Un politist si un jandarm din Brasov, acuzati ca au ucis in bataie un barbat si l-au abandonat in boscheti, condamnati cu suspendare

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2015, 22:24 Actualitate | Esenţial

Un politist de la Transporturi Feroviare Brasov si un jandarm de la Gruparea Mobila "Burebista", acuzati ca, in ianuarie 2013, au batut un barbat in apropierea Garii Brasov, apoi l-au abandonat in boscheti, acesta decedand la spital, au fost condamnati la trei ani de inchisoare cu suspendare, relateaza Mediafax.

Tribunalul Brasov i-a condamnat pe politistul Liviu Andrei Iordache si jandarmul Traian Octavian Dascultu la trei ani de inchisoare cu suspendare cu termen de incercare de opt ani, pentru purtare abuziva si lovituri cauzatoare de moarte.

Sentinta instantei, data in 19 noiembrie, nu este definitiva si poate fi atacata cu apel in termen de zece zile de la comunicare.

In noaptea de 21 spre 22 ianuarie 2013, politistul si jandarmul au batut crunt un barbat de 47 de ani, pe care apoi l-au abandonat in zona Pasajului Trudor Vladimirescu din Parcul Tractorul, de langa Gara Brasov. Barbatul a zacut doua zile in boscheti, in frig, fiind gasit in final de un cetatean care a chemat ambulanta. Victima a fost transportata la spital, unde a fost audiata de procurori de doua ori.

Dupa patru zile de la internare, in 28 ianuarie, barbatul a murit la spital, iar in 1 februarie Parchetul Tribunalului Brasov a inceput urmarirea penala pe numele politistului si jandarmului pentru loviri cauzatoare de moarte si purtare abuziva.

In urma incidentului, jandarmul de la Gruparea de Jandarmi Mobila "Burebista", in varsta de aproximativ 30 de ani, nu a mai fost lasat sa participe la misiuni de ordine publica si i-a fost retrasa munitia din dotare.

La randul sau, politistul de la TF Brasov si-a dat demisia imediat dupa ce a inceput urmarirea penala pe numele sau.










1334 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Sila (Luni, 23 noiembrie 2015, 22:27)

    BartSimpson [utilizator]

    statul ramane cel mai mare terorist .. vorba lui DT ..
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo justitie romana!!!! (Luni, 23 noiembrie 2015, 22:28)

    LiviuX [utilizator]

    Deci pentru omor, inchisoare cu suspendare!!!! Pai sa nu fugi unde vezi cu ochii, afara din tara evident??
  • +4 (4 voturi)    
    asa se da pt omor calificat ?! (Luni, 23 noiembrie 2015, 22:35)

    Hehe [anonim]

    pe judecatorul / procurorul respectiv il ia cineva la intrebari ?!
  • +4 (4 voturi)    
    Moarte de om si.... suspendare (nema pedeapsa)? (Luni, 23 noiembrie 2015, 23:13)

    Skeptical [utilizator]

    Asteptam explicatii, asta e mai ceva decit aia cu Valeni, Vaslui!
  • +2 (2 voturi)    
    Jalnica justitie (Luni, 23 noiembrie 2015, 23:20)

    gicu [anonim]

    Un om omorit si se da o pedeapsa care ii jigneste pe toti oamenii cinstiti din tara asta.
    Nu ne mai surprinde nimic cind vedem coruptia din justitie.
    Spagile sunt de sute de mii de euro si nu sunt cazuri izolate , iar noi trebuie sa ne declaram "increzatori in justitie".
    Sa ne fereasca bunul Dumnezeu sa trebuiasca sa ne cautam dreptatea la astfel de oameni, care se pretind a fi judecatori. Cu ce si cum judeca ei?
    Iar pe ei , judecatorii, sa ii fereasca bunul Dumnezeu sa ajunga sa suporte razbunarea unui om judecat strimb, asa cum vad ca se intimpla adesea.
  • +2 (2 voturi)    
    incredibil !!! (Luni, 23 noiembrie 2015, 23:50)

    vadin [utilizator]

    iar pentru un furt de bicicleta s-a dat o sentinta de inchisoare de 7 ani !!!
    coruptia la max = justitia
    romania este o tara profund corupta !!! pana la maduva !!! cu copii de oameni de bani gata care prin fondurile parintesti, fara nici o abilitate in domeniul absolvit, ajung medici, magistrati, invatatori sau profesori, inalti functionari publici. suntem astfel compromisi pentru inca 30 de ani ??? suntem.............
    concluzia ??? doar bomba atomica !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Bizar (Luni, 23 noiembrie 2015, 23:55)

    jas [utilizator]

    Deci omul supravietuieste doua zile si nopti in boscheti, in Brasov, luna ianuarie, apoi moare in spital din cauza loviturilor. Faptasii primesc x cu suspendare. Oameni de ordine. Functia lor constituie o circumstanta atenuanta? Agravanta?! Cat ar fi primit un trecator ne-politist sau ne-jandarm? Sa vad motivarea.....
  • +1 (1 vot)    
    Oare stie cineva (Luni, 23 noiembrie 2015, 23:56)

    Lex Forever [anonim]

    ce zice codul penal?

    Eu ca persoana fizica, ce nu are tangenta cu cazul, am dreptul sa formulez recurs?
    Ma consider parte vatamata, pt ca nu s-a aplicat legea si nu s-a dat o sentinta justa.
    Un politist si un jandarm sunt pentru a proteja, nu pentru a bate pe cineva pana la epuizare si abandonare la fatza locului!!!
    Doar asaaa ... de "have fun".
    Oare de cate ori s-au intors la fatza locului sa vada daca e ok omul?

    Transpus, sa inteleg ca, daca merg cu 140 km/h prin localitate si lovesc pe cineva pe zebra (care moare peste patru zile), scap cu un an cu suspendare, pt ca nu am mai avut timp sa reduc viteza?
    Doar exemplu.

    Deci am dreptul sa fac recurs sau nu?
    DNA-ul ce zice de sentinta asta?
  • +1 (1 vot)    
    omor cu suspendare? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 0:24)

    rsbl [utilizator]

    Adica omori un om si primesti 3 ani cu SUSPENDARE?
    Nu e de mirare ca nu-i mai e nimanui frica de "lege"...
  • +2 (2 voturi)    
    Doar atat? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 0:34)

    midufi [utilizator]

    Pai e grav, "oamenii legii" ar tebui sa fie cei dintai la cunoastera si aplicarea legii, nu-i asa?
    Pai ei ar trebui pedepsiti dublu...
  • +2 (2 voturi)    
    ... cu executare (Marţi, 24 noiembrie 2015, 1:26)

    Leon [anonim]

    ... pentru politistii criminali si judecatori
  • +1 (1 vot)    
    revoltator (Marţi, 24 noiembrie 2015, 9:46)

    Ilidia [utilizator]

    A cata sentinta revoltatoare? Sentinta cu suspendare pentru "lovituri cauzatoare de moarte" pentru ca n-a binevoit sa moara imediat !? Sau pentru ca era un boschetar? Nici macar "omor din culpa"? Iar jandarmului respectiv, in loc sa zboare in secunda doi, i se ia arma din dotare si,vezi doamne, n-are voie sa participe la actiuni de ordine publica. Si atunci cu ce se ocupa !? Astfel de sentinte nu fac altceva decat sa incurajeze comportarea abuziva a unora dintre politisti si jandarmi.