Iohannis respinge ideea unei schimbari a abordarii Romaniei fata de refugiati dupa atacurile teroriste din Franta

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2015, 15:16 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis si Andrej Kiska
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, in Slovacia, ca tragedia din Franta trebuie luata "ca atare", drept un atac terorist, iar Romania nu isi schimba pozitia fata de criza refugiatilor, considerand ca trebuie aplicate deciziile luate deja la nivel european, informeaa Mediafax.

Seful statului a facut aceste declaratii in cadrul unei conferinte sustinute alaturi de presedintele Slovaciei.

"Tragedia de la Paris trebuie luata ca atare. Este un atac terorist impotriva Frantei, pe fondul unui val imens de refugiati care vin sa caute siguranta pentru ei si pentru familiile lor in Europa. (...) Nu avem voie sa lasam sa fie distrus tesutul social al statelor noastre, nu avem voie sa lasam xenofobia, ultranationalismul, sovinismul sa devina relevante in societatile noastre", a spus Iohannis, intrebat daca Bruxelles-ul ar trebui sa-si schimbe abordarea dupa atacurile din Franta, mai ales in privinta cotelor obligatorii de refugiati.

Iohannis a subliniat ca Romania nu a fost si nu este stat tinta pentru acesti refugiati, insa abordarea UE trebuie sa fie ca terorismul are urmari extrem de grave "doar daca reactia este frica". In schimb, tarile europene si ale lumii trebuie sa ramana solidara si sa lupte impotriva acestui fenomen terorist, insa fara a se ajunge la "stigmatizarea unor colectivitati religioase care nu au nicio vina in aceasta chestiune".

"Trebuie sa mergem mai departe, trebuie sa ramanem solidari, trebuie sa continuam munca inceputa in Consiliul European, in Comisia Europeana, sa punem in practica lucrurile care au fost hotarate deja", a spus presedintele.

Seful statului a aratat ca aceste decizii vizeaza sprijinul pentru tarile de tranzit ale refugiatilor, dar si ajutor pentru tarile de origine ale acestei crize, unde trebuie gasite solutii.

Pe de alta parte, intrebat daca Romania va lua masuri similare ca Slovacia, care, prin vocea premierului, a anuntat ca va monitoriza populatia musulmana dupa atacurile teroriste, Iohannis a negat, spunand ca Romania nu va lua niciodata astfel de masuri.

"Populatia musulmana la noi nu va fi supervizata. Noi respectam minoritatile etnice si religioase in Romania", a spus presedintele.

Presedintele Klaus Iohannis face, miercuri si joi, o vizita oficiala in Slovacia, unde se intalneste cu omologul sau, Andrej Kiska.

Presedintele va participa, miercuri, alaturi de seful statului slovac, la deschiderea Forumului bilateral al oamenilor de afaceri romani si slovaci. Iohannis va avea si o intrevedere cu premierul Slovaciei, Robert Fico.

Ulterior, Iohannis va avea o intalnire cu reprezentanti ai tinerilor profesionisti romani care isi desfasoara activitatea in zona Bratislavei.

Joi, Klaus Iohannis, alaturi de omologul sau, vor merge in orasul Zvolen, unde vor participa la ceremonia depunerii coroanelor de flori la Cimitirul militar al Armatei Romane din Zvolen si va participa si la ceremonia de decorare a veteranilor slovaci participanti la luptele de eliberare a teritoriului slovac in cel de-al Doilea Razboi Mondial. Cinci veterani vor fi decorati de presedintele Sloveniei, alaturi de Klaus Iohannis. Presedintele va avea si o scurta intrevedere cu veteranii si cu locuitorii orasului Zvolen.

Orasul Zvolen este recunoscut pentru cimitirul eroilor romani care au luptat, intre 18 decembrie 1944 si 12 mai 1945, pentru eliberarea Cehoslovaciei in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial. Cimitirul a fost construit in 1958, 10.384 de militari romani, dar si ai altor state participante la Al Doilea Razboi Mondial, fiind inmormantati acolo.

Alaturi de presedinte, in vizita oficiala din Slovacia participa si consilierii prezidentiali Leonard Orban, Laurentiu Stefan si Ion Oprisor, precum si noul ministru de Externe, Lazar Comanescu.


