VIDEO Imagini cutremuratoare de la sala de concerte Bataclan in timpul atacului

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 11:50 Actualitate | Esenţial

Victime iesind din teatrul Batacan
Foto: Le Monde
Un clip filmat de un jurnalist al ziarului francez Le Monde arata victime disperate, ranite fugind de atacul din teatrul Bataclan.  

Daniel Psenny a filmat de la fereastra apartamentului sau cand victimele ieseau in strada, in timp ce se aud focuri de arma dinauntru.  

Unele victime cad in prag si raman nemiscate, alta este trasa pe alee de un prieten. Doua persoane sunt agatate sus pe cladire.

ATENTIE - Imagini socante:


Images de la fusillade au Bataclan de lemondefr


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
26524 vizualizari
  • +25 (27 voturi)    
    nu pot sa cred... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 12:02)

    ..13 [utilizator]

    ...ca cei care au tras sunt oameni normali la cap...

    Cat pot sa fii de indobitocit incat sa ajungi sa faci ceea ce au facut astia???

    Incredibil - ce le pot promite unor oameni ca sa faca ceea ce au facut????

    Toleranta zero la violenta!
    Indiferent de unde vine aceea violenta.
    • +13 (17 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 13:38)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Religia tati! Toti labilii psihic au predispozitie spre misticism...le lipseste doar "cuvantul sfant" care le da voie sa ucida cu "acte" in regula si cu promisiunea unei vieti eterne...
    • +15 (21 voturi)    
      Toleranta zero la propaganda (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 13:39)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Violenta nu pica din cer brusc, pe neasteptate, ca meteoritul. Se poate intimpla cind iti prinzi nevasta in pat cu unul, dar nu e cazul aici. Cit este de greu de inteles raul pe care il face propaganda turnata zilnic in capul alienatilor de tot felul? Iar ca sa revenim in tara noastra, ceea ce fac Antenele si RTV de ani de zile inseamna EXACT acelasi lucru: pregatesc terenul.
      Cei care au aruncat cu cerneala pe fata unui presedinte si l-au scuipat pe altul in fata sunt chiar telespectatorii acestor slr-uri mafiote. Insa e nevoie sa ne uitam, nu la alde Gadea, ci la cei care au schilodit, vadit intentionat, CNA-ul si toate legile si institutiile care trebuie sa reglementeaze sanatatea spatiului public mediatic.
      Aceste lucruri nu apar din senin, sunt pregatite de oameni interesati cu mult timp in urma.
    • +7 (9 voturi)    
      Si totusi se intampla (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 13:51)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Fanaticii religiosi sunt peste tot si la fel de indobitociti, indiferent de religie. De asemenea mai e o vorba: "someone's freedom fighters are someone else's terrorists" - fiecare cu telurile si idealurile lor, mentalitati si cultura diferite, ciocnirile intre culturi se lasa uneori cu scantei impresionante.
    • -4 (8 voturi)    
      extremism ca al tau.. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 16:54)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ..13

      1. "cum se poate ajunge acolo?"
      2. "toleranta zero la violenta"

      din propriul tau text vine! deoarece au pierdut si ei multe fiindu-le invadate teritoriile, omorati civilii si furat petrolul.

      SI EI, CA TINE au decis ca TOLERANTA ZERO la violenta. asadar, spirala violentei..
  • +8 (18 voturi)    
    in loc sa sune (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 12:32)

    Absurdistanul [utilizator]

    in loc sa sune la politie si salvare, operatorul de serviciu este exemplul intregii Frante, prinsa din nou cu pantalonii vine!

    si cand te gandeste ce capacitati de apareare au francezii, intelegi cat de idioti sunt si politicienii lor, care nu isi apara propriul popor!

    din pacate platesc o factura a importului de mana de lucru ieftina in timp ce un profesor-doctor roman trebuia sa aiba viza in anii '90, ca sa intre in Franta!

    DUMNEZEU SA II ODIHNEASCA PE CEI NEVINOVATI SI PE CEILALTI!
    • +9 (9 voturi)    
      Gresit (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 12:52)

      PaulAtreides [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

      Nu a existat nici un import de mana de lucru ieftina. Usile Frantei au fost deschise tuturor din fostele colonii din Africa de Nord. Asta platesc ei acum.
      Traim vremuri tulburi...
    • +5 (5 voturi)    
      Capacitati de aparare? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 13:55)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

      Ce sa faca, sa apere cu portavioane, tancuri si avioane restaurantele din Paris? Ce capacitate de aparare au cetatenii francezi cand intra intr-un bar, ca portul de arma nu e permis si sunt ca oile la abator in fata oricarui posesor de AK47 care abia daca stie sa il incarce (precum cel din tren de acum cateva luni).

