HARTA INTERACTIVA Cum s-a schimbat populatia Romaniei fata de 2008: Majoritatea marilor orase au pierdut locuitori. Orasenii au migrat in zonele peri-urbane

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:27 Actualitate | Esenţial

Evolutia populatiei in localitatile din Romania
Foto: Hotnews
Doar 6 resedinte de judet au inregistrat in 2014 o crestere a populatiei dupa domiciliu fata de anul 2008: Iasi, Vaslui, Bistrita, Sibiu, Cluj-Napoca, Alba Iulia. O analiza realizata de catre Centrul pentru Dezvoltare Urbana si Teritoriala (CDUT) ilustreaza cum a scazut constant populatia oraselor si municiipiilor din Romania fata de anul 2008. Bucurestiul are una dintre cele mai accentuate pierderi de populatie in principal din cauza dezvoltarii zonei periurbane din judetul Ilfov, populatia migrand cu domiciliu in localitatile din acest judet, dar pastrandu-si in proportie foarte mare locurile de munca in Municipiul Bucuresti.

Principala concluzie care se desprinde din analiza, potrivit CDUT, este ca Guvernul, in special Ministerul Dezvoltarii Regionale, trebuie sa se concentreze pe dezvoltarea de Zone Urbane Functionale (care planifica teritorial relatia stransa intre centrele urbane si teritoriile adiacente).

De exemplu, problemele de trafic ale Bucurestiului sunt generate de faptul ca nu a beneficiat de proiecte integrate de planificare spatiala care sa-i asigure noduri intermodale care sa determine o parte din populatia cu domiciliul in zona peri-urbana, dar care lucreaza in Bucuresti, sa se deplaseze cu alte mijloace de transport in detrimentul folosirii automobilului personal.

Doar 6 resedinte de judet sunt pe plus. Localitatile din jurul marilor orase au crescut

Din analiza CDUT se observa o scadere a populatiilor municipiilor si oraselelor de interes judetean sau national. Numai 6 resedinte de judet au inregistrat in 2014 o crestere a populatiei dupa domiciliu fata de anul 2008: Iasi, Vaslui, Bistrita, Sibiu, Cluj-Napoca, Alba Iulia.

Municipiul Bucuresti are una dintre cele mai accentuate pierderi de populatie din cauza dezvoltarii zonei periurbane din judetul Ilfov, populatia migrand cu domiciliu in orasele si comunele din acest judet, dar pastrandu-si in proportie foarte mare locurile de munca in Municipiul Bucuresti.

Din totalul oraselor si municipiilor (inclusiv Municipiul Bucuresti), numai 73 (23%) au inregistrat o crestere a populatiei in perioada 2008-2014. In mod similar, din cele 2861 de comune, numai 830 (29%) au inregistrat o crestere a populatiei in 2014 fata de 2008.

Populatiile urbane si rurale totale au ramas practic neschimbate din punct de vedere procentual, diferenta fiind intre 2014 si 2008 de -1.55%, respectiv -0.44%, in concordanta cu trendul national care este de asemenea negativ, diferenta intre 2014 si 2008 fiind de -1%. De asemenea din totalul de 3181 UAT-uri studiate, 211 au o evolutie nula (+/-0%), iar 2080 dintre acestea au o evolutie care variaza intre +5% si -5%, acestea fiind variatii foarte mici, se arata in analiza CDUT.

Din totalul localitatilor, in anul 2014, 90 de localitati aveau o populatie dupa domiciliu sub 1000 de locuitori, 698 de localitati sub 2000 de locuitori, iar dintre acestea din urma 57 au scazut sub 2000 de locuitori in perioada 2008-2014.

HARTA INTERACTIVA - Evolutia Populatiei dupa domiciliu 2008-2014, in procente, pe localitati

    - Click pe localitati pentru detalii -

    - Click pe butonul ">>" din coltul stanga-sus pentru "Legenda" hartii

Nota: Incarcarea hartii poate dura putin mai mult din cauza cantitatatii foarte mare de informatie (cca. 3.200 de obiecte spatiale)



Nu se vede harta pe mobil? Click aici pentru a o deschide separat, intr-un format optimizat pentru afisarea pe dispozitivele mobile


Metodologie

Populatia dupa domiciliu este un factor important pentru autoritatile publice locale, deoarece in Romania plata taxelor si impozitelor locale se realizeaza in localitatea de domiciliu, o parte dintre acestea contribuind la veniturile autoritatilor publice locale. In mod logic o scadere a populatiei dupa domiciliu va duce la contractarea veniturilor administratiei locale. Acest lucru este foarte important pentru unitatile adminsitrativ-teritoriale mici, acestea fiind dependente in mod accentuat de alocarile facute la nivel central.