Citeste mai multe despre   









10286 vizualizari
  • -18 (48 voturi)    
    Felicitari pt pozitie, dar nu va cred :)) (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 15:30)

    EduardPopa [anonim]

    Felicitari pt pozitia presedintelui Iohannis. Este o dovada de curaj sa iti pastrezi opinia si sa promovezi in continuare valorile europene in contextul actual al atentatelor de la Paris.
    Dar eu nu il cred pe Iohannis cand spune ca nu va face monitorizari. Cred ca SIE si SRI tocmai au intrat in transa si ceea ce declara Iohannis pe la intalnirile oficiale sunt mesaje pentru a mentine calmul populatiei.
    Un discurs echilibrat si moderat ca intotdeauna. Dar asta nu inseamna ca in spatele lui nu se ascund gesturi pt a contracara amenintarea terorista.
    • +22 (22 voturi)    
      normal (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:37)

      Observer [anonim] i-a raspuns lui EduardPopa

      SRI&SIE arfi kiar picati in cap daca n-ar face aceste monitorizari
    • +19 (27 voturi)    
      chiar il cred (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:56)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui EduardPopa

      am vazut niste grupuri cu figuri dubioase prin bucuresti, vorbitoare de araba, nebagate de nimeni in seama. M-as mira sa nu intreprinda si la noi ceva, mai ales ca noi respectam "valorile europene", cand nicio tara din Europa nu le mai respecta.
      • -12 (24 voturi)    
        Nu e cazul sa fim paranoici. (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:07)

        EduardPopa [anonim] i-a raspuns lui Gogu

        Erau clar teroristi. Trebuia sa sari pe ei si sa strigi ca au bomba!
        Nu cred ca e cazul sa fim paranoici. Musulmani au fost dintotdeauna in Romanai si nu au niciun interes sa bubuie lucruri pe aici.
        • +16 (20 voturi)    
          nu (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:04)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui EduardPopa

          e cazul sa fim timpiti ca nemtii, francezii, suedezii, englezii, olandezii, belgienii. E cazul sa fim inteligenti, ca ungurii, cehii, slovacii, polonezii. Iar daca tu vrei sa vezi daca arabii de la noi sint teroristi sau nu, n-ai decit sa-i cauti sub halat, eu n-am chef de asa ceva.
        • +7 (7 voturi)    
          Sa ne zici si noua... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:33)

          Yoda [anonim] i-a raspuns lui EduardPopa

          ...cum te cheama, unde stai, unde lucrezi, samd. Ca in caz ca totusi se intampla, sa stim unde te gasim, poate te convingem sa-ti schimbi opinia. Cu exceptia faptului ca ti s-ar intampla chiar tie, prietenilor, sau familiei tale, caz in care doar iti vom arata ce tampenii ai debitat.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai nu, ca romanii se bubuie singuri (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:47)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui EduardPopa

          Ei vor doar sa se aciuieze, le place mediul, coruptie si saracie ca pe la ei....si liniste, muuulta liniste ca sa lucreze ei la bumbe.
      • +20 (24 voturi)    
        asa e (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:20)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

        confirm. numarul de musulmani e in crestere. e departe ani lumina fata de franta, dar incep sa devina vizibili. mai ales numarul de valuri e in crestere, romancele islamizate probabil s-au intors cu progeniturile arabe la loc sigur si caldut.
        • +3 (3 voturi)    
          confirm (Joi, 19 noiembrie 2015, 0:11)

          martel55 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

          confirm si eu, in ultimul an cel putin s-au inmultit extrem de mult, sunt zone unde acum un nu vedeai nici unul si acum la fiecare cateva minute dai de o nenorocita imbrcata de sus pana jos carand dupa ea viitori "martiri"...nu mai zic de barbati, in rimtul asta, cu politicienii tradatori de la putere, o sa ii ajungem rapid pe francezi
  • +39 (65 voturi)    
    Sa inteleg ca ... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 15:35)

    Marse [anonim]

    Romania a ramas singura aplicanta a falimentarei politici merkeliene ? Dupa ce Franta, Polonia, Cehia, Slovacia si Ungaria au luat pozitii radicale in acest sens ?

    Klaus Johannis, tu realizezi ca, daca aduci un singur refugiat in Romania esti cadavru politic ?

