EXCLUSIV Noi marturii despre o mare retea de coruptie din Romania. Cum sunt sifonate zeci si sute de milioane de euro

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:05 Actualitate | Esenţial

Fraudele cu fonduri europene in IT, reclamate de insideri
Foto: Shutterstock
Marturia unui insider dintr-o mare companie IT din Romania care a explicat pe larg cum se fura legal bani de la buget, dar in special fonduri europene, ridica doar un colt din ceea ce putem numi cea mai intinsa retea de coruptie din Romania ultimilor ani. Marturia sa si alte informatii din piata indica faptul ca s-a format un intreg sistem foarte sofisticat si complet ermetic, inchis, de fraudare a banilor europeni. "Au trecut de la faza de 10% - 15% spaga. Acum vor totul. Mi-a cerut sa-i dau 70% din proiectul pe fonduri europene. Pai eu cum il fac? trebuie sa fur, sa-l fraudez", au declarat pentru Hotnews.ro surse din piata care opereaza cu fonduri europene.

Potrivit unor surse judiciare consultate de Hotnews.ro, s-au constituit in timp grupari si asociatii de firme care au intaietate la orice proiect pe fonduri europene, astfel incat orice firma noua are sanse minime sa castige legal. Afacerile cu fonduri europene au devenit o piata inchisa, mai ales in zona formarii profesionale, mediu sau infrastructura.

"Daca esti o firma noua nu ai nicio sansa sa intri in acest mediu deoarece licitatiile sunt scrise de aceste firme cu asa numitii SEPARATORI - adica doar ei sunt 100% compatibili cu cerintele...ei sau firmele din grupul lor. (...) In general, la licitatiile cu aplicatiile software poti sa furi cel mai mult deoarece nimeni nu te poate verifica sau compara. Adica daca eu folosesc o baza de date serioasa gen Oracle care poate gestiona milioane de inregistrari voi avea costuri relativ mari ...dar in general (...) a folosit baze de date care nu suporta multa inregistrari, astfel incat diferenta dintre pretul dat pe licenta versus pretul incasat de la beneficiar sa fie cat mai mare. Asta se vede in problemele aparute acum", a explicat un al doilea insider dintr-o mare companie pentru Hotnews.ro.

Potrivit unor surse judiciare consultate de Hotnews.ro, investigarea unor astfel de cazuri concrete se realizeaza extrem de dificil: "E foarte greu sa-i prinzi post factum. Creaza aparenta de legalitate, simuleaza utilitatea proiectului, simuleaza competitia, pun pe hartie activitati, dar totul e scamatorie. Vorbim de haite mafiote".

Potrivit acestor surse judiciare, procesul de distribuire si cheltuire a fondurilor europene a echivalat cu un "jaf generalizat". Cu titlu de exemplu, in cadrul unor proiecte gasim angajata clientela politica cu 2000 de euro pe luna sau mai mult fara sa faca nimic pentru acesti bani. "Sunt situatii in care gasim angajati 20 - 30 de persoane intr-un proiect pe fonduri europene, persoane care, timp de doi ani cat se deruleaza proiectul, nu fac absolut nimic", au precizat sursele judiciare consultate de HotNews.ro.

Potrivit acestora, a existat un caz in care o Asociatie de nevazatori a bifat ca a angajat 200 de persoane in cadrul unui proiect pe fonduri europene, in cadrul unui program POSDRU, si au bagat banii in buzunar. "Partea proasta e ca nevazatorii si-au pierdut indemnizatia pe cateva luni", au explicat sursele HotNews.ro.

Primul insider, care a explicat pentru HotNews.ro "cum se fura bani legal", sustine ca "intr-un caz din doua, ce rezulta e zero, nu e folosit de nimeni la nimic, deci in multe cazuri, oameni buni, statul pierde toti cei 10 milioane de euro fara sa obtina nimic, din care 7 milioane sunt bani negri, si 3 milioane bani care se duc in salarii, taxe, caci s-a muncit si oamenii au fost platiti".

Atunci cand statul se alege totusi cu ceva, fie se alege cu programe nefunctionale (vezi cazul APIA, reclamat public de ministrul Agriculturii), fie cu programe complet depasite, dar foarte scumpe. Al doilea insider a furnizat pentru HotNews.ro inca un caz, dar pe care a trebuit sa-l anonimizam in lipsa unor probe si dovezi concludente.

"Un alt exemplu de frauda uriasa este aplicatia  (...nota redactiei: dezvoltata pentru o institutie din cadrul ministerului muncii). O aplicatie dezvoltata in Visual Basic - o tehnologie din anii 90 si pe care (firma X) si-a scos banii investiti in a doua luna. Practic (institutia) a inchiriat softul si infrastructura hardware contra aproximativ 1 milion de lei pe luna ! Suportul pentru aceasta aplicatie era facut de 3 angajati ! In cei aproximativ 10 ani de contract cati bani au sifonat ?"

Potrivit surselor judiciare consultate de HotNews.ro, numeroase programe cu fonduri europene nu fac decat sa hraneasca piata de accesorii hardware. "Se cumpara telefoane, calculatoare, laptopuri, e un jaf generalizat", explica sursele HN. Cine sunt insa autorii? Mari companii de IT, dar si "persoane care apar la TV pe post de mari sindicalisti sau reprezentati ai societii civile, sunt destule ONG-uri care se ocupa cu asa ceva, nu fac nimic concret, nu apar in hartii, dar fac trafic de influenta. Ei sunt combinatorii".

Nota: HotNews.ro a decis sa publice o serie de marturii din interiorul unor mari companii care castiga licitatii cu fonduri de la bugetul de stat sau fonduri europene despre care exista indicii puternice ca s-au cartelizat in grupari de tip mafiot. Am considerat ca toate aceste informatii descriu un mecansim si un fenomen ingrijorator la nivelul intregii tari. Din acest motiv, numele companiilor si a persoanelor implicate a fost anonimizat. Din cauza ca avem de-a face cu sisteme perfect ermetice, cu mijloace jurnalistice este mai greu de probat cauze particulare. In acest stadiu al anchetei HotNews.ro, este mai importanta expunerea unui urias sistem de frauda a fodurilor UE de pe urma caruia statul roman si cetatenii nu se aleg cu nimic.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
45040 vizualizari
  • +29 (31 voturi)    
    urmeaza si scrisoarea (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:10)

    un domn [utilizator]

    din Industria Financiara : Banci - Asigurari si Instituriile care "supravegheaza"...acolo telenovele..Kafka..nu gluma
    • +41 (41 voturi)    
      Mai, voi saraciti industria auto germana (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:54)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Pai daca nu mai fura astia, vor trebui astia de la Audi, BMW si Mercedes sa inchida reprezentantele de pe la noi, ca pe bani cinstiti si taxe platite corect nu mai ramane nimeni sa le cumpere produsele :)
      Cu ce or sa se mai plimbe demnitarii? Va imaginati ce sumbru vor arata bulevardele noastre pline doar de masini normale? Cartierele de vile frumoase si scumpe la a caror vedere te crucesti si te intrebi cate vieti trebuie sa muncesti ca sa le ai, unde se vor duce? :)) Va dati seama ca la aparitia unui asemenea simbol de opulenta rar, oamenii ii vor scoate pe posesori din el si il vor incendia stiind ca au nimerit sigur peste un corupt? Nu va e mila de ei?

      Nici mie.
      • +13 (13 voturi)    
        .... dorele ..... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:13)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui dorel

        Mare adavar ai grait (scris).
        • +3 (5 voturi)    
          in it se fura putin (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 8:53)

          cretu [anonim] i-a raspuns lui cbogdan

          cel mai mult se fura in sectorul medical.
          se fura pentru ca nu exista concurenta. statul face cativa medici si farmacisti - prea putini. nu exista concurenta pentru dentisti, nimeni nu verifica preturile si pot fi oricand stabilite prin intelegere - de asta e asa de mare concurenta la admitere in scolile de dentisti: e o meserie usoara in care se castiga foarte bine. nu exista concurenta intre farmacii - altfel nu ar fi atatea la colt de strada si nu s-ar ajunge sa fie platita asa de bine meseria asta de vanzator.
          exista doar un pic de concurenta intre medicii de familie si pentru ca exista sistemul de sanatate de stat.
          • +3 (5 voturi)    
            Tu (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 11:05)

            Jar [anonim] i-a raspuns lui cretu

            esti dovada clara ca romanul se pricepe la orice ,adica,la nimic.
            Ai idee cat invata un farmacist ca sa ajunga "vanzator"?
            Concurenta intre farmacii e pe OTC-uri,adica,alea fara reteta.
            Medicamentele au pretul fixat de minister ca la tigari.
            Mizeria e intre unele farmacii si medici,medici care dirijeaza retetele contra-cost spre ele.
          • +2 (2 voturi)    
            Bănicioiu: "Din 1 iulie vom avea cel mai mic preţ (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:07)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui cretu

            european la medicamente. Au fost discuţii şi cu FMI"
            Preturile au scazut pentru circa o luna dupa care s-a reluat trendul obisnuit de la noi.
            Sistemul medical e la fel de putred ca cel guvernamental, administrativ, educational, etc . . .
            "Guvernul Ponta reduce pretul la medicamente cu 20% dupa ce in ultimii 3 ani nu a respectat legea care prevedea chiar scaderea pretului acestor medicamente" - http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20249460-nicolae-banicioiu-medicamentele-vor-ieftini-20-1-iulie.htm
      • +21 (25 voturi)    
        Daca nu s-ar fura in halul asta (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:45)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui dorel

        Oamenii cinstiti ar castiga mai bine, ar fi si autostrazi, sate cu drumurile asfaltate si racordate la apa, nu ar fi plecat 50000 de medici din tara doar in ultimii 10 ani, nu ar fi emigrat alte 5 milioane de romani.
        • +8 (8 voturi)    
          ...asta... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:42)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          ...ad kalendas graekas.... .
      • +3 (3 voturi)    
        NU (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 10:34)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui dorel

        Nici mie nu imi este mila de ei.

        Mila imi este numai de mine!
    • +2 (2 voturi)    
      hahaha (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 10:46)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Asta arata cat de mare este piata neagra - acelor care locuisc in Bucuresti si nu sunt inregistrati nicaieri.

      Multi prosti pe lumea asta.
      Dar este adevarat ca nici nu prea ai de unde sa iei datele adevarate - dar macar ochiometric poti sa iti daiu seama ca dalete sunt pe langa realitatea cifrelor...

      Daca ma uit al Iasi inteleg de unde vine multimea aceea si de aceea cred iarasi ca numarul celor oficial inregistrati este cu mult sub realitate.


      Bre, timp pierdut!
  • +49 (51 voturi)    
    O tara de hoti (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:11)

    Observer [anonim]

    Asta suntem. Te apuca disperarea.
    • +28 (32 voturi)    
      Iliescu in UE (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:58)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Observer

      Nici acum multi nu inteleg de ce a acceptat regimul mafiot Iliescu sa intram in UE. Uite d'aia: ca sa le furam banii. Si dupa ce s-or prinde ne intoarcem la ale noastre. Populatia e deja pregatita:
      ce ne trebuie noua UE asta?! ce ne-a dat noua UE? a promis ca ne face autostrazi si uite ca n-a facut nimic!
      Toata lumea fura, s-a scumpit toate alea si mai ne aduce si teroristii aia pe cap! Era mai bine pe vremea lu' Ceausescu!
      • +6 (8 voturi)    
        @ Trojan: (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:39)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Ai dreptate! La asta nu ma gandisem.
        • +10 (12 voturi)    
          Care teroristi dom'le ? Nu i-au gasit nici pe cei (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:56)

          MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

          Care teroristi dom'le ?

          Ati vazut vreun terorist in Romania ?

          Nu i-au gasit nici pe cei de la Revolutie, care nu cred ca au fugit de frica cuiva ...

          Aici teroristi sunt cei Parlament si din Guvern .. terorizeaza o tara intreaga, astfel incat ceilalti se feresc de acest loc ...

