Targu Secuiesc: Miting de solidaritate cu Beke Istvan Attila, acuzat ca ar fi planuit un atac terorist

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:05 Actualitate | Esenţial

Beke Istvan Attila
Foto: Agerpres
La Targu Secuiesc a avut loc miercuri un miting de solidaritate cu Beke Istvan Attila, arestat preventiv marti dupa ce procurorii l-au acuzat ca ar fi planuit un atac terorist de 1 decembrie. Agerpres transmite ca la miting au participat cateva zeci de persoane, in timp ce site-ul local Maszol.ro (lb. maghiara) si Antena 3 au transmis ca numarul participantilor a fost de circa 500. Populatia municipiului Targu Secuiesc este de 20.400 de locuitori, potrivit Institutului National de Statistica.

Manifestantii au scandat numele lui Beke Istvan Attila si slogane precum "Eu sunt Beke Istvan Attila" si "Unde sunt bombele?". Reamintim ca Beke Istvan Attila este liderul organizatiei locale a "Miscarii tinerilor din cele 64 de Comitate", care militeaza pentru autonomia Tinutului Secuiesc. El a arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de procurori ca ar fi vrut sa detoneze o bomba artizanal in timpul manifestatiei organizate cu prilejul Zilei Nationale a Romaniei in Targu Secuiesc.

Mitingul a fot organizat pe Facebook, potrivit informatiilor HotNews.ro. Purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Jandarmi Covasna, Petronela Corodeanu, a declarat pentru Agerpres ca mitingul nu a fost autorizat, dar s-a desfasurat in mod pasnic. Protestul ar putea fi reluat joi, anunta Agerpres.

Fotografie postata de un utilizator Facebook cu cateva zeci de protestatari mergand spre centrul orasului Targu Secuiesc:


Frissités: Tovább dagad a tömeg Kézdivásárhelyen, sorra csatlakoznak a járókelők is, már ezren vannak!!! A rendőrség...

Posted by Hvim Háromszék on Wednesday, December 2, 2015


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
13773 vizualizari
  • -15 (43 voturi)    
    Sunt curios (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:11)

    AnduAndrei [utilizator]

    De unde pana unde deoadata atat interes din partea Hotnews pentru nebunii astia? E pentru Base? E pentru un alt partid nationalist? E pentru SRI? Sau efectiv nu exista alte teme care sa atraga?
    • -11 (45 voturi)    
      Nu manipularea ma ingrozeste (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:12)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui AnduAndrei

      ci usurinta cu care "patriotii" pun botul la toate fumigenele si incep sa-si arate muschii pe aici. Vad ca DIICOT a arestat niste "bozgori" care vindeu tricouri cu Ungaria mare pentru "propaganda xenofoba". Le sugerez sa faca un inventar rapid al xenofobilor care se invartesc pe aici si dau cu minusul la orice parere de bun simt.
  • +23 (59 voturi)    
    Drepturi (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:21)

    The Real Sasha [utilizator]

    Sunteti minoritatea cu cele mai multe drepturi din UE. Si sunteti cei mai tolerati.
    Puscarie in limba materna va mai trebuie! Simpatizati cu teroristii?
    De ce nu se dau amenzi pentru mitingul neautorizat?
    La puscarie sau la "Panonie" cu voi! Romania este a romanilor si a celor care simt ca sunt romani!
    • -8 (32 voturi)    
      bine baa (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:34)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      Presupun ca la fel cereai amenzi si pentru protestele legate de Colectiv. Sau acu' ceri amenzi pentru ca-s unguri?
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:53)

        ak33 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        si ai vazut tu ceva solidaritate in HarCov cand a iesit o Romanie in strada pentru Colectiv? hai ca o dai in barci
        • -1 (3 voturi)    
          da fac (Joi, 3 decembrie 2015, 10:40)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ak33

          Omule, e vorba de dreptul de a protesta. Nu au ieșit pentru a cere bombardamente, ci pentru ca isi exprima neîncrederea în autorităti. La fel s-a întâmplat si cu cei care au protestat contra lui ponta. Poate sunt dezinformati, dar nu stabilești tu cine are voie să protesteze si cine ia amenda.
      • +2 (2 voturi)    
        Bine faa (Miercuri, 2 decembrie 2015, 21:31)

        The Real Sasha [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Pe limba ta, ca sa intelegi: "Protestele de la Colective nu estem legatere de sustinerea la terorism in Romania, minoritar la tine ce estem tu!"
        • 0 (2 voturi)    
          of of (Joi, 3 decembrie 2015, 10:36)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