    Nu mai spun ca si amaratul ala fuge mancand pamantul de aici ...
    • -10 (26 voturi)    
      nu inteleg un lucru (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:53)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Marse

      pana acum Iohannis era criticat ca era contra cotelor obligatorii si ca a pus Romania intr-o pozitie delicata (alaturi de Ungaria, Slovacia si Cehia, considerate proruse), mai ales dupa schimbarea de pozitie a Poloniei (care de curand si-a schimbat din nou pozitia). deci era criticat ca se opune politicii merkeliene. acum vad ca acuzatia este inversa.
      • +12 (12 voturi)    
        ... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:27)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        Simplu, este acuzat de catre persoane diferite. Nu cred ca vreunul dintre cei pro-imigranti si-a schimbat parerea peste noapte. Acuzatiile vin tot de la cei care erau contra.
        • +10 (12 voturi)    
          Asa e! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:21)

          mcv [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Singurul care si-a schimbat parerea peste noapte, a fost Iohannis!
          • -2 (6 voturi)    
            ce parerere a schimbat? (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 19:35)

            freejack [utilizator] i-a raspuns lui mcv

            nu am sesizat o alta abordare.
      • +1 (1 vot)    
        Unde ai vazut? (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:29)

        Yoda [anonim] i-a raspuns lui freejack

        Unde ai vazut? In visele tale umede? Esti dus de tot... Cine l-a criticat pe Iohannis ca nu accepta emigranti/refugiati? Noi? Scrie si in carile sfinte: "oameni, nu fiti tampiti!"
  • +14 (22 voturi)    
    Hihi (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 15:45)

    @Mishu [utilizator]

    Presimt o avalanșă pe forum de înjurături
    • +32 (48 voturi)    
      e firesc (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:00)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      la o asemenea declaratie inepta, ce-ai vrea sa citesti? laude?
  • +25 (35 voturi)    
    asa mah (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 15:47)

    Mr John [anonim]

    Tineti-va tare.. aduceti cat mai multi teroristi sa vada europenii cum traiesc israelienii la ei acasa ca tot ii trimiteati la tribunalul pt crime de razboi
  • +30 (42 voturi)    
    E o greseala !!!!! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:04)

    polonyca [utilizator]

    J-FB..... o sa plateasca scu,p pozitia asta.....la primele alegeri , nu am nicio indoiala !!! E rupt de ralitate , e rupt de ceea ce doresc cu adevarat romanii , e rupt si de .....strada !!!!
  • +37 (49 voturi)    
    Referendum. La fel ca in Elvetia! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:09)

    r.m. [anonim]

    Referendum. La fel ca in Elvetia.

    De fiecare data cand se discuta in interes national. Nu vrem milioane de africani, araboi, pe aici sau in tranzit, cu sau farca cearcaf in caf, cu sau fara centura cu explosibil prin gari si stadioane.

    Nu datoram nimic acestor oameni! Imi pare rau dar asta e.

    Tocmai jumate din statele USA au declarat ca vo refuza emigranti sirieni. Sa inteleg ca noi suntem mai "inteligenti" ?
    • -23 (35 voturi)    
      Ignoranta (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:54)

      Cetatean_din_diaspora [utilizator] i-a raspuns lui r.m.

      Tot așa să te trateze și pe tine străinii când ieși in afara țării, cum tratezi tu pe alții: pe baza stereotipurilor. Să te facă hoț, să te facă cerșetor, țăran și toate celelalte stereotipuri care ni se atribuie nouă de către străini. Pentru că asta meriți.

      Și acum, pentru ceilalți cititori (în care mai am speranță), teroriștii reprezintă o minoritate minusculă in lumea arabă. Este dreptul oricarui român să fie impotriva primirii imigranților în țară. Dar aveți obligația morală să vorbiți despre ei cu respect și considerație! Ori suntem toți respectuoși unii cu ceilalți, ori dacă nu, fiți pregatiți sa fiți tratați exact la fel!
      • +12 (16 voturi)    
        sa stii (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:23)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean_din_diaspora

        sa stii ca suntem satui de pierde vara, sarantoci si escroci. ii avem pe a-i nostri, nu avem nevoie de sarantoci de import platiti regeste de bruxelles peste salariul minim local!
      • +8 (12 voturi)    
        La... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:50)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean_din_diaspora

        isis cu tine !
      • +6 (6 voturi)    
        mda (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:17)

        Non [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean_din_diaspora

        asta cu "minoritate minusculă in lumea arabă" tine de teoria gramezii. incearca asta:

        https://www.youtube.com/watch?v=Ry3NzkAOo3s
        • -2 (2 voturi)    
          Nu-i inteleg logica (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:23)

          Cetatean_din_diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Non

          "The majority of the Russians are peaceful but the Russians killed X million people."
          The Russians did that? Or Stalin? The Chinese did that? Or Mao? The Germans did that? Or Hitler? The Muslims do this? Or ISIS?

