Presedintele executiv al Eximbank, audiat la DNA. Oficiali BNR: Daca riscul reputational se materializeaza, vom lua masuri care pot merge pana la ridicarea mandatului

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 19 noiembrie 2015, 11:39 Actualitate | Esenţial

Traian Halalai, presedinte executiv EximBank
Foto: Eximbank
Traian Halalai, presedintele executiv al bancii de stat EximBank, este audiat la aceasta ora la DNA, informeaza Adevarul. Directorul nu a facut nicio declaratie inainte de audieri. Traian Halalai conduce EximBank din noiembrie 2012, cand a fost instalat de catre premierul Victor Ponta. El si-a inceput cariera din sistemul bancar in 1995, cand a inceput sa lucreze ca dealer in cadrul fostei banci de stat Bancorex. Ulterior a fost recrutat de olandezii de la ING Bank, unde ajunsese pana la functia de de director financiar. In intervalul 2006-2012 a lucrat la Banca Romaneasca, pe pozitia de CFO si director general adjunct. Contactati de HotNews.ro, oficiali ai BNR au precizat ca "daca riscul reputational se materializeaza, vom lua masuri care pot merge pana la ridicarea mandatului"


Joi la pranz, EximBank a trimis un comunicat de presa in care face precizarea că Traian Halalai "a fost citat în calitate de martor într-un dosar privind activitatea precedentă a Companiei de Asigurare - Reasigurare Exim România, al cărei acționar majoritar este EximBank. În aceste condiții, orice alte informații publicate pe aceste subiect sunt pur speculative, neconforme cu realitatea și au tentă de dezinformare publică", se arata in comunicatul bancii.

Halalai este absolvent al Facultatii de Finante, Banci si contabilitate din cadrul ASE Bucuresti. El a absolvit si cursurile de MBA ale Scolii Doctorale de Finante-Banci din Bucuresti si a urmat un stagiu de specializare doctorala la Erasmus University din Rotterdam (Olanda).

Traian Halalai este si unul dintre cei mai bine platiti bancheri din sistem. Anul trecut, potrivit declaratiei de avere, salariul de presedinte EximBank ii aducea lunar peste 32.000 de euro. Pe langa salariul de la Exim, Halalai a mai castigat alti 6.000 de euro lunar din activitatea de Cimitetul Interministerial de Finantare , Garantare si Asigurare,  si de la firma de asigurari CARE Romania SA.

Seful EximBank a mai trecut in declaratia sa de avere imprumuturile luate de la doi fosti directori din Banca Romaneasca Kouninis Efstathios (fost adjunct al bancii) si Kitsopanos Alexandros (fost director de risc). Primului ii mai datoreaza 270.000 de euro iar celuilalt, 271.000 de euro.

Ziarul Financiar scrie ca Kouninis ii imprumuta lui Halalai 650.000 euro iar Kitsopanos nu mai putin de 800.000 euro. Imprumuturile au fost acordate cu dobanda zero.  In 2013, el castiga lunar circa 23.500 de euro/luna.

Despre problemele lui Halalai a scris ziarul "National" inca de acum un an, sugerand ca seful EximBank ar fi folosit banii imprumutati de la cei doi greci pentru a-si "cumpara" postul de presedinte de banca.


Citeste mai multe despre   









10507 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    hehehe... (Joi, 19 noiembrie 2015, 12:05)

    ..13 [utilizator]

    Oare de ce???
    • +2 (8 voturi)    
      cum spunea Nila (Joi, 19 noiembrie 2015, 14:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ca sa se Mire..Pro....
      • +1 (3 voturi)    
        ca sa zic asa... (Joi, 19 noiembrie 2015, 16:00)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Va multumesc!
  • +3 (13 voturi)    
    PUTREZICIUNEA (Joi, 19 noiembrie 2015, 14:29)

    jidanul [utilizator]

    Putreziciunea, duhoarea si faradelegile din sistemul institutilor financiare de creditare-depozitare devine devine din ce in ce mai insuportabil, in urma unui sfert de veac de "conducere" a BNR in care bancherii isi fac de cap si Benerel Vinarescu si gasca tac ca rahatul in papusoi. Toti politicienii corupti si gasca iau credite fara numar in conditii ultra-super-avantajoase (Basescu, Udrea-vanzatorul de pantofi, Truica si alti) de la bancherii compromisi total, apoi bancherii isi cumpara posturi cu bani grei, pe spatele cui ? Pe spatele clientilor din Romania, care au credite in conditii abjecte si ascunse cu DAE mari cu comisioane multe, iar daca clientul nu reuseste sa-si achite rata si intarzie vreo saptamana bancile, c.a.r.-urile si i.f.n.-urile declanseaza actiunile de terorism financiar si jihadul executarilor silite impreuna cu firmele de recuperare si executori judecatoresti cu popriri ilegale, adica BNR-istii si bancherii pentru corupti sunt muma si pentru clienti sunt ciuma.
    • -1 (13 voturi)    
      ...... amesteci lucrurile .... (Joi, 19 noiembrie 2015, 15:15)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Daca exista banci in care se pot "cumpara" posturi de conducere, atunci este problema bancilor respective (nu au proceduri profesioniste de selectie a personalului ) nu este vina BNR sau a lui Mugur Isarescu. Daca unele banci au acordat credite cu fraudarea / incalcarea procedurilor este iarasi vina bancii ca nu are proceduri de control si nu si-a recrutat oameni competenti si integri. Cat despre clientii cei cinstiti si naivi - sa spunem pe nume: prostie. Voiai sa vina Isarescu sa-i dea peste mana gugumanului la semnarea contractului de credit (cand el vedea deja "plasma" in sufragerie).
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:26)

        klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        eximbank e banca de stat, daca nu iti era clar pana acum
      • +1 (3 voturi)    
        gresit Coruptia din sistemul bancar (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        este egala cu cea din politica - factori Iresponsabili de procurement la CEO isi vand "voturile" pentru diverse parteneriate
  • +1 (7 voturi)    
    ...BNR (Joi, 19 noiembrie 2015, 15:39)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    E bine ca DNA incepe sa se uite si la mizeria din sectorul bancar. Mizerie "supravegheata" bine de...
  • +3 (3 voturi)    
    eu m-as fi uitat la Paul Ichim (Joi, 19 noiembrie 2015, 16:28)

    dynno [utilizator]

    vicepresedinte in functie de mai multe mandate, sub doua guverne
  • +1 (1 vot)    
    ce mizerie (Joi, 19 noiembrie 2015, 22:57)

    fluturel [utilizator]

    banca nu este de stat? pai statul ce face? nu vrea profit cat mai mult?
    la o societate provata actionarul majoritar reduce salariile si toate celelalte cheltuieli la minim pentru ca societatea sa realizeze profit si actionarul sa ia dividende? dar statul roman ce face? de ce nu da salarii mai mici pentru a avea interesul profitului?
    din cauza asta si a altor prostii contribuabilii treuie sa plateasaca taxe, multe taxe.
    ce tara de hoti? hoti in numele democratiei si al capitalismului! hoti adevarati!!! triasca hotii!!!!!!!!!!