Klaus Iohannis, mesaj de Ziua Nationala: Niciodata ura si invrajbirea nu au dus la prosperitate / Avem nevoie de un nou inceput in politica. Dar aceasta nu inseamna sa stergem cu buretele lucrurile bune

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2015, 10:27 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
S-au scurs 97 de ani de la Marea Unire, in acest rastimp natiunea romana a fost incercata de razboi, de dictatura, de criza si austeritate, dar de fiecarea data si-a gasit forta pentru a-si cauta un viitor mai bun, a declarat Klaus Iohannis intr-un mesaj de Ziua Nationala de la Cotroceni.

Declaratia sefului statului:

"Dragi romani, 1 Decembrie reprezinta aniversarea Marii Uniri si sarbatoarea noastra de suflet. 1 Decembrie este ziua in care ne amintim cu gratitudine si solemnitate de trecut, de jertfa inaintasilor nostri care a facut posibila realizarea unui ideal national. 

S-au scurs 97 de ani de la infaptuirea Marii Unirii in 1918. In acest rastimp, natiunea romana a fost incercata de provocari, de razboi si dictatura, de tranzitie, de revolta si dezamagire, de criza si austeritate, de nevoia schimbarii si cautarea sperantei. 

De fiecare data, natiunea noastra si-a regasit energia interioara, forta si determinarea pentru a-si construi un viitor mai bun, s-a ridicat pentru a implini aspiratia spre unitate si libertate, iar romanii si-au regasit, mereu si mereu, curajul si vocea. 

1 Decembrie nu este doar o celebrare a trecutului, ci si prilejul cel mai bun pentru a ne conecta mai puternic la prezent, la locul pe care il avem in Europa si in lume, de a fi constienti de noi insine. 

Romania se defineste astazi mai activ si cu mai multa hotarare, intr-o regiune complicata, intr-o lume in care si-au facut loc, din pacate, razboiul si amenintarea terorista. Lucrurile s-au schimbat fata de acum 20 sau 10 ani si chiar fata de anul trecut.

 Intr-o vreme incerta si imprevizibila, Romania ofera certitudine si predictibilitate - certitudinea democratiei in interior si predictibilitatea parteneriatului in exterior. Putem spune, fara teama de a gresi, ca democratia este astazi un bun national, ca avem deja o constiinta civica democratica puternic inradacinata. 

Cei care au trait in vremea dictaturii si au experienta unui trecut marcat de autoritarism stiu sa pretuiasca valorile castigate prin jertfa, iar cei mai tineri dintre noi, nascuti liberi, nu ar mai concepe o altfel de viata decat cea traita in spiritul afirmarii propriilor aspiratii, al dreptului de a vorbi, de a alege, de a contesta si participa. Romania este o democratie pe care cetatenii o fac puternica. 

Tara noastra este astazi si un partener credibil pentru aliatii sai din NATO si Uniunea Europeana. Avem aceasta capacitate de a furniza incredere si stabilitate intr-o zona cu tensiuni si riscuri de toate felurile. 

Ultimul an a insemnat intarirea statutului de membru al NATO si al Uniunii Europene, pe care l-am asumat ca proiect national, dar si o prezenta constanta a Romaniei in aceasta calitate si o contributie la eforturile comune de a face mai sigura si mai pasnica lumea in care traim. 

Pentru aceste motive si nu numai, cred ca este momentul sa redescoperim mandria nationala, dar nu ca pe un slogan prea des si nepotrivit folosit, nu ca pe o eticheta care acopera o lipsa de incredere in noi insine, ci in mod sincer. 

Nu in ultimul rand, acest 1 Decembrie este inca un pas spre acel viitor pe care ni-l dorim cu totii si despre care voi vorbi mereu pana cand va deveni realitate - acela al unei Romanii cu adevarat puternice! 

Peste trei ani vom sarbatori Centenarul Marii Unirii si vom avea prilejul unui bilant al celor o suta de ani de modernitate. Dar, in acelasi timp, va fi momentul pentru a proiecta urmatoarea suta de ani, pentru a afirma cu tarie ce fel de Romanie vrem sa lasam generatiilor care vin dupa noi. 

Cred ca din aceasta viziune pentru urmatorul secol nu vor putea lipsi educatia si cunoasterea, respectul pentru valorile materiale si spirituale, pentru mostenirea culturala si patrimoniu, pentru toate acele lucruri care definesc ingeniozitatea, creativitatea si ambitia acestui popor. 

