Reactia Guvernului la acuzatiile aduse ministrului Toba: Daca verdictul va fi de plagiat, nu exista decat o solutie

de CZ     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2015, 15:12 Actualitate | Esenţial

Dan Suciu
Foto: Agerpres
​Premierul Dacian Ciolos si Guvernul in ansamblu au integritatea printre obiective, iar o decizie in cazul ministrului de Interne, Petre Toba, se va lua in consecinta, daca se va dovedi ca acesta ar fi plagiat, a declarat, joi, purtatorul de cuvant al executivului, Dan Suciu.

"Obiectiul de integritate este fundamental. Un obiectiv la care premierul si Guvernul tin foarte mult. Daca va fi un verdict de plagiat, nu poate fi decat o singura solutie. Vom vedea verdictul si vom avea si solutia", a spus Suciu, chestionat de presa in legatura cu acuzatiile de plagiat aduse ministrului Toba, in presa.

In pofida inistentelor jurnalistilor, Suciu a refuzat insa sa precizeze care va fi solutia, daca "va fi un verdict de plagiat".

250 de pagini din cele 390 ale tezei de doctorat a ministrului de Interne, Petre Toba, sunt copiate din alte lucrari, scrie site-ul PressOne intr-o investigatie semnata de Emilia Sercan. In teza prin care chestorul Petre Toba a devenit doctor in Stiinte Militare si Informatii apar pasaje copiate din lucrari de specialitate sau din referate postate pe internet, fara utilizarea ghilimelelor si fara a respecta normele nationale si internationale de citare in opere stiintifice, arata investigatia citata.

Reactia lui Petre Toba pentru PressOne la acuzatiile de plagiat: "Ce pot sa va garantez este ca am lucrat la teza de doctorat cu buna-credinta, ca am facut o lucrare aplicata si ca am avut sansa sa pun in practica ceea ce am studiat acolo in cel de-al doilea mandat de inspector general al Politiei Romane", a spus el.

Toba a urmat cursurile doctorale la Universitatea Nationala de Aparare "Carol I", iar titlul tezei este "Politia Romana - forta de stabilitate si securitate. Optimizarea managementului cooperarii internationale in vederea combaterii amenintarilor neconventionale". Coordonator de doctorat i-a fost chestorul general de Politie (r) Anghel Andreescu.

Introducerea incepe identic cu teza de doctorat a comisarului de politie Ionel Tucmuruz, care a avut acelasi coordonator de doctorat, pe chestorul general Anghel Andreescu. Atat in teza lui Toba, cat si in cea a lui Tucmuruz apar autori precum Ionel Nicu Sava, Barry Buzan, Janowitz Morris, Luciana Alexandra Ghica sau Marian Zulean care sunt indicati la subsol prin "op.cit.", adica opera citata anterior. Insa niciunul dintre acestia nu este mentionat in lucrarile lui Toba si a lui Tucmuruz anterior citarii sale prin "op.cit.", potrivit investigatiei jurnalistice.

O eroare grosolana de citare apare in teza lui Petre Toba in privinta a doi autori bine-cunoscuti, Joseph Stiglitz si Barry Buzan, care sunt inclusi la litera A a bibliografiei finale, inaintea numelor lor fiind trecuta particula Apud, care in regulile academice de citare inseamna "dupa" sau "dupa cum apare la". Ceea ce indica faptul ca autorul tezei a crezut ca Apud ar fi numele de familie al celor doi autori: Apud Stiglitz Joseph si Apud Barry Buzan.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
11890 vizualizari
  • +25 (25 voturi)    
    Lol (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:15)

    aladdin [utilizator]

    Aia cu "apud" e tare de tot. Incep sa cred ca si-a scris singur teza de doctorat.
    • +16 (16 voturi)    
      Corect (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:09)

      marius_m [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Asta trebuie dat afara pentru prostie, inainte de a mai vedea daca a plagiat..
      • +5 (5 voturi)    
        nici nu a negat plagiatul! (Joi, 26 noiembrie 2015, 17:13)

        lili [anonim] i-a raspuns lui marius_m

        Uitati-va la declaratia lui, Toba asta nu a negat plagiatul!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Desigur, se va face o comisie (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:41)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui aladdin

      Si rezultatul va fi publicat peste 5 ani.
    • +4 (4 voturi)    
      Eu cred ca ar trebui (Joi, 26 noiembrie 2015, 17:21)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      sinistrul ded interne sa/si dea demisia singur.
      Singur-singurel!
      Daca tot se bate toba.... o fi ceva fum, nu?!
    • +3 (3 voturi)    
      dA (Joi, 26 noiembrie 2015, 17:44)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Ce idioti.
    • +1 (1 vot)    
      Toba (Joi, 26 noiembrie 2015, 19:41)

      Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Omu' e toba de carte!
  • +16 (16 voturi)    
    Atentie ! (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:48)

    Gila [anonim]

    Guvernul nu trebuie sa reactioneze dur nu numai la acuzatiile de plagiat aduse ministrului Toba.
    Guvernul - respectiv Ministerul Invatamantului - trebuie sa actioneze astfel incat sa fie posibila retragerea titlurilor de doctor pentru doctoratele dovedite plagiate si sa oblige la restituirea sumelor incasate pe nedrept.
    Nu uitati ca aceste sume au fost platite din birurile incasate de la populatie.
  • +9 (9 voturi)    
    tare!? (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:50)

    nesuferitu [utilizator]

    asa, si cand ''se va dovedi''? si mai ales, cine o va face? tot aia de l-au spalat pe dottore? la anu' sau cand?
  • +11 (11 voturi)    
    cam greu... >:) (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:54)

    Codruta N [utilizator]

    Cred ca o sa-i fie TARE greu (spre imposibil!) lui Ciolos sa gaseasca pe cineva care sa se priceapa cat de cat sa se descurce in magariile aferente unui minister, sa aiba nune calitati de "administrator" si care sa NU fi avut lucrarea de doctorat plagiata! >:

    Pun pariu ca, la ora actuala, NICI UNA dintre persoanele care au ajuns mai spre "varf" (in MI si in MA) nu are o astfel de lucrare originala, neplagiata! Iar daca o fi existand, cumva, o asemenea minune, oricum pun pariu ca e facuta cu "negrisori" >:)

    Doar 3 persoane cunosc, din "sistem" (MA si MI) care sa nu fi avut lucrari plagiate si sa fi lucrat "pe bune" la ele: doi generali si un colonel. Dar toti sunt DE MULT in rezerva - si nu mai vor sa auda in viata lor de 'sistem"! >:

    GREA sarcina pentru Ciolos... naaa.... ;)
    • +1 (1 vot)    
      Ar fi interesant (Joi, 26 noiembrie 2015, 17:49)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      sa scrie cineva ( ca intr-un alt articol aparut azi pe HN) care este "procedura" la obtinerea unui doctorat. Cum este initiat demersul, cum sunt cautati beneficiarii colaterali si colaboratorii ... Foarte multi stiu dar tac, pentru ca mereu va fi in discutie salariul pe luna care vine pentru cei aflati la baza piramidei.
  • +6 (6 voturi)    
    halterofil (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:00)

    halterofil [anonim]

    macar e la ministerul care solicita bratu si nu creierul. a batut la tastatura "apud" pana a intarit muschiul pumnului. apoi a aplicat in anchete "experienta dobandita in scrierea tezei"
  • +11 (11 voturi)    
    Nu ma mira. (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:03)

    Nosferatu [anonim]

    Va garantez ca trei sferturi dintre doctoranzii de dupa '90 au lucrarile plagiate. Miza , ptr bugetul statului , este ca, fiind functionar public, salariul ii creste automat cu 25% . Oameni avand aceeasi functie sau acelasi grad , neavand doctoratul , castiga mai putin.
    Corect ar fi sa dea si banii luati in plus la solda , acestia nefiind meritati din moment ce a savarsit un furt intelectual si si-a dobandit titlul intr-o maniera frauduloasa.
  • +4 (8 voturi)    
    Daca verdictul va fi de plagiat eh? (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:20)

    Gugurila [anonim]

    Verdictul e dat, 250 de pagini din 390 copiate nu au cum sa fie o greseala.
    Eu zic sa-i retragem cetatenia romana si sa-l exportam la bulgari, ca am inteles ca si prietenii lui parlamentari se cer acolo...
    Si cu el sa-l exportam si pe purtatorul asta de cuvant, si pe cine-l mai tolereaza pe Toba in guvern...
  • -3 (7 voturi)    
    basescu (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:23)

    xanti [utilizator]

    A reusit sa creeze o paranoia legata de doctorate.
    Cantati-i in struna fratillr,demisia.
    • 0 (0 voturi)    
      Deci daca vad (Joi, 26 noiembrie 2015, 18:11)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      hotul cu mana in buzunaru' celui de langa mine si ii zic inseamna ca e chestie de paranoia, nu?
  • +3 (3 voturi)    
    "verdictul" cui?! (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:31)

    lili [anonim]