          Din nou, nu-i înţeleg logica. "The peaceful majority was irrelevant". Da ce ai vrea sa facă? Că erau jdemii de musulmani în state în timpul atacurilor din 9/11, care au fost irelevanţi. Şi care-i ideea?

          Tu sincer consideri logice toate argumentele ei?
          • -2 (2 voturi)    
            9/11? (Joi, 19 noiembrie 2015, 0:08)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean_din_diaspora

            Pe data de 9/10 2001 se anunta disparitia a 2300 miliarde .. la inceputul lui 2001 WTC -urile pline cu azbestos sunt cumparate de Larry Silverstein un evreu afacerist care pluseaza dubland asigurarea ..a platit 3.2 miliarde $ pe wtc-uri, a primit 4.9 miliarde pe asigurare si a mai cerut 3.5 miliarde $ pe Wtc 7 ce a picat in 6.5 sec si care unii zic ca timpul asta este obtinut doar la demolari
  • +20 (30 voturi)    
    ! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:15)

    melcul_naravas [utilizator]

    Sa primim si refugiatii respinsi de celelalte tari, sa demonstram ca noi suntem mai cu mot.Ni s-a urat cu binele.
  • +24 (34 voturi)    
    Iohannis, du-te dupa Merkel ..... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:30)

    K Terinca [anonim]

    ..... la ghena de gunoi a politicii europene.
    La fel precum cucoana aia, nici asta n-a inteles ca europenii nu ii mai vor be arabetzi in Europa.
    Cu atat mai putini romanii.
  • -21 (23 voturi)    
    Cazare la gazare? (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:41)

    Trojan.H [utilizator]

    Cred ca pozitia lui Iohannis este cea corecta. UE este totusi cea mai bogata entitate de pe fata pamintului. E imposibil sa nu gasim solutii demne de valorile lumii libere. Pentru ca noi, europenii, avem talentul sa alergam lumea pe strazi, s-o aruncam in vagoane si s-o cazam la camera de gazare, cred e cazul ne pastram calmul de data aceasta, dar sa nu mai dormim pe noi.
    Un lucru este clar: s-a incheiat vacanta!
    • +7 (9 voturi)    
      ok (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:24)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      primim cand nationalizam petrom. pana atunci, sa-i primeasca ei!
  • +15 (19 voturi)    
    Ba pa masii (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:45)

    Dalacu Marius [anonim]

    Cred ca a decis pentru el, nu?
  • -24 (26 voturi)    
    Felicitări (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:57)

    Cetatean_din_diaspora [utilizator]

    Felicitări domnule președinte pentru că sunteți constant în declarații și nu vă lasați influențat.
  • -2 (10 voturi)    
    citatul este incomplet (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:00)

    freejack [utilizator]

    real:
    "Trebuie să mergem mai departe, să rămânem solidari, să continuăm munca începută în Consiliul European, Comisia Europeană, să punem în practică lucrurile care au fost hotărâte deja.
    Am face bine, chiar suntem obligaţi în acest context, ca noi - UE, împreună cu toţi actorii internaţionali care vor să rezolve problema să găsim soluţii urgente pentru ţările sursă Siria, Libia şi împreună cu ţările de tranzit, de exemplu cu Turcia"
    "Nu, populaţia musulmană la noi nu va fi supervizată, noi respectăm minorităţile etnice şi religioase în România.
    Majoritatea din România sprijină activ minoritatea şi credem că ele fac parte din ţesutul nostru social şi credem că este obligatoriu să rămână aşa. Sunt dintre noi."
    • 0 (8 voturi)    
      Dezinformarea-i sfanta (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:10)

