Extremistul Csibi Barna, trimis in judecata pentru ca a vandut tricouri cu mesaje xenofobe si harta Ungariei Mari

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 2 decembrie 2015, 15:41 Actualitate | Esenţial

Csibi Barna
Foto: Hotnews
Extremistul Csibi Barna a fost trimis in judecata de procurorii Parchetului de pe langa Judecatoria Miercurea Ciuc pentru savarsirea infractiunii de confectionare, punere in circulatie sau detinere in vederea punerii in circulatie de simboluri fasciste, rasiste ori xenofobe, potrivit Agerpres.

Potrivit unui comunicat al Parchetului General, la data de 7 iunie 2014, pe raza municipiului Miercurea-Ciuc, Csibi Barna, in calitate de administrator al SC H.S. SRL Miercurea Ciuc, a expus spre vanzare mai multe tricouri continand insemne (simboluri) de natura a promova idei si conceptii xenofobe, precum si nationalismul extremist, respectiv 11 tricouri cu harta Ungariei Mari (dinainte de anul 1918) avand inscriptionat mesajul 'Jobbik, miscarea pentru Ungaria' (JOBBIK, MAGYARORSZAGERT MOZGALOM); 3 tricouri cu harta Ungariei Mari si un vultur avand inscriptionat mesajul in limba maghiara 'Pamantul maghiar nu este de vanzare' (A MAGYAR FOLD NEM ELADO); 6 tricouri avand pe partea din fata harta Ungariei Mari si un vultur, avand inscriptionat mesajul in limba maghiara 'Dreptate pentru Ungaria' (IGAZSAGOT MAGYARSZAGNOK! JUSTICE FOR HUNGARY!), iar pe partea din spate mesajul 'Era maghiar si va fi maghiar 100%' (MAGYAR VOLT ES MAGYAR LESZ 100%).

De asemenea, el a pus in vanzare 4 tricouri cu harta Ungariei Mari si un vultur avand inscriptionat pe fata mesajul in limba maghiara 'Nu renuntam niciodata' (ADJUK FEL SOHA), iar pe spate harta Ungariei Mari avand inscriptionat un citat in limba maghiara apartinand criminalului de razboi Wass Albert - 'Nu trebuie sa ne intoarcem ca straini acolo unde candva eram acasa' (NEM SZABAT IDEGENKENT VISSZA-TERNUNK ODA, AHOL VALAMIKOR OTTHON VOLTUNK./WASS ALBERT); 3 tricouri avand pe partea din fata harta Ungariei Mari, steagul Ungariei si un vultur avand inscriptionat mesajul in limba maghiara 'Restituiti-mi muntii', iar pe partea din spate acelasi mesaj (ADJATOK VISZA HEGYEIMET).

Anchetatorii sustin ca inscriptionarea textelor, alaturata imaginii reprezentand harta 'Ungariei Mari', constituie insemne (simboluri) care incita la xenofobie prin faptul ca aduc atingere prevederilor art. 1 din Constitutia Romaniei privind caracterul unitar si indivizibil al statului si au scopul de a propaga idei revansarde, revizioniste, iar promovarea acestor idei ar putea reinvia la etnicii romani sau maghiari sentimentele nationalist - extremiste sau xenofobe din aceea perioada istorica.

'Mesajul transmis de aceste articole reprezinta un indemn, o incitare la revizuirea granitelor statului roman, de negare a suveranitatii Romaniei, care este de natura a instiga la xenofobie si de a promova idei xenofobe si nationalismul extremist in randul etnicilor maghiari sau romani al carui caracter rezulta si pe baza punctului de vedere al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii in care se concluzioneaza ca s-a depasit limita libertatii de exprimare si s-a apreciat ca toate mesajele (insemnele) inscriptionate pe tricouri contin elemente de natura a instiga la ura, discriminare sau xenofobie, precum si nationalismul extremist', mai spun procurorii.

Dosarul a fost trimis spre competenta solutionare Judecatoriei Miercurea Ciuc.










6100 vizualizari
  • +6 (12 voturi)    
    Aceste tricouri se vand la toate tarabele din zona (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:00)

    neagoe [utilizator]

    Pe bune, asta a vandut tricouri xenofobe? Aceste tricouri se vand la toate tarabele de la Tusnad, Covasna, Corund etc. Acum doi ani le-am vazut si la Castelul Hunizailor din Hunedoara.

    Deci acest Csibi este ori Acarul Paun, ori mai degraba avem autoritati INCOMPETENTE.
    • +5 (9 voturi)    
      Ce penibil (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:06)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      In loc sa ii prinda pe ungurii care ne taie mii de kilometri patrati de paduri, astia se ocupa de un nebun cu trei tricouri.
      • +5 (11 voturi)    
        Eh (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:19)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui cato

        Aia-s unguri de-ai nostri, obisnuiti sa unga pe cine trebuie. Dilimanul cu tricourile da bine la dilimanii nationalisti romani, care-s gata sa urle 'afara cu ungurii din tara'. Daca nu este paine, macar circ sa primeasca.
      • +3 (5 voturi)    
        si Al Capone (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:25)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui cato

        a ucis si furat , dar a fost inchis pt evaziune
    • +4 (6 voturi)    
      Pe bune? (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:21)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Daca se vand pe toate tarabele alea, inseamna ca nu mai sunt revizioniste?
      • +1 (1 vot)    
        indiscutabil, tricourile sunt ofensatoare. Dar... (Joi, 3 decembrie 2015, 11:01)

        neagoe [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghescu

        Sunt ofesantoare. Aceste mesaje sunt de natura sa aprinda spiritele. Intr-o masura mai mica in randul ungurilor transilvaneni si mai mult in randul romanilor.

