Dacian Ciolos, catre ministrul de interne: Astept de la Raed Arafat un plan de reforma a ISU/ Sa confirmati ca cei din conducerea ISU Bucuresti au fost demisi

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2015, 11:41 Actualitate | Esenţial

Premierul Dacian Ciolos considera ca ceea ce s-a intamplat la ISU Bucuresti arata sunt "probleme structurale si nu o situatie punctuala". De aceea, Ciolos i-a spus ministrului de interne Petre Toba, la inceputul sedintei de Guvern de miercuri, ca asteapta de la Raed Arafat, seful Departamentului pentru Situatii de Urgenta, un plan de reforma si restructurare ale ISU, mai ales in zona de prevenire. Ciolos i-a mai cerut ministrului de interne sa se asigure ca este demisia conducerea ISU Bucuresti, fara a mai avea posibilitatea de a se mai intoarce pe functii.

"Sunt deficiente care vor trebui corectate si ma bucur ca in programul de guvernare am introdus si obectivul de a reforma ISU. Nu as vrea sa fie afectata credibilitatea lor care isi fac treaba corect din cauza colegilor de pe partea de prevenire", a spus Ciolos.

Acesta a adaugat ca este nevoie de reformarea ISU, mai ales pe partea de prevenire. "Astept de la domnul Arafat un plan de reforma si de restructurare, mai ales pe partea de prevenire (...)Cei de la ISU Bucuresti, pe partea de prevenire, fusesera deja informati de problemele de la clubul Colectiv. In loc sa mearga acolo si sa ia masurile necesare au mai adaugat o hartie la birocratia noastra obisnuita, le-au trimis prevederile legale celor de la clubul Colectiv, spunandu-le ce sa faca, fara sa verifice concret pe teren".

Premierul crede ca nu este o situatie singulara si doar la Bucuresti. "Sunt aproape convins ca nu este o sitatie singulara. Probabil nu e doar la Bucuresti si de asta as vrea sa vad in perioada imediat urmatoare din partea dlui Arafat, si va rog sa va implicati si dvs personal, o analiza si un plan de actiune acolo pentru o restructurare a ISU".

Ciolos a mai cerut ca sefii ISU Bucuresti sa fie demisi, fara posibilitatea de a se mai intoarce pe functiile lor. "Va rog sa confirmati ca cei de la conducerea ISU Bucuresti au fost demisi si ca nu mai au ce cauta in conducerea ISU sau in ISU ca atare. E pacat ca din cauza unor astfel de comportamente sapam la credibilitatea unei institutii care se afla in prima linie a serviciului public. Am inteles ca a fost suspendata conducerea, vreau sa ma asigur ca este demisa si ca niciodata cei care au fost la conducerea ISU Bucuresti nu se mai pot intoarce. Stiu ca sunt niste reguli la militari, dar vreau sa ma asigur ca cei care au fost la conducerea ISU nu mai au ce cauta in sistem", i-a transmis Ciolos ministerului Toba, la inceputul sedintei saptamanale de guvern.

La randul sau, Petre Toba a spus ca va emite un ordin potrivit caruia toate sponsorizarile de la ISU sa fie publicate pe site-ul institutiei.

Conducerea ISU Bucuresti a fost suspendata iar in institutie vor fi facute verificari, anunta un comunicat ISU. Decizia vine dupa ce jurnalistul Catalin Tolontan a scris ca pompierii primisera un fax, cu cateva saptamani inainte de tragedia din Colectiv in care erau anuntati ca in cladire urmeaza sa aiba loc un eveniment cu 2.000 de persoane.

Raed Arafat a confirmat miercuri dimineata, intr-o interventie telefonica la Digi24 ca s-a descoperit ca la ISU Bucuresti se stia de existenta activitatilor cu public in acea cladire.

"Am spus ca pompierii bucuresteni nu stiau de activitatile din club, acum retragem aceasta afirmatie, cineva stia", a spus Arafat, adaugand insa ca cealalta declaratie data imediat dupa incendiu, ca in baza de date nu exista clubul Colectiv, este in continuare adevarata.

Oficialul MAI a precizat ca toate documentele au fost trimise la DNA.