      Nu se poate asigura securitatea a mii de localuri individuale si sute de locuri in care se aduna pentru recreere multimi mai mari de oameni cu metode si politici care erau valabile acum vreo 200 de ani cand au fost create: "cheama politia". Pana vine politia numarul victimelor e prea mare.
      • +8 (8 voturi)    
        ma refer...... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 14:22)

        Absurdistanul [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        ca lipsesc serviciile secrete! In Paris azi, e razboi!

        e inadmisibil de la o tara cu pretentii fornaitoare!
        • -2 (6 voturi)    
          Serviciile secrete? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 14:53)

          AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

          Nu sunt o solutie universala si infailibila. Nici teroristii aia nu sunt prosti, cei prosti deja au cam murit, aia de au ramas au invatat cum sa se fereasca si atunci serviciile secrete dupa ce sa ii gaseasca, dupa statusul de pe Facebook "fac un atac diseara in Paris, urmariti pagina ca sa vedeti un selfie"?
          • +2 (4 voturi)    
            esti baiat destept (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 15:49)

            Absurdistanul [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

            imi place sa cred ca esti un baiat destept si argumentezi acest fapt pentru un scop anume!

            Alte tari mai mici ( Belgia, Olanda) au demascat planuri de atac similare cu acestea, ca sa nu spun de SUA.
            Londra dupa 4 atacuri in aceeasi zi, e mai pazita ca un tezaur.

            Dar Franta a fost atacata de 3 ori, anul acesta, si in plus au mai fost si spionati de SUA, ziua in amiaza mare, cu drone, in bazale lor cele mai secrete de la Mediterana.

            Orice tara atacata o singura data de teroristi in modul cel mai puternic, a pus la punct o retea de contra-aparare care sa impiedice masacre de amploare. Au si facut publice unele succese de combatere

            Insa Franta a tinut nasul pe sus, defiland cu trupe inarmate pana in dinti, dar care actioneaza mereu prea tarziu, repet, de 3 ori numai in acest an.
            • 0 (4 voturi)    
              au fost (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 16:30)

              SignorRossi [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

              multe atentate dejucate de servicii in Franta dupa Charly dar nu s-a spus despre ele.
              • 0 (0 voturi)    
                dar (Duminică, 15 noiembrie 2015, 1:11)

                baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui SignorRossi

                ti-au spus tie, tu esti autorizat sa primesti informatii secrete, trolule draga...
            • +2 (2 voturi)    
              Sigur (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 18:04)

              AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

              Ca exista un scop: sa combat ideea ca "totul se rezolva, stati linistit, FNI - pardon, serviciile secrete - vegheaza". Chiar nu cred ca serviciile secrete sunt suficiente in nici un fel de conditii - ca sa pot preintampina asa ceva trebuie sa ai informatii, iar ca sa ai informatii trebuie sa ai de unde sa le iei. In ziua de azi nu e complicat sa comunici neinterceptat, asa ca doar serviciile secrete nu sunt suficiente, trebuie gasite si alte solutii mai noi.
            • +1 (1 vot)    
              de acord (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:04)

              Alin [anonim] i-a raspuns lui Absurdistanul

              DGSI a dormit si asta a costat viata a 150 de oameni. Degeaba defilezi cu GIGN inarmati pana in gat daca nu esti in stare sa previi folosirea lor in primul rand :(.
              Degeaba trimit aviane Rafale sa bombardeze purtatori de barba si AK 47 in Siria daca tu nu esti capabil sa ii gasesti pe niste demeti care vor sa iti faca probleme inainte ca sa isi puna planurile in aplicare. Politicieni si generali cumparati de industria de armament sunt principalii vinovati pentru ca interesul lor nu este sa stopeze razboiul ci sa arate "cat de smechera" e tehnologia lor militara. Asta fac si Rusii asta fac si Americanii... Nimeni nu da doi bani pe barbosii din Siria si bineinteles ca maimutele alea daca vad ca nimeni nu incearca sa ii opreasca isi fac de cap...
              Ca sa ii opreasca trebuie sa coboare la nivelul lor, trebui sa ii intelega, trebuie sa afle cum sunt structurati, trebuie sa afle de unde primesc bani si trebuie sa le opreasca finantare iar toate aste nu se fac cu drone si asculatari telefonice la toata tara ci cu oameni pusi "unde trebuie".
    • -6 (6 voturi)    
      Te-ai inselat (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 14:46)

      gloristanul [anonim] i-a raspuns lui Absurdistanul

      Daca esti la curent cu ultimile informatii ar trebui sa sti ca cel care a filmat a iesit in strada sa-i ajute pe cei raniti si-a pus casa la dispozitie ca sa se refugieze oamenii si a terminat seara la spital fiind impuscat in umar.
      • +4 (6 voturi)    
        too late (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 15:38)

        The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui gloristanul

        fiecare secunda conteaza. a stat 2 minte cu telefonul in mana, ca sa faca filmarea vietii lui, pentru ca apoi sa ajute.
      • +5 (5 voturi)    
        nu, e prea tarziu (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 15:38)

        Absurdistanul [utilizator] i-a raspuns lui gloristanul

        tipul si-a facut banutii, din vanzarea imaginilor.
        vede ce se intampla, continua sa filmeze si intreaba, tipic sef de regie: " Ce se intampla?", desi vede si singur.

        un om normal ar fi sunat la politie!

        dupa, ce a facut tipul, e tot pentru renume!

        diferenta o facea, daca nu filma si suna la politie.