      EduardPopa [anonim] i-a raspuns lui freejack

      Pai normal ca e incompleta. Dezinformarea-i sfanta in presa romaneasca avida de vizualizari. :))
      De exemplu circula o poza cu un veteran al razboiului civil din Siria, un om care a dezertat din armata lui Assad si a luptat pentru rebeli si care cand a inceput sa piarda teren in fata ISIS a fugit din tara, in loc sa intre in randurile Statului Islamic.
      L-a descoperit un dobi pe net si l-a facut terorist. Vezi articol complet aici: http://i100.independent.co.uk/article/no-this-refugee-is-not-a-terrorist-for-isis--ZkHvS_d6Hl
      • -4 (8 voturi)    
        Dezinformare (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:44)

        Cetatean_din_diaspora [utilizator] i-a raspuns lui EduardPopa

        Nu te uimește câtă ură există împotriva refugiaților? Deodată avem și noi ocazia să ocărâm alte popoare și o facem cu un delciu total.

        Am comentat nu ca să primim refugiați ci ca să îi respectăm. Am -999999 voturi. Cineva îi injură si primește +999999 voturi. Frumoasă țară, nu? *lacrimă de mândrie*
        • +1 (3 voturi)    
          Daca... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 22:07)

          Yoda [anonim] i-a raspuns lui Cetatean_din_diaspora

          Daca tot esti in diaspora, fa bine si i-ai la tine in casa pe toti. Lasa-ne pe noi, cu idiosincraziile noastre. I-ai la tine, cumpara-le de mancare, culca-i la tine in pat, da-le femeia ta - daca sunt statuti - masina ta, hainele tale... du-te la munca ca sa le asiguri traiul lor imbelsugat. Fa ce vrei tu, da' pe noi sa ne scutesti de parerile tale tampite. Nu ne intereseaza ce faci tu la tine acasa acolo in diaspora, dar lasa-ne pe noi in pace, sa facem ce vrem noi, la noi acasa.

          By the way, noi am terminat cu toate problemele noastre? Avem camine civilizate pentru toti batranii cu Alzhaimer, toti copii handicapati si fara parinti si toti oamenii strazii? Am integrat toti romii? Ca si observatie colaterala, romii n-au tras niciodata din Kalasnikoave si nici n-au pus bombe si nici n-au deturnat avioane pe care sa le foloseasca drept arme de distrugere in masa, n-au vrut sa se implementeze Sharia sau Soborul. Cu toate astea, au fost izgoniti din Franta, pe cand alora cu covoru-n cap li se pupa mana (si alte alea).
          • 0 (0 voturi)    
            Sugestie (Joi, 19 noiembrie 2015, 16:40)

            Cetatean_din_diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Yoda

            Nu am femeie apropo, dar o pun pe a ta la bataie. La figurat si la propriu.
    • +1 (1 vot)    
      "ca noi - UE"? (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 19:33)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      ciudata exprimare
  • +25 (31 voturi)    
    Nu refugiatilor! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:14)

    Floco [anonim]

    Milioane de romani amarati isi tarie viata prin tari straine ca mana de lucru ieftina si noi facem pe europenii primind tot felul de neica nimeni dupa ce vor fi selectionati de maritele tari democratice din vest iar gunoaiele vor sa le arunce la noi. Binenteles ca pe banii fraierilor de romani pt. statul degeaba vor primi indemnizatii grase, plus problemele ce vor urma.
    Cine aproba chestia asta este pur si simplu idiot ca sa nu folosesc alt epitet.
    Daca tot se dau bani, sa vina in tara 5-6000 de romani si in schimb sa-si pastreze ei cioroii.
    Sunt probleme pe care nu le-am creeat noi si ca atare nu trebuie sa suportam noi consecintele.
    Ei au supt coloniile sute de ani ei sa-i suporte.
    Ei au decapitat si au creeat problemele in tarile din care vin refugiatii ei sa suporte consecintele.
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:06)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Floco

      Si nu-i respectam, sau cum? De ce doar sirieni? De ce in Romania? Nu mai sunt razboaie prin alte zone? De ce acolo de ce nu luam? De ce ar lua RO refugiati de razboi de undeva? Nu mai putem de-atata bine?
      • +1 (1 vot)    
        tirolez sau trollez (Joi, 19 noiembrie 2015, 14:45)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        ca n-am inteles?
  • +23 (25 voturi)    
    hai sa ne lamurim (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:21)