Dragi romani, Am ales anul acesta o celebrare mai putin fastuoasa si mai mult ancorata in realitate, in care onoram simbolurile nationale, pe cei ce servesc sub drapelul tricolor in teatrele de operatiuni militare, in care ne aratam pretuirea fata de cei care promoveaza si intruchipeaza valori in societatea romaneasca si recunoastem profesionalismul si efortul pus in slujba celorlalti. 

Stiu ca a fost un an dificil pentru toata lumea, marcat chiar recent de evenimente tragice, care ne-au reamintit cate lucruri inca nu functioneaza, cate lipsuri grave avem in toate sistemele. Dar au scos la iveala si exemple de curaj, daruire si determinare, si mai ales o profunda dorinta de schimbare. 

Acestei dorinte de schimbare va trebui sa ii raspundem in anul ce urmeaza cu totii - oameni politici, institutii, partide, societate civila, presa. Putem privi Ziua Nationala din acest an ca pe un nou inceput, in materie de practici, comportamente si mentalitati. Ne place sau nu, politica este cea care da directia unei societati si prin care se exprima interesele oamenilor. 

Avem nevoie de un nou inceput in politica. Dar aceasta nu inseamna sa stergem cu buretele lucrurile bune care s-au intamplat, ci sa incercam cu totii o innoire - idei noi, abordari si atitudini noi, oameni noi, pastrand in acelasi timp stabilitatea si echilibrul sistemului politic romanesc. 

2016 va putea fi astfel anul in care reconstruim increderea cetatenilor in institutii, in partide, dar si in oamenii care candideaza in numele lor. 

Dragi romani, Va indemn sa purtam in suflet ziua de azi ca pe una speciala, in care suntem constienti de ceea ce ne apropie si ne face mai buni, mai uniti, mai solidari! 

Sa fim mai generosi cu noi insine si unii cu altii, pentru ca niciodata ura si invrajbirea nu au dus la prosperitate si nu au miscat o societate inainte.

Unitatea, solidaritatea si consecventa sunt caile care ne vor duce spre o Romanie cu adevarat puternica in Europa si in lume! 

La multi ani, romani, La multi ani, Romania!"













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3395 vizualizari
  • 0 (22 voturi)    
    Iohannis (Marţi, 1 decembrie 2015, 10:46)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ne-ai pacalit cu asta prima data, acum nu mai merge...caci ne-am lamurit ce hram porti.
    • 0 (8 voturi)    
      trompeto (Marţi, 1 decembrie 2015, 11:43)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      lucrezi si de 1 dec? faci ore suplimentare pentru sarbatori pesemne.
  • +7 (17 voturi)    
    care lucruri bune? Păduri tăiate? Autostrăzi lipsă (Marţi, 1 decembrie 2015, 10:57)

    visio [anonim]

    bolnavi care își plătesc spitalizarea deși au contribuit la sistemul de sănătate?
  • +2 (14 voturi)    
    bla bla bla (Marţi, 1 decembrie 2015, 11:20)

    GeorgeT [utilizator]

    Asta e fratilor, stati cuminti si suportati cu mandrie patriotica, de roman :) :)
    Mindria la marea majoritate a romanilor trece prin burta
  • +3 (11 voturi)    
    discurs stupid. (Marţi, 1 decembrie 2015, 11:31)

    ouyang [utilizator]

    partea asta e de-a dreptul gretoasa: "politica este cea care da directia unei societati si prin care se exprima interesele oamenilor”. omul asta nu vede ca politica exprima doar interesele unei haite de mafioti rapaci si nimic altceva? au murit 60 de oameni de cat de bine da directia in societate. cine sau ce e politica? de unde personificarea ei? sunt oameni si sunt porci. momentan tara asta e condusa de porci. va veni si momentul zero. zero toleranta la porcisme. by the way mai faceti si voi un bilant anual de cat se fura in tara asta? luati de-aici: www porcisme.ro.
  • +5 (9 voturi)    
    Stabilitate (Marţi, 1 decembrie 2015, 11:57)

    BDlamunte [utilizator]

    Stabilitate: cam asta se poate rezuma din discursul lui Johannis. Avem nevoie de liniste, de echilibru politic, bugetar si al politicii externe. "exista lucruri bune" (dar cand n-au existat?) ""exista nevoie de schimbare" (dar cand n-a existat?). Un alt presedinte (ca Iliescu) care stie sa vorbeasca mult fara sa spuna nimic!
  • -2 (8 voturi)    
    guvern de uniune nationala (Marţi, 1 decembrie 2015, 12:04)

    xanti [utilizator]

