci ca a ramas fara obiect cererea de redeschidere a urmaririi penale pentru Vasile Blaga, in urma denuntului formulat de Corneliu Vadim Tudor in 25 noiembrie 2009. Acesta sustinea ca fostul presedinte Traian Basescu si copresedintele PNL Vasile Blaga se fac vinovati de disparitia a patru milioane de dolari din rascumpararea platita de statul roman pentru eliberarea celor trei jurnalisti romani. In cazul lui Vasile Blaga, ancheta a fost inchisa in 2010, printr-o decizie de neincepere a urmaririi penale. Fata de Traian Basescu, insa, nu s-a putut lua atunci o decizie deoarece acesta se bucura de imunitatea functiei de presedinte al Romaniei.

Instanta a confirmat redeschiderea urmaririi in cazul lui Traian Basescu si in alte dosare, printre acestea fiind cel privind modul in care a obtinut, in perioada in care era primar al Capitalei, casa din strada Mihaileanu.

Traian Basescu spunea ca se asteapta ca pe numele sau sa fie deschise 60-80 de dosare penale, sustinand ca, atunci cand si-a terminat mandatul de primar, impotriva sa erau depuse 700 de plangeri de catre chiriasi ai unor imobile nationalizate si de catre "mici afaceristi" carora Primaria Capitalei, pe care a condus-o in perioada 2000-2004, le-a demolat chioscurile.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4102 vizualizari
  • +18 (20 voturi)    
    Mai frate... (Vineri, 4 decembrie 2015, 17:05)

    JestersTear [utilizator]

    ... sunteti nebuni la cap?

    Ce ar fi sa ii anchetam pe toti politicienii pentru toate gogoritele si porumbeii iesiti pe gura?

    Mai stiu eu pe unul care a zis ca va crea nu-stiu cate zeci de mii de locuri de munca si 2000 km de autostrada.

    Sa nu cadem in ridicol
    • +5 (5 voturi)    
      locuri de munca (Vineri, 4 decembrie 2015, 22:16)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Gresit. NU zeci de mii, un milion !
    • -1 (5 voturi)    
      de la asta o sa i se traga! (Vineri, 4 decembrie 2015, 22:23)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui JestersTear

      Asa cum Nastase a intrat la puscarie pt termopane, Remes pt caltabos si tuica, asa si Basescu va intra pentru ca a mancat rahat.
  • +18 (20 voturi)    
    Zeita legata la ochi (Vineri, 4 decembrie 2015, 17:27)

    ipolitic [utilizator]

    nu mai vede ce are in mana.
    Pe de o parte se cere(se pretinde) de la noi sa avem incredere in justitie, pe de alta parte apar aceste cazuri
    hilare si absurde. Este absolut ridicol. Pe cei de la Antena3 ii mai inteleg, ce nu fac unii pentru bani. Dar justitia ar trebui sa fie una serioasa si inteleapta, nu generatoare de piese a la Caragiale.
    • +6 (6 voturi)    
      ,, zeita care pe linga ca-i chioara e si proasta (Vineri, 4 decembrie 2015, 18:30)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      sau nu vede decit atunci cind vrea si pe cine vrea.:)))
  • +14 (16 voturi)    
    aiureli............... (Vineri, 4 decembrie 2015, 17:34)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ..........cand ai rezolvat tot si motzai de plictiseala, deschizi un dosar penal impotriva fostului presedinte....voiculescu vegheaza , nu doarme acolo unde e,la..... puscarie.
  • +9 (13 voturi)    
    ???? (Vineri, 4 decembrie 2015, 17:52)

    dinica [utilizator]

    O avea omul asta multe pacate....

    Oricine are dreptul sa reevalueze o situatie.
    Nu-l iubesc, dar s-a dovedit la vot ca a avut dreptate.