    AliKimiku [utilizator]

    Testutul nostru social include musulmanii, machidonii, bulgarii si lipovenii din Dobrogea, sasii cati mai sunt in Transilvania, secuii, ungurii, hutulii, slovacii, sirbii si multi alti. Dar toti acestia sunt aici nu de 2 sau 3 generatii ci sunt aici dinainte de nasterea statului roman modern. Sunt parte deci din statul roman.
    Nu putem spune acelasi lucru despre emigrantii sau refugiatii care indiferent de religie sau neam nu au nici-un fel de afinitate culturala cu noi. A admite acesti emigranti neconditionat cand noi nu suntem capabili sa aducem in sec XXI proprii cetateni de etnie romales/tiganeasca mi se pare o mare prostie si un exercitiu de corectitudine politica gratuit.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e neconditionat (Joi, 19 noiembrie 2015, 14:46)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      statutul de refugiat se da in anumite circumstante, pe o perioada limitatat de timp.
  • +17 (23 voturi)    
    mersi (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:26)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    dar daca asta e UE, sclavagism cu fata umana, nu ma intereseaza! merkel poate sa-si bage mulsulmanii la ea in casa!
    • +2 (2 voturi)    
      Jeane nu te lasa luat de val (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Alternativa la sclavagismul cu fata umana la UE este sclavagismul total inuman al Rusiei sau cel cu fata musulmana al lui Erdogan. Ar mai fi cel cu ochii mici care este mult mai inuman decat tot ce ne putem inchipui.
      Povestea cu noi suntem romani si sutnem aici de 2000de ani sa i-o spui lui Sergiu Nicolaescu, A. Paunescu si N. Ceaausescu cand te intalnesti cu ei.
      Pentru moment locul nostru este in UE si in NATO, locuri in care insa trebuie sa ne spunem punctul de vedere. Celelalte variante sunt nule.
      • 0 (4 voturi)    
        stapan (Joi, 19 noiembrie 2015, 0:17)

        fane [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

        De ce crezi ca trebuie neaparat sa ai "stapan"? E mentalitate de sclav.
        • +1 (1 vot)    
          Pe bune, unde scrie AliKimiku (Joi, 19 noiembrie 2015, 14:47)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui fane

          ca tre' sa ai stapan?
  • +17 (19 voturi)    
    Cote obligatorii (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:29)

    Rogue [utilizator]

    Trebuie sa se spuna clar care este pozitia Romaniei fata de cotele obligatorii si permanente.
    Noi trebuie sa ne opunem instituirii acestor cote obligatorii si permanente, orice ambiguitate va fi speculata si il va afecta grav pe Iohannis.
    • +8 (8 voturi)    
      Pozitia Romaniei (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:01)

      Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui Rogue

      Pozitia Romaniei este ca se opune dar le accepta. Ce nu e clar?
    • +1 (1 vot)    
      Permanente? despre ce permanenta (Joi, 19 noiembrie 2015, 14:48)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Rogue

      vorbesti, bre?!
  • +1 (7 voturi)    
    Suntem penibili (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:08)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pina acum in Romania au venit de buna-voie vro 3 refugiati care se ratacisera si care au inceput sa booceasca cind au auzit unde au nimerit. oricum nu vrea nici un refugiat sa se stabileasca in Romania si va folosi prima oportunitate pentru a o sterge in tarile bogate. Asha ca nu inteleg de ce discutam noi atit de mult despre non-subietul asta.
  • +5 (9 voturi)    
    la (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    lucrurile importante pentru tara tace ca pestele, sau baga clisee pe feisbuc, la timpenii criminale marseaza imediat. Sluga merkelilor, junkerilor si a restului socialistilor care vor sa distruga civilizatia europeana, atita cita mai e. Pina si holande a renuntat la timpenia asta sinucigasa, sa nu mai zic de cameron, nici o tara estica nu vrea hoarde de maimutoi islamici, lasa ca ii vrea johanis. Bine ca a plecat ctitorul de moschei ponta, a lasat un urmas la fel de bun ca el, poate fi multumit, are cine sa-i continue opera..
  • +12 (12 voturi)    
    Ce-ar fi sa iesim binisor in Piata ..... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:15)

    Ion [anonim]

    ....... si sa strigam cat ne tin bojocii, ca nu-i vrem pe arabi in tara.
    Uite-asa, d'ai dracului de ne-europeni ce suntem noi !

