Incendiul de la Colectiv: Trei pacienti de la Spitalul de Arsi au murit din cauza infectiilor (dr. Stanculea)

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 decembrie 2015, 12:27 Actualitate | Esenţial

Trei persoane ranite in incendiul de la clubul Colectiv care au fost internate la Spitalul de Arsi din Capitala au murit din cauza infectiilor, a precizat joi purtatorul de cuvant al unitatii medicale, Adrian Stanculea, citat de Agepres.

"Am avut 27 de bolnavi internati in spital, din care au decedat sase, iar dintre cei care au decedat din cauza infectiilor sunt trei bolnavi", a spus Stanculea, intr-o declaratie de presa.

Declaratiile sale vin dupa ce un doctor de la Spitalul de Arsi a declarat ca multi dintre ranitii din clubul Colectiv "au murit cu zile" din cauza germenilor agresivi din spitalele romanesti.


Doctorul, al carui nume nu a fost publicat, a spus ca stie de la colegii sai ca situatia este asemanatoare si la alte spitale.  

Mai mult, acesta acuza ca familiile ranitilor nu au fost anuntate din primele zile ca au optiunea sa-i transfere in strainatate pentru ca "infectiile cu bacterii apar, din experienta noastra, cam din ziua a cincea".  

Dr Stanculea a explicat ca la orice sectie de terapie intensiva exista riscul de contaminare bacteriana, care este mult mai pare pentru marii arsi.

El a afirmat insa ca daca in Romania ar fi existat un centru de arsi la nivel occidental "probabil rata de infectie era ceva mai mica".

Intrebat daca a informat ministrul Sanatatii despre aceste aspecte, doctorul a raspuns ca a facut acest lucru "de nenumarate ori".

"Am explicat cum trebuie sa arate un centru pentru marii arsi, dar mai departe pot eu sa construiesc eu spitalele?", s-a intrebat el, subliniind ca "bolnavii astia au fost tratati maximal la conditiile din Romania".

Acesta a mentionat ca a explicat apartinatorilor "ce le ofera strainatate, le ofera conditii mai bune de izolare" dar la Spitalul de Arsi "nu exista niciun risc de contaminare mai mare decat in alte sectii de ATI din tara".

Spre exemplu, a spus Stanculea, Parisul are 10-15 locuri de mari arsi si ar fi existat de asemenea o situatie de criza la un numar de raniti precum cel din clubul Colectiv.










9146 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    Statul criminal roman (Joi, 3 decembrie 2015, 12:43)

    valahiandusk [utilizator]

    Statul criminal roman in frunte cu Banicioiu si Arafat este vinovat de moartea tinerilor
    • +1 (1 vot)    
      cum lupta Ministerul Sanatatii (Joi, 3 decembrie 2015, 13:55)

      carmen i [anonim] i-a raspuns lui valahiandusk

      Toti ministrii sanatatii, precum si Directiile de Sanatate Publica au un comprtament criminal, tolerand si musamalizand la nesfarsit neregulile din spitale.

      Va dau un exemplu de la oftalmologie, ca acolo am lucrat: in 2004 a aparut o infectie intraspitaliceasca la 12 pacienti, iar 4 dintre ei si-au pierdut vederea.

      Ministerul Sanatatii a dat o amenda ridicola de 150 de lei la 4 persoane din conducere, dar numai dupa ce a aparut scandalul in presa. Imediat dupa ce Monica Pop a fost amendata, Ministerul s-a gandit sa-i "spele" rusinea si a decorat-o cu ordinul Meritul Sanitar. Am cerut detalii, dar Ministerul a refuzat sa spuna pentru care motive a decorat-o imediat dupa ce i-a dat amenda.

      In concluzie, daca asa "combate" Ministerul infectiile intra-spitalicesti, nu este de mirare ca s-a ajuns la situatii tragice. Managerii din spitale, precum si cei de la Directiile de Sanatate Publica ar trebui demisi pe capete.
  • -9 (13 voturi)    
    oare? (Joi, 3 decembrie 2015, 12:44)

    xanti [utilizator]

    Acum hai sa facem de rahat si medicii.
    In tari dezvoltate riscul de contact al infectiilor este echivalent ,vezi procentele din spitalele de stat din USA,doar in spitale private procentele sunt mai mici.
    In UE doar in unele tari procentele sunt mai mici decat la noi dar repet in spitale private ,pentru ca acest lucru necesita aparatura foarte scumpa camere speciale,filtre de aer speciale.
    In spitalele PRIVATE din OCCIDENT pacientul sau insotitorul semneaza ca a luat la cunostiinta de riscul infectiilor intraspitalicesti de fiecare data cand face o operatie fie ea si de apendicita,asa ca si la ei exista acesfe riscuri.
    Singura sansa e ca sistemul medical PRIVAT sa se dezvolte mai mult decat acum.
    • +7 (7 voturi)    
      Mă , tu esti ca de obicei (Joi, 3 decembrie 2015, 13:19)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui xanti

      pe lângă subiect si bati câmpii . N-a făcut nimeni de rahat medicii , ci sistemul in sine . Si DA , acei medici care sustin sau acoperă din diverse motive acest sistem nenorocit , merită improscati cu rahat si scosi in afara lui .
    • +1 (1 vot)    
      Subscriu la cele spuse (Joi, 3 decembrie 2015, 13:34)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui xanti

      La spitalul privat si o injectie daca ti se face te pune sa semnezi ca iti asumi toate riscurile care decurg din acel act medical. Se intampla si la spitalele private din Romania (vezi Regina Maria). Nimic nu ti se va face fara semnatura. Altfel spus se muta asumarea riscurilor catre bolnavi sau apartinatori. Simplu. Ar trebui sa se aplice acelasi model si la stat ca sa nu se mai planga lumea degeaba si atunci vom mai vedea.