          Normal ! nu vor sa fie si ei terorizati la randul lor.

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
      • +1 (7 voturi)    
        tare (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:14)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        pana acum iliescu a fost comunist care nu a avut deschidere spre vest acum regimul mafiot iliescu a acceptat sa intram in ue
        • -3 (5 voturi)    
          totusi PONTA NU A INVESTIT IN INFRASTRUCTURA (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 12:26)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui robotel corporatel

          Asa suna un TEXT pana acum o luna.
          Ponta isi justifica redistribuirea banilor spre salarii si pe considerentul ca aparatul de stat era paralizat de teama demnitarilor de DNA care ii facea sa nu mai semneze nici un act care privea PLATI in investitii.
          Daca articolul e adevarat inseamna ca teama lor era justificata - refuzul de a semna fiind si singura cale de a opri suvoaiele de bani sa ajunga la Mafie. Iar Ponta care si-a flexibilizat politica pentru a reorienta eforturile spre un domeniu unde se putea face ceva - apare ca inca odata ca un politician inteligent si pragmatic.
          Acum in naivitatea lui Ciolos a zis ca el va relua investitiile in infrastructura.
          Ramane sa vedem cum ii va convinge pe cei din structurile de stat sa semneze .
          Probabil ca vor merge incolonati la DNA unde doamna Kovesi le va explica ca GATA , DACA AM SCAPAT DE PONTA ANTICORUPTIA MERGE SI EA SA SE ODIHNEASCA O VREME .Cum s-a odihnit si in legatura cu perioada Basescu Boc.
          Mai probabil este ca Ciolos se va impotmoli si nu va face nici investitii, cum nu va face nici altceva.
  • +42 (42 voturi)    
    ? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:12)

    Stefan [anonim]

    Siveco sau Teamnet?
    • +30 (30 voturi)    
      de ce sau? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:34)

      Irina Padiu [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      La cate "sinergii" au in derulare, as inlocui sau cu si. Plus zecile de firmulite paravan.
      • +11 (11 voturi)    
        firme paravan (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:08)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui Irina Padiu

        E o practica stiuta ca fiecare firma mai are in cel putin trei in portofoliu si cand au de pescuit un client trimti de la 3 faxuri sau adrese de mail diferite - evident cu site-uri diferite, ofertele de pret. Una singura va prezenta oferta pe care se va face contractul. Sunt firme care au si cate 10 firme paravan prin care trec activitatile "firmei mama"...
        • +4 (4 voturi)    
          plus ca (Vineri, 27 noiembrie 2015, 23:08)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui manon

          se trec in CS conditii pe care le indeplineste numai firma care trebuie sa cistige si daca nu, se tot contesta licitatia ani de zile
          • +2 (4 voturi)    
            Si ASOCIERILE DE FIRME (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 12:34)

            MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui spy

            In care o firma straina zisa si ASOCIATUL LIDER participa la licitatie in cartel cu o firma romaneasca. Participarea romaneasca este atat o manifestare a patriotismului, cat si o garantie ca va exista si o participare autohtona la devalizarea borcanului cu miere.
            Din cand in cand vom afla ca si ASOCIATUL LIDER a cotizat , dar nu la partidele din romania, ci la cele din tara de provenienta. DNA ul nostruu ar avea dreptul sa ancheteze si aceasta latura FOREIGN a afacerilor, dar nu prea ii da inima ghes.
    • +13 (13 voturi)    
      de ce "SAU"? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:49)

      ET [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      ;)
    • +27 (29 voturi)    
      sau?.. (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:51)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Siveco, UTI, Teamnet... multi altii mai mici care plimba bani de licente.. o "industrie" de cel putin 1 miliard de euro anual care nu lasa nimic in urma.
    • +5 (5 voturi)    
      UTI! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 10:26)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      ai incercat?
  • -21 (41 voturi)    
    Ho Ho Ho (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:16)

    Qwertz [utilizator]

    Nu imi vine sa cred. A descoperit si Tapalaga ca exista coruptie in administratia publica din Romania. Descoperire de la Burebista incoace mai mare nu a fost. Patetic!
    • +16 (18 voturi)    
      Mosule (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:04)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      Spre deosebire de papagali ca tine, unii mai si vorbesc despre coruptie. Si nu la o bere cu prietenii.
      • -7 (11 voturi)    
        Problema (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:32)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        ...e Mosule ca unii (cam infantili ca tine) numai vorbesc. Intelegi? Nu fac nimic concret...doar vorbesc. Sa iti desenez Mosule?
        • +6 (6 voturi)    
          Ei lasa (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:16)

          Gamma [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

          Ca DNA lucreaza pe bune .Toti desteptii astia ajung unul cate unul la racoare .
          • 0 (2 voturi)    
            TREZESTE-TE.... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 10:31)

            schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

            DNA-ul lucreaza numai cu materialu' clientului! DNA-ul este finantat de la buget!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu, ca poate iti rupi creionul (Luni, 30 noiembrie 2015, 13:52)

          AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

          Si cam ce ar trebui sa faca un jurnalist altceva decat sa vorbeasca despre ? Sa faca greva foamei in fata Parlamentului?
  • +40 (42 voturi)    
    mda (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:16)

    bbk [anonim]

    Adica programatorii lucreaza pe 2000-3000 de euro, Pentru un program gen SIUI (ala pentru medicii de familie si farmacii si altele) s-au incasat milioane de euro, si poate fi dezvoltat de 10, hai sa zicem 15 programatori buni, in cateva luni, coordonati de 2-3 project manageri, Plus ce ar mai fi niste liceente de software, si cateva servere.
    Adunati toate astea, si vedeti cat da.
    Iar calitatea softului este execrabila. Intrebati-va medicul de familie, ca e cel mai la indemana, cate buguri au, ce viteza "fenomenala" are, iar cand trebuie sa faca raportari la sfarsit de luna, sau sa activeze niste carduri de sanatate la gramada daca reusesc sa foloseasca softul.

    Mai stiti si alte exemple?
    • +23 (25 voturi)    
      exemplu (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:03)

      ET [anonim] i-a raspuns lui bbk

      am fost sa o inscriu pe fie-mea cea mica la gradinita anul asta. ma asteptam sa se stranga lume si cum programul de servici e program de servici am mers dis de dimineata, sa fiu primul langa usa gradinitei.
      am ajuns destul de devreme, dar surpriza: nu eram primul.
      intr-un final, dupa ce in loc sa se inceapa inscrierea la 8, cum era anuntat, s-a inceput la 9, am ajuns sa depun dosarul pentru inscriere.
      ghici ce? personalul gradinitei nu fusese instruit cum sa foloseasca noul soft, state of the art, cutting edge technology, pe care ministerul invatamantului l-a achizitionat special pentru noul inceput de an.
      colac peste pupaza, lista de gradinite din subordinea misterului nu era vizibila (era goala, mai exact) iar campul respctiv era de tip drop-down (pentru cunoscatori) astfel incat nu se puteau introduce alte valori decat cele deja existente in baza de date (deci nu putea fi scris nimic acolo)
      lucrand in domeniu, mai stiu una-alta si am intrebat-o pe directoare cine este furnizorul softului. mi-a raspuns ca nu poate sa imi dea numele, pentru ca este confidential. (de ce confidential cata vreme am platit si eu ca si altii pentru el?)
      am intrebat: Siveco? iar raspunsul a fost unul cu jumatate de gura: da, siveco!
      • +11 (13 voturi)    
        edu (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:13)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui ET

        Programul care face distribuirea in licee, baza de date a elevilor de la admitere in licei si bacalaureat tot siveco le-a facut...si merg din doua in trei, nu sunt updatate au meniuri care nu functioneaza nu afiseaza ce trebuie. Ma intreb daca iau bani in continuare de la ministerul invatamantului pentru service si imbunatatire..
        • -2 (2 voturi)    
          nu ca ar fi usor de facut (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 8:57)

          io [anonim] i-a raspuns lui manon

          stati voi linistiti sunt altii care castiga mai mult pe lucruri mai usoare. uitati-va la dentisti. :)
          • +1 (1 vot)    
            Dar macar dentistii (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 11:26)

            tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui io

            se lupta pentru clienti. Acolo concurenta e pe bune, ca nimeni nu da 100.000 lei daca lucrarea poate fi facuta in alta parte cu 10.000. Spre deosebire de stat omul isi chibzuieste finantele mai atent.
      • +3 (3 voturi)    
        softul pentru platile agricultorilor (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 12:38)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui ET

        Zilele astea s-a discutat de zor ca anumite plati pe care agricultorii le asteptau in NOIEMBRIE le vor fi virate in FEBRUARIE pentru ca s-a impotmolit softul. Nu stiu daca era romanesc, dar de ce nu ar fi ?
  • +35 (37 voturi)    
    HN, o singura intrebare. Ce face SRI -ul? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:18)

    mnicku [anonim]

    pt ca deja devine atentat la siguranta nationala. Cine plateste banii inpoi din fondurile UE ? in caz ca se descopera fraude .

    Adica stie presa dar nu stie SRI-ul, asta-i culme sau si SRI este mina-n mina cu cei ce fraudeaza, pe principiul : Nu deranjati, soferul doarme!!!!
    • +15 (21 voturi)    
      SRI lucreaza pentru noi. (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:06)

      006.(9) [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      De unde crezi ca sunt baietii veseli care trag banutii astia?

      Securisti, masoni, etc
      • +5 (7 voturi)    
        pentru care ...noi ? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:33)

        mnicku [anonim] i-a raspuns lui 006.(9)

        .
        • 0 (6 voturi)    
          Exact ce ziceam si eu (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:11)

          006.(9) [anonim] i-a raspuns lui mnicku

          .
    • +6 (6 voturi)    
      Jaf la drumul mare (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:13)

      manon [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      La ce jaf e in tara asta deja nu ma mai mira nimic.
    • 0 (6 voturi)    
      lupta alaturi de DNA (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:18)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      SRI si DNA lupta cu coruptia de 10 ani, nu se vede?
      de ce oare?
  • -20 (30 voturi)    
    campanie (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:19)

    Altmatei [anonim]

    A fost explicat destul de clar: "Serviciile IT aferente platilor in avans au fost contractate de APIA cu asocierea SIVECO ¬ Teamnet in data de 10 noiembrie 2015, iar specificatiile necesare dezvoltarii softului au fost aprobate de APIA in data de 17 noiembrie", explica Siveco, la solicitarea HotNews.

    Sa nteleg ca industria germana are nevoie de un alt EADS? Hai sa distrugem si it-ul ca nu a mai ramas nimic alceva.
    • +13 (15 voturi)    
      daca nu ai timp (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:26)

      bbk [anonim] i-a raspuns lui Altmatei

      daca nu ai timp sa faci proiectul in deadline-ul impus, poti sa il refuzi.
      nu prea tine faza cu au primit banii atunci, specificatiile atunci, si in cateva zile a trebuit sa fie gata.
      chiar daca semnaturile au fost la datele specificate, cei ce au discutat despre proiect stiau, sau ar fi trebuit sa stie despre ce e vorba, in ce consta proiectul.
      iar daca specificatiile finale, aprobate, au fost total diferite de ce se stia initial, trebuia sa refuze proiectul, pur si simplu.
      totusi, discutam de o firma mare, care isi poate permite si sa refuze daca nu e totul in regula.
      asta daca nu e doar pe ciupit
    • +17 (19 voturi)    
      ce sa distrugi?!? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:27)

      gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui Altmatei

      in industrie se stia de mult de firmele astea. si iti spun sigur, nu Siveco si Teamnet fac IT-ul in tara asta.
      • +20 (20 voturi)    
        Siveco si Teamnet sunt doar capuse (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:26)

        Corect [anonim] i-a raspuns lui gazpefoc

        cuplate la bani publici. Intrebati-i odata pe directorii acestor firme ce procente din venituri vin din exportul de software si ce procente din venituri vin din contractele publice. Veti fi socati dar aproape 90% din bani sunt doar din contracte publice. Sunt o gramada de firme mici , medii , mare de software care n-au treaba cu contractele de stat si se chinuie sa vanda software pe piata privata sau la export si nu au avut niciodata acces la fonduri publice din cauza coruptiei generalizate din contractele publice. Cel putin pe partea de fonduri europene (dar nu numai) trebuie o schimbare totala a factorilor de decizie pentru ca aceste capuse nu ar reusi sa obtina atatea contracte daca licitatiile nu ar fi de asa natura facute incat doar ei sa poata castiga.
        • +14 (14 voturi)    
          ma mir (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:39)

          CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Corect

          Ma mir ca HN lasa sa se scrie ceva rau de Siveco.
          Anii trecuti, ca unul cu state vechi in IT, daca scriam vreo critica impotriva Siveco nu aparea nimic aici pentru ca Siveco platea publicitate la HN.
    • +10 (14 voturi)    
      it romanesc este egal cu 0 (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:44)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui Altmatei

      uau, a explicat SIVECO intr un comunicat ?? :))))))

      Mane, tu stii ca patroana SIVECO a fost condamnata in vara la vreo 3.exe ? Sa nu mai aduc aminte de zvonurile despre inceputurile acestei companii si cine a nasit-o.