    Sa ne adunam vreo doua sute de mii.
    Sa vedem daca atunci intelege si Presedintele tarii cum stau lucrurile cu romanii si "ce vrea ei".
    Si daca nici atunci nu intelege el si nu inteleg nici cei ce vor sa ne impuna vointa lor europeana de rahat, dupa regulile unei democratii de rahat de "politically correct", atunci sa ii luam de-o aripa si sa ii dam dracului pe toti.

    Cine este pentru ?
    • +1 (3 voturi)    
      Cinic? (Joi, 19 noiembrie 2015, 8:51)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      Deocamdata nu iese aproape nimeni. Eu am ajuns la o concluzie cinica: oamenii nu gandesc in viitor si pana nu moare cineva nu se schimba nimic.

      Ieri a fost la universitate un protest impotriva moscheii si cotelor de imigranti musulmani. A fost organizat de Noua Dreapta, ca nimeni altcineva nu se invrediceste. Am fost sa vad care-i treaba. Ce discutii am auzit pe acolo, cu masoni si alte conspirationisme, nu mai zic, m-am scarbit.

      Desi multi romani au fost prin vestul Europei si au vazut ce nenorocire este cu musulmanii, se pare ca nu le pasa, nu incearca sa previna nimic. Pana nu fac unii un atentat la ei in scara blocului, nu reactioneaza.
  • +9 (9 voturi)    
    Constituția nu permite (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:24)

    verid [utilizator]

    Domnule Președinte,consilierii dumneavoastră nu v-au spus până acum,ca respectarea hotărârii abuzive a CE este în contradicție cu Constituția României? Asta ca să nu mai vorbesc despre ostilitatea poporului roman față de o asemenea actiune.
  • +8 (12 voturi)    
    Eu am voie sa-mi fie frica? (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:26)

    mcv [utilizator]

    Cine hotaraste pentru mine daca imi poate fi mai bine fiindu-mi frica, ori ba?
    • 0 (0 voturi)    
      Ai voie, e o tara libera! (Joi, 19 noiembrie 2015, 15:09)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      stai in casa daca ti-e frica!
  • +11 (13 voturi)    
    Herr Johannis (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:29)

    Droopy [anonim]

    Ia-i matale acasa! noi nu ii vrem! Propun un referendum pentru ca poporul nu v-a delegat niciodata asemenea competente si UE nu poate pur si simplu ridica mana sa ne oblige pe noi la ce nu e scris in tratate! Vedeti ca unii ataca in justitie decizia, poate va bagati sau sunteti mai reticent macar!
  • +8 (10 voturi)    
    trebuie (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:38)

    io [anonim]

    trebuie sa facem un joc comun cu polonia...sunt mai activi si ceea ce vor ei se potriveste cu ceea ce vrem noi..!doar rusia si gwrmania nu doresc ca noi sa mergem sincron...dar interesul nostru este foarte bine asociat cu al poloniei ..si economic si politic si militar! johannis face un joc pe care daca nu il cunoaste... e aiurea dar daca il sie este tradator al patriei..facand jocul germaniei si al rusiei
    daca nu publicati faceti ce vreti ..am gresti tastele..puteti taia ultimele propozitii
    • +2 (4 voturi)    
      polonejii (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:01)

      cikician [utilizator] i-a raspuns lui io

      adica aia care dupa ce s-au consultat cu grupul de la visegrad, se bateau cu pumnul in piept ca voteaza impotriva si ca blocheaza toata tarasenia asta cu cotele obligatorii si care pana la urma si-au incalcat cuvantul dat si au votat pentur?
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:41)

    VarailVarail1 [anonim]

    Ciolanis e un plavan .. sansa lui a fost Ponta .. daca mai candida si un rahat cu astia doi eram in Guiness Book
  • +7 (9 voturi)    
    Ales de popor (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 19:12)