Pentru realizarea hartii au fost folosite datele referitoare la populatia dupa domiciliu la 1 iulie pentru perioada 2008-20141. Datele au fost extrase din baza de date TEMPO Online a Institutului National de Statistica.
Limitele administrative au fost extraase din baza de date a unitatilor adminsitrativ-teritoriale  disponibila prin intermediul GEOPORTAL al Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara si site-ul data.gov.ro.

---

NOTA: Datele au fost centralizate si analizate de catre Centrul pentru Dezvoltare Urbana si Teritoriala si au fost transpuse intr-o harta clasica. HotNews.ro, cu acordul CDUT, a preluat setul de date si le-a transpus pe platforma ArcGIS de la Esri intr-o harta interactiva pentru ca utilizatorii sa poata interoga fiecare unitate administrativ teritoriala. 


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
36225 vizualizari
  • -7 (19 voturi)    
    ha, ha, ha (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:32)

    bancher [utilizator]

    ,,Bucurestiul are una dintre cele mai accentuate pierderi de populatie in principal din cauza dezvoltarii zonei periurbane din judetul Ilfov".
    Aceasta e o afirmatie care ma face sa rad.
    Oameni buni, pe zi ce trece Bucurestiul se aglomereaza tot mai mult. Nu mai ai loc nici cu masina pe strada, nici in RATB, nici in metrou, nici in magazine, nici la Mall...peste tot dai de tot mai multa si mai multa lume.
    Cum sa spui ca a scazut populatia Buc? Poate in scripte....dar in realitate orasul se sufoca tot mai mult.
    Nu mai e loc!!!
    • +3 (9 voturi)    
      Taxele (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:22)

      C. Ciucu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Sunt platite de cei care au domiciliul in Bucuresti, nu de cei care vin cu masinile in Bucuresti, in special din judetul Ilfov.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu. (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 17:59)

        Valentin9999 [anonim] i-a raspuns lui C. Ciucu

        Daca asta ar fi fost cazul, atunci chiriile ar fi fost mai scazute si automat costurile de trai la fel.
  • -6 (22 voturi)    
    Depopulare (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:39)

    Qu [utilizator]

    Depopularea tarii. A spus Vadim acu' 20 de ani.
    Intre timp, din 24 de milioane de romani au ramas 18.
    • +6 (12 voturi)    
      ... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:59)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui Qu

      Nu mai suntem18 de muuult timp..si din astia "18" , tigani kklau
    • +1 (3 voturi)    
      west (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 7:47)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      e o problema comuna cam in toate tarile vestice
  • +4 (8 voturi)    
    Interesant dar cam nerealista statistica! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:36)

    catuza [utilizator]

    Vasluiul in top crestere?! Dar de unde!? ...acum inteleg ca totii basarabenii ce si au facut pasaport de Romania de ce au domicilu in celebrul oras Vaslui!
    • -4 (6 voturi)    
      <<<<<<<<<<<<<< (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:07)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui catuza

      Din alcoool si incest :D
    • -2 (4 voturi)    
      ! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 23:20)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui catuza

      In Vaslui populatia e in crestere deoarece pretul "Doinei", adica a Carmolului este cel mai mic din Romania.
  • -1 (3 voturi)    
    Sensibil mai realist decit recensamantul (Vineri, 27 noiembrie 2015, 21:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cel putin pentru Iasi, o crestere a populatiei de la320 la 354.000 e muuuult mai asemanatoare cu realiatea din teren decit recensamantul lui peshte prajit care numarase doar 260.000.... Si totusi cineva ar trebui sa-i ia de guler pe aia cu recensamantul si sa-i intrebe cum de au numarat 260.000 cind sunt 350.000 de platitori de taxe.
    • +1 (1 vot)    
      LoL (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 13:28)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      In Iasi 350000 de platitori de taxe? Esti loco? Acolo si copii platesc taxe...lol
      • +1 (1 vot)    
        ok, reformulaez (Duminică, 29 noiembrie 2015, 16:57)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Nu 350.000 de platitori de taxe ci estimare de 350.000 de persoane dupa metodologia alora de au facut studiul, bazata pe numarul de platitori de taxe locale.