Site-ul Tolo.ro a publica miercuri o investigatie care arata ca pompierii stiau de existenta clubul Colectiv, desi dupa tragicul episod au sustinut mereu ca habar nu aveau de acest club. 

Intr-un document pe care pompierii l-au primit pe 23 septembrie 2015 din calculatorul firmei de evenimente Emagic se scria: "Veniti la clubul Colectiv ca organizam festivalul PLUM! Estimam 2.000 de oameni pe seara".

Ce scrie in comunicatul IGSU:

In data de 24.11.2015 Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta a receptionat o sesizare din partea mass-media care semnala existenta unui document privind organizarea unui eveniment cu public numeros in Fabrica PIONIERUL - etaj 1 si Club Colectiv (pentru zilele de 25 si 26.09.2015), anterior producerii tragediei din data de 30.10.2015.  

La primirea sesizarii, inspectorul general al IGSU a informat seful DSU, care a dispus in regim de urgenta efectuarea unei verificari la sediul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Bucuresti-Ilfov. 

Din datele preliminare reiesite in urma verificarii a rezultat faptul ca documentul a fost identificat in corespondenta primita de IGSU la data de 23 septembrie 2015, in jurul orei 23.30. 

Intrucat solutionarea documentului era de competenta Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Bucuresti-Ilfov, acesta a fost redirectionat unitatii in cauza, in dimineata zilei de 24 septembrie 2015, pentru evaluare si masuri.  

La nivelul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Bucuresti-Ilfov au fost transmise doua adrese catre organizatorul evenimentului "EMAGIC" fara a rezulta ca au fost efectuate verificari la fata locului. 

Pentru asigurarea obiectivitatii activitatilor de verificare, pana la finalizarea acestora, inspectorul general al IGSU a dispus punerea la dispozitie a cadrelor din comanda Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Bucuresti-Ilfov. 

In cursul zilei de astazi, inspectorul general al IGSU va desemna noua comanda, pentru asigurarea temporara a conducerii unitatii."


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7243 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Doar demisi? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 11:45)

    CititorulComentator [utilizator]

    PUSCARIE!
  • +5 (5 voturi)    
    Ce tare !!! (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 11:50)

    Je__ [utilizator]

    Ceri de la cel care a implementat si girat sistemul de sponsorizari ISU ( un CONFLICT clar de interese) plan de redresare?

    Nici ustoroi n-a mancat, nici gura nu-i miroase!
    • +2 (2 voturi)    
      Demisia (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 13:39)

      vradu [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Lui Arafat nu puteti decat sa-i cereti demisia (nu de onoare ca nu stie cu ce se mananca) Pai nu el i-a pus in functii pe cei din conducrea ISU, cand a spus ca reformeaza ISU si dupa Apuseni, Siutghiol etc etc. Avem un proverb romanesc: pestele de la cap se impute. Pana nu scapati de putregai, nu aveti cum sa reformati ISU, domnule Ciolos.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce sa-l demita pe Arafat? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 16:50)

        Fily [anonim] i-a raspuns lui vradu

        stiti ce s-a intamplat ultima oara cand cineva a incercat sa faca asta. De data asta va fi mai rau.
  • +2 (2 voturi)    
    " Concert cu taraf "-Tudor Gheorghe (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 11:51)

    delavrancea [utilizator]

    Intr-o mica istorisire ce face parte din respectivul concert, ni se prezinta un personaj poreclit

    " Tarziul "

    Situatia de fata nu are legatura cu cea din concert , dar porecla din pacate i se potriveste la fix si domnului Arafat.
  • +4 (4 voturi)    
    aceeasi atitudine la Transporturi si Justitie!!! (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 12:03)

    mnicku [anonim]

    "probleme structurale si nu o situatie punctuala"
    la CNADNR pe cind demiteti structura de lipitori ???