    Anonim [anonim]

    presedintele unei tari trebuie in primul rand sa se gandeasca la binele cetatenilor care l-au ales,la siguranta lor,si nu la ceea ce incearca altii sa-i dicteze !
    Prezedintele Frantei inaite de masacru era pentru refugiati,acum dupa a inchis granitele tarii !!
    Deci sa invatam sa fim intelepti in primul rand,nu slugi,pentru ca istoria ne judeca,faptele noastre raman ,sa nu ne inarcam constiinta cu pierderea de vieti omenesti!!
    • +1 (1 vot)    
      Ooooffff! e grea si gandirea, bre! (Joi, 19 noiembrie 2015, 14:58)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Franta are granite deschise pentru cetatenii proprii si vecinii din spatiul Schengen care calatoresc in spatiul Schengen si inchise pentru restul indivizilor care ajung acolo, in mod normal, de fond. Adica, daca un francez trece cu masina din Franta in Spania, nu e nevoie sa-si prezinte actele la granita. Dupa atentate, s-au inchis granitele CA SA NU IASA TERORISTII. Romania are granite inchise pentru toti, in sensul ca atat intrarea cat si iesirea din tara se face obligatoriu pe la punctele de trecere de frontiera la care se prezinta actele de identitate!
  • +8 (10 voturi)    
    Bre ionanis, (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:11)

    una vivora pica [anonim]

    Ai tras pe nas ceva? Ti-a adus Junkers iarba de la ei si v-ati "prafuit" impreuna? Ia-i la tine pe camilarii aia si aruncati-va in aer oricand doriti. Ti-a suflat in gura jigodia aia comunistoida merkelista?
  • +7 (7 voturi)    
    Arabii (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:16)

    EQUANT [utilizator]

    Arabatii sunt niste scursuri cu bomba prinsa la talie, iar aia care nu te bubuie te fura de pe toate partile, ca niste hoti ce sunt. Hai sa-i poftim la noi, desigur, daca vrem sa traim cu frica. Noi n-am fost in stare sa extirpam nici tiganii, daca apuca arabii aia sa instaureze panica in Romania sa vezi atunci problema.
  • +6 (8 voturi)    
    Trist (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:38)

    Che Lu [anonim]

    Stiam ca n-ai coloana vertebrala si nu asteptam o pozitie gen Polonia. O marioneta trista, bucuroasa ca are acum admnistrator direct de la UE in fruntea guvernuului.
  • +4 (6 voturi)    
    Prea mare palaria pentru dl Iohannis (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:59)

    Aurel M. [anonim]

    Cam la fel se falea si sfida populatia si Emil Constantinescu pe vremuri, la inceput de mandat, cind, in nu mai stiu ce chestiune, a facut pe nebunul explicind fudul ca are suficient sprijin popular incit sa-si permita sa piarda 1-2% din electorat. Pina la urma cam cu atit a ramas.

    Dupa cum "presteaza", nici Iohannis nu va iesi din scena cu mai mult capital electoral. Si nu doar ca nu va mai pupa un al doilea mandat, dar, in conditiile actuale din Europa, de a caror periculozitate extrema el pare a nu fi constient, s-ar putea sa nu si-l termine nici pe primul.
    • +1 (1 vot)    
      Mor de curiozitate, hai spune, (Joi, 19 noiembrie 2015, 14:51)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Aurel M.

      cand a comentat Constantinescu ce spui tu? pe bune, fa un efort de "memorie" (citeste imaginatie) si zi-o p-asta pana la capat!
  • +4 (6 voturi)    
    ha ha (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 22:43)

    rt [anonim]

    No , ma ,acum m-am prins pt ce se bate johannis in justitie sa-si recupereze casele...sa le faca adapost musulmanilor!!!ba ce inima mare are prezidentul nostru..o sa-i donez si eu 2 lei
  • -4 (6 voturi)    
    Bravo (Joi, 19 noiembrie 2015, 3:22)

    io [anonim]

    Bravo, un dos de palma dat intolerantilor si sovinistilor, care intorc spatele unor oameni care fug de acelasi dusman comun: ISIS!

    Niste ipocriti, voi astia care vreti ca ISIS sa dispara, dar numai daca saracii civili sirieni ar sta la ei acasa!
  • +1 (1 vot)    
    2 viteze (Joi, 19 noiembrie 2015, 8:23)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    O Europa cu 2 viteze ne plaseaza in viteza a 2a.

    Nu vad o problema, daca siguranta este pretul...
  • 0 (2 voturi)    
    de ce am eu impresia... (Joi, 19 noiembrie 2015, 10:20)

    liviu_ [utilizator]

    ca esti constantinescu 2 ?!