        Dar asa cum tricourile unguresti ne deranjeaza pe noi, asa si cele cu Romania Mare ii deranjeaza pe bulgari, ucrainieni etc. Drepturile si teritoriile istorice se adapteaza realitatii contemporane, iar problemele trebuie rezolvate cu intelepciune fara manfiestari stupide de forta si lozinci retardate. Trebuie lasate la o parte conceptiile primitive dupa modelul franco-german aplicat in Alsacia si Lorena, perfect aplicabil in Romania datorita numarului insignifiant al nationalistilor romani si unguri.

        .. si inca ceva. Democratia se bazeaza pe revizionism. Practic oricine doreste modificarea (inclusiv imbunatatirea) a ceva este revizionist. De ex orice miting de protest este revizionist sau orice initiativa de modificare a legislatiei este revizionista. Deci e un termen mult prea larg. Tricourile ofensatoare sunt in primul rand nationaliste.

        Din DEX
        Revizionism = Atitudine sau acțiune care urmărește revizuirea și modificarea unei legi, a unui tratat, a unei concepții.
    • +1 (7 voturi)    
      De acord (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:38)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui neagoe

      Pe principiul asta de ce in Romania apar harti cu Romania Mare la fiecare 1 Decembrie si parchetul nu se sesizeaza ? Este un mesaj xenofob, nationalist si revizionist care isi propune sa afecteze independenta si integritatea unui alt stat si anume Republica Moldova. Procurorii astia sunt niste securisti comunisti.
    • 0 (2 voturi)    
      Sau mai degrabă (Miercuri, 2 decembrie 2015, 19:31)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      avem prea mulți postaci unguri pe HN...
  • +7 (9 voturi)    
    puscarie maghiara exista? (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:20)

    Nicu [anonim]

    daca nu, sa construim repede una!
  • -5 (9 voturi)    
    Romania mare (Miercuri, 2 decembrie 2015, 16:45)

    Qwertz [utilizator]

    Se vand tricouri cu Romania mare in Republica Moldova sau in Bucovina(partea Ucraineana)?! Acolo nu e problema ca niste valahi traiesc in trecut, dar cand vezi niste unguri in care s-a umflat cartoful repede e o problema nationala. Prosti sunteti si prosti veti fi mereu!
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Miercuri, 2 decembrie 2015, 20:28)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

      Ucraina si Rep Moldova nu au o democratie reala si nu sunt in UE. Noi parca suntem in UE si am aderat la niste standarde legate de libertatea de opinie, ar trebui sa respectam aceste standarde. Nu poti judeca oamenii pentru ca ei gandesc altfel si tiparesc niste harti. Pentru maghiari Romania Mare a insemnat un dezastru national care le-a distrus organizarea socio-economica.
      • 0 (0 voturi)    
        LoL (Joi, 3 decembrie 2015, 0:47)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Ba tu te auzi ce vorbesti? Adica aia nu au voie ca is in UE dar noi in Moldova avem voie ca ei nu sunt in UE. Bai ipocritilor Romania in Moldova face exact acelasi lucru ca si Ungaria in Romania. Ungurii dau cetatenie la maghiarii ardeleni si Romanii dau cetatenie pana si la rusii moldoveni. Despre ce vorbim aici? Probabil ca de obicei Hoitnews va bloca mesajul.
  • 0 (4 voturi)    
    in sfarsit!! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 17:28)

    lili [anonim]

    Dupa ce extremistul asta a jignit tot ce putea jigni in istoria, mandria si onoarea romanilor, autoritatile il trimit in judecata!
    Pana cum, v-a fost frica, sau asteptati vreo bombita, ce naiba asteptati, cand de ani de zile extremistii maghiari isi fac de cap in Transilvania, proferand injurii si amenintari la adresa statului roman, se aduna in tabere paramilitare, fac instructie, sub ochii autoritatilor din secuime care-i si sponsorizeaza!!!!!!??
    Azi, Presedintele Consiliului Judetean Covasna Tamas Sandor, unul dintre liderii ultranationalisti ai UDMR care au sponsorizat Asociata sub numele careia functioneaza in Romania Asociatia celor 64 de comitate din Ungaria, a refuzat sa raspunda la solicitarea Evenimentului zilei, pe subiect!!!
    Bagati-le bine in cap acetsor extremisti ca ori respecta legile Romaniei si Constitutia Romaniei, ori pleaca in Ungaria lor draga=tara mama, cum ii spun ei!!!
  • 0 (0 voturi)    
    asa si? (Joi, 3 decembrie 2015, 11:19)

    ardeleanu [anonim]

    Bun un xenofob/revizinist ungur e trimis in judecata.

    Hai sa vedem cand sunt xenofobii/revizionistii/extremestii romani trimisi in judecata pt ca urla ca vor unirea cu o tara indepedenta, eventual si püentru faptul ca urla pentru revendicarea bucovinei (parte a unui stat suveran, independent si indivizibil).... a stati ca aia se numesc eroi ai neamului, nationalisti buni.....