    CSM - condamnari cu suspendare pt fapte de coruptie ale magistratilor. Ia mai terminati cu suspendarile !!!!!!!

    sa vedem se poate ..
  • +5 (5 voturi)    
    Arafat (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 12:16)

    Dragnea Laurentiu [anonim]

    Asta e chiar culmea il pui pe Arafat sa reformeze ce n-a reformat de 10 ani, il loc sa il trimiti in judecata pentru abuz i serviciu, mi-e sila
  • +4 (4 voturi)    
    Demisia Arafat (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 12:21)

    Tiberius [anonim]

    Mai bine l-ar demite pe Arafat. Ce sa mai reformeze incompetentul asta, sprijinit de A3 si de tot PSD-ul. Trasneste a coruptie in jurul lui Arafat, iar felul in care il apara marii dezinteresati ai lui Voiculescu imi confirma banuielile. Oricum faptele arata o funesta lipsa de viziune manageriala, minciuna sfruntata si manipulare DEMISIA Arafat!
  • +5 (7 voturi)    
    Raed Arafat DEMISIA!! (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 12:27)

    lili [anonim]

    Varza e pe domeniul coordonat de Arafat!
    In Ianuarie 2014 Ponta l-a numit in fruntea Situatiilor de urgenta, dupa tragediile din Apuseni, de pe Lacul Techirghiol si apoi de la Restaurantul Beirut din Constanta, unde au murit oameni si unde nimeni nu a raspuns!
    Azi, vedem ca la 2 ani de la numire brambureala este aceeasi, ba parca e si mai grava!
    Desi Premierul Ciolos a cerut inca de duminica celor de la ISU sa asigure transparenta si sa publice pe site informatii nesecrete solicitate de presa(Catalin Tolontan), responsabilii ISU nici nu i-au bagat in seama, si-au vazut de incompetenta lor!
    Azi vedem varza de sub Arafat, azi senin nevoie mare recunoaste ca a fost dezinformat, mi-amintesc atacurile pe acest forum cand ziceam ceva depsre Arafat, la fel cum am vazut ce campanie au dus vuvuzelele de la Antena 3 si Romania TV sa apere ISU si pe Arafat dupa tragedia de la Coletiv, lasandu-i numai pe patroni RESPONSBILI!
    Azi, la Antena 3 si Romania TV erau socate prezentatoarele ca, vai cum au mintit cei de la ISU si cum sunt ei responsabili!
    Sila!
    Arafat e la fel de RESPONSABIL, in subordinea lui oamenii NU si-au facut treaba, a iesit atunci repede dupa Tragedie, suspect de repede sa ne asigure ca ISU nu avea cunostinta de existenta Colectiv iar acum iese senin nevoie mare sa ne spuna ca subalternii l-au dezinformat, ca adresele circula la ISU cum vor ele, ca cel care l-a informat nu stia, dar ca "cineva stia", o brambureala care arata ca Raed Arafat nu este altfel decat politrucii de care vrem sa scapam!
    Modul in care a vorbit Arafat e modul de comunicare tipic dambovitean, guvernantii nostri asa vorbesc, habarnisti de top si fara nici o responsabilitate!
    Ce RESPONSABILITATE aveti, Dvs, dle Arafat?
    Ati aparut atunci repede, suspect de repede spunand ca ISU nu stia de existenta Colectiv ca sa lasati in acele momente grele RESPONSABILITATEA EXCLUSIV asupra patronilor si ISU sa fie exonerat de responsabilitate in acele prime momente, ca altfel s-ar fi cerut si DEMISIA Dvs!
  • +2 (2 voturi)    
    Demisiile șefilor (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 12:30)

    Hades [anonim]

    Personal consider aceasta acțiune un alt episod din seria "Noi, cu muschii de oțel, sa culegem mușețel".
    Nu iau apărarea șefilor, dar schimbarea lor nu duce neaparat la rezolvarea problemelor sistemice
    Dacă Vasilica, cel care ar fi trebuit sa aducă la cunoștința șefilor direcți sesizarea, va rămâne in funcție si asemeni lui alți "meseriasi", putem schimba la infinit șefii. Ba, mai mult, Vasilica va acumula vechime la locul de munca (am vrut sa spun experiența, dar nu e același lucru) si peste câțiva ani, ghici cine va fi șef?
    Domnule Cioloș, asigurați-va ca întregul sistem se reformează, nu doar ca părți ale sistemului sunt înlocuite.
    Important e cine vor fi noii șefi si ce vor face ei (valabil nu doar in acest caz)
  • +1 (1 vot)    
    SA REFORMAM, OK ! DAR PE REFORMATOR CINE IL (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 13:55)

