Ministerul Muncii sustine introducerea educatiei sexuale in programa scolara

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2015, 19:52 Actualitate | Esenţial

Claudia-Ana Costea
Foto: Guvern
Ministrul Muncii, Claudia-Ana Costea, a afirmat, joi, ca autoritatile trebuie sa deruleze programe de educatie pentru viata in scoli, inclusiv de educatie sexuala, citand statistici potrivit carora jumatate dintre tinerii activi sexual care au parteneri stabili nu utilizeaza mijloace contraceptive, informeaza Mediafax.

Declaratiile ministrului au fost facute in cadrul unei dezbateri care a fost organizata la Palatul Cotroceni, intitulata "Educatie pentru sanatate", care promoveaza introducerea in curricula scolara a unei discipline separate pe tema sanatatii in randul tinerilor.

Ministrul Muncii a declarat cu aceasta ocazie ca autoritatile trebuie sa sustina si sa promoveze un "stil de viata sanatos in randul adolescentilor", atat in ceea ce priveste alimentatia, exercitiile fizice, dar si educatia sexuala. "Organele de specialitate ale administratiei publice locale si centrale (...) au obligatia sa deruleze in mod sistematic in unitatile scolare programe de educatie pentru viata, inclusiv educatia sexuala pentru copii", a spus Claudia Ana Costea.

Ea a dat citire unor statistici ale Organizatiei Mondiale a Sanatatii care arata ca, in Romania, peste jumatate dintre tinerii activi sexual cu parteneri stabili nu utilizeaza mijloace contraceptive. "Un sfert din adolescentii intre 14 si 17 ani se declara activi sexual, varsta medie de debut a vietii sexuale fiind de 15 ani si jumatate, potrivit statisticilor Organizatiei Mondiale a Sanatatii. (...) Mai putin de jumatate dintre cei cu parteneri stabili utilizeaza in mod constant mijloace de protectie", a afirmat Costea.

In luna octombie, si Ministerul Sanatatii a anuntat ca sustine introducerea acestei discipline. Ministerul Sanatatii a aratat, intr-un raspuns la apelul lansat de mai multe ONG-uri pentru introducerea orelor de educatie sanitara si implicit sexuala in scoli, ca sustine acest lucru, ca pe o masura obligatorie pentru dezvoltarea sanatoasa a generatiilor viitoare.

Peste 60 de organizatii neguvernamentale au lansat un apel de urgenta catre Ministerul Sanatatii pentru introducerea educatiei sexuale in scoli.

Ministerul Sanatatii le-a raspuns ca apreciaza implicarea societatii civile in asigurarea accesului copiilor la informatii privind educatie sexuala, mai ales in contextul actual in care Romania are una din cele mai crescute rate a natalitatii din Europa in randul fetelor cu varsta sub 15 ani.

Totodata, ministerul a transmis ca sustine promovarea sanatatii in randul populatiei prin diferite activitati de informare, educatie si comunicare, inclusiv educatia sanitara in scoli ca o metoda de informare, dar si de educare a copiilor privind sanatatea si prevenirea imbolnavirilor prin diverse boli, inclusiv cele cu transmitere sexuala.

De asemenea, ministerul este de acord ca introducerea in curricula scolara in mod obligatoriu a orelor de educatie sanitara poate preveni aparitia bolilor atat la nivel de individ, cat si la nivel colectiv, prin informarea copiilor asupra riscurilor si metodelor de prevenire a acestora.

"Desi exista diverse organizatii si asociatii care contesta obligativitatea introducerii orelor de educatie sanitara si care sustin ca la aceste ore de educatie sanitara este total nepotrivita educatia sexuala a copiilor, Ministerul Sanatatii sustine ca este o masura obligatorie si oportuna pentru dezvoltarea sanatoasa a generatiilor viitoare. De asemenea, consideram ca un rol important in asigurarea unei educatii sanitare a copiilor il au si parintii acestora care pot veni in sustinerea asigurarii unei bune educatii a copiilor in acest sens", arata MS in raspunsul transmis ONG-urilor.

