UPDATE Petre Toba, in comandamentul de iarna: Suntem pregatiti / Dacian Ciolos: Le-am spus sa facem o analiza de risc, apar blocaje in aceleasi regiuni

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2015, 10:30 Actualitate | Esenţial

Iarna
Foto: USER UPLOADED
Din punctul de vedere al ministerului de interne am luat toate masurile pentru a nu exista probleme deosebite, a declarat vineri ministrul Petre Toba, in cadrul comandamentului de iarna.  
La sedinta de la MAI a participat si premierul Dacian Ciolos, care a spus ca Guvernul va urmari cu mare atentie cum se vor rezolva problemele in perioada urmatoare. 

La iesirea din comandament, Dacian Ciolos a declarat jurnalistilor ca este important sa invatam din experienta anilor trecuti pentru a evita situatiile dificile si este important ca oamenii sa fie preveniti si sa fim pregatiti.

"Le-am spus sa incercam in zilele urmatoare sa facem o analiza de risc pentru ca in aceleasi regiuni apar blocaje", a spus premierul, explicand ca este nevoie ca cetatenii sa fie informati despre riscuri si sa fie pregatite utilajele in aceste zone de risc.

Ministrul de interne a declarat, in cadrul comandamentului, ca deja s-au inregistrat fenomene meteo deosebite si s-au luat masuri in 16 judete.  

Petre Toba a spus ca la nivelul ministerului sau s-a facut o analiza si “suntem pregatiti”, subliniind ca MAI are 40.000 de angajati in structurile sale, cu mijloacele de interventie, pregatiti pentru situatia ce urmeaza. 

“Vom acorda o atentie deosebita activitatilor de prevenire”, a spus Toba, precizand ca analizat efectele fenomeleor meteo deosebite din ultimii trei ani.  

“Am concentrat efectivele astfel incat timpii de interventie sa fie foarte scurti”, a spus ministrul.  

Acesta a precizat s-au pregatit variante ocolitoare de drumuri, s-au luat masuri de identificare a persoanelor ce necesita ingrijire medicala pentru eventuala transportare spre spitale si se vor lua masuri si pentru gestionarea persoanelor fara adapost.


Citeste mai multe despre   









2978 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred (Vineri, 27 noiembrie 2015, 10:41)

    dandra [utilizator]

    ca citesc o astfel de stire in Romania. Dupa ani la rand in care autoritatile au fost luate pe nepregatite, citesc acum acest articol. Oare ce s-a schimbat? Mentalitatea oamenilor, oamenii din minister, guvernul? A da, avem alt guvern. Ma bucur ca a meritat sa stau in frig atatea zile la unviersitate si ma intristez ca a trebuit sa avem o tragedie care sa ne trezeasca.
    • +4 (4 voturi)    
      stai linistit mai omule (Vineri, 27 noiembrie 2015, 10:49)

      eu [anonim] i-a raspuns lui dandra

      vorbeste si ministrul... tu crezi ca se poate schimba mentalitatea angjatiilor de jos in 2 sptamanai... tot aia de jos trebuie sa faca treaba..

      la prima ninsoare se va vedea ca era pregatit daca nu ningea
    • 0 (0 voturi)    
      Apud, aferim! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 13:46)

      Apud [anonim] i-a raspuns lui dandra

      Domnul Toba e pregatit: va lua o masina de deszapezit si ii va da copy si paste pana cand zapada va disparea de tot.
      Intr-o tara guvernata de Tobe, Sorici, caltabosi de-ai lui Remes si alti politruci care put a ceapa si transpiratie, ne miram de ce tara e in plina cadere.
  • +1 (1 vot)    
    esti toba de predictibilitate in al 12-lea ceas (Vineri, 27 noiembrie 2015, 10:57)

    mnicku [anonim]

    ce previi in luna decembrie cind ninge sau inca n-ai aflat ca in decembrie e iarna? ori iarna nu ninge?
    • 0 (0 voturi)    
      Eeee (Vineri, 27 noiembrie 2015, 11:32)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Iarna nu-i ca vara... :) lol
  • +1 (1 vot)    
    Operatiunea “Spalarea cadavrului Toba" (Vineri, 27 noiembrie 2015, 11:59)

    ouyang [utilizator]

    Nu conteaza ca a furat, omul vrea sa faca treaba. Ignorati oameni buni ca e un infractor. Asta e modelul de integritate care ii reprezinta pe politisti. Dupa mirati-va cand piata va striga “all cops are bastards” etc. Asa arata lucrul bine facut.
  • 0 (0 voturi)    
    poate ... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 12:47)

    dana eugenia [anonim]

    ... poate ca este pregatit, poate va fi altfel in iarna asta :)

    poate este primul care va fi stiut din timp ca "iarna nu-I ca vara' ... hă-hă-hă !
  • 0 (0 voturi)    
    Asta n-a plecat inca in Bulgaria? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 13:13)

    Gugurila [anonim]

    Sau mai bine sa plece Ciolos intai, daca ii e frica sa-l dea afara.
  • 0 (0 voturi)    
    daca nu va uitati la tv !! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 13:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    pe stanga la masa al 4-5 lea statea si nota de zor .......Gabita Oprea !!! astia ne cred prosti tare!
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia (Vineri, 27 noiembrie 2015, 13:42)

    Leon [anonim]

    Un singur lucru are de pregatit tablagiul asta: Demisia.