    Cred ca e un fel de : " Mircea, fa-te ca muncesti!"....
  • +13 (15 voturi)    
    Cum adică? (Vineri, 4 decembrie 2015, 17:53)

    _CK_ [utilizator]

    Mi se pare de o prostie fără margini tot acest proces. Pe astfel de procese cheltuie bani sistemul de justiție ? Urmărire penală pentru ce ? Care este fapta ? Că a zis ceva și apoi s-a răzgândit ? Cel mult poate fi considerat că a fost neserios sau că nu a avut onoare. Dar a încălcat vreo lege ? Nu țin neapărat să îi iau apărarea lui Băsescu, dar mi se pare o prostie de proces.
  • +13 (15 voturi)    
    Care esti in Bucuresti .... (Vineri, 4 decembrie 2015, 17:53)

    NicolaeA [utilizator]

    mai aproape de judecatoria asta, sa depuna plangere pe acelasi mutiv (fals in declaratii), impotriva lui Ponta, Sova, etc., etc.
    Daca judecatoria cauta de lucru in speta asta, va rog dati-i.
  • +10 (12 voturi)    
    Ce mizerie... (Vineri, 4 decembrie 2015, 18:02)

    Ricochet [utilizator]

    Base a comis, si comite inca, o gramada de gogomanii.
    In cazul celei cu cele 5 minute justitia comite, ma tem, o gogomanie mult mai mare.
  • -10 (12 voturi)    
    ASTEA-S "GLUMITE", NU SE INGROASA NICIODATA ! (Vineri, 4 decembrie 2015, 18:03)

    Susufler0 [utilizator]

    Oricat ar parea de ciudat sau de caraghios pt unii sau de datator de sperante pt altii, hotararea luata astazi de judecatorul de drepturi si libertati al Judecatoriei sectorului 5, este legala si temeinica. Nu asta-i problema lui Basescu : si-ar dori el ca toate dosarele pe care le are sa fie precum acesta , ori precum cel cu rascumpararea ziaristilor, sau precum cel cu Flota. De exemplu, unul "interesant" l-a indicat in stire HN.
    • +8 (8 voturi)    
      Tu gandesti? (Vineri, 4 decembrie 2015, 18:49)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De acord ca oricine are dreptul sa faca plangeri, dar ca sa se ajunga la judecata e cale lunga... In cazul de fata, procuratura sau cine-i in drept ar fi trebuit din start sa dea acel NUP. Pentru simplul motiv ca NU EXISTA O LEGE care sa te oblige sa faca tot ce spui la un moment dat. Daca ar exista asa o lege, cred ca cel putin jumatate (daca nu chiar aproape toata) din populatia Romaniei ar trebui sa fie la inchsioare, caci nu cred ca exista cineva care sa fi facut tot ce a spus
  • +9 (9 voturi)    
    Sa fiu al naibii JUSTITIE (Vineri, 4 decembrie 2015, 19:29)

    Vasile [anonim]

    Bagati pe toti politicienii la parnaie care la alegeri au promis ca rezolva problemele educatiei, sanatatii, saraciei generalizate, drumurile si autostrazile... Judecatoria de la Sectoru 5 nu e mai inteligenta ca primarul de la Sectorul 5. Aici la sectorul 5 s-a descarcat caruta cu smecheri si prosti. Ma duc dreacu din sectorul asta.
    Io daca I-am spus lu nevasta-mea ca ma duc sa fac piata si m-am dus la o bere cu baietii ma baga la puscarie ?
    • -4 (10 voturi)    
      Da (Vineri, 4 decembrie 2015, 20:47)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      Fals in declaratii !
      • +1 (5 voturi)    
        Nu zau? (Vineri, 4 decembrie 2015, 21:44)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        Care e legea, articolul incalcat? Ca din cate stiu nu a fost declaratie in fata justitiei, a unui notar, sub semnatura, etc... Ca altfel, vezi ce am zis mai sus si imi si place ce zice Vasile. Ca in cazul asta si eu ar trebui sa fac puscarie!
        • +1 (1 vot)    
          Bravo (Vineri, 4 decembrie 2015, 23:46)

          mopsu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Nicolae face misto , iar altii o iau de buna !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Din ciclul: Senzational!!! (Vineri, 4 decembrie 2015, 23:32)

    J [anonim]

    In traducere, acest articol putea fi scris asa: Lalala ii paraste la tovarasa invatatoare pe VB si TB ca nu au unghiile taiate. In 2010 tov. invatatoare a vazut ca VB a avut unghiile taiate, dar nu se putea uita si la TB . deoarece acesta se juca cu Constitutia prin dealurile Cotroceniului. Acum ca a intrat in clasa tovarasa, devenita doamna intre timp, va vedea ca si TB are unghiile taiate si il va pune pe Lalala la colt.