      Industria IT romaneasca e o expresie bombastica goala de continut. Valoarea IT a romanilor e exploatata corect si productiv de companii straine in si in afara Romaniei. In companiile romanest gen uti, siveco, teamnet sunt programatori de mana a treia ( ca si aia de a doua sunt luati de bine de rau ) si o lopata de neicanimeni descrisi in dezvaluiri.
      • -4 (10 voturi)    
        Amice esti idiot ! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:55)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        Habar nu ai despre ce vorbesti. Cei mai buni din IT nu se duc in multinationale unde in 2 ani sunt rebuturi ci in firme performante Riomanesti cu 20-100 de oamanei sau in start up. Un exemplu bun este Bitdefender ce produce si exporta cu cei mai buni specialisti IT de aici...
        • +12 (12 voturi)    
          Softwin (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:04)

          vintila70 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Vezi ca si Softwin-un practica acelasi stil de performanta romaneasca cu proiecte inventate cu statul si castigate de firme paravan. A se vedea proiecte pe POSDRU cu ISJ_urile
        • +16 (16 voturi)    
          Linie (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:24)

          aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          N-aș trage linia așa. Se fac lucruri deștepte și în multinaționale. De altfel, BitDefender a devenit și ea o „multinațională”. Firmele românești care lucrează cu mediul privat (românesc și străin) sau chiar cu statul din alte țări sunt ținute la standarde ridicate și se ridică la nivelul așteptărilor.

          Dar da, Siveco nu este emblematic deloc pentru industria IT românească. Nu cunosc pe nimeni care a fost în trecut angajat acolo să spună că a fost bine și interesant; doar că era atmosfera ca la o fabrică cu sclavi și cu proceduri absurde.

          Despre Teamnet nu pot spune multe, dar la Uti iarăși se făceau ceva lucruri deștepte - atrăgeau studenți valoroși cu proiecte interesante pe partea de securitate, dar ăia nu făceau nici ei prea mulți purici pe acolo.

          Ce mi se pare remarcabil este că însuși Hotnews aici de față tot publică periodic reclame și articole autoelogioase plătite de Siveco, în care - vezi, doamne - inginerii de la Siveco sunt fabuloși și proiectele lor sunt megaapreciate. Cred că le e destul de greu să-i critice când iese noroiul la suprafață.
        • +16 (16 voturi)    
          Esti de la Siveco sau Teamnet ? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:38)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Hai sa-ti spun eu cum sta treaba caci am lucrat in una din ele. Am plecat de acolo acum multi, multi ani tocmai datorita faptului ca nu mai suportam sa fac produse nefolosite de nimeni si pentru ca contractele erau obtinute doar prin relatii politice fara sa existe o nevoie reala de aceste produse. Am preferat o firma straina si nu m-as intoarce niciodata intr-o firma cu actionariat romanesc. Aproape 90% din firmele romanesti au o atitudine execrabila fata de angajati, sunt conduse de persoane cu o mentalitate securisto-comunista care habar n-au ce inseamna motivarea personalului si nici nu-i intereseaza acest aspect. Aceste firme nu sunt in stare sa faca un software performant datorita in principal calitatii oamenilor din managementul superior si mai putin oamenilor tehnici. Exista o lipsa totala de oameni capabili la nivele superioare , oameni care sa inteleaga cum se conduce o firma moderna de software pentru ca cei care ocupa aceste pozitii au fost modelati in vechiul sistem securisto-comunist si care nu vor renunta decat eventual daca sunt arestati sau firma e cumparat a de cineva.
    • +19 (21 voturi)    
      Nu distrugeţi... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:47)

      ha [anonim] i-a raspuns lui Altmatei

      Muahahaha... ce vorbe mari. Lucrez în IT amice. Crede-mă că ştiu despre ce firme e vorba. Pe lângă cele 3 firme care au mai tot timpul contracte cu statul/primăriile, mai sunt şi alte firme (mult mai multe), care nu se pretează la asemenea măgării.

      Iar dacă softul scris de cei care lucrează pentru stat pică o dată la 2 zile, pentru cei din celelalte firme acest lucru este inacceptabil. Cum a scris cineva în articol... una e să foloseşti baze de date mySQL, bună pentru proiecte şcolare, alta e să ai baze de date Oracle.
      • +13 (13 voturi)    
        Ar fi bine ca in proiectele cu statul sa fie mySQL (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:14)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui ha

        in realitate, cel mai bine se preteaza Oracle pentru ca:

        1. Poti sa iei de la Oracle un discount frumusel care iti ramane in buzunar PENTRU FIECARE INSTALARE, CPU de la stat unde dai produsul Oracle fara discount ( de fapt, istoria ne arata ca se revinde la preturi de 3 ori mai mari )

        2. La costurile mari cu Oracle, adaosurile tale nesimtite pt 3 formuri si 2 rapoarte nu se se mai vad asa de strident, poti sa mai ceri inca pe atat cu o aplicatie de 2 lei facuta de studenti.


        3. Vinzi mai departe cuvinte cheie gen "enterprise" din titlul produselor Oracle care justifica sume mari si care sunt de multe ori marketing pur.

        4. Daca sunt probleme, ii pasezi la Oracle.

        mySQL si alte solutii de genul asta sunt pentru intreprinzatori unde fiecare leut face diferenta intre succes si esec iar cuvintele mari ale firmelor de mai sus ( suport, enterprize, etc) nu valoreaza mare lucru. Faci backup si daca ceva merge prost reinstalezi si gata. De-aia majoritatea siteurilor merg pe mySQL iar majoritatea aplicatiilor pt stat sunt pe Oracle sau Microsoft platite pe bani grei, ca doar nu dau din banii lor, dau din banii nostri.
        • +5 (5 voturi)    
          Absolut corect (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:10)

          Oracolul [anonim] i-a raspuns lui gigel

          Am vazut (lucrat pentru) businessuri serioase cu milioane de useri care au (culmea) mysql.

          Exista astazi multe solutii gratuite, discutabile (mai ales intre dezvoltatori) dar folosite de foarte multi:
          MySQL + Sphinx / elasticsearch / MongoDB / Postgresql .... depinde de ce ai nevoie sa faci.

          Cu o licenta full Oracle insa, poti sa bagi multi bani in traista (pe langa).

          Parca vad ca au o Standard Edition la pret de Enterprise Edition pe steroizi.
          • -2 (4 voturi)    
            Oi fi vazut (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 19:23)

            gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Oracolul

            tu business-uri seriose cu MySQL, dar cel mai probabil ca folosesc Enterprise-ul. Cu MySQL free n-ai ce face, inafara de o baza de cateva zeci de mii de recorduri. Plus ca la partile de scalabilitate si suport, absolut necesare, nu-ti ofera nimeni suportul inafara de stackoverflow.

            Nu tin cu hotii din administratie, dar este evident ca la nivel national nu poti folosi MySQL-ul.
      • +3 (3 voturi)    
        Manipularea este in floare! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:04)

        CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui ha

        Spui ca: "una e sa folosesti baze de date mySQL, buna pentru proiecte scolare, alta e sa ai baze de date Oracle." Ce vorbesti?!

        Lista de firme si institutii care folosesc MySQL:

        https://www.mysql.com/customers/

        Government:

        - City of New York
        - Deutsche Post
        - Ministère de la Justice (France)
        - ETC.

        https://www.mysql.com/customers/industry/?id=69

        Financial Services:

        - Bank of Finland
        - Crédit Agricole
        - Lloyds TSB Bank
        - ETC.

        https://www.mysql.com/customers/industry/?id=68

        ETC.
        • +3 (3 voturi)    
          Si mai bine (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:11)

          Oracolul [anonim] i-a raspuns lui CetateanLogat

          excelent zis Cetatene Logat.
      • +5 (5 voturi)    
        Exemple sunt multe (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:25)

        petrol_head [utilizator] i-a raspuns lui ha

        Si eu lucrez tot in IT si ma apuca disperarea cand vad ca se dau carute de bani pe sisteme care pur si simplu sunt proaste, nu functioneaza, nu sunt securizate ca lumea, nu sunt "user friendly" etc. etc.
        Si stii ce ma dispera si mai tare, ca sunt companii serioase care au deja experienta enorma in domeniul softurilor din administatiile locale si centrale, insa nu pot sa intre in aceste proiecte pt ca sunt deja bagati hotii astia rrumani.
        De ex. SAP - in toata Europa, SAP a implementat o multime de programe in tot felul de administratii si diferite domenii. Poate nu este cel mai prietenos program, cel putin din punct de vedere vizual, dar nu i se poate reprosa absolut nimic in ceea ce priveste stabilitatea, siguranta, functionalitatea. Cu un astfel de soft cu siguranta nu te-ai intreba ca in cazul Colectiv daca a sters oare cineva din baza de date inregistrarile sau nu pt ca orice miscare este monitorizata.
        Si de-asta ma enervez si mai mult, ca sunt solutii atat de bune pe piata, cred ca si mai ieftine, decat rebuturile implementate de Siveco, Teamnet sau UTI si noi tot cu prostii ne pierdem timpul, banii, nervii, rabdarea etc.
      • +1 (3 voturi)    
        Destept esti. Bravo!! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:34)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui ha

        Tu cred ca faci parte din elita aia de programatori de care vb un inidivid mai sus (verisoaraluifelix), care isi duce frustrarile sale minuscule la nivel personal. Pai foarte bine ca nu va mai primesc astia cu solutii Oracle, nu de alta da ce ati vrea, sa tineti proiecte educationale pe Oracle? Oricum pe mysql ar merge mai bine programele scrise de "programatorii" frstrati de pe aici, ca oracle nu ar sti sa configureze si tot un singur user ar accepta aplicatia.
        Apropo, nu stiu dc ai auzit de site-ul asta Wikipedia, au aici stackul lor tehnologic :

        https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:FAQ/Technical

        Mi se pare mie sau scrie MySQL? Daca ai capacitatea intelectuala, poti citi si aici niste informatii, mai light, sa nu te obosesti :

        http://www.datacenterknowledge.com/archives/2008/06/24/a-look-inside-wikipedias-infrastructure/