      Ca sa nu mai spunem ca spitalele private din Romania te muta imediat la un spital de stat daca vad ca sunt depasite de situatie
  • +6 (10 voturi)    
    Evident (Joi, 3 decembrie 2015, 12:49)

    patrula10000 [anonim]

    In Romania spitalul te omoara!
  • +3 (3 voturi)    
    Raet Arafat+cei ce au zis ca au de toate DEMISIA ! (Joi, 3 decembrie 2015, 13:22)

    liviul2006 [utilizator]

    Probabil jumatate din cei morti dupa a 5-a zi au murit din cauza infectiilor, asta pentru ca hotii care fura de la Sanatate se sprijina intre ei !

    DNA nu are compententa sa se bage si prin spitale ? Mai ales cu noua clinica de arsi care nu functioneaza la Floreasca ? Au murit tineri care aveau ceva sanse sa supravietuiasca. Ucidere din culpa ?
  • +4 (4 voturi)    
    legea? (Joi, 3 decembrie 2015, 13:31)

    nelamurit [utilizator]

    1, autopsia?
    2. plangere penala a familiior contra lui Banicioiu pt declaratiile umflate despre starea spitalului?
    3. plangere penala contra lui Arafat pt intarzierea trimiterii peste granita?
    4. planegere penala contra lui Ponta/Banicioiu pentru ca nu au cerut interventia de urgenta a UE?
    • 0 (0 voturi)    
      cum v-ati gandit ... (Joi, 3 decembrie 2015, 14:47)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui nelamurit

      ... sa-i mustrati pe "zeii" Romaniei arafat/banicioiu/ponta ?! prevad ca veti avea -1mil (minusunmilion) de like-uri
  • +2 (2 voturi)    
    I-am omorat cu repetitie (Joi, 3 decembrie 2015, 13:43)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Odata pe cei care au murit in club si a doua ora ape cei din spitale. Suntem prea aroganti sa ne recunostem neputinta. Ar trebui sa se lase cu niste puscarie. Inlcusiv profesorul Lascar, care nu a deschis sectia de arsi, inaugurata cu 6 luni in urma. Esti profesor doctor ? Bine, dar moartea nevinovatilor are un pret. La fel ministrul sanatatii Banicioiu care a tolerat si a ascuns aceste lucruri. De Arafat ce sa mai zic ? Ne-a asigurat ca totul este perfect in spitale, ca toate sunt perfecte si acum aflam ca au murit cu zile, din cauza infectiilor contactate acolo.
    E noaptea minitii sa astepti cele 5 zile si dupa aia sa astepti sa vezi cu ce e infectat pacientul.
    Suntem sub orice critica.
    • +2 (2 voturi)    
      mafia medicala (Joi, 3 decembrie 2015, 14:07)

      carmen i [anonim] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      Voi nu realizati ca exista o mafie medicala extrem de puternica, cu tentacule in Ministerul Sanatatii, Directiiile de Sanatate Publica si in Colegiul Medicilor. O mafie care este aproape imuna la legi. Mai repede este arestat un traficant de droguri decat un corupt din Miniserul Sanatatii.

      Profesorul Lascar nu numai ca a tinut sectia de arsi inchisa, dar a cumparat ehipamentele doar de la firmele controlate de Oprescu, ignorand ca genereaza o situatie de conflict de interese de natura penala.
      S-a autosesizat DNA dupa dezvaluirile lui Tolontan? Nici vorba, toti se prefac ca situatia este in regula.

      Arafat, Lascar, Banicioiu dar si alti functionari corupti mai putin cunoascuti ar trebui sa vada lumina numai printra zabrele mult timp de acum inainte.
  • +1 (1 vot)    
    Statul si Stanculea - criminalii (Joi, 3 decembrie 2015, 17:25)

    abflori [anonim]

    Stanculea, nu te-ai saturat sa anunti familiile pacientilor ca acestia vor murii?
    Si o faci fara sa clipesti.
    Voi l-ati omorat si pe fratele meu GROSU VASILICA IULIAN, si el a fost sigurul la vremea aceea de care trebuia sa aveti grija.
    Dar nu a ingriji pacientii este prioritatea voastra si a statului roman CI PROBABIL SA II OMORATI. De ce sa coste ata de mult bugetul asigurarilor de sanatate?
    Mai bine mor.
    Stiti de ce au murit mai multi (ca procentaj) raniti la spitalele din afara tarii:
    1. pentru ca au fost trimisi acolo pacienti care deja capatasera infectii aici