Ministerul Sanatatii mai spunea ca va organiza intalniri de lucru cu reprezentanti ai Ministerului Educatiei in vederea stabilirii unei strategii pe termen lung pentru asigurarea educatiei pentru sanatate drept o componenta importanta a sanatatii publice.


Citeste mai multe despre   









4476 vizualizari
  • -3 (3 voturi)    
    excelent!! (Joi, 26 noiembrie 2015, 19:59)

    Codruta N [utilizator]

    Numa'... nu stiu cine o sa predea la orele acelea - eventual, cei care or sa-si piarda orele de "religie"?:P

    Apropo:manuale EXISTA?
    • -1 (1 vot)    
      Nu (Vineri, 27 noiembrie 2015, 2:31)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Exista doar manual...la mana, ca sa citez dintr-un mare om de cultura locala - Vanghelie :P
  • +2 (6 voturi)    
    pentru pudibonzii bigoti (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    care vor da buzna aici : educatia sexuala nu este un indemn la sex , ba chiar din contra !
  • 0 (2 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:08)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ca suntem natie de iepuri :)))
  • +1 (3 voturi)    
    introduceti cursuri de prim ajutor. (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:15)

    crap [anonim]

    Terminati cu tampeniile si introduceti cursul de Drept(basics) in loc de economie, psihologie sau altele care nu ajuta cu nimica.
  • +1 (3 voturi)    
    In sfarsit !!!!! (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:17)

    polonyca [utilizator]

    Iata o sansa de progres real catre civilizatie !!! Asta e calea normala...
  • -3 (3 voturi)    
    Terminați cu prostiile (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:22)

    popescu_dtru [utilizator]

    Lăsați-i pe copii să-și trăiască copilăria frumos, fără prezervative și pastile. La vârsta potrivită, o anumită educație sexuală o fac părinții, cu blândețe și vorbe bine cântărite, nu oengeurile sau școala. Cuvântul de ordine pentru adolescenți trebuie să fie abstinența. Când vor deveni ”oameni mari”, se vor căsători, și vor bea apă din fântâna lor. Asta e viața frumoasă, adevărată.
    • +2 (2 voturi)    
      Si ce anume nu e frumos in a educa? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 12:19)

      CC_CC [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Suntem pe locul 2 in UE la sarcini la adolescente dupa Bulgaria. Nu e clar ca avem nevoie de astfel de ore?
      Orele de educatie sexuala nu inseamna ca-i invata sa faca sex ci sa se protejeze de boli si sarcini nedorite.
      Titlul materiei poate induce in eroare. Mai bine s-ar chema educatia sanatatii sexuale.
      Sau nu doresti un copil sanatos?
      Tie la cat ti-au facut ai tai educatie sexuala?
  • -2 (2 voturi)    
    prioritati si prioritati... (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:26)

    lili [anonim]

    Nu spun ca nu este necesar, dar prioritatile cred ca-s altele...
    Mai zilele trecute citeam ultimul Raport Eurostat despre SARACIA copiilor din Romania, NU aud sa preocupe pe cineva SARACIA care distruge vietile si DEMNITATEA copiilor inainte de sex si de altele....

    "Eurostat: Peste un sfert din copiii din UE, la risc de sărăcie. În România sunt peste jumătate

    Mai mult de un sfert dintre copiii din Europa sunt expuşi riscului de sărăcie şi excluziune socială, ponderea celor aflaţi în această situaţie fiind cea mai mare în România - 51 la sută, potrivit unui raport Eurostat.
    Sărăcia nu este doar o chestiune de bani.
    Pe lângă imposibilitatea de a acoperi nevoile de bază ale copiilor, cum ar fi alimentele, îmbrăcămintea şi locuinţa, sărăcia mai înseamnă şi excluziunea socială sau lipsa de acces la sănătate şi educaţie de calitate.
    Copiii care trăiesc cu părinţii singuri, în special mame singure, sunt supuşi unui risc mai mare de sărăcie, se mai arată în comunicatul Biroului de Informare al Parlamentului European în Romania."