        Si intamplator, una din tehnologiile folosite de site-ul vostru preferat, ca altceva nu stiu sa faca o parte din programatorii de azi, ca daca ar sti nu ar scoate pe gura ineptiile pe care le scoti tu, Facebook

        https://www.facebook.com/MySQLatFacebook

        In logica tampita a unor indivizi frustrati de pe aici, nicio firma din lumea asta nu ar trebui sa lucreze cu statul. Pai in aceeasi logica nu o mai ardeti pe Facebook ca va faceti partasi la un mare furt de informatii si o mare magarie. Unde mai pui ca site-ul vostru preferat are (sau cel putin a avut) contract cu statul american pentru securitatea guvernamentala a SUA. Este o firma care lucreaza cu statul?Eu cred ca da. Si as putea da atatea exemple de firme care lucreaza cu statul, oricare ar fi el statul ala, a caror tehnologii le folositi zi de zi fara sa va treaca glontul prin cap ca acele servicii ar furniza informatii catre diferite insitutii guvernamentale.
        Asa ca baiete, inainte de a fi frustrat ca nu ti-a cumparat statul licenta ta de Oracle supravanduta, si a te pronunta asupra puterii MySQL, mai citest, mai lasa facebookul. Poti gasi lucruri interesante prin MySQL-ul de la W.
      • +3 (3 voturi)    
        alo (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 1:17)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ha

        unde lucrezi tu in IT? la stat, este? Adevaratii IT-isti stiu ca mysql este un db engine serios si are niste features care nu le au alte db engines (de ex replace into sau instead of update). de ce crezi ca l-au cumparat aia de la Oracle? Ca sa opreasca dezvoltarea lui in continuare. Problema e ca fiind graits habarnistii se arunca sa zica ca nu e bun.
      • +3 (3 voturi)    
        Lucrez in MySql (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 10:24)

        Gigigigilungu@hotmail.com [anonim] i-a raspuns lui ha

        Daca ai fi stiut bine mysql ( sau chiar shi postgres ) nu ai mai fi produs energie mutând aer dintr-o parte in alta.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu bre, lasa-i sa fure (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:47)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Altmatei

      mentalitate de fanariot.
  • +37 (39 voturi)    
    mai fratilor, egrav!!!! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:24)

    cetatean in RO [utilizator]

    Eu lucrez in domeniul fondurilor europene si confirm cele de mai sus! Este foarte simplu sa fie demascati acesti infractori: Verificati toate firmele de consultanta si vedeti legaturile pe care acestea le au cu oamenii di Autoritatile de management. Ve-ti constata ca o multime din ei au lucrat sau lucreaza inca in sistem! Verificati firmele abonate la proiectele europene si vedeti cui au dat banii de salarii si trageti concluziile. daca se vrea, se poate si ar fi benefic sa plecam la drum in alocarea 2014-2022 cu o curatenie generala. Doamne ajuta!
    • +12 (14 voturi)    
      bravo, ai zis corect (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:36)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui cetatean in RO

      Ia sapati putin prin guvernul tehnocrat si o sa va miroasa cacealmaua imediat.
      Dna Aura Raducu, baiatu dvs. Florin e bine acolo unde este? Tudor Vladimirescu 22 parca...
      • +11 (11 voturi)    
        Florin Raducu lucreaza la Teamnet (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:19)

        placintacubranza [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

        Vrei sa zici ca Florin Raducu care lucreaza la Teamnet este fiul ministrului fondurilor Europene, Aura Raducu? Dar de ce oare si-a sters Florin Raducu profilul de pe LinkedIn in care scria ca lucreaza la Teamnet? Florin Raducu are functia de Account Manager la TeamNet.
        • +7 (7 voturi)    
          exact (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:49)

          Sorin [anonim] i-a raspuns lui placintacubranza

          Da, exact asa stau lucrurile. Este un aspect important pe care multi vor sa il tina secret: dna Ministru al Fondurilor Europene este mama unui baiat de baiat din Teamnet.
          Partea si mai trista e ca in urma numirii dansei bosii Teamnet propaga valuri de entuziasm in aceasta companie bantuita de valuri succesive de concedieri.
          Sper ca dna Ministru sa aiba suficienta minte sa se tina deoparte de ce vor sa-i propuna baietii prin vocea fiului...
          • +3 (3 voturi)    
            BAIATUL TREBUIE SA MUNCEASCA UNDEVA (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 12:48)

            MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Sorin

            `Fe ? Nu aveam fi io dreptul fa lucrev undeva ?!?` Asa raspundea EBA cand o intreba lumea cum de s-a angajat fix la pravalia de becuri de unde cumpara Primaria lui Traian podoabele de Craciun si neoanele din celelelalte sezoane.
      • +4 (4 voturi)    
        Teamnet - Truica (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 1:25)

        dice [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Pai Teamnet nu e a lui Truica Remus?
        Nu stiati cum a facut banii? Uite asa i-a facut, incepand din vremea lui Nastase.
        De-aia nu merge nici un soft cum trebuie la Institutiile Statului.
      • 0 (0 voturi)    
        pana la "guvernul tehnocrat"... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 19:06)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

        ... (care, deocamdata, n-a apucat sa faca nimic in privinta asta) sa se apuce de cele "politice", care au fost pana acum si care au FACUT ;)
        Sau... mai bine-zis n-au "facut" nimic, ca nu stiau ce sa faca - au dat numa' banii, degeaba! >:
    • +12 (12 voturi)    
      cine pe cine sa verifice?.. (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:54)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cetatean in RO

      daca toti complicii (inclusiv tu) tac si se ascund, cum pot autoritatile sau jurnalistii sa demaste astfel de practici? procurorii au nevoie de dovezi sau macar de un denunt..
      • +10 (12 voturi)    
        mai Pehash... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:12)

        cetatean in RO [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        tu ai impresia ca aceste lucruri nu se cunosc de cine trebuie??? esti foarte naiv aici..Problema in ROU e asta: NU ESTE VOINTA POLITICA se se actioneze, nu de informatii si denunturi este nevoie, crede-ma ca informatii sunt, stim noi unde..da, da.
  • +16 (16 voturi)    
    companie IT din Romania (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:27)

    I T Q [anonim]

    Ce sa ne mai ascundem - 2 companii mari din Romania
    adica
    TeamNet si SIVECO si paravanele lor
    • +13 (15 voturi)    
      Altele (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:06)

      vintila70 [utilizator] i-a raspuns lui I T Q

      Vezi ca ai uitat de Romsys si UTI
      • +13 (13 voturi)    
        altele 2 (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:18)

        vintila70 [utilizator] i-a raspuns lui vintila70

        Scuze. Am uitat de Softwin (pe Posdru mai ales). Mai avem din astea regionale - gen Brinel.
  • +15 (15 voturi)    
    Unde este SRI? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:31)

    Leonard [anonim]

    Totusi discutam de sume care pericliteaza siguranta nationala. Unde este SRI in acest caz si cat stie?
    • +8 (8 voturi)    
      Aceiasi intrebare (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:21)

      SRI SRL [anonim] i-a raspuns lui Leonard

      Domnilor, ce nu intelegeti?

      Sunt ofiteri SRI care faca aceste manevre, e foarte clar.

      Multe domenii din Romania sunt la mana lor, iar acesti securisti sunt acum si masoni si interlopi si business people si ce mai vrei tu: procurori, prim ministri, presedinti...

      Si mai grav, au sunt o casta, cei care fac manevre sunt copii si nepotii celor care lucran in ministerul opresiunii pe vremea comunistilor, mult temuta securitate.

      Aceasta casta a conspirat, distrus, vandut si furat tot ce s-a putut in anii 90 iar acum sunt cei din esalonul 2 (care au avut un presedinte timp de 2 mandate).
      Am asistat chiar si la schimbari de generatii, doar ca noi nu prea avem ce face, puterea lor de manipulare (manualul KGB) ne-a cam inchis gura.

      Un general de securitate are mai multa trecere decat presedintele actual al Romaniei in orice mediu de la noi.
      Tot ce s-a intamplat in justitie a fost comandat de afara, nu punctul (probabil) dar sigur s-au facut mari presiuni. In conditii normale ar trebui sa ne supere asta, dar in conditiile date, am pune si rege fanariot, numai sa plece descultii de la putere.
    • +2 (2 voturi)    
      E pe-aici... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 21:17)

      Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui Leonard

      ia notite :D
  • +27 (27 voturi)    
    Nu poti vorbi serios (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:31)

    termopan [utilizator]

    Nu deturna subiectul.

    Siveco si Teamnet nu fac IT ci acte de coruptie.

    Firmele mici si oneste n-au nicio sansa sa intre la licitatii pentru care tot Teamnet, respectiv Siveco isi fac caietele de sarcini in numele institutiilor beneficiare.

    Vezi cazul de acum cativa ani cand un document cu cerinta 'clientului' era scrisa de pe un PC Siveco.

    Elegant, nu?

    Sa nu vorbim de licente, livrezi MySQL(free) si facturezi Oracle(mii de eur/core).
  • +15 (15 voturi)    
    Corect (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:40)

    Stefan85 [utilizator]

    Are dreptate omul, firmele "de casa" angajeaza unii de la altii "consultanti", oameni de buna credinta inca care nu fac absolut nimic toata ziua pt ca nu li se da nimic de facut. Salariile sunt f bune peste 1500 euro insa daca te duce capul pleci pt ca este o groapa fara fund pt tine ca angajat. Pierzi contactul cu tehnologia, cu ce se cere pe piata, nu realizezi nimic.

    Cine e interesat sa ia Teamnet si sa vada cate alte firmulite s-au desprins din ea.
    • +4 (4 voturi)    
      Asa este (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:33)

      petrol_head [utilizator] i-a raspuns lui Stefan85

      Ca un consultant sau programator, dupa cate-un proiect stresant in care trage 10-12 ore/zi, mai bagi si weekenduri si in libere, e ok sa mai lenevesti vreo 2 saptamani, dar dupa aceea stii bine ca trebuie sa te reapuci de treaba, un proiect nou, ceva provocare noua, ca altfel ramai in urma...si nu iti poti permite asta, daca vrei sa fii performant
  • +17 (17 voturi)    
    Vedeti cazul Hidroelectrica... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:46)

    zzz [anonim]

    unde o gasca de securisti dintr-o firma dinasta de lipitori impiedica achizitia sistemului ERP din simpul motiv ca specifiicatiile din caietul de sarcini si valoarea totala a lucrarii sunt cu multe milioane de EUR sub nivelul la care erau ei obisnuiti sa fure.
    Castigatorii de facto au fost identificati prin procedura transparenta si corecta dar solutia gasita de acesti gica-contra este sa tarasca HE prin tot felul de comisii si instante pentru "achizitie neconforma" astfel incat sa tina pe loc procesul chiar sa il anuleze.
    • +10 (10 voturi)    
      ;) (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:27)

      alt ET [anonim] i-a raspuns lui zzz

      vezi si cazul Electrica, unde implementarea unui ERP a costat statul O CARUTA de bani ... degeaba.
      daca vreti sa ne ascundem dupa deget, ne putem ascunde, dar realitatea este ca indiferent ce solutie software se alege, in afacerile cu statul, INTOTDEAUNA statul pierde. Nu pentru ca nu s-ar putea face o implementare la modul profesionist, ci pentru ca NU SE VREA asa ceva, nici de catre cei care fac implementarea (pentru ca un lucru bine facut nu necesita carpeli, prin urmare, nici un venit suplimentar rezultat din "interventii") nici de catre reprezentantii statului (pentru ca nu s-ar putea sifona in continuare bani publici, iar buzuarele lor ar suferi)
      Statul nu are bani? Bietul de el, saracutul!!! ARE, doar ca sunt extrem de prost gestionati (prost din punct de vedere al contribuabilului de rand)
      ia ghiciti voi cine a facut "marile afaceri" din domeniul it in romania? pai cine ar fi putut sa le faca daca nu cei care au avut intotdeauna informatia? informatia ... hmmmm, are cumva statul roman un SERVICIU care de asa ceva se ocupa? Ce ziceti? :)
    • +11 (11 voturi)    
      Pai la 1,700,000EUR (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:47)