    Guvern USL sa moara "strada"de oftica ,si uite asa PSD v-o mai trage odata,yes.
  • 0 (12 voturi)    
    Paduri taiate, Copii vanduti, Case furate (Marţi, 1 decembrie 2015, 12:14)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Sa continuam lucrurile bune. Si banoase. Foarte banoase.
  • +5 (11 voturi)    
    "proiectam urmatoarea suta de ani".... (Marţi, 1 decembrie 2015, 12:40)

    lili [anonim]

    Si vedem ca la 1 an de cand e Presedinte, Dl Johannis NU a facut nimic pentru a schimba Romania, dimpotriva, a continuat linia PSDista a lui Ponta, cu salarii marite pentru toti bugetarii cu 10% dar FARA un STUDIU de IMPACT, vezi partea dintr-un articol de azi pe Contributors:
    "Privind în urmă, constatăm că, după un an de mandat, președintele Klaus Iohannis nu a promovat nici o inițiativă de dreapta. Nici una. Toate acțiunile sale au fost pe linia unui populism de stânga.
    Este tot mai evident că politica Palatului Cotroceni este impusă de către fostul pesedist/ uselist Dan Mihalache. Dar asta nu-l absolvă de răspundere pe președintele Iohannis.
    El a promovat dublarea alocației universale pentru copii, deși nici această lege nu avea studiu de impact. A promulgat pensiile speciale pentru foștii securiști – tot fără un studiu de impact.
    A stimulat majorarea cu 350% a indemnizațiilor unui grup de 69 de demnitari, iar ulterior a semnat toate legile care prevedeau creșteri salariale pentru angajații din structurile puterii (funcționarii Palatului Victoria şi ai Cotroceniului, precum şi cei care gestionează fonduri europene).
    Care este în schimb proiectul la care președintele Iohannis s-a opus cu o fermitate neobișnuită? Cel de reducere a fiscalității. Urmare a presiunilor sale, taxa pe stâlp şi supra acciza de șapte eurocenți la litrul de carburanți au fost menținute. "

    Ce "proiectie" pe 100 de ani, dle Johannis?!
  • 0 (6 voturi)    
    Alt inceput? Iar? (Marţi, 1 decembrie 2015, 13:21)

    revo [utilizator]

    Parca începusem alt inceput acum un an. Daca talica nu ti-ai dat seama, noi, da, putem spune cu mana pe inima ca am inceput un nou inceput acum un an, iar USL TRAIESTE, fara vrajba pagubitoare intre familiile de mafioti, in deplina armonie si prosperitate, dar mai ales fara grija guvernarii. Ba, ce zic eu: e pace si prosperitate intre familiile internationale de mafioti.
    Atlceva ce mai zici, ce mai faci, cat a mai ramas in picioare din padurile seculare ale Transilvaniei? Merge treaba? Dar cu casele cu mai stati? Dar Doamna? E in febra pregatirii toaletelor pentru Sarbatorile din Austria, Germania, Honolulu? Unde plecati?
  • +1 (7 voturi)    
    Caldura mare (Marţi, 1 decembrie 2015, 13:27)

    Nenea Iancu [utilizator]

    Mai luați-va onorabililor și voi o pauza. La ce va face bine sa va stricați ziua libera? Aveți tot restul anului la dispoziție sa dați în mișel.
  • +5 (9 voturi)    
    Te tii de glume proaste? (Marţi, 1 decembrie 2015, 13:28)

    mnicku [anonim]

    " bilant al celor o suta de ani de modernitate" peste trei ani.
    Uita-te la monstrii sacrii : la un Iuliu Maniu , la Alexandru Vaida Voievod ....etc . De ei sint mindru, de tine .... pt ce, de ce?

    Ce bilant vrei sa prezinti tu peste peste 3 ani, cind de 1 an dormi si dormi ca floare-n geam.

    Bilantul tau e intradevar impresionant: ti-ai cheltuit bugetul pe 1 an in 6 luni prin deplasari personale dar sub egida Presedentiei. Esti foarte ferm cind vine vorba de calatorii, nu renunti nici in ruptul capului cind vine vorba de privilegii acordate clasei politice

    lasa jos limba de lemn ca macane, tu ne crezi pe toti prosti?
  • +3 (3 voturi)    
    NU mai tine.. (Marţi, 1 decembrie 2015, 14:08)

    alex [anonim]

    am crezut acu un an cind votam bucurosi ca prostii pe omul care promitea "alt fel de a face politica"..si nu s-a intimplat nimic.
    Am ratat o ocazie ce nu ne apare decit poate o data la 25 de ani...sa maturam clasa politica corupta in noiembrie 2015.
    Tu nea iohannis...vii si ne spui aceleasi cuvinte, dupa ce te-ai inteles si ai batut palma cu dragnea & co si le-ai semnat absolut toate maririle de salarii si privilegii.
    Cuvinte cuvinte. Toti sunteti la fel, corb la corb nu scoate ochii.
    Va suntem datori in continuare cu o revolutie adevarata.
    Te mai crede mutu ........
  • +2 (2 voturi)    
    UN TRECUT SI UN VIITOR CARE NU-TI APARTIN ! (Marţi, 1 decembrie 2015, 14:35)