        Problema mare in schimb ramane: scaderea de 60.000 de locuitori din Iasi relevata de recensamantul din 2011 e in totala contradictie cu realitaea din teren: aglomeratia, pretul chiriilor, criza de locuinte, etc. Daca ne gindim doar ca cei 60.000 ar fi eliberat macar 15.000 de locuinte, asta ar fi trebuit sa se vada pe piata chiriilor. Si ce voiam eu sa spun ca estimarea astora dupa numarul de platitori de taxe e mult mai aproape de realitate decit referendumul. Tare mie ca referendumul ala a fost facut special ca sa iasa Clujul "fruncea" tarii...
  • +1 (1 vot)    
    hmm (Vineri, 27 noiembrie 2015, 21:53)

    Itsoc [utilizator]

    eu am buletinul in Ilfov dar locuiesc cu chirie in Bucuresti si aici imi petrec 95% din timp. ca mine sunt aproape toti amicii mei.
    daca mai adaugam si zecile de mii de studenti si pe cei care muncesc de ani in Buc dar care figureaza in buletin ca locuind pe undeva prin tara, cred ca putem spune ca in capitala, neoficial mai sunt in jur de aproape jumatate de milion de oameni.
    Este evident ca o buna parte din bucuresteni s-au mutat in Ilfov in comunele dimitrofe, in acelasi timp stiu clar ca sunt blocuri (in care am stat si stau cu chirie) in care jumatate din apartamente sunt nelocuite.
    Per ansablu, cred ca Bucurestiul si-a pastrat numarul de locuitori (undeva la 2,2 milioane). Ca mai sunt inca vreo 2-300.000 care il tranziteaza zilnic cu treaba, de aici aglomeratia din trafic.
    Si mai e o problema, romanii nu au cultura statului in chirie in preajma jobului si tocmai de aceea, cei care stau in est trebuie sa mearga in vest pentru munca, cei din nord lucreaza in sud si tot asa. Astfel, in fiecare zi e o migratie imensa in Bucuresti. Daca cei care ar fi muncit in est si-ar fi cautat chirii in est, cei din Ilfov ar fi muncit undeva in zona periferiei, probabil traficul ar fi fost mai mic si mai suportabil.
    Ca sa nu mai vorbim de "edili" care nah, au fost votati de inteligentii locuitori ai cetatii si care in afara de spaga, combinatii, furt, n-au prea facut mare lucru...
    Noi sa fim sanatosi.
  • -2 (2 voturi)    
    faina harta (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:06)

    stef04 [utilizator]

    Pe harta observ cu interes orasul Kishinev.
    Oare harta si o parte din comentarii isi au sorgintea la Moscow :) ?
    Ma rog, rusii se bucura cand citesc stiri de-astea...
  • +3 (5 voturi)    
    Pai cine vrea sa stea intr-un cub de beton? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:15)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ca asta-s orasele romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum cine? (Duminică, 29 noiembrie 2015, 16:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      60% din populatia tarii.
  • +1 (3 voturi)    
    Date eronate (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:55)

    Andrei Sch [utilizator]

    Datele nu sunt corecte. Cele valabile sunt cele de la recensamintele din 2002 si 2011.
    Voi prezentati niste date estimative de la evidenta populatiei care valoreaza fix zero si care dau niste aberatii daca e sa le compari.
    Sa luam ca exemplu Brasovul:
    Recensaminte:
    Recensamant 2002: 284.596 locuitori
    Recensamant 2011: 253.200 locuitori
    Datele voastre, adica cele estimative de la Evidenta Populatiei:
    Populatia in 2008: 295,942
    Populatia in 2014: 291,490
    Deci, ceva nu se leaga. Acum are in jur de 240.000 de locuitori, in niciun caz aproape 300.000. Datele alea sunt de pomana, sunt bagati acolo inclusiv cei care sunt plecati de mai mult de 5 ani din tara dar care nu s-au mutat 'oficial', cu acte din Brasov.
    • +1 (1 vot)    
      Pe ce te bazezi? (Duminică, 29 noiembrie 2015, 17:24)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Sch

      Cum ai calculat tu ca acum are in jur de 240.000?
      Si... daca au disparut 30.000 de locuitori, astia ar fi trebuit sa elibereze macar 7-8000 de apartamente, care ar trebui sa se regaseasca la oferte de inchiriere. Ca sa n u mai socotim ansamblurile de locuinte contruite intre 2001 si 2011.