          Bai, cine stabilește cine are voie să protesteze si pentru ce? Sa fie the real sasha cel ales?
          Iaca am ajuns si ungur, pana acu eram doar homosexual musulman asociat kremlinului.
          • +1 (1 vot)    
            Nemo legem ignorare censetur. (Joi, 3 decembrie 2015, 12:42)

            The Real Sasha [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Legea, mononeuronalule! O lege a statului in care traiesti! Valabila si pentru toti "minoritarii" si "discriminatii"!
  • +6 (50 voturi)    
    udmr in afara legii (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:22)

    andreitr [utilizator]

    ungurii isi arată adevărata față asocindu-se cu teroriștii și ucigașii. Ne arată că toți sunt la fel. Hai România!
    • +7 (25 voturi)    
      ... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:48)

      The Real Sasha [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Sunt 500 de simpatizanti ai teroristului. Nu-i baga pe toti in aceeasi oala.
      • +3 (5 voturi)    
        500 (Joi, 3 decembrie 2015, 0:33)

        abflori [anonim] i-a raspuns lui The Real Sasha

        500 e un numar mare.
        Acesti 500 sunt reprezentanti ai multor romani de etnie ungara care refuza sa vorbeasca romaneste, care se poarta urat cu romanii sau cu turistii romani, care au impresia ca ceva din Romania le apartine.
    • +6 (22 voturi)    
      udemere (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:07)

      The Real Sasha [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Dar UDMR este in afara legii de ani buni!
    • -3 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 21:43)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Hai da-o naibii . Toti sunt la fel ?!
      Cati maghiari ai cunoscut domnule?

      Hai sa lamurim cateva lucruri . Da , majoritatea maghiarilor din Romania au o oarecare afinitate pentru tara mama . E normal si nu e de blamat . Dar de aici pana la toti sunt extremisti e cale lunga .

      Au si ungurii organizatii gen Noua Dreapta , asa cum avem si noi . Conjuctura favorabila face ca ai lor sa fie mai activi si ceva mai multi .Unguru de rand e la fel de membru al HVIM cum esti tu membru ND .

      Unguru de rand , la fel ca si romanu , isi creste linistit copii , lucreaza si isi vede de treaba lui incercand sa stea la suprafata in tara asta corupta . Ca se uita din cand in cand si la meciurile nationalei Ungariei de treaba lui .

      Hai sa fim rationali si sa nu o luam si noi pe aratura cum a luat-o si secuiu` asta terorist .

      Un clujean ..
      • +2 (2 voturi)    
        si ce imn canta.. (Joi, 3 decembrie 2015, 12:53)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        ..ungurul de rand la meciurile nationalei Romaniei?
  • +1 (47 voturi)    
    Un feketur... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:40)

    justin puscasu [utilizator]

    Toata povestea asta, in care un exaltat cunoscut de toata lumea a strans niste artificii pe care intentiona sa le detoneze in metropola Targu Secuiesc, fix de Ziua Nationala, are cam multa ata alba.
    Va mai amintiti de evenimentele din martei 1990 de la Targu Mures?
    Acusi va apare si un nou Mihaila Cofariu gata "sa moara cu bozgoru' de gat" si sa vezi deranj!
    Sunt curios ce se ascunde in spatele acestei fumigene. In 1990 a fost legea de infiintare a SRI-ului.
    • -4 (38 voturi)    
      .... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:52)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      cum le stii tu pe toate
      hai la nani ca ti-e somn
    • -1 (5 voturi)    
      Ori e necajitul ala de Helvig (Miercuri, 2 decembrie 2015, 22:46)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      nou pe scaun, la mana generalilor, care o fi vrand sa ciuguleasca ceva in plus la buget,

      ori e lumina procuraturii, Tiberiu Nitu, ramas orfan dupa plecarea lui Ponta, care incearca sa se faca util.

      o sa ne lamurim dupa cum reactioneaza "televiziunile de stiri": daca e Helvig o sa rostogoleasca petarda Realitatea, daca e Nitu o preia Romania TV.
  • +17 (45 voturi)    
    .... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:48)

    ak33 [utilizator]

    sincer eu am crezut ca e vorba de unul care a sarit prea mult calul si ca restul de populatie de acolo nu o sa se solidarizeze cu un tacanit , indiferent de etnie , se pare ca m-am inselat
    nenea militia: mana pe lege si hai la duba cu baietii : tulburarea linistii publice si miting neautorizat , sau legea e valabil doar pentru romani?
    • -3 (5 voturi)    
      la bulau! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 22:35)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      La bulau si cu cei treijdemii care au ignorat vocea poporului roman si au cerut schimbarea lui Ponta!
      Parrrnaie, pulimea vrea parrrnaie pentru cei ce au alta opinie sau care-s unguri!
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Joi, 3 decembrie 2015, 11:07)

        ak33 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Daca ar fi dupa tine toti retarzii ar trebuii lasati liberi pe strazi
        • +1 (1 vot)    
          pai (Vineri, 4 decembrie 2015, 1:28)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ak33