    Susufler0 [utilizator]

    "Peste trei ani vom sarbatori Centenarul Marii Uniri si vom avea prilejul unui BILANT al celor o suta de ani de modernitate. Dar in acelasi timp VA FI MOMENTUL PT A PROIECTA URMATOAREA SUTA DE ANI, pt a afirma cu tarie ce fel de Romanie vrem sa lasam generatiilor care vin dupa noi." Mai omule, deocamdata chiar ca nu ai facut nimic in afara de a-ti traduce tacerile din germana in romana. La anul in discursul de Ziua Nationala, ce-o sa spui : "Peste doi ani vom sarbatori..." Si peste doi ani ? Fara suparare, in Bucuresti inca n-ai invatat topografia Palatului Cotroceni iar la Bruxellex la sediul Consiliului inca nu ai aflat unde sunt amplasate WC- VIP si tu vii sa ne spui ca in 2018 o sa faci bilantul unui secol de modernitate. Pana atunci, omule trebuie sa faci ceva pentru Romania, altceva insa decat sa spui : "1785 de refugiati, nici unul mai mult, nici unul mai putin." "Da, 4232 de refugiati." "Da, 10.000, da, 20.000, da"... ALTCEVA ! In fine, peste trei ani vor mai fi ramas 72 de ani pana la sfarsitul secolului 21 iar tu, nici mai mult, nici mai putin, spui ca atunci va fi momentul cel mai nimerit pt a face planuri privind secolul 22 ! Las la o parte faptul ca, de regula, cel care n-a durat o casa in viata lui, se gandeste la cum o sa faca el un castel de-o sa stea matul in coada si, bine inteles, ca nu va face nimic, decat planuri. Cine este insa constructor adevarat tace si face. Dar cum ziceam, las la o parte ca deocamdata ca Presedinte nu ai facut nimic si zic ca ne iei de prosti. Pai cum, vii de la o super-conferinta, de la un super-congres unde abia s-a spus ca fara masuri urgente impotriva incalzirii globale, in urmatorii 50 de ani calota glaciara se poate topi, ceea ce poate conduce la niste consecinte teribile pt Terra, si tu vrei sa-mi proiectezi Romania in secolul 22 ? Haida, de ! D-le Presedinte, va rog, deocamdata concentrati-va pe urmatorii 4 ani ! OK ?
  • 0 (2 voturi)    
    invrajbire mah? (Marţi, 1 decembrie 2015, 14:40)

    Mr John [anonim]

    Cand ai spus ca Romania poate plati si sustine mii de imigranti . gata .. tu trebuie sa pleci precum a facuto regele. si vei pleca crede-ma.. Romania trebuie condusa de romani. doar atunci ii va fi bine
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 1 decembrie 2015, 14:42)

    alucutare [anonim]

    La Multi Ani Romania si Romani!
    contrar celor zise de presedintele vremelnic alogen, tradator de tara, toti alogenii si tradatorii de neam si tara vor fi stersi cu buretele. chiar daca in structurile statului nu mai exista niciun patriot adevarat ci doar alogeni si cozi de topor, chiar daca sri, sie, justitia, armata, internele nu mai apartin poporului de origine, patriotii romani va vor sterge din structurile statului si din Romania. Veti fi acuzati de genocid si dezimpamanteniti. sa va ia dracu pe toti, masoni satanisti si sionisti!
  • +3 (3 voturi)    
    Alt Klaus? (Marţi, 1 decembrie 2015, 14:59)

    hotnewsfil [utilizator]

    Klaus : ' Avem nevoie de un nou inceput in politica. Dar aceasta nu inseamna sa stergem cu buretele lucrurile bune'.
    S-a schimbat Klaus, a devenit 'un altfel de Klaus'?
    A renuntat la lozinca : 'Punct si de la capat'?
    Poate ca tot Mihalache a facut aceasta schimbare, ca fie asigurat partidul lui 'de suflet' ca nu-i vor fi trecute cu vederea realizarile care au adus tara unde se afla azi.