      Eu am exemplul Iasi-ului, unde locuiesc. Conform recensamantului populatia a scazut cu 60.000. Ceea ce e in totala contradictie cu aglomeratia, cu criza de locuinte de inchiriat, si cu zecile de ansambluri rezidentiale coonstruite intre timp. Si pe linga asta, in 2011 stiu macar 30 de colegi/prieteni nerecenzati in nici un fel, inclusiv eu, desi locuiesc la adresa din buletin. Asha ca nu am de ce ma increde asha tare in refenredum. In Iasi, o crestere de 30.000 a numarului de locuitori se potriveste mult mai bine cu ceea ce vad pe piata imobiliara (vinzari si inchirieri) sau pe strada, decit o scadere de 60.000. Si vad an de an ce inseamna o scadere de populatie de 30-40.000 din iunie pina-n septembrie cind pleaca studentii acasa. Orice locuitor din Iasi stie ca orasul arata muuuult mai aerisit pe perioada verii.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 23:17)

    chiuaua [utilizator]

    Care sa fie oare cauza migrarii la sate ? Oamenii s-au saturat de blocuri si au fugit la un petic de pamant ?
    Sau densitatea urbana destul de ridicata...
    Orice ar fi infrastructura nu-i ajuta pe acesti oameni.
    Stau la cozi interminabile sa intre sau sa iasa din capitala.
  • +1 (1 vot)    
    statistica subtire (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 0:23)

    The Great Cornholio [utilizator]

    Concluziile sunt trase de par, cifrele nu au o relevanta mare.
    Strict pe cifre si strict pe Bucuresti.
    2.23% pe 6 ani, in valori absolute inseamna in medie 8000 de oameni pe an. Asta vine din natalitate vs mortalitate, migratia studentilor, somaj, plecari in strainatate, studenti mai putini ramasi in Bucuresti din cauza crizei deci a lipsei locurilor de munca si intr-adevar cativa mutati la periferie.
    sincer ma asteptam la diferente mai mare de atat.
    in plus, 2008 este fix inceputul crizei, deci mai greu sa fie din cauza ca oamenii au avut bani sa isi faca case.
    sau varianta B, atunci am intrat in UE si s-au furat bani la greu pe proiecte... si atunci tot ce am zis mai sus e fals.
  • +1 (1 vot)    
    completare (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 0:26)

    The Great Cornholio [utilizator]

    date de la INS pentru mortalitate vs natalitate:
    http://www.insse.ro/cms/files/Anuar%20statistic/02/02%20Populatie_ro.pdf
  • 0 (4 voturi)    
    Onești, Bacău (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 1:17)

    infernal [utilizator]

    Mi-am făcut cont pentru a comenta.
    Pe hartă observ municipiul Onești se numește Gheorghe Gheorghiu-Dej.
    Harta asta este mai veche de cel puțin anul 1996.
    Cât despre statistică, hehe păi majoritatea celor care sunt plecați tot au buletine (cu pașaportul nu poti face prea multe în .ro).
    Mai ieșiți puțin din"capitala europeană" să vedeți realitatea, nu că în B și sectorul agricol Ilfov ar fi ceva, comparativ cu alte capitale europene.
    Mai mergeți pe "Sinești pe magistrală" să vedeți.
    O noapte mai bună.
  • +2 (4 voturi)    
    Onești, Bacău (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 1:17)

    infernal [utilizator]

    Mi-am făcut cont pentru a comenta.
    Pe hartă observ municipiul Onești se numește Gheorghe Gheorghiu-Dej.
    Harta asta este mai veche de cel puțin anul 1996.
    Cât despre statistică, hehe păi majoritatea celor care sunt plecați tot au buletine (cu pașaportul nu poti face prea multe în .ro).
    Mai ieșiți puțin din"capitala europeană" să vedeți realitatea, nu că în B și sectorul agricol Ilfov ar fi ceva, comparativ cu alte capitale europene.
    Mai mergeți pe "Sinești pe magistrală" să vedeți.
    O noapte mai bună.
    • +1 (3 voturi)    
      Onesti (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 9:31)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui infernal

      Pe harta este afisat orasul Onesti.

      Dar datele sunt diferite fata de recensamant. HotNews ar trebui sa ne explice diferentele, modul de calcul.
      • -2 (2 voturi)    
        Ochelari (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 13:32)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Cred ca trebe sa te holbezi mai bine... numai daca dai zoom apare Obelesti pardon Onesti.
  • -1 (3 voturi)    
    ha,ha... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 4:23)

    Codruta N [utilizator]

    ... trecand peste faptul ca (la mine in oras cel putin) s-au falsificat datele recensamantului, ca sa nu scada sub un anumit numar de locuitori (care si acela fusese tras de par, la recensamantul dinainte) >:)