          Chiar ai dreptate... sunteti si pe Hotnews o multime si, desi sunt adeseori perplex cand citesc tampeniile voastre, n-ai sa ma vezi cerand expulzarea sau arestarea voastra.
          E plina tara de pulifrici gata sa intre cu ciubotele peste libertatea celorlalti. Eu am prins si niste ani de comunism si stiu ca nu exista nimic mai important decat libertatea individuala, inclusiv cea a 'retarzilor'.
  • +9 (21 voturi)    
    Sper sa fie (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:14)

    UpNext [utilizator]

    o actiune izolata si sa nu se extinda la totalitatea comunitatii maghiare din Transilvania, cu manifestatii in diferite orase cu populatie maghiara semnificativa (Tg. Mures, Oradea, Cluj, Arad etc.). Altfel, probleme majore...
    • -15 (15 voturi)    
      Hungurii (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:37)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Sa vedem, manipularea e de ambele parti, la hunguri functioneaza mai bine ca ei saracii "e" mai cu mintea ingusta. Sa vedem de ce se "impinge" atentia in directia asta, ce se ascunde? Votul pentru Sova? Tind sa cred ca Sova e prea pulifric sa conteze.
  • 0 (0 voturi)    
    pe cer nevinovat secuiesc evacuarea patriot sau o (Miercuri, 2 decembrie 2015, 21:30)

    krampus [utilizator]

    Traducerea automata suna destul de nostim, e cam singurul lucru simpatic din ziarul asta. Ar trebui sa va scrieti articolele in ungureste si sa bagati traducerea google in ziar. Sio.
  • +1 (1 vot)    
    Dupa parerea SRI (Miercuri, 2 decembrie 2015, 21:55)

    TudorSerban1 [anonim]

    Care e asemanarea dintre atacul terorist din Targul Secuiesc si un cadou neinspirat?

    In ambele cazuri, intentia conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Simplificare (Miercuri, 2 decembrie 2015, 23:17)

    Rafaila [utilizator]

    Noi avem in tara noastra maghiari. Ei, in tara lor, au unguri. Sa fie sanatosi si unii si altii. Noi, cu tara, tot cu tara, ce sa faci! Dar e tara celor care nu sint nici unguri - vezi pe harta - nici maghiari - vezi statistici. Simplu.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Joi, 3 decembrie 2015, 2:13)

    Flaviius [utilizator]

    Sa clarificam cateva lucruri : psihopatul asta aparent chiar a incercat sa detoneze o bomba.
    E un eveniment foarte grav care cine stie la ce miscari stradale ar putea sa duca , nu cred ca SRIul ar fi incercat arestarea daca nu existau dovezi clare .

    Mergand mai departe , va propun tuturor sa nu o luam pe calea lu` vadim tudor si sa aruncam cu noroi in toti etnicii maghiari pt ca 200 de tacaniti se joaca de-a comitatele si de-a revizionistii , finantati fiind de alti tacaniti de prin Budapesta.

    Astept de la romanii mei sa dea dovada de ratiune si civilizatie , de la conationalii mei maghiari sa izoleze si sa condamne grupurile si indivizii radicali iar de la statul roman ca supravegheaza gruparile periculoase si nocive si ca va actiona si pedepsii astfel de animale criminale .

    La dracu , hai sa terminam cu prostiile nationaliste si sa ne vedem de adevaratele probleme , de justitie si de economie.
    • -2 (4 voturi)    
      du-te si spune-i asta unuia.. (Joi, 3 decembrie 2015, 13:00)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      ..din Tg. Secuiesc, sau unuia din Covasna, Harghita..din ala de nu se uita la tine daca vb in alta limba decat maghiara.
  • -2 (2 voturi)    
    de ce... (Joi, 3 decembrie 2015, 14:33)

    liviu_ [utilizator]

    acesti oameni nu sunt arestati?!

    eu, conform noii legi date de tovarasu iohannis, daca spun ca ceausescu a fost bun ... sayu mai stiu ceu ce personaj similar... pot fi amendat penal sau condamnat penal...

    in schimb daca esti solidat cu un terorist nu se intampla nimic ca esti minoritate?!
    really?!