      Vaszille [anonim] i-a raspuns lui zzz

      ... cat a iesit licitatia pentru 300 useri, cu toate modulele/procesele inclusiv HR ... normal ca nu este loc de spaga ...
      asta doare cel mai tare.
      Vreti sa apara asa ceva in presa? Adica sa faci un ERP + BI complet la Stat cu doar 1.700.000EUR cand la Stat se lucreaza de la 10.000.000 in sus si nici nu se implementeaza.
      E o cifra care doare tare ... si pe cei care au implementat pana acum si pe cei care si-ar dori sa implementeze de acum incolo ... ehe ... tehnocratiza-v-as portofelul ...
    • -1 (1 vot)    
      Licitatia de la Hidroelectric (Luni, 30 noiembrie 2015, 0:15)

      Szeby Ghytza [anonim] i-a raspuns lui zzz

      Licitatia de la Hidroelectrica este blocata de catre Oracle la ordinele Marelui Licurici, care isi doreste sa controleze Hidroelectrica prin intermediul Fondului Proprietatea. Celebra Madam U, pionul de serviciu, este un simplu executant al celor de la Oracle. Licitatia de la Hidroelectrica este parte a unui atac complex directionat asupra Sistemului Energetic National, sistem vizat direct de catre Unchiul Sam dar si de catre Unchiul Putin. Deci chestiunea are ramificatii mult prea fine, pe care multi nu le vor distinge.SIE si SRI nu dorm ... doar ca Baietii Destepti se reinventeaza. Frayerii suntem doar noi.
  • +21 (21 voturi)    
    in primul si (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:51)

    a [anonim]

    in primul rand

    cei de la Comisia europeana sunt de vina.

    banii derulati prin structuri guvernamentale romanesti= coruptie 100%.

    eu am lucrat ca auditor financiar de proiecte europene si le_am spus tuturor ca era mai eficient pentru romania

    daca parasutau banii din avion la intamplare. ar fi ajuns in buzunarele romanilor si s-ar fi ridicat nivelul de trai.

    asa, ajung disproportionat in conturi si produse de lux ale unor retele politice sindicaliste ongiste
    • +5 (5 voturi)    
      Corect (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:27)

      Oracolul [anonim] i-a raspuns lui a

      Sa stii ca o idee similara mi-a trecut si mie prin minte.

      Cand erau blocati banii europeni (pe vremea Udrei ministreasa) si se plangea lumea ca PSD parca erau mai umani (adica imparteau cu mai multi) chiar ma gandeam ca o solutie ar fi sa dai la toti care sunt in stare sa depuna un plan decent de afaceri fonduri si sa ii verifici dupa ce au facut (cu pedepsele aferente cand era cazul).

      Tot s-ar fi creat locuri de munca, unele afaceri ar fi reusit, si banii af fi fost in piata, nu in castele din Elvetia, haine de zeci de mii de euro bucata, si alte matrapazlacuri de genul asta.
  • +15 (15 voturi)    
    Fara numar (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:53)

    Alibaba [anonim]

    Si inca 2 milioane de Euro de la nasul mare dl. Dragnea, pentru care o sa semneze dl. Voicu fara numar. ....

    Anunt de participare numarul 158302/31.03.2015

    Sa vina DNA-ul, tura asta de guvernare tunul s-a dat cu softul (traiasca Ghita), au facut astia de la P$D la softuri ....... ceva de groaza.

    Nu vad utilitatea acestor investitii fara semnatura electronica, facem softul care sa printeze hartia care urmeaza sa fie plimbata si semnata, curata eficienta.

    Ce sa te faci cand porcul care semneaza nu stie nici macar de unde se porneste calculatorul.

    Sa ne traiasca toti tractoristii deveniti politicieni.
  • +10 (10 voturi)    
    transparenta (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:53)

    bbk [anonim]

    Pentru a reduce coruptia, e nevoie de transparenta
    Adica, la proiectele astea mari, se poate cere sa se fac a public un deviz cu lucrari si materiale, care sa justifice cheltuielile.
    Ca acolo trebuie scris cate servere s-au cumparat, cu ce configuratie, cit au costat acele servere, ce liceente s-au luat, citi oameni au fost angajati, ce salarii au primit, etc, etc.
    Si apoi, daca devizul e vazut de multa lume, sigur se sesizeaza careva ca ceva nu e in regula. Ca daca scrie ca s-au luat 10 servere, iar in sala serverelor sunt doar 1-2, cineva tot va zice ceva. Sa cau un server cu o anumita configuratie a costat 100.000 de euro, si o firma "normala" il vinde cu 10.000 de euro, iar se sesizeaza cineva.
    Sau ca aplicatia foloseste baza de date Oracle, sau Sql-Server, si merge ca pixu, poate vin aia de la firma respectiva sa verifice de ce le merge serverul lor asa prost, ori a fost instalat gresit, ori nici macar nu a fost instalat, si e pusa o instanta mai ieftina si mai slaba.
    Iar daca la salarii dau cifre astronomice, poate or sa vrea toti programatorii din Romania sa se angajeze la ei ;-)
    • +14 (14 voturi)    
      Licitatii (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:10)

      vintila70 [utilizator] i-a raspuns lui bbk

      Licitatiile sunt publice conform OUG 34. Numai ca efectiv nu ai cum sa castigi o licitatie din asta. Isi pun oameni peste tot - de la Expertul Tehnic Extern, au oameni la UCVAC, au complete intregi de judecatori la CNSC. Muncesti ca prostu sa faci o oferta la o licitatie si te resping ca ai sapca.
  • +10 (10 voturi)    
    Oriunde sunt bani publici... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:56)

    Justin Puscasu [anonim]

    apar si "dinozaurii pitici" (vorba Ralucai Feher).
    Astept cu interes niste dezvaluiri similare despre cum s-au volatilizat in ultimii 10 ani cam 5 miliarde de Euro, pentru "cercetare".
    Vedeti aici niste indicii:
    http://selectnews.ro/cum-isi-bate-joc-ministerul-educatiei-de-proiectele-din-cercetare/
  • +18 (18 voturi)    
    e adevarat (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:59)

    corporatistul [anonim]

    E adevarat. Se fraudeaza licitatii nu numai din fonduri europene, dar si din banii de la buget. Corporatiile multinationale au politici stricte care interzic sa scrii caiete de sarcini pentru clienti daca nu ai un contract ca sa faci asta. Insa pe de o parte esti pus sa semnezi ca nu faci acest lucru, pe de alta parte ti se cere exact acest lucru. Evident ca nu in scris. Departamente intregi de pre-sales copiaza specificatii de produs in caiete de sarcini destinate institutiilor publice. Exista intelegeri intre firme cine la ce licitatie participa ca sa nu se concureze. Subit ti se cere sa modifici o solutie ca sa faci loc la cine stie ce subcontractor care sa presteze pe o suma nejustificat de mare servicii pe care le poti face si intern.
    Eu unul am refuzat sa fac asta si mi-am dat demisia, de atunci am lucrat doar in strainatate pentru ca nu mai vreau sa lucrez in industria IT din Romania. Cineva propunea ca directorii de multinationale sa fie in guvern. Mare greseala, astia sunt cei care au tolerat si practicat acest aranjament ca sa-si poata face cota, iar prin atitudinea lor au creat nisa pe care s-au dezvoltat marile fime locale care au acaparat piata. Daca managementul firmelor straine de IT ar fi fost realmente corect nu s-ar fi ajuns azi aici.
    • +4 (4 voturi)    
      Bravo tie (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:31)

      Oracolul [anonim] i-a raspuns lui corporatistul

      dar sa stii ca multi s-au 'adaptat' iar multi asta au si cautat.

      Nu stiu ce sa zic insa de multinationale, sunt cazuri si cazuri, e clar ca au si ei coruptie ca sa se adapteze 'culturii' locale, insa unii nu au nici o legatura cu aceste practici, nu au treaba nici cu bani europeni, nici contracte la stat.

      Asta e culmea ironiei, cei pentru care bag mana in foc ca nu sutn corupti in romania, sau fac oarcum foamea sau lucreaza la privat, firme cu capital strain.
      Atat!
  • +16 (16 voturi)    
    50 (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:04)

    stefan2008 [utilizator]

    Eu le-as da 50 de ani de inchisoare celor care si-au pus semnatura pe contracte, in special "clientilor".

    Este foarte simplu sa descoperi fraudele: iei la rand toate proiectele IT pe fonduri europene si ceri sa vezi produsul si modul in care a fost utilizat.
    Daca produsul exista dar nu a fost utilizat, la inchisoare cu clientul! Asa se vor invata minte.
    • +6 (6 voturi)    
      am vrea noi (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:14)

      vintila70 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Nu este asa. Sunt super acoperiti de documente. Au trimis la o rambursare 50 de bibliorafturi cu cod printat.
      • +9 (9 voturi)    
        Lipseste managementul de proiecte (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:46)

        TC [anonim] i-a raspuns lui vintila70

        Nu e important codul sursa intr-un astfel de proiect. Codul poate ramane secret.

        Ce E important e ce trebuie sa faca software-ul respectiv.

        - features - sa faca ceea ce este nevoie
        - performanta - sa functioneze in parametri la un load estimat
        - scalabilitate - sa poata fi extins daca numarul de utilizatori creste
        - fiabilitate - sa nu 'moara' cand de pilda "se ia curentul" (cum s-a intamplat la CAS - de rasul curcilor)
        - securitate - sa nu ajungem sa ne apara datele personale pe torente
        - intretinere si dezvoltare viitoare - produsul si software-ul aferent sa aiba un lifecycle la care firma se angajeaza din start.

        E ca la masina. Ma intereseaza cati CP are, cat cuplu, cat consuma, la ce interval sunt reviziile. In rest - treaba constructorului si a statului care o omologheaza.

        Dar managementul de proiecte e praf in Romania in general, la stat in special.
      • +2 (2 voturi)    
        am vrea noi -raspuns (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 20:58)

        observator [anonim] i-a raspuns lui vintila70

        Si Piedone a spus ca are toate hartiile , si tot este cercetat . hartiile sunt hartii . Adevarul conteaza . Trebuie doar sa existe vointa si dorinta de a-l vedea.
  • +9 (9 voturi)    
    E-Romania trebuia sa fie cea mai mare teapa ever (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:39)

    gigi [anonim]

    verificati.
  • +9 (9 voturi)    
    Felicitari Hotnews, felicitari presei din Romania (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:46)

    Alex [anonim]

    Ma bucura nespus situatia din ultimele zile. Presa ridica vocea, arata cu degetul, spune lucrurilor pe nume in ciuda amenintarilor, isi demonstreaza abilitatea de a fi a patra putere in stat. Sper ca si oamenii sa inteleaga momentul si sa ia atitudine.
  • +7 (7 voturi)    
    o mai rept a III-a oara !!! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:47)

    dolicioiu [anonim]

    dolicioiu
    O SINGURA Curte de Aoel
    UN SINGUR avocat
    FARA RECURSURILE TARDIVE depuse de avocatii statului !!!
    Cititi si va cruciti !
    - d.civ. 1948/54/2014 Admite acţiunea. Dispune anularea deciziei emise de M.Agric şi Dezv Rur-AFIR şi a proc verb de const a nereg şi de stab a creanţelor bugetare
    - d,civ. 807/54/2014 tr.17.11.2014 Admite cererea. Dispune restituirea cauţiunii în valoare de 43.873 lei
    -d.civ 678/54/2014 tr.17.10.2014 Admite contestaţia. Dispune anularea Deciziei emisă de APDRP-AFIR şi a proc verb de const nereg şi de stab creanţe bugetare
    - 642/54/2014Admite acţiunea.Anulează deciz APDRP
    - 638/54/2014Admite acţiunea.Dispune anularea deciziei
    -608/54/2014Admite contest.Dispune anul deciz si pv
    - 604/54/2014Admite acţiunea.Anulează decizia si p.v.
    -348/54/2014Admite acţiunea. Anulează decizia si p.v.
    - 314/54/2014Admite cererea.Disp restituirea cauţiunii
    -1681/54/2013Admite acţiunea precizată. Anulează
    Cate falite au inghiti banii.
    Si mai ale CATE RECURSURI TARDIVE DE CATRE Agentie !!!
    Si cam toate cu acelasi avocat ...
  • +8 (10 voturi)    
    Ganditi-va ca in toate domeniile (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:55)

    Locke Lamora [utilizator]

    se intampla asa ceva. Companiile de stat primesc fonduri cu nemiluita pe care le fura. In spitale se baga aparatura high tech, pe care nu o foloseste nimeni dar statul e coplatnic. La infrastructura se dau cele mai mari tunuri, vezi cazul Bonbo si Behtel. Energia e data toata aproape la straini, vezi cazul Bonbo si Petrom, mai nou Phonta si Kazmunai Gaz. Padurile se distrug intr-o veselie.
    Primarii si sefii de consilii judetene fura de rup si ei.