    Susufler0 [utilizator]

    REFORMEAZA, DOMNULE PRIM-MINISTRU ? Cine il schimba pe Arafat ? Pai cum asa : spune Arafat, "Schimbam ce-am spus si spunem ca ISU cunostea..." si in loc sa-i cereti demisia il puneti sa reformeze ? Vreau sa cred ca nu faceti parte din categoria celor care considera ca demisia, demiterea, schimbarea, etc lui Arafat ar insemna un cataclism de proportii cosmice, ca planetele s-ar ciocni intre ele si ar disparea viata din Univers. Mai pe romaneste, ca doar Raed Arafat poate conduce SMURD-ul. Nu vi se pare ca de cand a inceput sa fie cocolosit Arafat, ISU,PISU,MISU, SMURD-ul si ce-o mai coordona secretarul de stat, dau numai rateuri?
  • +1 (1 vot)    
    Si reforma politiei, cand??? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 19:39)

    mihai1986 [utilizator]

    E cea mai nereformata institutie publica, daca as spune ca se mentin militienismele, i-as jigni pe fostii militieni...Acum 20 de ani nu se promova in politie ca acum, doar pe pile politice sau de alta natura, cu examene trucate...Atunci se respectau politistii cu experienta, practic cei mai buni cam ajungeau de drept in functii de conducere, avand recunoasterea celorlalti...Acum nu se promoveaza pe meritocratie, de aici si derapaje, acte de coruptie, lacune, erori, actiuni intarziate sau compromise...Daca seful este slab pregatit, tot serviciul, compartimentul, sufera...Din pacate in acest lant al justitiei penale, prima veriga, politia, si ultima veriga, confiscarea produsului infractiunii si a averii prin confiscare extinsa, sunt verigile slabe...De aceea nu merge treaba...Politia ar trebui reprofesionalizata, examenele transparente, politia judiciara ar trebui sa treaca in subordinea exclusiva a procurorului, ca sa dispara influenta politica...Numai sa se vrea...
  • 0 (0 voturi)    
    Apel de urgenta pentru un minim de normalitate. (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 22:25)

    Ioan [anonim]

    Noi suntem Normali? Cine a dezinfomrat opinia publica? Mai avem noi vreo sansa sa ne facem bine in tara asta? Intai trimitem vinovatii, adica ISU sa caute vinovati, iar astia gasesc de cuviinta sa inchida cluburile si bisericile, probabil in opinia lor astea erau vinovate de tragedia din colectiv, mai ales bisericile. Acum punem pe cel aflat in functie de conducere si in fapt cel ce a dezinformat opinia publica privind aceasta tragedie, sa reorganizeze si sa restructureze intregul ISU. Va mai intreb odata noi suntem normali cand toleram mizeriile astea? Din apuseni pana acum vedem doar tragedii si scuze alaturi de o grija fantastica pentru imagine. Cati trebuie sa mai moara pana ne vom trezii? Amintitiva de lacrima inghetata pe obrazul Aurei Ion in timp ce astepta sa fie salvata de ISU. ISU care avea coordonatele GPS date de un pasager dar era incapabil sa le foloseasca. Puteau macar sa le dea opiniei publice caci orice pusti cu telefon destept reusea localizarea din apuseni in maxim 5 minute cu acele coordonate. Cata toleranta bolnava si ucigasa mai poate zace in noi? Amintitiva de Sutghiol cum eram mintiti ca se intervine in cateva minute si apoi filmarea din drona care scoate adevarul la lumina, prezentand pompierii care vasleau minute in sir pentru ca uitasera cheia de la motorul barcii. Nici macar nu terminasera de scos ranitii din colectiv si domnul Arafat dadea declaratii de presa in loc sa-si coordoneze trupele cand tinerii ardeau acolo. Se mai poate face tara asta vreodata bine, cand la fiecare pas vezi cum autoritatile ei incearca sa ascunda adevarul si arunca pisica moarta de la unul la altul protejand capii cei putrezi?