    Al Consiliului National de Etica infiintat SPECIAL ca sa-l apere pe Ponta, Consiliu care l-a protejat pe Ponta si pe Gabriel Oprea de plagiatul demonstrat de seful Comisiei de Etica de la Universitatea Bucuretsi?!
    "Verdict"?!
    In Germania numai dupa ce presa a scris despre suspiciuni de plagiat la adresa unui Ministru din cabinetul Merkel, DEMISIA a venit IMEDIAT!
    "Verdict" de la cine?!!
    De la Dumnezeu de sus, de la cine?!
  • +2 (6 voturi)    
    nici o problemă (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:43)

    Mazeta [utilizator]

    Este tehnocrat. Garantat Ciolos.
  • +3 (3 voturi)    
    tobă de carte (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:48)

    Silviu Tatu [anonim]

    Posibil ca altcineva să-i fi făcut teza, ceea ce este și mai rău. Dacă nu a știut rostul particulei apud înseamnă că d-l Tobă numai de carte nu e tobă. În astfel de situații, legea ar trebui să prevadă și sancționarea coordonatorului de doctorat, pentru că aici putem vorbi despre o fabrică de doctori.
  • +3 (3 voturi)    
    Toba nu stie daca a plagiat? (Joi, 26 noiembrie 2015, 17:20)

    VDU [anonim]

    Cum adica sa asteptam pana la verdict? Onorabil este sa-si dea el demisia daca se stie cu musca pe caciula. Sau el nu stie daca a plagiat? Sa-l contacteze pe cel care i-a scris lucrarea sa afle in cazul asta.
  • +5 (5 voturi)    
    Asa a facut unul la taica-meu la lucrare (Joi, 26 noiembrie 2015, 17:27)

    ac [utilizator]

    Era o lucrare la latina prin 86, Supra noctem etc.
    Copie gospodarul toata poezia
    Poezie
    ... versuri
    si la final mai copie si
    (Trad. N. Sulica)
    Doar ca era numele traducatorului, care nu era Apud, in manualul ala.

    Vorba lui Jaroslav Hasek dupa ce a citit indignarea aluia care citise un pasaj "si-a suflat si si-a sters nasul":
    "Si asta nu e decit o mostra de ce dobitoace se nasc sub soare".
  • +2 (2 voturi)    
    dupa tot rahatul (Joi, 26 noiembrie 2015, 17:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    de acum o luna , singura reactie este demiterea prompta ,daca iar o taraie , iar ajungem in strada.
  • +5 (5 voturi)    
    APUD PONTA, TOT UN "TEHNOCRAT", TOBA ! (Joi, 26 noiembrie 2015, 17:37)

    Susufler0 [utilizator]

    D-le prim-ministru, tot un civil va trebuie la Interne, dar mai inainte trebuie sa alegeti unul fara Doctorat. PS Anuntand ca il veti mentine in functie pe "medicul" in stiinte militare Toba in raport de rezultatul cercetarilor privind plagiatul nu faceti decat sa va vulnerabilizati mandatul. Mi se pare de bun simt sa-i cereti lui Toba sa se retraga, eventual "din motive de sanatate" sau din "motive personale", in fine, sa-si aleaga ce il aranjeaza mai bine. Altfel presa o sa tot bata toba in legatura cu scandalul plagiatului pana cand se va dovedi ce este deja de domeniul evidentei si anume, ca generalul Toba a plagiat tera sa de doctorat. Si atunci il veti demite, dar va fi prea tarziu pt credibilitatea dvs. Va asumati riscul acesta ?
  • 0 (0 voturi)    
    Doctoranzi (Joi, 26 noiembrie 2015, 18:15)

    batranulprof [utilizator]

    Este adevarat ca, inainte de '90 puteau aspira la titlul de "doctor" numai cei ce aveau aprobarea de la partid (evident, cel unic). Puzderia de "doctori" aparuta dupa '90 a dus la discreditarea acestui titlu academic, mai ales cand este vorba de persoane a caror ocupatie e departe de cea stintifica. Scuza multora este ca "cartile se scriu din carti". Evident ca ar fi corect sa returneze banii pe care i-au primit in plus pentru titlul nemeritat iar conducatorii de doctorat sa suporte sanctiuni pecuniare si interzicerea de a mai conduce astfel de lucrari.
  • 0 (0 voturi)    
    eh! (Joi, 26 noiembrie 2015, 18:22)

    ..13 [utilizator]

    Hai sa vad ca se aplica legea - de la inceput pana la sfarsit.

    Poate se revine si la veche forma a legii in care aparea raspunderea penala a indrumatorului de doctorat.

    Numai de bine sa auzim!