    Colac peste pupaza, Munca e taxata ca la nebuni, pe bune.
  • +7 (7 voturi)    
    Contactati-ma sa va povestesc si eu... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:56)

    Otelea Marian [anonim]

    Daca vreti sa ne distram impreuna, cunosc si eu un caz dubios despre un contract european in valoare de vreo 2.000.000 euro, petrecut anul acesta. ..... Am si ceva documente sa va arat, inclusiv etapele verificabile ale desfasurarii smecheriei, posibil hotiei, tipic romanesti.
    • +4 (4 voturi)    
      Am o rugaminte (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:18)

      Otelea Marian [anonim] i-a raspuns lui Otelea Marian

      Eu nici nu am vazut ca ati afisat comentariul meu si am primit deja sms de la un baieti ( sau fete) postaci cu ochi albastri / bleo :) sa ma chestioneze patriotic... Asa ca va rog sa scoateti numarul meu de telefon din postarea precedenta. Nu ca imi este frica de fraierii astia nepregatiti de prin tot felul de servicii, da o sa ma plictisesc repede de mesajele lor si o sa vorbesc urat cu ei... si nu ar fi frumos din partea mea, nu? Ca-s baiat educat :)
      • +2 (2 voturi)    
        hi,hi... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 4:46)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Otelea Marian

        Erau baietii de la Hotniuz ;)
        Tot cam aia, de fapt :)))))))))))))))))))
  • +6 (6 voturi)    
    IT-ul? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:57)

    Ion m. Ion [anonim]

    Da, aveti toti dreptate.
    Dar cand a fost un ministru care sa fi scris o linie de cod la Ministerul Telecomunicatilor?
    Dar de ce numai IT-ul, ca toata societatea romaneasca este la fel.
    - Justitie,
    - Sanatate,
    - Invatamant,
    - Politie,
    - SRI,
    - STS,
    - .......
    .......
  • +10 (10 voturi)    
    Grupuri de firme (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:09)

    ITist [anonim]

    S-a zis mai jos de Siveco si Teamnet. Mai vedeti si Brinel la Cluj. Am lucrat in IT la stat si am vazut cum se fac licitatiile: exact pe modelul prezentat in aceste articole. Era si cazul sa se scrie despre asa ceva.

    Statul duce lipsa de experti in IT care sa faca aceste achizitiile, iar ele se realizeaza pe baza de prietenii, intelegeri si mita.

    In alte state civilizare, sectorul de IT din mediul public este bine finantat si se agnajeaza printre cei mai buni oameni, iar rezultatul este pe masura.
  • 0 (8 voturi)    
    povesti (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:21)

    d-fiant [anonim]

    Terminati cu povestile astea , daca vreti sa va creada lumea faceti presiune asupra DNA sa faca ancheta situatiei suspendarii fondurilor europene datorita ispravilor lui boc
  • +7 (7 voturi)    
    softuri degeaba (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:38)

    gigel [anonim]

    Deoarece cetatenii romani nu castiga nimic de pe urma acestor proiecte, sustinem propunerea formulata de cineva mai sus sa se organizeze periodic zboruri cu avionul din care sa se arunce cu banii pe care i-am cheltui cu aceste tampenii.
    Este mult mai moral sa-i primim asa decat s-o ardem cu softurile inutile.
  • +11 (11 voturi)    
    Hai sa dam cu nume. (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:10)

    Nume [anonim]

    Am vrut intai sa insir ce stiam eu. Si apoi, cum lista se tot marea ca imi mai aduceam aminte de cate ceva, am zis ca exista o metoda foarte simpla de a afla, date cifre si nume: uitati-va la portofoliul de proiecte si clienti ai urmatoarelor firme din Romania:
    - Siveco
    - Teamnet
    - Asesoft International
    - Omnilogic
    - UTI
    - Totalsoft
    - Netconsulting
    - Microsoft, Fujitsu-Siemens, Oracle si SAP

    Apoi luat cele mai mari contracte pe IT, ca valoare, din ultimii zece ani. Aici e dificil pentru ca valorile nominal din contract sunt dublate, triplate si cvatruplate prin acte aditionale. Sa luam la intamplare, cateva exemple blatante:
    - Securizarea Frontierelor (EADS)
    - E-Romania - Omnilogic, Teamnet
    - Sistemul Integrat Unic al CNAS - Siveco
    - Sistemul Integrat de Administrare si Control al APIA - Siveco, Teamnet
    - Sistemul Cardului National de Sanatate (HP si Novensys)
    - Sistemul Integrat din Educatie (Siveco)
    - Sistemul Integrat al Casei de Pensii (Teamnet)
    - Sistemul de la evidenta populatiei
    - Sistemul de la Posta Romana

    si lista e lunga.

    Fiecare gherla de "proiect" pe care o livreaza o astfel de firma mafiota serveste ca "referinta" pentru "experienta" la urmatoarea licitatie. Si - surprize surprize - caietele de sarcini sunt facute de asa maniera incat sa ceara intotdeauna experienta in implementarea de "proiecte similare". Ai dat teapa cu o sistemul national de carduri de sanatate? Foarte bine, acum poti sa si treci acest proiect la referinte (ca un mare succes) in oferta la urmatoarea licitatie pentru urmatorul software din santate.

    Si inca ceva: administratia din Romania - cat de convenabil de generos - nu cere NICIODATA - proprietatea asupra codului sursa al programelor pe care le cumpara. Ca urmare, daca a venit Teamnet si ti-a facut un ditai softul baban, s-au abonat pe veci si la contractul de mentenanta, caci nicio alta firma nu are access la codul sursa. Iar Consiliul Concurentei, sau si mai normal Ministerul Comunicatiilor inchid ochii - tot din interes
    • +8 (8 voturi)    
      De acord (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:05)

      termopan [utilizator] i-a raspuns lui Nume

      Apropos de softul de la evidenta populatiei, le-a luat 3 saptamani sa-mi piarda si sa-mi gaseasca buletinul pe care l-am schimbat de nevoie.

      Sa nu vorbim de alte opere de software facute in bataie de joc, Monitorul Oficial ar fi una dintre ele, Siveco.

      Ma si te uiti la valoarea contractelor si nu iti vine sa crezi, consultanta cu mii de euro pe ora.

      Un consultant care vine la o firma sa-si ofere serviciile nu cere mai mult de 500EUR/md. E incredibil ca nu vede nimeni lucrurile astea.

      Au bagat-o pe Socol la parnaie pentru ca facea manevre cu fier vechi nu pentru subminarea economiei cum ar fi trebuit. Nu ma plang, bine ca a ajuns acolo macar o vreme, dar se putea mai bine.

      Ei isi fac singuri caietul de sarcini ei isi dau singuri acceptanta pe proiect. Sa nu vorbim de cerinta pe care tot Teamnet sau Siveco o fac in locul institutiei.

      Ramai siderat si te trimite cu gandul la emigrare pentru ca asta nu se intampla de ieri de azi, ci de decenii. Vezi contractul de furnizare tehnica de calcul pentru Romtelecon si Posta Romana.
  • +8 (8 voturi)    
    fraudare in domeniul IT (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:32)

    Raducu75 [utilizator]

    Dragi colegi din industria IT,

    Va rog frumos sa ma ajutati sa raspundem la urmatoarele intrebari:

    1. Cati oameni mor zilnic in Romania din cauza ca s-au furat banii de autostrazi ? ...prin tot felul de smecherii in special din domeniul IT.
    2. Cati doctori si profesori emigreaza zilnic din Romania din cauza ca s-au furat salariile acestora ? ... prin aceleasi smecherii in special in domeniul IT.

    Sta in puterea noastra sa schimbam ceva in acest domeniu putred si infect care pina la urma ne omoara in fiecare zi ... cazul Colectiv, unde au murit fratii nostrii, NU are voie sa ramana asa !!! Toti am fost complici prin faptul ca nu am dezvaluit nimic din hotia din jurul nostru !!! Trimite-ti cazuri concrete catre Hotnews astfel incat sa le fie rusine celor de acolo, sa mai fie complici cu cei care ne omoara zilnic!!!! CORUPTIA UCIDE !!!
    • +5 (5 voturi)    
      fraudare in domeniul IT (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 9:54)

      Raducu75 [utilizator] i-a raspuns lui Raducu75

      In anul 1989 am avut 2 condamnati la moarte pentru subminarea economiei nationale ... In anul 2015 o haita de infractori sifoneaza bugetul de stat, iar unii dintre noi suntem sau am fost complici cu acestia ! Zilnic aceasta haita ucide oameni de langa noi ... Romania este in top UE la numarul de morti in accidente rutiere !! Romanii mor in coloane oficiale fictive !! Dupa numarul de victime, In fiecare zi avem un caz Colectiv iar noi nu avem nicio reactie ?? Nu facem nimic ??


      Trebuie sa ne oprim si sa scoatem la lumina adevarul ! Sa facem un pas in spate si sa dam in vileag schemele de fraudare concrete din acest domeniu. Din fericire pentru noi, in Romania, exista alternativa - o multime de companii serioase din domeniul IT, care acum, din cauza coruptiei din sistem nici macar nu se uita spre contractele cu statul. Sunt acele companii care au clienti 100% companii private. Coruptia ucide zilnic oameni de linga noi !!
      • 0 (0 voturi)    
        fraudare in domeniul IT (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 20:29)

        Raducu75 [utilizator] i-a raspuns lui Raducu75

        O schema concreta de fraudare in domeniul IT.

        Pasul 1. se securizeaza acordul de a participa la licitatie din partea unui furnizor international... Toti account managerii au stabilit un target lunar/anual in functie de care isi castiga salariile ...atat cei din companiile abonate la contracte cu statul cat si cei din partea marilor companii IT din strainatate...toti au stabilit un target ... toti calca pe morti pentru a-si putea atinge targetul... practic de aici incepe totul. Daca ai o matusa / mama / tata intr-o institutie publica auzi tot ce urmeaza in institutie ... cu informatia respectiva se securizeaza participarea la licitatie cu ajutorul account managerului din partea reprezentantei din Romania pentru marii furnizori IT ( IB&M, M&icrosoft, S&AP, X&erox, O&racle , etc ) ...practic fara acordul acestor companii NU poti participa la licitatiile publice !!! ...uni au mai incercat sa obtina acordul de la reprezentanta din alta tara dar au fost 'rezolvati' prin eliminare. Practic in caietul de sarcini se va specifica clar ca este nevoie de acordul scris al proprietarului programului.... nu sunt suficiente certificarile pe aria respectiva.

        Pasul 2. incepe introducerea separatorilor in caietul de sarcini cu ajutorul mamei / tatalui / matusii/ trafic de influenta /etc. (de multe ori prin scrierea directa a caietului de sarcini de catre compania abonata la contracte cu statul ). Practic in momentul in care citesti un caiet de sarcini iti poti da seama cine a scris caietul de sarcini . Unele firme au angajati cu tot felul de certificari exotice ... isi freaca fericiti palmele ...mai mor cativa oameni . Separatorii sunt de mai multe tipuri ; poate fi introducerea ca si cerinta in caietul de sarcini a unei mici aplicatii exotice / nevoia unor angajati cu certificari exotice.