    http://www.mediafax.ro/externe/eurostat-peste-un-sfert-din-copiii-din-ue-la-risc-de-saracie-in-romania-sunt-peste-jumatate-14898429
    • +1 (1 vot)    
      Multi din copii aia sunt din sarcini nedorite (Vineri, 27 noiembrie 2015, 12:40)

      CC_CC [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Multi din copii aia sunt din sarcini nedorite. Avand in vedere ca suntem pe locul 2 in UE la sarcini nedorite in randul adolescentelor, cred ca educatia sanatatii sexuale ar duce la reducerea saraciei, mai ales in randul adolescentelor dar si a numarului de copii abandonati.
      Saracia si lipsa educatiei (inclusiv cea sexuala) sunt strans legate.
  • +3 (3 voturi)    
    pai (Joi, 26 noiembrie 2015, 21:12)

    ampersand [utilizator]

    Da' aveti acceptul inalt-prea-fericitilor? Da' dezlegare la peste aveti?
  • 0 (4 voturi)    
    .... si cine isi mai da cu parerea?! (Joi, 26 noiembrie 2015, 21:46)

    Dan [anonim]

    Mai ramane ca si Ministerul Apararii sa sustina ora de Educatie sexuala in scoli ..... Ce treaba are ministrul muncii cu problema asta. Se gandeste la locuri de munca pentru anumite persoane .....
  • -2 (4 voturi)    
    Iar eu sustin ca... (Joi, 26 noiembrie 2015, 21:52)

    Satul de guverne [anonim]

    ...spalarea creierelor si indoctrinarea copiilor romanilor in scolile de stat trebuie sa inceteze. Scopul școlilor de stat nu este deloc acela de a raspîndi lumină; scopul lor e pur și simplu de a reduce cît mai mulți indivizi la același nivel sigur, de a produce cetățeni standard, de a reprima opiniile divergente și originalitatea. Școala e agenția de publicitate care te face să crezi că ai nevoie de societate așa cum e ea acum.

    Si pentru ca asta sa devina realitate, si din multe alte motive, mai sustin:

    1. Desfiintarea ministerului muncii si a tuturor celorlalte ministere cu exceptia ministerelor de externe, de interne, al apararii, al finantelor si al justitiei.

    Si be), reducerea imediata a taxarii populatiei cu cel putin 80%.

    Si-apoi:
    - incetarea imediata a finantarii de la buget a unor institutii parazitare ca Academia Romana, IICMER, ICR, CNA, CNCD etc.
    - parlament de cel mult 100 de oameni.
    - "demnitarii", fara coloane oficiale, politai, Mercedesuri blindate etc.
    - Casa Poporului, inchiriata oricui are nevoie de spatiu. In lipsa de clienti, demolata.
    - triplat bugetul apararii
    - diminuat cu 75% bugetul serviciilor secrete
    - dreptul romanului de a detine arme de foc va fi inscris in constitutie si nici un guvern nu va avea dreptul sa limiteze acest drept.
    - libertatea de exprimare, fara "strings attached", va fi si ea proclamata in constitutie, iar guvernului ii va fi cu desavirsire interzis sa legifereze pe aceasta tema.
    - In ce priveste dreptul de a vota, eu cred, impreuna cu H. L. Mencken, ca orice barbat sau femeie care pentru o perioada de, sa zicem, cinci ani și-a cîștigat existența dintr-o îndeletnicire legală și folositoare, fără nici un recurs la asistența publică, ar trebui să aibă dreptul să voteze și că nimeni altcineva nu ar trebui să aibă acest drept.
  • -2 (6 voturi)    
    never (Joi, 26 noiembrie 2015, 22:04)

    eu [anonim]

    La chestii de astea lucreaza ministra muncii? Traiasca tatuca Soros!