        Hai mai, gloristane, ca tipul e baiat destept!
  • +11 (11 voturi)    
    socant si nu prea (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 12:57)

    horia [anonim]

    n-as zice ca sunt imagini socante. dupa ce vezi clipuri cu decapitari, executii formale in plina strada de parca ar omori gaini, poze cu sange tasnind din victime si strans in ligheane, bebelusi cu inima smulsa si alte grozavii asemenea comise de islamistii radicali de care e plin internetul, filmuletul asta il privesti oarecum calm si fara sa tresalti prea mult. mintea deja e obisnuita cu asa ceva iar un atac terorist plana in aer de ceva vreme buna, nu a fost neaparat o surpriza. au fost anuntate atacuri de ISIL dinainte de invazia refugiatilor.
  • +8 (12 voturi)    
    suntem niste numere (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 13:36)

    malo [anonim]

    Acesti teroristi sunt peste tot, sunt printre noi...si nu pot fi identificati prea usor! Nici nu putem sa-i judecam pe toti musulmanii din cauza teroristilor dar in multi musulmani zace o oarecare ura fata de noi "tradatorii" care am contribuit la uciderea fratilor lor...
    Riscul ca orice musulman sa se intoarca impotriva noastra, sa se intoarca la ideologiile acestor criminali, este extrem de mare, oricat de occidentalizat o fi el!!!!
    Si ce facem acum? Germania, Franta, Anglia sunt pline de musulmani...hobotnici...si nu asta este problema...ci faptul ca vin catre noi sa le intindem o mana de ajutor si incearca sa isi impuna convingerile si ne pedepsesc conf. ideologiilor lor...pe noi cei care ii ajutam...pt ca asa le cere Allah
    • -2 (8 voturi)    
      musulmani (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 14:30)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui malo

      Daca acei musulmani ar fi intr-adevar de buna calitate atunci ar pleca de buna voie inapoi in tarile lor pentru ca stiu ca din cauza lor prolifereaza teroristii islamici ! Prin simpla lor prezenta pun in pericol existenta societatilor la care se presupune ca tin !
      • +5 (7 voturi)    
        Sigur ca da (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 14:55)

        AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        Ar lasa Parisul pe un sat din Tunisia si s-ar apuca sa creasca oi si capre, nu?
  • +4 (8 voturi)    
    jurnalist idiot (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 15:36)

    The Great Cornholio [utilizator]

    ala continua sa filmeze, in loc sa cheme o salvare, o politie ceva.
    • -1 (1 vot)    
      injuram inainte sa stim (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 17:07)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      Un jurnalist „Le Monde“ a filmat scene terifiante la Bataclan şi a fost rănit. Google inainte de toate
    • +1 (3 voturi)    
      imi aduce aminte (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 17:42)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      de poza cu copilul epuizat de moarte langa care astepta un vultur.
      poza a luat un premiu iar fotograful s-a sinucis pentru ca nu a salvat copilul.
      asa si cu cel care a filmat(alt ziarist)...a preferat sa aiba exclusivitate in loc sa coboare si sa acorde ceva ajutor celor care zaceau pe jos.
  • +3 (3 voturi)    
    reactie (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 19:01)

    adrian c. [anonim]

    Atacul a durat 2 DOUA ORE!!!!!! pina la interventia politiei,
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Duminică, 15 noiembrie 2015, 1:16)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui adrian c.

      politia si restul erau ocupati sa-l salveze pe pretiosul holande, plus timpul necesar dezmeticirii, cum adica , chiar e posibil asa ceva...
  • -1 (1 vot)    
    Bomba Bombelor!!! Cu putin timp inaintea evenimen (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:58)

    Sutcivni [utilizator]

    Bomba Bombelor!!!

    Cu putin timp inaintea evenimentelor de la Paris, cine cu cine s-a intalnit? Asa ceva n-o sa vedeti pe main-stream…
    Ia sa vedem … S-au intalnit urmatorii sefi de servicii : John O. Brennan (Director CIA) + Bernard Bajolet (Directorul DGSE – Direction générale de la sécurité extérieure) + John Sawers (Fostul Director al MI6) + Yaacov Amidror (Fostul Consilier al Securitatii Nationale din IsraHell). Oare ce-au pus frumuseii la cale? Asta-i intrebare de 100 de puncte pentru cetatenii care inca n-au creierul calcifiat.

    CUI BONO (Cine este BENEFICIARUL)!!!