        Pasul 3 . licitatia devine publica. Incep intrebarile la deruta din partea 'concurentei' celorlaltor companii abonate si negocie

        Mai sunt cativa pasi dar am consumat limita maxima a textului
  • +6 (6 voturi)    
    Ca lucrator in bransa se cam stiu firmele (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:04)

    liviul2006 [utilizator]

    Teamnet si companiile lui Ghita, care este asteptat de mult la portita, Siveco, IBM.

    Cel putin 2 sefi ai mei au confirmat sistemul de spagi din IT, unul in 1999 (relatii f bune la Ambasada SUA), iar altul acum 2 ani, cand ne-a povestit cum a pierdut la o licitatie unde a oferit cel mai mic pret posibil (cinstit).

    Ambele au fost firme mici cu 5-8 angajati, care nu lucrau cu pile din politica.

    Deci lucrurile se stiu...
  • +3 (3 voturi)    
    parere (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:15)

    un cetatean [anonim]

    Chiar asa am ajuns de a-si fac toti de cap,cu furtisagul!?De siguranta tarii,cine se mai ocupa,de se duc pe apa simbetii banii tarii platite de poporul sarac cu salarii si pensii mici !
  • +6 (8 voturi)    
    STATUL si banii publici genereaza coruptie (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:38)

    Dan L. V. [anonim]

    "De ce sintem tot timpul surprinsi de coruptia guvernantilor? De ce ne asteptam la orice altceva din partea lor? Guvernul este forta organizata. Ne jefuieste de bunuri si duce razboaie. Si mai credem ca oameni cinstiti ar face o astfel de treaba?

    Sigur, oameni cinstiti au incercat in mod sincer, dar uitati-va la rezultate si intrebati-va daca onestitatea are vreo tendinta naturala sa se impuna in politica. Razboaie, taxe, risipa, datorii, inflatie, ura, ipocrizie, cinism, dezordine sociala. Si de asemenea - de-a dreptul uimitor! - coruptie." (Joseph Sobran)

    Romania, o tara saraca, are 21 de ministere si e in UERSS.

    http://gov.ro/ro/guvernul/cabinetul-de-ministri

    Elvetia, o tara foarte bogata, are doar 7 (sapte) ministere

    https://en.wikipedia.org/wiki/Swiss_Federal_Council#/media/File:Bundesrat_der_Schweiz_2015.jpg

    si a refuzat kolhozul UERSS, inclusiv bomboanele otravite, numite "fonduri europene", cu care papusarii din umbra ai kolhozului ii mituiesc pe politrucii tarilor atrase in cursa neomarxismului multicultural, banii acestia (hirtie fara nici o acoperire) fiind probabil ultimul element "unificator" care mai mentine in viata o uniune birocratic-falimentara.

    Asta e problema. Acolo, in guvernul hipertrofiat al Romaniei, e radacina raului. Si in banii otraviti, cazuti din cer sub forma de fonduri europene, tocmai buni de jefuit de politruci prin asociatii lor: firme-fantoma si ONG-uri. Firme ca acelea despre care e vorba in articol si in comentarii nu pot sa apara in Elvetia. Si ar disparea instantaneu si din Romania daca din 21 de ministere, majoritatea inutile, am desfiinta pur si simplu 15. Asta ar insemna, automat, si reducerea masiva a cheltuielilor guvernului. Ceea ce ar permite reducerea masiva a taxarii celor care muncesc si produc ceva folositor in Romania. Ar urma o explozie de libertate, creativitate si bunastare.

    Doar ca asta nu se va intimpla inainte ca oamenii sa inteleaga ca inamicul #1 si raul absolut e STATUL cu ministerele lui.
    • +2 (2 voturi)    
      Comparatia cu Elvetia nu e buna (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 11:19)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui Dan L. V.

      pt ca in Elvetia cantoanele sint practic mini-tari.Au un soi de guvern local, administratie etc. Cea mai mare parte a impozitului ramane in canton, nu se duce catre cele 7 ministere federale. Cele 7 ministere federale au mult mai putin de supervizat comparativ cu ministerele din tari ca Romania, Franta etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Ba e buna comparatia (Duminică, 29 noiembrie 2015, 16:30)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui eugen

        Pentru ca arata ca o structura descentralizata, cu guverne locale, e mult mai eficienta decat tatucul comunist de la noi care crede ca poate superviza totul in cel mai mic detaliu. Tot ce reuseste e sa genereze coruptie.
  • +4 (4 voturi)    
    Se fură masiv in România (Vineri, 27 noiembrie 2015, 23:17)

    Radu [anonim]

    Am curajul să afirm că nu există român mai înstărit care s-a îmbogățit pe muncă cinstită ! Toți, dar absolut toți, cei care au ceva avere au dobândit-o prin furăciuni...
  • +6 (6 voturi)    
    SRI, DNA, SPER CA NU ATI AFLAT AZI DE LA HN (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 0:41)

    Susufler0 [utilizator]

    A pronuntat cineva cuvantul DNA pe acest forum pana acum ? Daca a aflat HN, de jaful acesta,care presupune in mod necesar savarsirea de acte de coruptie, mi-e greu sa cred ca SRI si DNA nu au aflat ce se intampla in acest domeniu si nu au inceput sa actioneze ! PS. DT, oricat ai vrea sa mearga, nu merge licenta "se fura legal". .. e prea de tot antinomica.
  • +3 (3 voturi)    
    problema este (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 1:25)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    ca nu poti face nimic. ar trebui facuta o asociatie de firme IT, alea care au contracte in lumea reala, fara pile, doar pe valoare. problema e ca daca faci asociatia asta si vei incerca sa darami sistemul fie te trezesti cu controalele pe cap fie risti si un glont in cap, cand vorbi de sute de milioane de euro totul e posibil.
  • +4 (4 voturi)    
    Cum se fac miliarde din nimic in IT? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 4:08)

    Emil [anonim]

    Mare inghesuiala la comentarii pe acest subiect. Felicitari HN. Cum isi poate imagina cineva ca firmele mari romanesti de soft, pot face produse functionale cand raportul dintre programatori si vanzatori este de 1:40? Ca li se spune marketing, lobby n-are importanta. Sunt de fapt oameni care sunt in fiecare zi la usa ministerelor, agentiilor, serviciilor in mana cu cate un proiect de IT. Va facem asta si asta. Pana la urma trebuie sa intri in jocul lor ca director pentru ca oamenii ministrilor au luat deja spaga. Apoi ei sunt schimbati ca se schimba puterea, si-au luat banii iar directorii din ministere raman cu mortul in casa. Stiati ca CNAS-ul este un proiect, HP, Compaq, SIV inceput inca din 1997 si abia terminat in 2013? La ministerul agriculturii, madam SIV a rupt vreo 100 perechi de pantofi din 2001 pana acum. Ma tem ca pana si Ciolos a cazut in plasa spagii de la SIV ca doar si el a semnat niste prelungiri de contracte ca ministru ba chiar si actualul. Si iata rezultatul: inca 10 milione euro acordati acum pentru mentenanta. Teamnet, Softwin, UTI, Romsys dincolo de aparente lucreaza cu acelasi raport 1:40. Oare de ce? Cati din cei 40 sunt copii de ministrii si sefi de partide? Orice ziarist poate sa afle daca invita la o cafea o secretara dintr-un minister/agentie CARE sunt oamenii de la firme de IT care vin zilnic acolo? Chiar si o femeie de serviciu sau un portar stiu cum ii cheama pe "lobby-istii" firmelor de IT. Nu trebuie nici DNA-ul sa caute prea mult. Trebuie doar sa ia statele de plata de la firmele de IT, cash-flow-ul, lista fundatiilor finantate si ajung la beneficiarii spagilor. Apoi se toarna singuri!
  • +3 (3 voturi)    
    da' "softul" de la CFR, ce ziceti de el? >:) (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 4:44)

    Codruta N [utilizator]

    IA uitati-va, numai, la motorul de cautare de la www.cfrcalatori.ro, daca vreti sa vedeti ceva intr-ADEVAR penibil!!
    VIZIBIL copiat de undeva - da' copiat si PROST!! Cautati dupa un traseu mai complex (unde sa schimbati 2 - 3 trenuri) si vedeti ce va da!! Nu mai zic, daca vreti sa va uitati dupa garile de pe traseu sau altceva, ce penibilitate TOTALA apare!!

    Spre comparatie, luati CEL mai bun motor de cautare din Europa, http://www.deutschebahn.com/en/start-en.html. Incercati o chestie simpla, cum ar fi Budapesta - Koln sau Geneva - Barcelona sau Marsilia - Strasbourg si detaliati dupa aceea cautarea!

    Cu ajutorul site-ului Deutschebahn am reusit sa vad cam toata Europa - si asta in timpi optimizati!

    aaa... bineinteles! NU exista conectivitate intre Deutschebahn si site-ul CFR - exceptand faptul ca ai nostri s-au indurat sa puna link catre primul, daca vrei "deplasari in strainatate". Bineee... motorashul Deutschebahn probabil nu facea fatza la noi deoarece, saracu', in tzarile normale afiseaza si intarzierile in timp aproape real (diferenta de vreo 10 minute) - pai NORMAL ca la mersul trenurilor noastre se zapaceste, saracu'! :P

    Oare CATI bani s-or fi dat pe penibilitatea de site al CFR? Apropo: asta e o varianta "optimizata", cele dinainte erau SI mai penibile!!
    • +1 (1 vot)    
      CFR (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 13:03)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Aplicatia e cea veche de acum 10 ani, putin cosmetizata. Se putea mai bine? Probabil da, dar ma indoiesc ca aceasta e realizata din fonduri UE.
      • 0 (0 voturi)    
        pai si ce? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 19:17)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

        Daca nu e "din fonduri UE" e scuzabil?
        Nu tot din bani PUBLICI este platit??!!

        Chiar sunt curioasa, cate camioane de bani s-au dat pentru site-ul initial si pentru asa-zisa "cosmetizare" >:

        Plus ca se vede CLAR ca unele lucruri sunt pur si simplu copiate, fara macar sa aiba vreo noima! >:
        • +1 (1 vot)    
          nu (Duminică, 29 noiembrie 2015, 17:24)

          e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Aplicația inițială pare o chestie dezvoltată de CFR. Există de mult timp, cred că pe site-ul infofer era.

          Între timp au tras peste ea un Joomla și cele două nu sunt perfect adaptate. Sigur, s-ar putea face din câteva milioane, dar nu cred că aici s-au furat banii CFR.

          Și da, este scuzabil pentru că acolo pare să se miște ceva în ciuda conducerii și a furturilor.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e chiar asa (Duminică, 29 noiembrie 2015, 16:33)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Macar aplicatia CFR a fost facuta in-house, de programatorii lor. Nu au angajat niciun Ghita.

      Oricum arata ea, merge decent, eu de cativa ani nu mai cumpar bilete de la gara sau agentie, e ok din punctul asta de vedere (si circul destul de mult cu trenul).
  • +2 (2 voturi)    
    Mi-ar fi plăcut (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 10:19)

    RedGuard [utilizator]

    să dezvolt niște aplicații pentru România, dar cum nu sunt băgate în seamă firme, ce șanse are un biet freelancer?

    Așa că am rămas să dezvolt aplicații, de unul singur, ce procesează zeci de milioane de intrări zilnic pentru Europa de Vest și SUA.
  • +2 (2 voturi)    
    mie mi-au propus sa imi cumpere certificarile (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 10:39)

    nimeni [anonim]

    nu stiu despre ce firma e vorba, dar am asa o banuiala ca discutam de aceeasi firma... mie mi-au propus acum ceva timp sa cumpere certificarile mele, probabil aveau nevoie de un expert pe care nu il aveau. le-am explicat ca eu nu vand diplome, eu sunt prestatar independent si, daca vor sa colaboreze cu mine, pot contracta o prestatie cu mine. dupa care am renuntat cand mi-am pus intrebarea "ce ii va impiedica sa ma tepuiasca la factura" si n-am gasit raspuns.
    subscriu la povestea cu "100% compatibili" si subscriu si la povestea cu frimiturile (firmele mici si independentii sunt mana a 5a pentru ca nu pot lua niciodata partea lor de contract direct).
    eu personal am rezolvat carandu-ma din tara si aici sunt tot mana a 5a, pentru ca proiectele tot asa se impart si aici, doar ca mana a 5a primeste mult mai mult.
    nu in ultimul rand, din toate nemultumirile denuntate, o parte sunt intr-adevar probleme, o parte sunt insa lucruri care se intampla peste tot ( = si in lumea "civilizata")
    - sa vinzi suport pe sume astronomice e o problema
    - sa generezi o nevoie de business NU E O PROBLEMA, amintiti-va de istoria vanzatorului care a pornit cu un ac de undita si a vandut o salupa
    - sa vinzi un produs nefunctional E O MARE PROBLEMA
    - sa spui ca din 10 mil, softul a costat 3 si restul sunt bani negri e o acuzatie la limita; in mod cert se dau spagi, dar nu de 200% din pretul lucrarii. Ca sa stai tu, programator geek, sa scrii cod, in spate sta o contabila sa numere banii, o jurista sa iti faca contractele, o femeie de servici sa curete chipsurile dupa tine: astea sunt cheltuieli de regie, si trebuie numarate. Ca sa faci tu suport peste 2 ani, trebuie sa fii platit pentru suportul de peste 2 ani. Si asta trebuie inclus. In sfarsit, o buna parte din vina e si a statului. Statul, cand cumpara ceva, cumpara nu all-included, cumpara pana si hartia igienica necesara pe perioada contractului, pentru ca institutia respectiva nu stie daca o sa ii mai pice ciolan sau nu, si atunci incea
  • +1 (1 vot)    
    continuare (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 10:55)

    nimeni [anonim]

    deci solutia nu e sa arunci acuzatii amestecate, unele perfect valide (nefunctionalitatea produsului, scoruri imense la suport) amestecate cu acuzatii in cel mai bun caz discutabile (generarea nevoii ca solutie de a genera business), pentru ca nu faci decat sa ridici mingi la fileu celor mari.
    solutia este o platforma online BUNA care sa permita sa pui un proiect pe ea si sa il poti imparti in taskuri destul de mici incat cei mici sa le poata lua si sa poate intra in competitie cu cei mari astfel. iar din impartirea taskurilor sa poata rezulta o documentatie de licitatie valida. pentru ca altfel niciun mic n-o sa isi puna toate resursele pe bara pentru o licitatie riscand altfel sa aiba cel putin o luna de venituri 0 dar in care trebuie sa isi plateasca resursele.
    pana la urma proiectele mari sunt mari pentru ca au costuri de regie mari si nu poti pur si simplu sa spui ca nu vrei sa platesti programatorul dar nu si regia proiectului, pentru ca obtii un [...]. fix modelul asta il incearca indienii, sa subcontracteze doar resursa programator, iar cei care au contractat cu indienii acum le umplu frigiderele cu carne si contracteaza din nou, de la 0, la est-europeni.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum sunt sifonate zeci si sute de milioane de euro (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 13:16)

    expert it [anonim]

    Toate comentariile sunt interesante si foarte adevarate.
    O sinteza a lor :
    1. exista o retea de tip mafiot care a acaparat piata de IT
    2. Cativa dintre principalii membri cunoscuti ai retelei : SIVECO, Team NET +puiutii ( aprox.50 de companii), ROMSYS , S&T,UTI,RCS,OMNILOGIC,etc.Cine vrea poate sa adauge la aceasta lista.
    3. Sprijinul dat acestor mafioti de catre firme ca ORACLE , Microsoft , IBM , HP , care manevreaza piata de IT prin preturile la licente si echipamente
    4. Din retea fac parte si functionari din admin.publica ,fosti si actuali.
    5. Firmele corecte nu au loc din cauza celor de mai sus.
    Functioneaza principiul "ori esti cu noi " ori te scoatem de pe piata
    Toate se pot cerceta si dovedi.
    Cine sufera? Noi toti. Vezi fermierii de la APIA in aceste zile ( SIVECO+Team NET)
    Cine ia masuri ? poate DNA? Guvernul? - speranta moare ultima
    Ce avem de facut ? Emigram? nu putem cu totii. Sa ii sprijinim pe cei care vor incerca sa faca ceva
    Propun urmatorul studiu de caz :
    Tunul de aprox.290.000.000 RON pe contractele de Registre Agricole , tun dat de Ghita&Siveco&puiutii&firme prietene&Presedinti CJ-uri .
    Multipla finantare din fonduri europene - POS CCE 2007-2014.Poate intervine OLAF.
    Jaful se finalizeaza in luna decembrie 2015.
    Ce parere aveti? Se baga cineva ?
    • +1 (1 vot)    
      Reg. Agr. (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 15:46)

      off [anonim] i-a raspuns lui expert it

      Da, sunt 50 mil. euro ce se fura in acest moment.
      Sa se ancheteze cine au castigat licitatiile si care sunt rezultatele. Termenul de finalizare este acum.
      Dar despre aceste nereguli (cu nominalizarea exacta a manipularilor din licitatii, ca erau caiete de sarcini cu aceleasi greseli gramaticale, cu copy/paste facute), au fost informate toate autoritatile (DNA, Min. de Interne, Min. Fondurilor Eurpene, Min. Telecomunicatiilor).
      Rezultatul a fost 0 (zero).
      Toti sunt "prinsi" in licitatiile astea (direct sau indirect).
      Ce mai propuneti?
    • 0 (0 voturi)    
      Cum sunt sifonate zeci si sute de milioane de euro (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 20:47)

      observator [anonim] i-a raspuns lui expert it

      toti sefii firmelor pomenite,si nu numai ei, sunt anchetati intr-o forma sau alta de DNA:
      Irina Socol - condamnata la 3 ani si jumatate cu executare-evaziune fiscala ; a facut apel; avocatii gasesc motive de prelunire a temenelor , ceea ce ii convine deoarece anii de arest la domiciliu se scad din pedeapsa .Amarata de Aurora Crusti , care a aexecutat doar ce i-a ordonat Irina Socol , a luat 6 ani si jumatate cu executare. Ce se aude cu implicarea SIVECO in dosarul MICROSOFT? Dar in EADS ? Dar CNSAS? Dar in Min.Educatiei?
      Sebastian Ghita &fratele&cumnatii & prietenii&Bogdan Padiu,etc. - cercetati de DNA in mai multe dosare.
      Horatiu Berdila ( ROMSYS- care a fost cumparat de actionari rusi) - cercetat de DNA ( care este legatura lui cu Pinalti?)
      UTI - Urdareanu in arest la domiciliu; multe colaborari cu SIVECO & Team Net;urmeaza siu alte dosare;
      S&T - Dan Roman& Bogdan Cocora - cercetati de DNA;firma a intrat in ultimii ani in sfera de influenta GHITA9(ase citi a cumparat actiunile majoritare)
      RSC ( Fost Sebastian Vladescu) Spitalele de stat- actiunile firmei detinute de Ghita ( prin interpusi -sotia? madalina Ghita?) &Horatiu Berdila ( prin sotie)& Ovidiu Berdila (frate)- anchetati de DNA
      Gabriel Mardarasevici -(Radix,NESS,IBC)- control judiciar
      Gabriel Marin ( OMNILOGIC) - cercetat de DNA ; vezi dosarul MICROSOFT.
      Se poate continua.Vreti sa completati ?Toate informatiile sunt publice . Trebuie numai adunate si puse cap la cap.
      Adaugati ce ce stiti ca s-a furat din banii publici de gruparea mafiota din IT si furtul mare din banii europeni si veti vedea care este dimensiunea furtului.Deci , unde sunt banii?Este un atentat la siguranta nationala !! DNA , SRI , OLAF,etc. ce faceti ? Nu cred ca faceti parte din 'echipa" lor. Sper ca sunteti in "echipa" noastra .
  • 0 (4 voturi)    
    Si credeti ca cei din UE nu stiu? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 14:21)

    Tristul [anonim]

    Ceea ce spun acesti asa-zisi marturisitori, este bine stiut la nivelul de decizie a UE. E modul in care suntem mituiti ptr a inchide ochii (constiinta) la acapararea resurselor romanesti, atat materiale cat si umane. Altfel spus, aceste fonduri sunt minime rambursari a unor costuri pe care poporul roman le suporta de cand am devenit membrii UE. Cu drepturi depline! Cred ca popularizarea in presa (deocamdata sub forma anonimatului) este semnalul ca decidentii ar putea considera ca este vremea sa mai reduca din ele, sau ca este necesara o redirectionare a acestora. Deocamdata fondurile europene alimenteaza, in mare parte, clasa mijlocie, numita de HN ,,grupari mafiote".
    • 0 (0 voturi)    
      prostii! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 19:20)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Tristul

      TOATE tarile (inclusiv regiunile sarace ale tarilor bogate) din UE au primit fonduri UE!

      Nu e nici o "conspiratie" aici - este vorba, pur si simplu, de un principiu de functionare!

      Ca ai nostri sunt tampiti si 1 - nu sunt in stare sa beneficieze cu ADEVARAT de fondurile UE; 2 - stau in genunchi... asta e din cauza ca sunt doar niste ciumeti inculti, lacomi si fara anvergura!

      Niste cocalari! Genul care umbla in Armani dar inca n-au invatat ca e bine sa te speli macar seara pe picioare! :P
  • 0 (0 voturi)    
    Cat din PIB se fura? (Duminică, 29 noiembrie 2015, 5:18)

    Alex [anonim]

    De la mic la mare, cei care fura si cei care sunt la putere, fura...
    Reintroduceti Legea 18 a lui NC, singura masura de a scapa de hoti. Fiecare sa justifice cu acte de unde au averile, nu institutiile sa trebuie sa dovedeasca, ci HOTII. Pedepse grele, confiscarea averilor si munca la ocna pentru jefuitorii si parazitii tarii !
  • 0 (0 voturi)    
    Mafia politico-economică își șterge urmele (Marţi, 1 decembrie 2015, 2:12)

    Radu Iordachescu [anonim]

    Ca să vedeți ce le-a mai trecut prin cap lui Tiberiu Urdăreanu de la UTI și mafiei politico-economice a infractorilor penali din clica infracțională din care face parte!

    Firma UTI a lui Tiberiu Urdăreanu este gestionara bazei de date SEAP (e-licitatie.ro). Acolo se găsesc datele anunțurilor de intenție, anunțurilor de participare, cererilor de ofere și anunțurilor de atribuire a licitațiilor din sistemul de achiziții publice, din 2003 până în prezent. Cum bine zicea cineva este ”lupul paznic la oi”!

    Alarmați de valul de mii de dosare penale de la DNA, infractorii mafiei politico-economice au găsit ”soluția” unui plan de ”ștergere” parțială a urmelor matrapazlâcurilor pe care le-au făcut în decursul anilor în contractele cu statul atribuite în mod fraudulos. Urdăreanu este cel care se ocupă de partea legată de SEAP a acestui plan mafiot.

    Profitând de mini-vacanța din jurul zilei de 1 Decembrie 2015, Urdărenu și-a pus oamenii de încredere din UTI (o firmă în care angajații sunt urmăriți în cel mai curat stil securistoid) să bage SEAP-ul într-o ”mentenanță” de 3 zile, timp în care anumite informații din baza de date și reguli de interogare a sistemului să fie ”ușor modificate”.

    Evident, datele referitoare la respectivele contracte publice se regăsesc și (cel puțin) în evidențele autorităților contractante respective, dar acțiunea aceasta vizează doar ascunderea anumitor date care apar la interogările SEAP, interogări folosite în anchete penale, investigații jurnalistice, etc.

    Oare când îi vom vedea pe toți foștii securiști de tip Urdăreanu și pe corupții penali din tagma lui băgați la pușcărie cu executare pe atâția ani câți merită?
    .